Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι αλλά με τα feedback νομίζω εισαι καλυμένος :)

 

Yπάρχει κάτι άλλο. Μια καλή βάση δεδομένων με scammers του παρελθόντος και του παρόντος. θα βρεις λινκ στο:

http://www.toebay.info/odigoi/agores-step-by-step/check-selleraitem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα του ζητήσεις το λογαριασμό του στο PP και στο paypal θα πας στο "send money" και θα ακολουθήσεις όλη τη διαδικασία για να στείλεις τα λεφτά στο λογαριασμό του.

Επίσης, να επιλέξεις πληρωμή στο νόμισμά του γιατί το pp χρεώνει convertion fees (μετατροπή συναλλάγματος) και είναι καλύτερα να αφήσεις την τράπεζά σου να κάνει τη μετατροπή.

Δες και: http://www.toebay.info/paypal-guide

 

Εννοείται ότι με κανέναν τρόπο δεν κάνεις τη συναλλαγή στο site του, αν στο ζητήσει, αλλά μόνο μέσω pp, ώστε αν κάτσει στραβή να μπορείς να διεκδικήσεις τα χρήματά σου.

 

αυτη η διαδικασια,σου εξασφαλιζει την επιστροφη χρηματων σε περιπτωση στραβης το ιδιο σαν να το αγοραζες κατευθειαν μεσω ebay?Γιατι φανταζομαι ετσι μπορεις να αγορασεις απο οποιονδηποτε πουλαει κατι και εκτος ebay,αλλα δεν θα υπαρχουν τα ιδια "αποδεικτικα" email,και να τα λαβει υποψη το paypal σε πιθανο dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η διαδικασια,σου εξασφαλιζει την επιστροφη χρηματων σε περιπτωση στραβης το ιδιο σαν να το αγοραζες κατευθειαν μεσω ebay?Γιατι φανταζομαι ετσι μπορεις να αγορασεις απο οποιονδηποτε πουλαει κατι και εκτος ebay,αλλα δεν θα υπαρχουν τα ιδια "αποδεικτικα" email,και να τα λαβει υποψη το paypal σε πιθανο dispute.

 

To paypal είναι σχετικά ασφαλές, γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις claim και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου, αν έχεις επαρκή επιχειρήματα. Ακόμα περισσότερο, αν πρόκειται για επικοινωνία με τον πωλητή μέσω του ebay, με το οποίο είναι οργανικά συνδεδεμένο. Tώρα αν μπεις στη διαδικασία να αρχίσεις στα claim σου να προωθείς email που σου έστειλε ο πωλητής και απαντήσεις που του έστειλες εσύ, τότε δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και πόσο μπορεί ο άλλος (ή εσύ) να αλλοιώσετε το περιεχόμενο αυτών των emails, αλλά και πώς τα αντιμετωπίζει το Paypal. Προσωπικά αποφεύγω κάθε επικοινωνία εκτός ebay και γενικά δεν έχω βγει χαμένος.

 

Παραπάνω εννοούσα ότι σε καμία περίπτωση δεν κάνουμε αγορά με την πιστωτική μας σε site ανθρώπου που δεν εμπιστευόμαστε 1.000%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στης 15 του μηνός αγόρασα μία θήκη για το iphone από ebay.Ο πωλητής μου έστειλε mail μετά από κανά 5ωρο λέγοντας ότι μου την ταχυδρόμισε (τώρα πως το έκανε μες στο Σάββατο δεν ξέρω).Μιας και ο πωλητής είναι απο Αμερική ήξερα ότι θα αργίσει λίγο παραπάνω και όπως είδα για international shipping πέρνει 6-8 business days το πολύ.Τώρα έχουν περάσει 10 και ακόμα κανένα νέο.Το ερώτημα είναι να του στείλω mail ή να περιμένω και αυτή την εβδομάδα?Είναι συνηθισμένο από Αμερική σε Ελλάδα να αργούν? γτ ποτέ δεν έχω πάρει κατι πέρα από ευρώπη.

 

Υ.Γ: Τα ταχυδρομικά ήταν free.Δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο για την αργοπορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στης 15 του μηνός αγόρασα μία θήκη για το iphone από ebay.Ο πωλητής μου έστειλε mail μετά από κανά 5ωρο λέγοντας ότι μου την ταχυδρόμισε (τώρα πως το έκανε μες στο Σάββατο δεν ξέρω).Μιας και ο πωλητής είναι απο Αμερική ήξερα ότι θα αργίσει λίγο παραπάνω και όπως είδα για international shipping πέρνει 6-8 business days το πολύ.Τώρα έχουν περάσει 10 και ακόμα κανένα νέο.Το ερώτημα είναι να του στείλω mail ή να περιμένω και αυτή την εβδομάδα?Είναι συνηθισμένο από Αμερική σε Ελλάδα να αργούν? γτ ποτέ δεν έχω πάρει κατι πέρα από ευρώπη.

 

Υ.Γ: Τα ταχυδρομικά ήταν free.Δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο για την αργοπορία.

 

Στείλ'του μήνυμα και ρώτησέ τον για track id (αν το έστειλε ασφαλισμένο) και για διάρκεια αποστολής σε Ελλάδα. Συνηθισμένο δεν είναι, αλλά μου 'χει τύχει να πάρει κι ένα μήνα και έχω διαβάσει στο φόρουμ και για περισσότερο. Το ότι τα ταχυδρομικά ήταν free παίζει ρόλο.

Πάντως, αν το feedback του είναι ok (υποθέτω πως έχει αρκετές χιλιάδες αναφορές και ποσοστό κοντά στο 99%) δε θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλ'του μήνυμα και ρώτησέ τον για track id (αν το έστειλε ασφαλισμένο) και για διάρκεια αποστολής σε Ελλάδα. Συνηθισμένο δεν είναι, αλλά μου 'χει τύχει να πάρει κι ένα μήνα και έχω διαβάσει στο φόρουμ και για περισσότερο. Το ότι τα ταχυδρομικά ήταν free παίζει ρόλο.

Πάντως, αν το feedback του είναι ok (υποθέτω πως έχει αρκετές χιλιάδες αναφορές και ποσοστό κοντά στο 99%) δε θα έχεις πρόβλημα.

Έχει 86000+ ratings(99.7%).Άλλωστε αυτό με έκανε και πήρα από αυτόν.Δυστυχώς track id δεν έχει :cry:.Θα του στείλω σήμερα mail απλά να ρωτήσω αν υπήρξε κανένα πρόβλημα με την αγορά μου μιας από ότι καταλαβα από το μήνυμα σου από Αμερική σε Ελλάδα μπορεί να καταλήξει σε μεγάλο πόνο η ιστορία :mad:.Θα αφήσω να περάσει και αυτή η εβδομάδα και βλέπουμε.Πάντως 1 μήνα!!! wtf!?, και με τα πόδια να το έφερναν δεν θα έκανε τόσο...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου έχει τύχει δέμα από Αμερική να κάνει 1 μήνα και κάτι για να έρθει και χωρίς free shipping..Καμιά φορά τα κρατάνε καιρό στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μωρέ πώς κάνετε έτσι; Τι είναι ένας μήνας; Το σημαντικότερο πρόβλημα με Αμέρικα δεν είναι οι καθυστερήσεις, αλλά το ΤΕΛΩΝΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟ... χάρη σ' αυτό εγώ έχω επιλέξει να μην ξανακάνω αγορές εκτός ΕΕ -κι ας υπάρχουν προϊόντα απίστευτα φθηνα σε ΗΠΑ, Χονγκ Κονγκ, Ταιβάν, China

 

Υποθέτω πάντως πως μέσα στην εβδομάδα θα το έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Τον Ιούνη οήρα ενα τηλ απο Αγγλια(trustinbox). To τηλ δεν είχε ελληνικα όπως μου είχαν πει , συννενοήθηκα μια χαρα με τον οωλητή και μου το ά;λλαξε όλα μια χαρά.

Του αφήνω θετικό feedback και τελος Ιούλη χαλάει το touch screen. του στέλνω mail μου λέεει στείλτο πίσω και θα το καλύψει η εγγύηση απλά θα πάρει κανένα μήνα ( ο μήνας τελείωσε στις 20 Αυγούστου).

Του το στέλνω μου στέλνει mail ότι το παρέλαβε και απο τότε τπτ. Του έχω στείλει 3 mail και δν απαντάει...

΄Τι μπορώ να κάνω>???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, αγόρασα αυτό το πακέτο και επειδή είναι η πρώτη φορά που αγοράζω μέσω ebay θέλω να ρωτήσω αν αφού η σελίδα λέει: Free shipping για Ελλάδα, αν θα πληρώσω τίποτα άλλο εκτός απο την τιμή του πακέτου που ήδη πλήρωσα μέσω PAYPAL. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα..

Βλέπω πως αρκετοί εδώ γνωρίζουν για το ebay. Εγώ έχει 3 μέρες που άρχισα να ασχολούμαι και δεν ενώ κάνει ακόμα καμία συναλλαγή. Δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω τι γίνεται με τα έξοδα αποστολής… Που και πώς τα πληρώνω; Τα πληρώνω στο ταχυδρομείο όταν έρθουν; Στο paypal μαζί με το ποσό αυτού που αγοράζω; Που;

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει…

 

Α… Είναι λογικό στο ίδιο προϊόν να αλλάζουν συνέχεα τα έξοδα αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...