Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα, εχω μια ερωτηση. Αγορασα απο ebay και τελικα κατεληξα σε claim μεσω paypal για να παρω τα λεφτα μου πισω.. Το claim βγηκε υπερ μου και εγινε η παρακατω συναλλαγη στον λογαριασμο του paypal.

 

 

 

 

payt.jpg w1042.png

 

 

 

Δεν θα επρεπε ολο το ποσο να πιστωθει στον λογαριασμο μου? γιατι ολες αυτες οι χρεοπιστωσεις? την μετατροπη την καταλαβαινω απο US σε euro. Τις αλλες δυπ παλι οχι.. πηρα και αναλυτικο απο το ΑΤΜ αλλα δεν φανηκε η συναλλαγη (ισως δεν περασαν αρκετες μερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ηξερα εξ αρχης οτι θα εχω προβλημα αλλα δε μπορουσα να το βρω απο αλλου και ηθελα να το παρω οπωσδηποτε.. (το βρηκα τελικα μετα απο καιρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ! ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου (και μακρια απο τον τυπα αν σας τυχει :P -λεμε τωρα-)

Φιλε μου περιμενε 2 εργασιμες ημερες και θα μπουνε τα χρηματα στον λογαρασμο της τραπεζας σου.Αυτη τη στιγμη το refund το εκανε στην καρτα σου.Ετσι απο την καρτα θα πανε στον λογασριασμο τραπεζης που ειναι συνδεδεμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παλικάρια,θα ήθελα να κάνω και εγώ ορισμένες ερωτήσεις,και δυστυχώς επειδή ο χρόνος με περιορίζει απίστευτα δεν έχω τον χρόνο να "κοιτάξω" τις υπόλοιπες 270 σελίδες,οπότε ζητώ συγγνώμη σε περίπτωση που έχει ξαναδιατυπώθει η απάντηση.Πριν 3εβδομάδες αγόρασα ένα αντικείμενο αξίας 20 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής,και ακόμη να φτάσει(ειναι απο πωλητή με χιλίαδες θετικά ratings-και απο αγγλία),οπότε μπορώ να υποθέσω πως το φταίξιμο το έχουν τα τελωνεία,η εγώ που δεν έχω κάνει κάτι σωστά.

Δεν με ανησυχεί τόσο το συγκεκριμένο αντικείμενο όσο ένα άλλο το οποίο αγόρασα πριν 5 μέρες από Αμερική και νωρίτερα κοίταξα τον κωδικό του στο usps και είδα πως σήμερα το πρωί έφτασε στην Ελλάδα.Και η ερώτηση μου είναι η εξής: Θα πρέπει να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα για να φτάσει στην πόρτα μου(και αν ναι,ποιο είναι περίπου αυτό-Είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης) ή θα πρέπει να πάω σε κάποιο τελωνείο για παράδειγμα ώστε να το παραλάβω ο ίδιος(το αντικείμενο αξίζει 70ευρώ χωρίς τα έξοδα αποστολής και μαζί με αυτά πιάνει τα 100)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Επεξ/σία από thanosan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, θα ήθελα να μου λύσεται και εμένα μια απορία,

ότι πράγμα παω να αγοράσω απο το e-bay(με το "buy it now")και επιλέγω shiping greece μου βγάζει τα μεταφορικά γύρω στα 20-40 Ε...

κάνω κάτι λάθος?

δεν είναι πολλά τα μεταφορικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παλικάρια,θα ήθελα να κάνω και εγώ ορισμένες ερωτήσεις,και δυστυχώς επειδή ο χρόνος με περιορίζει απίστευτα δεν έχω τον χρόνο να

Οτι αγοραζεις απο Αγγλια και γενικα απο χωρες της Ε.Ε. δεν περναει απο τελωνειο.

Οι αγορες απο Αμερικη ερχονται σε περιπου 10 εργασιμες ημερες.Αν περασει τελωνειο θα ερθει ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ μαζι με το ποσο που πρεπει να πληρωσεις.Τα δεματα τα παραλαμβανεις απο το ταχυδρομειο.Αν περασει τελωνειο πληρωνεις επι τοπου τα χρηματα, αλλιως παραλαμβανεις μονο το δεμα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:21 ----------

 

καλησπέρα, θα ήθελα να μου λύσεται και εμένα μια απορία,

ότι πράγμα παω να αγοράσω απο το e-bay(με το "buy it now")και επιλέγω shiping greece μου

Τα εξοδα αποστολης καθοριζονται συνηθως απο την αποσταση, το βαρος και τον ογκο του δεμτατος.Αναλογα την περιπτωση σου κρινεις εσυ αν ειναι ακριβα η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

 

Από ότι καταλαβαίνω υπάρχει Αμερικάνικο ebay, Γερμανικό ebay, Αγγλικό ebay, Global ebay και ίσως και άλλα. Εγώ αν ανοίξω λογαριασμό σε κάποιο από αυτά θα μπορώ να αγοράσω από οποιοδήποτε ή πρέπει να ανοίξω λογαριασμό στο καθένα χωριστά;

 

Αν αρκεί να ανοίξω σε ένα, σε ποιό μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι αγοραζεις απο Αγγλια και γενικα απο χωρες της Ε.Ε. δεν περναει απο τελωνειο.

Οι αγορες απο Αμερικη ερχονται σε περιπου 10 εργασιμες ημερες.Αν περασει τελωνειο θα ερθει ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ μαζι με το ποσο που πρεπει να πληρωσεις.Τα δεματα τα παραλαμβανεις απο το ταχυδρομειο.Αν περασει τελωνειο πληρωνεις επι τοπου τα χρηματα, αλλιως παραλαμβανεις μονο το δεμα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:21 ----------

 

Τα εξοδα αποστολης καθοριζονται συνηθως απο την αποσταση, το βαρος και τον ογκο του δεμτατος.Αναλογα την περιπτωση σου κρινεις εσυ αν ειναι ακριβα η οχι.

ναι αλλα είτε παρω μια μπλούζα είτε πάρω μια τηλεόραση τα ίδια μεταφορικα έχει...

μήπως τα μεταφορικά μου τα λέει πιο μετα όταν θα κάνω την αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...