Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Wednesday, October 07, 2009 15:24:58 ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Wednesday, October 07, 2009 19:08:27 ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

 

Thursday, October 08, 2009 00:11:37 ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Thursday, October 08, 2009 03:33:40 ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας

 

 

μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει το ΚΔ και μπορει να μου πει καποιος γιατι το γραμμα μου ειναι στο ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ και οχι στο ρουφ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που πειραμε ενα δεμα αλλα αργησε να ερθει και δεν μπορουμε να κανουμε dispute , τι βηματα πρεπει να γινουν? το προιον εχει ερθει αλλα ειναι χαλασμενο , εστηλα μαιλ στων πωλητη αλλα δεν απαντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό ξεκινάμε την αμφισβήτηση πρίν ξεφύγει το χρονικό περιθώριο, κι αν το είδος έρθει ΟΚ όλα καλά, αν όμως έχεις πρόβλημα έχεις και τη λύση.

Τώρα δεν έχεις (νομίζω) άλλο τρόπο εκτός από το μέιλ με τον ίδιο και την (αρνητική) αξιολόγηση. Περίμενε μερικές μέρες όμως μπορεί να είναι ο αποστολέας κάπου που να μην μπορεί να επικοινωνήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω αυτο http://global.ebay.com/Authen_DG_Dolce_Gabbana_Men_chronograph_Watch_DW0212/330365253579/item και του ειπα να μου τιο στειλει με USPS,gift και αποδειξει κατω απο 40$!Τελικα μου απαντησε ....

''hi,

we post by EMS.

sure gift and low value

regards''

Θα πληρωσω τελωνειο ή θα εχω καποια αλλη χρεωση αν μου το στειλει ετσι οπως λεει?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω αυτο http://global.ebay.com/Authen_DG_Dolce_Gabbana_Men_chronograph_Watch_DW0212/330365253579/item και του ειπα να μου τιο στειλει με USPS,gift και αποδειξει κατω απο 40$!Τελικα μου απαντησε ....

''hi,

we post by EMS.

sure gift and low value

regards''

Θα πληρωσω τελωνειο ή θα εχω καποια αλλη χρεωση αν μου το στειλει ετσι οπως λεει?????

 

Το είδες οτι ο πωλητης είναι στο Hong Kong ? Ωραίο ρολόι, αλλά μάλλον μούφα θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αν ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει θα ήμουν υπόχρεος.Θέλω να αγοράσω απο e-bay ενα laptop αξίας περίπου 1500 ευρώ.Το κατάστημα αποστέλλει απο Αμερική.Εχω ενα φίλο στην Ιταλία.Αν πω του πωλητή να το στείλει Ιταλία και απο εκεί ο φίλος μου να μου το στείλει Ελλάδα,θα γλιτώσω το τελωνείο ή και στην Ιταλία έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε thakisn, δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς αλλά η Ιταλία όπως και η Ελλάδα είναι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Θεωρώ πως το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα έχεις και εκεί...

Η γνώμη μου μετά από αρκετές αγορές μέσω Internet ειναι να βρεις το laptop από αλλού αν μπορείς, διότι από το τελωνείο μπορεί να σε χρεώσουν ότι να ναι.

Πάντως παίζουν και standard χρεώσεις αναλόγως το πακέτο.(Το είχα ψάξει μια φορά που ήθελα snowboard από Αμερική). Eίχα βρει μία λίστα από το site του τελωνείου και είχε τις χρεώσεις για κάθε είδος που έρχεται από Αμερική. Ανέφερε την αύξηση κατά X τοις εκατό.(10% κτλ)

Εμένα μια φορά μου έτυχε να έρθει δέμα το οποίο έμεινε 81 μέρες τελωνειο γιατί περιείχε βελόνες (μηχανή tattoos για φίλο) και πλήρωσαμε αρκετά χρήματα για όσο είχε κάτσει στο τελωνείο του αεροδρομίου.

Γενικά επειδή μπορείς να τα δεις και να τα ακούσεις όλα από το ελληνικό τελωνείο τσέκαρε μήπως το βρεις μερικά Euros ακριβότερα από αλλού και χτύπα το...

Σίγουρα υπάρχουν και πιο "έμπειροι" πάνω στο θέμα αγορών από Αμερική και θα 'θελα και γω να ακούσω τι παίζει γιατί είναι κρίμα που βρίσκομε τόσο φθηνά πράγματα και να ανησυχούμε μην μας έρθει ο κούκος αηδόνι στο τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια βοηθεια εκανα πατατα. πηρα ενα κινητο που ηθελα απο το ebay 2 φορες αλλα οχι απο τον ιδιο πωλητη. τι γινετε τωρα? εστειλα email στον πωλητη οτι εκανα λαθος αλλα δε μου εχει απαντησει ακομα. ξερει κανεις τι γινετε σε αυτην την περιπτωση και αν θα εχω κυρωσεις στο account μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα αγόρασα κάτι που αμέσως μετά συνειδητοποίησα ότι δε μου έκανε, και φυσικά δεν το πλήρωσα. Έστειλα ένα email και δεν πήρα καμία απάντηση οπότε θεώρησα πως θα περνάγαμε σε unpaid item φάση. Ο πωλητής όταν πέρασε αρκετός καιρός μου έκανε ακύρωση της αγοράς και έληξε το θέμα.

 

Εννοείται ότι σε περίπτωση δημοπρασίας δεν παίζει να γίνει αυτό επειδή μιλάμε για ένα μόνο κομμάτι και ο πωλητής πληρώνει λεφτά για να κάνει τη δημοπρασία (δηλαδή μπαίνει μέσα). Μόνο στο buy it now παίζει που τα έχει βγάλει τα λεφτά του listing πουλώντας αρκετά προιόντα με το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια να ρωτησω κατι..!

1.εκανα ενα αρνητικο σχολιο εναν γιατι μου εστειλε λαθος μπλουζα και τωρα μου εστειλε δωρεαν την κανονικη και μου λεει να ακυρωσω το αρνητικο σχολιο και να βαλω ενα καλο πος γινετε αυτο??

2.και κατι αλλο πως γινετε αλλες φορες να πληρονω 1.5Ε για ενα δεμα που περνω μου λεει ο ταχυδρομος οτι ειναι απο το τελωνειο και αλλες φορες να μην πληρωνω ενω ειναι απο την ιδια χωρα προελευσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...