Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17 του μήνα παρήγγειλα μία κάρτα δικτύου για έναν γνωστό μου και την πλήρωσα αμέσως με paypal. Στις 18 το αντικείμενο έγινε shipped από Κίνα (μου άφησε και positive feedback ο τύπος), τα μεταφορικά ήταν μηδενικά και θα έρθει με την υπηρεσία Standard Int'l Shipping. Δεν έχω καταλάβει όμως, αυτό είναι ΕΛΤΑ λογικά έτσι; Απλά ΕΛΤΑ, ούτε ταχυμεταφορές ούτε τίποτα. Θα το αφήσουν στην πόρτα ότι και να γίνει; Αν δεν με βρουν θα αφήσουν ειδοποίηση να πάω να το πάρω; Επίσης λογικά να περιμένω το δεματάκι κατα τις 10 του Δεκέμβρη ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ καλά έκανες!

 

Όμως τώρα ούτε μετατροπέα έχεις στα χέρια σου ούτε τα χρήματά σου?

 

 

Edit : Τώρα πρόσεξα ότι έχεις εσύ τον μετατροπέα ο οποίος δεν σου δουλεύει.Αν το κόστος είναι αρκετό στείλτον πίσω πάλι και ζήτα τα λεφτά σου. (Εντάξει λέμε αν συμφέρει και όχι το κόστος του να είναι ίδιο με τα ταχυδρομικά!)

 

 

Έχω αλλά αν τον στείλω πάλι πίσω θα έχω τα μισά λεφτά από ότι είχα στην αρχή. Επομένως με συμφέρει να μην τον ξαναστείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17 του μήνα παρήγγειλα μία κάρτα δικτύου για έναν γνωστό μου και την πλήρωσα αμέσως με paypal. Στις 18 το αντικείμενο έγινε shipped από Κίνα (μου άφησε και positive feedback ο τύπος), τα μεταφορικά ήταν μηδενικά και θα έρθει με την υπηρεσία Standard Int'l Shipping. Δεν έχω καταλάβει όμως, αυτό είναι ΕΛΤΑ λογικά έτσι; Απλά ΕΛΤΑ, ούτε ταχυμεταφορές ούτε τίποτα. Θα το αφήσουν στην πόρτα ότι και να γίνει; Αν δεν με βρουν θα αφήσουν ειδοποίηση να πάω να το πάρω; Επίσης λογικά να περιμένω το δεματάκι κατα τις 10 του Δεκέμβρη ε;

 

Ναι το πιό απλό είναι,στην πόρτα σου θα το αφήσουν.

Χρόνος αναμονής συνήθως κάτω από μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια ρυθμιση στο λογαριασμο του ebay ωστε να μη μου ερχοντε καθε μερα διαφημιστικα μημυματα παρα μονο αυτα που χρειαζοντε οταν κανω μια παραγγελεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ας μου απαντησει καποιος που ξερει, αυτη η φασαρια οτι η διευθυνση του eBay πρεπει να ταιριαζει αυτη του Paypal που κολλαει? Βρισκομαι σε 2 διαφορετικα μερη, και αναλογα με το ποτε υπολογιζω την παραδοση διαλεγω και την αντιστοιχη διευθυνση.

 

Σαν διευθυνση eBay οριζεται αυτη με την οποια ειχες κανει το registration? Shμερα παρειγγειλα και πληρωσα για κατι, και μου ηρθε ενα αυτοματοποιημενο mail, που λεει να ενημερωσω για την τυχον διαφορετικη διευθυνση ωστε να συνταχθει custom invoice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αγορασει κανεις αθλητικα παπουτσια απο ebay? θα ερθει με κλασικο ταχυδρομειο. υπαρχει περιπτωση να περασουν απο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αγορασει κανεις αθλητικα παπουτσια απο ebay? θα ερθει με κλασικο ταχυδρομειο. υπαρχει περιπτωση να περασουν απο τελωνειο?

 

Kαταρχην απο που ειναι ο πωλητης?

Αν ειναι εκτος ΕΕ περνανε τελωνειο, εκτος αν η αξια ειναι πολυ μικρη.

Θα πεις στον πωλητη να γραψει 10$ στην αξια τους, δεν ειναι πολυ βαρια , αρα δεν θα πληρωσεις τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο θα πάω στην τράπεζα να βγάλω μια χρεωστική κάρτα για να αρχίσω αγορές από ebay.

Τεράστια διαφορά τιμών! Τα Nike air max 97 εδώ τα έχω βρει από 180€ - 155€ και στο ebay

μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει περίπου 106€ (140$). Είναι 2 μαγαζιά και όχι ιδιώτης

και λέει ότι το στέλνει με "Economy Int'l Shipping" και "USPS Priority Mail International".

Έχουν feedback 99,8 positive.

Δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Για το τελωνείο 2 ερωτήσεις:

1) Αν έχει πάρει κανείς παπούτσια πόσο περίπου του πήγε το τελωνείο?

2) Διάβασα σε κάποιο άλλο forum, ένα παλικάρι αγόρασε 2 ζευγάρια nike από ebay

και στο τελωνείο του τα κράτησαν γιατί υπάρχει στην Ελλάδα επίσημη αντιπροσωπεία

της nike και απαγορεύεται. Αλλά είναι μια αναφορά στις τόσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο θα πάω στην τράπεζα να βγάλω μια χρεωστική κάρτα για να αρχίσω αγορές από ebay.

Τεράστια διαφορά τιμών! Τα Nike air max 97 εδώ τα έχω βρει από 180€ - 155€ και στο ebay

μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει περίπου 106€ (140$). Είναι 2 μαγαζιά και όχι ιδιώτης

και λέει ότι το στέλνει με "Economy Int'l Shipping" και "USPS Priority Mail International".

Έχουν feedback 99,8 positive.

Δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Για το τελωνείο 2 ερωτήσεις:

1) Αν έχει πάρει κανείς παπούτσια πόσο περίπου του πήγε το τελωνείο?

2) Διάβασα σε κάποιο άλλο forum, ένα παλικάρι αγόρασε 2 ζευγάρια nike από ebay

και στο τελωνείο του τα κράτησαν γιατί υπάρχει στην Ελλάδα επίσημη αντιπροσωπεία

της nike και απαγορεύεται. Αλλά είναι μια αναφορά στις τόσες.

fallen_angel82 για τις συγκεκριμένες απορίες θα σου πρότεινα να διαβασεις τις πρωτες 2 σελίδες και τελευταίες 10-15 σελίδες απο ΑΥΤΟ το θέμα

 

Στο ebay υπάρχει και αρκετή «μπανάνα» οπότε προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις αγορασει κατι και εχει περασει καιρος και δεν το εχεις λαβει, στις ποσες μερες πρεπει να επικοινωνήσεις με τον πωλητη?

περιμενω ενα αντικειμενο 33 μερες τωρα απο τοτε που το εστειλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ebay/paypal εχουν συγχωνευτει ο πωλητης εχεις διπλο νταβατζιλικη η μονο? Δηλαδη εξακολουοθουν να του παιρνουν ποσοστα τοσο το ebay οσο και το Paypal απο την πωληση, η του παιρνει μονο το ενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...