Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...

θα ηθελα να αγορασω 2 φουτερ απο το ebay...και ειναι απο τον ιδιο πωλητη...

 

Αυτο και αυτο

 

Ο πωλητης οπως βλεπετε ειναι ιδιος, και η τιμη σχεδον ιδια..16ε περιπου..

η μονη διαφορα ειναι πως στο ενα το λογοτυπο ειναι JJ(περιπου:Ρ) και στο αλλο WESC...εαν θελησω να παρω 1 και 1, θα πρεπει να πληρωσω 16+16+26μεταφορικα=58ε, ή θα πρεπει να δωσω 16+26+16+26=84ευρω?

 

αν παλι δεν γινεται να παρω 2 ξεχωριστα(ενα με λογοτυπο JJ κ ενα WESC) θα μπορω να παρω 2 με το ιδιο λογοτυπο χωρις να πληρωσω 2πλα μεταφορικα;

 

τελος, στον λογαριασμο θα πρεπει να εχω την τιμη που κοστιζει το προιον (16ε) και τα μεταφορικα τα πληρωνω στο ταχυδρομειο; ή θα εχω μεσα 40ε που κοστιζει συνολικα το 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια...

θα ηθελα να αγορασω 2 φουτερ απο το ebay...και ειναι απο τον ιδιο πωλητη...

 

Αυτο και αυτο

 

Ο πωλητης οπως βλεπετε ειναι ιδιος, και η τιμη σχεδον ιδια..16ε περιπου..

η μονη διαφορα ειναι πως στο ενα το λογοτυπο ειναι JJ(περιπου:Ρ) και στο αλλο WESC...εαν θελησω να παρω 1 και 1, θα πρεπει να πληρωσω 16+16+26μεταφορικα=58ε, ή θα πρεπει να δωσω 16+26+16+26=84ευρω?

 

αν παλι δεν γινεται να παρω 2 ξεχωριστα(ενα με λογοτυπο JJ κ ενα WESC) θα μπορω να παρω 2 με το ιδιο λογοτυπο χωρις να πληρωσω 2πλα μεταφορικα;

 

τελος, στον λογαριασμο θα πρεπει να εχω την τιμη που κοστιζει το προιον (16ε) και τα μεταφορικα τα πληρωνω στο ταχυδρομειο; ή θα εχω μεσα 40ε που κοστιζει συνολικα το 1;

 

Καταρχας WESC ειναι και τα 2, αυτο που λες J και αναποδο J ειναι το λογοτυπο που χρησιμοποει. Περαιτερω δεν παιζει ρολο αν παρεις μπλουζες με διαφορετικο η ιδιο λογοτυπο, αλλα με την πολιτικη που εχει ο πωλητης στην συνδυασμενη αποστολη, combined shipping. Οποτε πατα contact seller, και πες του θελω να αγορασω αυτα τα 2 προιοντα σου, ποσο συνολικα θα μου κοστισει η αγορα.

 

Δεν πληρωνεις κατι στο ταχυδρομειο, πληρωνεις ολο το συνολικο ποσο μεσω paypal η λοιπων μεθοδων πληρωμης που υποστηριζει ο χρηστης τα οποια θα πρεπει να ειναι αμεσα διαθεσιμα στον λογαριασμο σου, και απο την στιγμη που ο πωλητης λαβει τα χρηματα, θα ξεκινησει να τα στειλει οπως συμφωνησατε.

 

Αυτα, καλη αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας WESC ειναι και τα 2, αυτο που λες J και αναποδο J ειναι το λογοτυπο που χρησιμοποει. Περαιτερω δεν παιζει ρολο αν παρεις μπλουζες με διαφορετικο η ιδιο λογοτυπο, αλλα με την πολιτικη που εχει ο πωλητης στην συνδυασμενη αποστολη, combined shipping. Οποτε πατα contact seller, και πες του θελω να αγορασω αυτα τα 2 προιοντα σου, ποσο συνολικα θα μου κοστισει η αγορα.

 

Δεν πληρωνεις κατι στο ταχυδρομειο, πληρωνεις ολο το συνολικο ποσο μεσω paypal η λοιπων μεθοδων πληρωμης που υποστηριζει ο χρηστης τα οποια θα πρεπει να ειναι αμεσα διαθεσιμα στον λογαριασμο σου, και απο την στιγμη που ο πωλητης λαβει τα χρηματα, θα ξεκινησει να τα στειλει οπως συμφωνησατε.

 

Αυτα, καλη αρχη.

 

To ξερω φιλε μου οτι ειναι wesc και τα 2...απλα το λογοτυπο-σχεδιο ειναι διαφορετικο...οκ θα του στειλω ενα μηνυμα αν ειναι..αυτος θα μου πει ποσο θα κοστισει μαζι με τα μεταφορικα ετσι; οχι μονο τα 2 φουτερ χωρις μεταφορικα κτλ..;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξερω φιλε μου οτι ειναι wesc και τα 2...απλα το λογοτυπο-σχεδιο ειναι διαφορετικο...οκ θα του στειλω ενα μηνυμα αν ειναι..αυτος θα μου πει ποσο θα κοστισει μαζι με τα μεταφορικα ετσι; οχι μονο τα 2 φουτερ χωρις μεταφορικα κτλ..;!

 

Πες του οτι ενδιαφερεσαι να παρεις 2 αντικειμενα απο τον ιδιο, να σου πει αν υποστηριζει combined shipping, και ποσο θα κοστισουν τα συνολικα μεταφορικα και για τα 2, καθως και ποιο θα ειναι το ολο συνολο των 2 προιοντων συμπεριλαμβανομενων και των μεταφορικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα περίεργο τώρα:

Με "buy it now" αγόρασα κάτι,πλήρωσα αυτόματα με paypal και μετά από τρεις μέρες μου ήρθε ειδοποίηση ότι ο πωλητής δεν έχει αποδεχτεί ακόμη την αγοραπωλησία,είναι δηλαδή "Unclaimed".

Τον ειδοποίηση μέσω του ebay να αποδεχτεί την αγορά μου και μου απάντησε ζητώντας μου το e-mail μου,αν είναι δυνατόν.

Πάντως σαν σφήνα το ebay την ανθίστηκε και με προειδοποίησε να μην κάνω καμία εξωebayκιά συμφωνία,γιατί δεν εξασφαλίζομαι.

 

Στη χειρώτερη τον φτύνω,ακυρώνω (cancel) τη χορήσησή μου και αγοράζω από αλλού...

 

Γιατί άραγε συμβαίνει αυτό,έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άραγε συμβαίνει αυτό,έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία;

 

Μόνος σου το απάντησες....μάλλον για να να την κάνετε την συναλλαγή εκτός ebay!

(Κάτι που φυσικά θα αρνηθείς-επίσης αν δεις ότι τραβάει το θέμα πάρτα τα λεφτουδάκια σου και σε άλλη παραλία :-D :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι γινονται και τετοια πραγματα? Απο την στιγμη που πληρωνεις δεν θεωρειται κλεισμενη η συμφωνια, πρεπει να γινει και claim απο τον πωλητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι γινονται και τετοια πραγματα? Απο την στιγμη που πληρωνεις δεν θεωρειται κλεισμενη η συμφωνια, πρεπει να γινει και claim απο τον πωλητη?
Έλαβα αυτό το (αυτόματο) email
[email protected]

προς Εμένα

 

προβολή λεπτομερειών 14 Νοε (Πριν από3 ημέρες)

 

Hello.Εμένα

Two days ago you sent a payment to batergdhsgsgκλπ@gmail.com. This payment is still unclaimed. Often, unclaimed payments are a result of a payment being sent to a misspelled or otherwise incorrect email address. Please double-check to make sure you sent your payment to the intended recipient's correct email address.

 

One common cause of unclaimed payments is that the intended recipient has two duplicate email addresses, but only one version of it has been registered to their PayPal account.The four most common examples of this are: [email protected] & [email protected]; [email protected] & [email protected]; [email protected] & [email protected]; and [email protected] & [email protected]. So if your recipient has an @webtv, @msn, @earthlink, or @att email address, please verify that you have sent it to the version of this address which is attached to their PayPal account.

 

If you did not intend to send a payment to batκλπ@gmail.com, it is easy to cancel the transaction:

1. Log in to your PayPal account.

2. Go to the "History" subtab of the "My Account" tab and find this transaction (with a status of "Unclaimed").

3. Press the "Cancel" button in the "Action" column.

4. On the confirmation page, press the "Cancel Payment" button to confirm. Your payment will be cancelled and the funds returned to your PayPal account.

 

If you intended to send a payment to someone who is not yet a member of PayPal, you can forward them the below reminder message, which explains how to sign up for a PayPal account and accept your payment.

 

Thanks,

 

PayPal Operations

 

Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account and click the Help link in the top right corner of any PayPal page.

Του έστειλα e-mail μέσω του ebay και του είπα ή να δεχτεί την αγοραπωλησία ή θα του ακυρώσω την πληρωμή,γιατί το χρειάζομαι το είδος.H απάντησή του:

Dear Εμένα,

 

Hi,

 

my friend, we don't get your email. please resend it for us, we will solve it asap.

 

waitting for your email.

 

best regards

 

- batκάτι

με επισήμανση του ebay πάνω-πάνω:
Do not respond to the sender if this message requests that you complete the transaction outside of eBay. This type of offer is against eBay policy, may be fraudulent, and is not covered by buyer protection programs.

 

Απορώ πού είναι η απάτη,γιατί δεν μου ζήτησε εξωebayκιά διευθέτηση.

 

Σε καμια ώρα ακυρώνω και αγοράζω από αλλού.Δε μαμιέται ο κιτρινιάρης,υπάρχουν άλλοι πεντακόσιοι τέτοιοι που πουλάνε το ίδιο είδος στα ίδια λ7...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Positive feedback στο ebay δίνουμε μόλις παραλάβουμε το προϊόν; Παρήγγειλα χθες μία κάρτα δικτύου, έστειλα κατευθείαν τα λεφτά μέσω paypal και σήμερα μου απάντησε ο τύπος

 

Dear friend:

 

Thank you for your purchase and prompt payment. Your item will be shipped out in 1 business day by Hong Kong airmail services. It usally takes 10 - 20days to arrive your destination from Hong Kong . Should you need other of my listing products, please feel free to email me within 1 business day.

 

 

 

I will posted positive feedback for you within 1 business day. I hope you will do the same for us. In addition to your positive feedback, we hope you will give us FIVE STARS on all of the Detailed Seller Ratings. If you feel like we fell short of FIVE STARS, please email me first , and I will make sure you are happy.

We appreciate your business and hope to do business with you again soon.

 

 

 

Sincerely,

easybuy

 

Περιμένουμε να έρθει και μετά στέλνουμε feedback; Eυχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας!θελω να αγορασω κατι παπουτσια απο το ebay..δεν εχω ξαναγορασει απο εκει και εχω καποιες αποριες.

1)θελω να πληρωσω μεσω paypal..εχω κανει λογαριασμο και μου ζηταει να κανω verified το λογαριασμο ζητωντας μου αριθμο πιστωτικης καρτας..ειναι απαραιτητο αυτο;;

2)οταν παω να το αγορασω και παταω αμεση αγορα στο ebay μου βγαζει και εκει να βαλω πιστωτικη καρτα ενω εγω θελω να πληρωσω μεσω paypal..τι ακριβως πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας!θελω να αγορασω κατι παπουτσια απο το ebay..δεν εχω ξαναγορασει απο εκει και εχω καποιες αποριες.

1)θελω να πληρωσω μεσω paypal..εχω κανει λογαριασμο και μου ζηταει να κανω verified το λογαριασμο ζητωντας μου αριθμο πιστωτικης καρτας..ειναι απαραιτητο αυτο;;

2)οταν παω να το αγορασω και παταω αμεση αγορα στο ebay μου βγαζει και εκει να βαλω πιστωτικη καρτα ενω εγω θελω να πληρωσω μεσω paypal..τι ακριβως πρεπει να κανω?

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το παιπαλ. Βάλε την κάρτα σου, ότι σου ζητάει και θα είσαι οκ. Στην κάρτα σου χρεώνει τα λευτά.

 

Και κάτι άλλο ΕΣΥ τι νωμιζεις ότι είναι το παιπαλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...