Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι ξέρω και απ' ότι έχει αναφερθεί πολλές φορές κι εδώ το όριο για να μην περάσει δεν είναι 100$ αλλά 45$.

 

 

 

Όχι τι λες σχεδόν όλες οι παραγγελίες μου είναι πάνω απο 50$ και καμία δεν Έχει περάσει τελονιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνενονουμε με εναν πωλητη για να κανει καλυτερη τιμη σε ενα προιον. Τι θα ηταν καλυτερο, να δημιουργησει νεο listing, με την νεα τιμη, ή να αγορασω το αντικειμενο και να κανω request total, και να μου στειλει την ανανεωμενη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνενονουμε με εναν πωλητη για να κανει καλυτερη τιμη σε ενα προιον. Τι θα ηταν καλυτερο, να δημιουργησει νεο listing, με την νεα τιμη, ή να αγορασω το αντικειμενο και να κανω request total, και να μου στειλει την ανανεωμενη τιμη?

 

 

 

Το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει κατι πραματα κ εχουν αργησει 2 εβδομαδες.ενω ο πωλητης μουστειλε εμαιλ να του κανω feedback.δλδ αυτος τα εστειλε αλλα εγω δεν ταχω παραλαβει ακομα.μπορω να κανω κατι για να δω που ειναι τα πραματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει κατι πραματα κ εχουν αργησει 2 εβδομαδες.ενω ο πωλητης μουστειλε εμαιλ να του κανω feedback.δλδ αυτος τα εστειλε αλλα εγω δεν ταχω παραλαβει ακομα.μπορω να κανω κατι για να δω που ειναι τα πραματα?

Πρέπει να σου δώσει το tracking number που του έδωσαν όταν τα έστειλε έτσι ώστε να μπορέσεις να τα εντοπίσεις μέσω του site του ταχυδρομίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σου δώσει το tracking number που του έδωσαν όταν τα έστειλε έτσι ώστε να μπορέσεις να τα εντοπίσεις μέσω του site του ταχυδρομίου.

 

site του ταχυδρομίου?εχεις link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιο ταχυδρομίο στο έστειλε;

 

Royal Mail Airmail (Small Packets)

η προηγουμενη αγορα μου ηρθε σε 4 μερες με το ιδιο ταχυδρομειο.ενω τωρα πανε 2 εβδομαδες,γιαυτο ψιλοανησυχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα κοιτουσα διάφορα στο ebay και ειδα οτι ειναι πολυ φτηνα.

Ξερετε τον λογο που τα πουλανε τοσο φτηνα?

Εχει αγορασει κανεις σας απο κει? αν ναι, πειτε μου πως ακριβως γινεται επειδη σκοπευω να αρχισω να αγοραζω απο το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και πολλα πραγματα που ειναι β διαλογης και συνυθως ειναι ανταλακτικα για ηλεκτρονικα.

 

πχ. παρηγγειλα μια οθονη για nokia n75 στα 8ευρω περιπου(ηταν απο τις πιο φθηνες)

 

η διαφορα που ειχε τελικα με την εργοστασιακη οθονη που ειχε το κινητο ηταν:

 

1.χαμηλοτερη φωτεινοτητα

2.μαυρηζε υπο γωνια

 

στο ebay σιγουρα θα βρεις απειρα προιοντα Α διαλογης ή τα γνησια(oem) σε πολυ καλητερες τιμες απο εδω και εννοιτε σου προτεινω να αγορασεις απο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από καμιά 25αριά αγορές και καναδυο πωλήσεις από e-bay τα τελευταία 5 χρόνια, τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι ότι:

1) To ebay είναι καλό για να αγοράσεις μικρά, φθηνά πράγματα

2) Δεν πολυσυμφέρει να πουλήσεις αν δεν είσαι έμπορος με πολλά listings (χρέωση στο listing, παρακράτηση ποσοστού από τα κέρδη, παρακράτηση ποσοστού από το paypal)

3) Για πράγματα που μπορείς να βρεις κι αλλού και η τιμή στο ebay είναι μισή και παρακάτω, να προσέχεις, να διαβάζεις τα ψιλά γράμματα και να κάνεις πολλές ερωτήσεις στον seller. ΠΧ Ζαχάρωνα μια ηλεκτρική κιθάρα Epiphone Les Paul Custom, που από Ελλάδα έχει 800€, από επίσημο e-shop στην Αγγλία έχει 480€ και αυτός την πουλούσε 230€. Μετά από επίμονες ερωτήσεις παραδέχτηκε ότι η κιθάρα, παρόλο που δεν το έγραφε πουθενά, ήταν b-stock, δηλαδή β-διαλογής με 1-2 χτυπηματάκια.

 

Υ.Γ. Τσέκαρε και το dealextreme.com Από Κίνα, με μηδενικά τέλη αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...