Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτησα ποτε ληγει η καρτα σου γιατι αμφιβαλλω αν εκδιδονται νεες απο την πειραιως με τα προνομια που ειχε η κυπρου και επειδη νομιζα οτι θα σε αναγκαζαν να αλλαξεις σε πειραιως για να ξεμπεδευουν με το χαρτοφυλακιο της κυπρου. Αλλα ενταξει τυχερος εισαι. 

 

Σε αγορα κινητου που εκανα προσφατα απο κινα, το ποσο ηταν 125.70 ευρω με την τοτε ισοτιμια. Εβαλα 130 σε χρεωστικη, το ποσο ανεβηκε μεχρι να κανω την αγορα και με την προμηθεια εφτασε λιγο πανω απο τα 129ε. 

 

Ειναι καλυτερα για αγορες ανω των 100 ευρω μεσω της τραπεζας πειραιως, να χρησιμοποιουμε προπληρωμενη που εχει 2 ευρω προμηθεια χωρις εξοδα συναλλαγματος παρα την χρεωστικη που εχει εξοδα συναλλαγματος 2%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τo νόημα ναι αυτο ειναι, η κάρτα της κυπρου που συνεχίζει να ισχυει παρα την αγορα της απο την πειραιως εχει μακράν την καλύτερη χρέωση κατα την μετατροπή(μηδενική θα έλεγα)

 

Και η Alpha μπορώ να πω πως μια χαρά μετατροπή έχει.

Αν σας ενδιαφέρει, Έχω κρατήσει αρχείο με τις τελευταίες μου αγορές από το Ebay, και έχω σημειώσει, το ποσό που θα τράβαγε το Paypal (αν το άφηνα να κάνει εκείνο την μετατροπή) και πόσα μου τράβηξε τελικά η τράπεζα.

Και διαπίστωσα πως είτε μικρά ποσά (~4$) είτε μεγάλα (100+$), πάντα κερδισμένος βγαίνω με το να αφήνω να κάνει την μετατροπή η τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To paypal ισως στη μετατροπη βαζει και τη προμηθεια του ρε παιδια που ειναι λογικο.

 

Και αν δωσεις απλα το λογαριασμο τραπεζης σε οποιοδηποτε online καταστημα σου παιρνουν τα λεφτα και δεν εισαι σιγουρος οτι θα σου στειλουν το προιον ή αν γινει κατι οτι θα σου επιστρεψουν τα λεφτα κατι που με το paypal εισαι σιγουρος και αυτος ειναι ο λογος που πληρωνεις την προμηθεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9η μερα και ακομη τιποτα....

να ρωτησω τα Royal Mail International Standard (Small Packets) τα ελτα τα παραδιδουν? ή καποιο αλλο courier π.χ. acs?

τα ελτά αλλα το αν θα σου ερθει σπιτι ή χαρτακι εξαρταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ περασε πριν ο ταχυδρομος αλλα δεν τον προλαβα να το ρωτησω παλι δεν αφησε τιποτα....

λογικα σπιτι δε θα μου ερθει? μικρος φακελος θα ειναι λογικα οθονη κινητου περιμενω μαζι με 2 μικρα κατσαβιδακια.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ περασε πριν ο ταχυδρομος αλλα δεν τον προλαβα να το ρωτησω παλι δεν αφησε τιποτα....

λογικα σπιτι δε θα μου ερθει? μικρος φακελος θα ειναι λογικα οθονη κινητου περιμενω μαζι με 2 μικρα κατσαβιδακια.... 

Μία από τα ίδια, 9η μέρα και μόνο λογαριασμούς και ψηφοδέλτια μου άφησε.

Εγώ περιμένω ένα κουτάκι, σε μέγεθος είναι όσο ένα χοντρό βιβλίο.

τρεις στις τρεις παραγγελίες μου τα έφερε σπίτι.

To paypal ισως στη μετατροπη βαζει και τη προμηθεια του ρε παιδια που ειναι λογικο.

 

Και αν δωσεις απλα το λογαριασμο τραπεζης σε οποιοδηποτε online καταστημα σου παιρνουν τα λεφτα και δεν εισαι σιγουρος οτι θα σου στειλουν το προιον ή αν γινει κατι οτι θα σου επιστρεψουν τα λεφτα κατι που με το paypal εισαι σιγουρος και αυτος ειναι ο λογος που πληρωνεις την προμηθεια του.

Εγώ αναφερόμουν σε πιο από τα δύο θα αφήσεις να κάνει την μετατροπή. και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρω πληρώνεις μέσω paypal.

απλώς ενημερώνω πως για αυτούς που έχουν alpha και κάνουν αγορές μέσω paypal, είτε για μεγάλα είτε για μικρά ποσά, καλύτερα να αφήσουν την τράπεζα να κάνει την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τα ίδια, 9η μέρα και μόνο λογαριασμούς και ψηφοδέλτια μου άφησε.

Εγώ περιμένω ένα κουτάκι, σε μέγεθος είναι όσο ένα χοντρό βιβλίο.

τρεις στις τρεις παραγγελίες μου τα έφερε σπίτι.

Εγώ αναφερόμουν σε πιο από τα δύο θα αφήσεις να κάνει την μετατροπή. και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρω πληρώνεις μέσω paypal.

απλώς ενημερώνω πως για αυτούς που έχουν alpha και κάνουν αγορές μέσω paypal, είτε για μεγάλα είτε για μικρά ποσά, καλύτερα να αφήσουν την τράπεζα να κάνει την μετατροπή.

Και πως μπορεις να ορισεις ποιος θα κανει την μετατροπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως μπορεις να ορισεις ποιος θα κανει την μετατροπη?

Όταν πας να πληρώσεις μέσω PayPal, πριν πατήσεις continue (πριν πληρώσεις δηλαδή), θα δεις λίγο πιο κάτω από εκεί που λέει τα στοιχεία της κάρτας σου (ακριβώς μπροστά σου θα είναι) μια επιλογή που θα λέει "other conversion options".

Από εκεί έχεις να διαλέξεις 2 επιλογές, η πρώτη είναι να αφήσεις να κάνει την μετατροπη το PayPal, και η δεύτερη είναι να αφήσεις την τράπεζα.

 

Σημειωση: την επιλογή θα στη βγάλει μόνο όταν πας να πληρώσεις κάποιον σε ξενω νόμισμα.

 

http://thebackpackr.com/paypal-currency-conversion-which-should-i-choose/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ συνηθως ποιο προτημας?

 

Εχεις μια φωτο να μου δειξεις σε ποιο σημειο ειναι ακριβως αυτο που λες.

Εγώ που έχω AlphaBank προτιμάω να κάνει την μετατροπή η τράπεζα.

 

http://2.bp.blogspot.com/-_VCAaGK9Sag/UYoqjrtjcQI/AAAAAAAAI0w/1rQSt-mczZ4/s1600/198591_447217795329857_1677349093_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ ι εγω alpha bank εχω. αλλα δεν δειχνει πουθενα αυτο που λες και μαλλον γιατι εσυ εχεις διαλεξει να πληρωνεις κατευθειαν απο το τραπεζικο λογαριασμο ΧΩΡΙΣ να επεμβαινει το paypal οποτε στην ουσια ΔΕΝ αγοραζεις με paypal.

 

Δηλαδη απο την τραπεζα ειναι ποιο φτηνη η μετατροπη?

 

Να σου πω αν εχω καμια μια παραγγελια και ΔΕΝ εχω πληρωσει μπορω να την ακυρωσω?

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλάβουμε για μια ακόμη φορά ότι όταν αγοράζουμε από το εξωτερικό, σε συνάλλαγμα, με κάρτα,η μετατροπή σε ευρώ γίνεται είτε με την ισοτιμία του paypal, αν επιλέξουμε να την κάνει αυτό (γνωρίζοντας όμως ότι την κάνει με τη χειρότερη ισοτιμία για τον αγοραστή) είτε με την ισοτιμία του οργανισμού που έχει εκδώσει την κάρτα (Visa ή MasterCard), αν επιλέξουμε αυτόν τον τρόπο (η ισοτιμία τους είναι καλλίτερη από εκείνη του paypal) και όχι με την ισοτιμία που πουλάει η τράπεζα το συνάλλαγμα.

 

Πρέπει, επίσης, να γνωρίζουμε ότι ορισμένες τράπεζες, όπως  πχ η Eurobank, χρεώνουν, επί πλέον και προμήθεια σε κάθε συναλλαγή σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα με βαση τη φωτο που ανεβασα ποιο πανω εμενα γιατι δεν μου δινει την δυνατοτητα να διαλεξω να κανει την μετατροπη η τραπεζα και οχι το paypal?
 
Επισης ειστε απολυτα σιγουροι οτι αν διαλεξεις να κανει την μετατροπη η τραπεζα αγοραζεις το προιον μεσω paypal ή κατευθειαν μεσω της τραπεζης χωρις να παρεμβαλετε το paypal?

198591_447217795329857_1677349093_n.jpg

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...