Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι μου γράφει πότε στάλθηκε την ημερομηνία δηλαδή

οποτε το δεμα ειναι στο δρομο του μην ανυσηχεις. απλα σε περιπτωση που δεν ερθει σε 40 μερες να θυμηθεις να κανεις dispute στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι μόνο για την ενημέρωση σας να πω οτι αυτές τις μέρες έκανα μια αγορές 406 δολάρια με τρέχουσα τιμή μετατροπής στο xe

406.00 USD =

295.101 EUR

 

και χρέωση στην κάρτα μου (τράπεζας κυπρου)

Συναλλαγές σε Εκκρεμότητα €295,61

 

 

 

 

Αν η μετατροπή γινόταν από την χρεωστική της πειραιως θα είχα και διαφορετική τιμη χρεώσεις δηλαδη κάτι πάνω από ~296-7ευρω +2% προμήθεια δηλαδη άλλα 6 περίπου ευρώ, σύνολο 312-313 ευρώ. 302-303 ευρώ.

 

 

 

 

Δεν παραθέτω το παυπαλ γιατί εκεί η μετατροπή είναι τραγική

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη το paypal σε κλεβει στη μετατροπη απο δολαριο σε ευρω?

 

Δηλαδη π.χ. αν εχεις αγορασει ενα προιον που μαζι με τα εξοδα αποστολης για ελλαδα κανει 100 ευρω και το πληρωσεις μεσω paypal ποσα θα τραβηξει απο το τραπεζικο σου λογαριασμο το paypal?

 

Εχει κανεις προβλημα στο ebay.com οταν παει στο "Purchase history" να του δειχνει οτι οι φωτογραφιες των προιοντων που εχει αγορασει φορτωνουν συνεχως?

 

Ενω στο ebay.co.uk δουλευουν μια χαρα οι εικονες στα ιδια ακριβως προιοντα και μενου.

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μόνο για την ενημέρωση σας να πω οτι αυτές τις μέρες έκανα μια αγορές 406 δολάρια με τρέχουσα τιμή μετατροπής στο xe

406.00 USD =

295.101 EUR

 

και χρέωση στην κάρτα μου (τράπεζας κυπρου)

Συναλλαγές σε Εκκρεμότητα €295,61  

 

 

 

 

Αν η μετατροπή γινόταν από την χρεωστική της πειραιως θα είχα και διαφορετική τιμη χρεώσεις δηλαδη κάτι πάνω από ~296-7ευρω +2% προμήθεια δηλαδη άλλα 6 περίπου ευρώ, σύνολο 312-313 ευρώ.

 

 

 

 

Δεν παραθέτω το παυπαλ γιατί εκεί η μετατροπή είναι τραγική

 

Δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα ποτε ληγει η καρτα;

 

Σε μεγαλες αγορες συμφερει καλυτερα με την προ πληρωμενη της πειραιως γιατι εχει την προμηθεια των 2ευρω στην καταθεση χωρις να σου εχει προμηθεια συναλλαγματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα ποτε ληγει η καρτα;

 

Σε μεγαλες αγορες συμφερει καλυτερα με την προ πληρωμενη της πειραιως γιατι εχει την προμηθεια των 2ευρω στην καταθεση χωρις να σου εχει προμηθεια συναλλαγματος

 

Την κάρτα την ανανέωσα πριν 10 μερες, και δεν υπάρχει αυτην την στιγμη τιποτα πιο συμφέρον απο αυτην, στο λεω γιατι εχω χρησιμοποιήσει για αγορες ολους τους τρόπους και καρτες

Ρε NIkosKallithea σα πολυ δε τα φουσκωσες;

297*2%=5,94 ~6ευρω

297+6= 303ευρω, οχι 313

 

Ναι εχεις δικιο, λαθος προσθεση !!!

 

...και αυτή ειναι η μετατροπή του παυπαλ

307.65 EUR (1 EUR = 1.31971  USD)

This rate is our wholesale cost of foreign currency plus a currency conversion fee. This fee depends on the currency you are converting into. See the “Fees” > “Additional Fees” > “Currency Conversion Fee” section of the User Agreement for details.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μετατροπή γινόταν από την χρεωστική της πειραιως θα είχα και διαφορετική τιμη χρεώσεις δηλαδη κάτι πάνω από ~296-7ευρω

 

Νίκο αυτό απο που προκύπτει; Την μετατροπή την κάνει η Visa και όχι η τράπεζα,με οποιαδήποτε κάρτα την ίδια χρέωση θα έχεις για την ίδια συναλλαγή.

 

Για την προμήθεια έχεις δίκιο, αλλά για να καταλάβω, το νόημα του ποστ είναι οτι μια κάρτα που δεν χρεώνει προμήθεια είναι πιο συμφέρουσα απο κάποια που χρεώνει 2%;Προφανές και αυτονόητο δεν είναι;

 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα αυτό απο το ebay: http://www.ebay.co.uk/itm/UNI-T-UT513-Digital-Insulation-Resistance-Tester-Meter-/300569735219?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item45fb5a3033

 

Πήρε κάποιος στο σπίτι των γονιών μου απο το τελωνείο (αυτό το τηλεφωνο είχα βάλει στο ebay) και λέει οτι χρειάζονται κάποια έγγραφα.

 

Δέν έχω επικοινωνήσει ακόμα μαζί του. Τί έγγραφα ζητάνε συνήθως και τί λεφτά θα μου ζητήσουν για τον εκτελωνισμό? Αν ζητάνε κανα τρελό ποσό μπορώ να το επιστρέψω στον πωλητή και να πάρω τα χρήματα πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι οσα προιοντα εχω παραγγειλει απο οποιοδηποτε ebay δεν μου εχει ερθει ποτε τελωνειακος, ουτε με εχει παρει ποτε τηλεφωνο και οσα λεει ο πωλητης τοσα πληρωνω ποτε παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο αυτό απο που προκύπτει; Την μετατροπή την κάνει η Visa και όχι η τράπεζα,με οποιαδήποτε κάρτα την ίδια χρέωση θα έχεις για την ίδια συναλλαγή.

 

Για την προμήθεια έχεις δίκιο, αλλά για να καταλάβω, το νόημα του ποστ είναι οτι μια κάρτα που δεν χρεώνει προμήθεια είναι πιο συμφέρουσα απο κάποια που χρεώνει 2%;Προφανές και αυτονόητο δεν είναι;

 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν το κατάλαβα.

 

Δεν ξερω ακριβώς που και ποιος κανει την μετατροπή και αν εμπλέκεται η οχι η πειραιως, αλλα εχω παρατηρήσει οτι πάντα ηταν κατι πάνω απο αυτό που έλεγε το xe.

 

Τo νόημα ναι αυτο ειναι, η κάρτα της κυπρου που συνεχίζει να ισχυει παρα την αγορα της απο την πειραιως εχει μακράν την καλύτερη χρέωση κατα την μετατροπή(μηδενική θα έλεγα)

 

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν μπορεί κάποιος να εκδώσει μια νεα τέτοια κάρτα η ειναι μονο απο ανανεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καθε τραπεζα νομιζω εχει δικο της συστημα μετατροπης συναλλαγματος. Άλλη θα δινει το ευρω όσο το ίντερνετ και η άλλη με καποια απόκλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειπα κατι αλλο, συμφωνούμε

η καθε τραπεζα νομιζω εχει δικο της συστημα μετατροπης συναλλαγματος. Άλλη θα δινει το ευρω όσο το ίντερνετ και η άλλη με καποια απόκλιση

 

 

 

 

Πρώτη φορα το ακουω αυτο

Αγόρασα αυτό απο το ebay: http://www.ebay.co.uk/itm/UNI-T-UT513-Digital-Insulation-Resistance-Tester-Meter-/300569735219?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item45fb5a3033

 

Πήρε κάποιος στο σπίτι των γονιών μου απο το τελωνείο (αυτό το τηλεφωνο είχα βάλει στο ebay) και λέει οτι χρειάζονται κάποια έγγραφα.

 

Δέν έχω επικοινωνήσει ακόμα μαζί του. Τί έγγραφα ζητάνε συνήθως και τί λεφτά θα μου ζητήσουν για τον εκτελωνισμό? Αν ζητάνε κανα τρελό ποσό μπορώ να το επιστρέψω στον πωλητή και να πάρω τα χρήματα πίσω?

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καθε τραπεζα νομιζω εχει δικο της συστημα μετατροπης συναλλαγματος. Άλλη θα δινει το ευρω όσο το ίντερνετ και η άλλη με καποια απόκλιση

 

Κάθε τράπεζα έχει δική της ισοτιμία, για αγορές συναλλάγματος στο γκισέ.

Όταν, όμως, αγοράζουμε με κάρτα σε συνάλλαγμα, η μετατροπή γίνεται με βάση την ισοτιμία του οργανισμού που εκδίδει την κάρτα (Visa ή MasterCard), χωρίς την παρέμβαση την τράπεζας. Ορισμένες τράπεζες, όπως πχ h Eurobank, χρεώνει και προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειπα κατι αλλο, συμφωνούμε

 

καλέ, απαντησα γιατι ειπες δε ξερω ποιος και που κλπ.

Αλλά πιο σωστή απάντηση έδωσε ο makfil.

Ενημερωτικά, η eurobank το αυξησε στα 2,5 ευρω προμηθεια και η πειραιως εχει 2%. Το τελευταιο το θεωρω καλό ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα αυτό απο το ebay: http://www.ebay.co.uk/itm/UNI-T-UT513-Digital-Insulation-Resistance-Tester-Meter-/300569735219?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item45fb5a3033

 

Πήρε κάποιος στο σπίτι των γονιών μου απο το τελωνείο (αυτό το τηλεφωνο είχα βάλει στο ebay) και λέει οτι χρειάζονται κάποια έγγραφα.

 

Δέν έχω επικοινωνήσει ακόμα μαζί του. Τί έγγραφα ζητάνε συνήθως και τί λεφτά θα μου ζητήσουν για τον εκτελωνισμό? Αν ζητάνε κανα τρελό ποσό μπορώ να το επιστρέψω στον πωλητή και να πάρω τα χρήματα πίσω?

 

Αυτό που αγόρασες έρχεται από Κίνα, δηλαδή τρίτη χώρα.

Για κάποιο λόγο, σταμάτησε στο τελωνείο και το πιθανότερο είναι ότι αυτοί που σου τηλεφώνησαν ζητάνε την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για να το εκτελωνίσουν.

Εάν το δέμα γράφει στο αυτοκόλλητο την πραγματική αξία, θα σου ζητήσουν ΦΠΑ και δασμό με βάση τη δασμολογική του κλάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...