Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα.  Έκανα μια αγορά απο ebay στις 4 Μαϊου 2014 μια κεραία απο Μαλαισία, και το κατάστημα που το  έστειλε μου έκανε άμμεση εξυπηρέτηση, την επόμενη μέρα την είχε στείλει. Το θέμα ειναι οτι έχουν περάσει 52 μέρες απο τότε και ακόμα τπτ. Βαρέθηκα να περιμένω.

Κάποιο μπέρδεμα έχει γινει με την αποστολή δεν ξέρω, αλλιώς  με κοροιδεύουν.

Ιδού πως έχει η φάση. Το κατάστημα το έστειλε πακέτο συστημένο με Track Number: RR154549836MY. Σαν ενδεικτική ημερομηνία παράδοσης είχε 15-30 μέρες. Έχω ανταλλάξει 100 μηνύματα με τον πωλητή για να δούμε τι γίνεται και ακόμα τπτ. Εχει κάνει επίσημη αίτηση στο Ταχυδρομείο Μαλαισίας και του λένε περιμένουν απάντηση απο Ελλάδα. Εδώ στην Ελλάδα έχω πάρει 10 φορές τηλέφωνο και μέσω τηλεφώνου, είδαν την κατάσταση οτι εχει σταλεί 5/5/2014 και μου είπαν να περιμένω γιατί συνήθως αργούν αυτά. Εν'τω μεταξύ,στο Tracking System των ΕΛΤΑ δεν μου βγάζει καθόλου πληροφορία σχετικά με αυτό. Προχτές που έστειλα mail στα ΕΛΤΑ πάλι, μου απάντησε μια κοπέλα αναφέροντας μου οτι δεν έχει καταχωθηρεί στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPSInternational Postal System) και δεν μπορεί να το βρεί. Απο το τηλέφωνο μου είπαν άλλα, και στο mail άλλα πράγματα. Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε δηλαδή...!! Επισυνάπτω και τις εικόνες και απο τα 3 sites που κάνω Tracking (ELTA,Malaysia,trackitonline.ru) για να δείτε τι βγάζει. Κατ'αρχήν έχει  φύγει το δέμα απο Μαλαισία ή ειναι ακόμα εκεί? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Επίσης, άνοιξα υπόθεση και στο ebay για παν ενδεχόμενο και λήγει στις 17 Ιουλίου. Πείτε μου τι να κάνω σας παρακαλώ γιατί έχω αγανακτήσει, δεν μπορώ άλλο. Να περιμένω ή να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Ευχαριστώ.post-217776-0-33560400-1403872329_thumb.jpegpost-217776-0-83987000-1403872336_thumb.jpegpost-217776-0-03318500-1403872316_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ μεγάλη η καθυστέρηση. Εγώ θα προχωρούσα σε claim. Αννν κάποια στιγμή έρθει και παραλάβεις, επιστρέφεις στον πωλητή τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μεγάλη η καθυστέρηση. Εγώ θα προχωρούσα σε claim. Αννν κάποια στιγμή έρθει και παραλάβεις, επιστρέφεις στον πωλητή τα χρήματα.

 

Καλησπέρα Μαγδαληνή, όντως πάρα πολύ μεγάλη και έχω φάει ξενέρα μιας και ηταν και η πρώτη μου αγορά απο ebay. Αυτό σκεφτόμαι να κάνω, αλλά απο την άλλη το θέλω σαν αντικείμενο, οπότε μετά μπαίνει το ερώτημα, να το αγοράσω πάλι απο αλλού? Θα πάρει 15-20 μέρες τουλάχιστον να ερθει και αυτό. Και αν σε αυτές τις 10 - 15 φτάσει το  πακέτο αυτό τι να κάνω με το νέο αγορασμένο? Έχω μπεί σε ένα φάβλο κύκλο όπως βλέπεις και δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Μαγδαληνή, όντως πάρα πολύ μεγάλη και έχω φάει ξενέρα μιας και ηταν και η πρώτη μου αγορά απο ebay. Αυτό σκεφτόμαι να κάνω, αλλά απο την άλλη το θέλω σαν αντικείμενο, οπότε μετά μπαίνει το ερώτημα, να το αγοράσω πάλι απο αλλού? Θα πάρει 15-20 μέρες τουλάχιστον να ερθει και αυτό. Και αν σε αυτές τις 10 - 15 φτάσει το  πακέτο αυτό τι να κάνω με το νέο αγορασμένο? Έχω μπεί σε ένα φάβλο κύκλο όπως βλέπεις και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Τότε παρήγγειλε το απο αλλού και αν έρθει το πρώτο μην το παραλάβεις, μην υπογράψεις δηλαδή στα ΕΛΤΑ. Μετά απο 10 μέρες θα πάρει τον δρόμο της επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα εκεί έχει κολλήσει! από την 1η ιούνη στο KLIA


Οταν λες τι συμβαινει, τι εννοείς; Τα ίδια είναι σε άλλο χρώμα.

Πάντως πριν πάρεις απο ebay κοίτα και σε κανένα κινεζομάγαζο. Με δωρεαν μεταφορικά και όπως βλέπω το ίδιο προιόν πολύ φθηνότερο http://www.buyincoins.com/item/28583.html#.U61U_1dAVuY

Α δεν το γνώριζα το σάιτ. Είναι έμπιστο;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αρκετα εμπιστο. Ειναι κινεζικα eshop που συνηθως πουλαν κινητά αλλά εχουν και άλλα πραματα.

Βαζεις δωρεαν shipping, θα κανει μηνα αλλα θα σου ερθει δωρεαν χωρις ταχυδρομειο. Τα μαθαν τα κολπα οι κινεζοι.

Και πάντα αγορά με paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα εκεί έχει κολλήσει! από την 1η ιούνη στο KLIA

Α δεν το γνώριζα το σάιτ. Είναι έμπιστο;Ευχαριστώ.

 

Ψώνιζε άφοβα απο εκεί. Εχω κάνει αρκετές αγορές. Μου έχουν έρθει πράγματα σε 15 μέρες, μου έχουν έρθει και σε 30 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dim-dtps κάνε REFUND στον πωλητή.

Πέστου πως δεν έχεις παραλάβει ακόμα γιατί λογικά έχει τελιώσει και η προθεσμία.

Να σου στείλει τα χρήματα πίσω.

Έιναι υποχρεωμένος να το κάνει.

Αλλιώς τον κάνει banned το ΕΒΑΥ .Δεν τον παίρνει να αρνηθεί.

Τώρα εάν έρθει η παραγγελία σου του ξαναστέλνεις τα χρήματα.

Εάν τελικά σου στείλει τα λεφτά πίσω,θα μείνουν μέσα στο PAYPAL σου,μέχρι την επόμενη παραγγελία σου!!

http://www.17track.net/index_en.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dim-dtps κάνε REFUND στον πωλητή.

Πέστου πως δεν έχεις παραλάβει ακόμα γιατί λογικά έχει τελιώσει και η προθεσμία.

Να σου στείλει τα χρήματα πίσω.

Έιναι υποχρεωμένος να το κάνει.

Αλλιώς τον κάνει banned το ΕΒΑΥ .Δεν τον παίρνει να αρνηθεί. (ΛΑΘΟΣ)

Τώρα εάν έρθει η παραγγελία σου του ξαναστέλνεις τα χρήματα.

Εάν τελικά σου στείλει τα λεφτά πίσω,θα μείνουν μέσα στο PAYPAL σου,μέχρι την επόμενη παραγγελία σου!! (Σουπερ ΛΑΘΟΣ)

http://www.17track.net/index_en.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dim-dtps κάνε REFUND στον πωλητή.

Πέστου πως δεν έχεις παραλάβει ακόμα γιατί λογικά έχει τελιώσει και η προθεσμία.

Να σου στείλει τα χρήματα πίσω.

Έιναι υποχρεωμένος να το κάνει.

Αλλιώς τον κάνει banned το ΕΒΑΥ .Δεν τον παίρνει να αρνηθεί.

Τώρα εάν έρθει η παραγγελία σου του ξαναστέλνεις τα χρήματα.

Εάν τελικά σου στείλει τα λεφτά πίσω,θα μείνουν μέσα στο PAYPAL σου,μέχρι την επόμενη παραγγελία σου!!

http://www.17track.net/index_en.shtml

Καλημέρα φίλε BVG. Άνοιξα θέμα στο ebay σχετικά με την αγορά, στις 14 Ιουνίου και λήγει αυτόματα στις 14 Ιουλίου. Μέχρι τοτε με καλύπτει το ebay για πλήρες refund των χρημάτων. Και δεν σου επιστρέφει αυτός τα λεφτά σου, το ebay το κάνει αυτόματα. Μετά το τι θα κάνει με τον πωλητή ειναι δικό του θέμα. Οπως είπα όμως, το θέλω το αντικείμενο και άρα θα περιμένω λίγο ακόμα να δω τι θα γίνει. Σύμφωνα με το tracking που κάνω (όλα τα site που κανουν tracking την ίδια πληροφορία δίνουν γιατί απο την ίδια πηγή το παιρνουν) αυτό ή εχει κολλήσει στο αεροδρόμιο της Μαλαισίας (KLIA) ή έχει έρθει Ελλάδα και κάπου το έχουν βουτήξει, το έχουν χάσει, ακόμα να ανοίξουν τα σακιά με τα δέματα..δεν ξέρω ειλικρινά τι στο διάολο έχει γίνει γιατί ο αποστολέας που έχει κάνει επίσημη διαμαρτυρία στο ταχυδρομείο που το έστειλε, του απάντησαν οτι περιμένουν απάντηση απο τα ΕΛΤΑ εδώ πέρα σχετικά με το αντικείμενο. Αυτό σημαίνει οτι έχει φύγει  απο αυτούς..λέω γω τωρα!! Πολλά παίζουν και έχω μπερδευτη αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συντομη βοηθεια σχετικα με την μετατροπη νομισματος ..εκανα αγορα στο αγγλικο εβαυ και ειμαι στη διαδικασια να πληρωσω αλλα εχει 2 επιλογες στην μετατροπη.Μία ειναι το paypal και η αλλη ειναι μια που λεει mastercard,visacard. Θυμαμαι που ειχατε πει οχι στο paypal για μετατροπη ,οποτε τι να επιλεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι βαζεις να κάνει την μετατροπή καρτα-τραπεζα.

 

Μια συντομη βοηθεια σχετικα με την μετατροπη νομισματος ..εκανα αγορα στο αγγλικο εβαυ και ειμαι στη διαδικασια να πληρωσω αλλα εχει 2 επιλογες στην μετατροπη.Μία ειναι το paypal και η αλλη ειναι μια που λεει mastercard,visacard. Θυμαμαι που ειχατε πει οχι στο paypal για μετατροπη ,οποτε τι να επιλεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοουμε με το balance?

Οποτε το 2ο ?οκ ευχαριστω

Εννοείται οτι βαζεις να κάνει την μετατροπή καρτα-τραπεζα.


Για να γινω πιο κατανοητη μου βγαζει αυτο 

PayPal Conversion Rate as of Jun 28, 2014: 1 Euro = 0.767517 British Pounds

other conversion options
Παταω το other..μπλα μπλα και εχει 2 επιλογες ενα το παυπαλ και ενα αλλο που αναφερει mastercard και visa.Aυτο διαλεγω δηλ την mastercard σωστα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου εχουν στειλει λεφτα, τοτε θα εχεις καποιο υπολοιπο στο paypal balance αλλιως οχι.

 

Αλλά μαλλον δεν εχεις, οπότε ναι βαζεις τη κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...