Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν κανω τρακ αυτο που παρηγγειλα και μ λέει που ηταν την 1η Ιουνίου ,ενώ εχουμε 9 Ιουλίου υπαρχει περίπτωση να ερχεται η απλα εχει χαθεί; Εννοώ να εχει μπει Ελλάδα κ να μη λειτουργεί το tracking number, η μόλις μπουν Ελλάδα παίρνανε τον κωδικό κατευθείαν στο σύστημα και δεν χάνεται ; Μου φαίνεται θα ζητήσω τα λεφτα μου πίσω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι λέει την 1η Ιουλιου; Που είναι;

Αν λεει αεροδρομιο, ε θελει 3-4 μερες να ερθει, αναλογα και τη περιοχη που εισαι.

 

Μολις μπουν ελλάδα παιρνανε οι υπαλληλοι το πακετο από το scanner. Θα σου εμφανιστει 1000% αν μπηκε ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παραγγειλα ενα κινητο απο το ebay.uk, αυτα τα android με 5.0 οθονη για 80 ευρω, και ο πωλητης εχει 99,5% με πανω απο 3000 πωλησεις του συγκεκριμενου κινητου.

Εγινε dispatched την προηγουμενη Τεταρτη και ακομα να φτασει. Εχω παραγγειλει 6 φορες στο παρελθον διαφορα, συνηθως σε 4 εργασιμες ηταν εδω. Τι περιθωριο εχω ακομα για να ανοιξω case για refund ? Θα πρεπει να επικοινωνησω με τον πωλητη πρωτα ή κατευθειαν με το ebay ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι 1η Ιουλίου, 1η ΙουΝιου

Δε λέει αεροδρόμιο,δες λιγο πίσω που ξανα ρωτούσα.μου το στείλανε 24 Μαΐου. Την 1η Ιουνίου ηταν μαλαισια και μετα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παραγγειλα ενα κινητο απο το ebay.uk, αυτα τα android με 5.0 οθονη για 80 ευρω, και ο πωλητης εχει 99,5% με πανω απο 3000 πωλησεις του συγκεκριμενου κινητου.

Εγινε dispatched την προηγουμενη Τεταρτη και ακομα να φτασει. Εχω παραγγειλει 6 φορες στο παρελθον διαφορα, συνηθως σε 4 εργασιμες ηταν εδω. Τι περιθωριο εχω ακομα για να ανοιξω case για refund ? Θα πρεπει να επικοινωνησω με τον πωλητη πρωτα ή κατευθειαν με το ebay ?

περίμενε μεχρι την ημερομηνία που λεει, π.χ.

Estimated Delivery: Thu. Jul. 10 - Wed. Jul. 16

Αν σου λέει πχ οτι μέχρι τις 16 Ioυλίου , 17 ανοιξε το case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παραγγειλα ενα κινητο απο το ebay.uk, αυτα τα android με 5.0 οθονη για 80 ευρω, και ο πωλητης εχει 99,5% με πανω απο 3000 πωλησεις του συγκεκριμενου κινητου.

Εγινε dispatched την προηγουμενη Τεταρτη και ακομα να φτασει. Εχω παραγγειλει 6 φορες στο παρελθον διαφορα, συνηθως σε 4 εργασιμες ηταν εδω. Τι περιθωριο εχω ακομα για να ανοιξω case για refund ? Θα πρεπει να επικοινωνησω με τον πωλητη πρωτα ή κατευθειαν με το ebay ?

Αμφιβάλω αν έχεις παραγγείλει ποτέ από Ασία και να έκανε 4 μέρες να σου έρθει.

Δυστυχώς θα περιμένεις πολύ παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι 1η Ιουλίου, 1η ΙουΝιου

Δε λέει αεροδρόμιο,δες λιγο πίσω που ξανα ρωτούσα.μου το στείλανε 24 Μαΐου. Την 1η Ιουνίου ηταν μαλαισια και μετα τιποτα...

Πολύ πιθανόν να έχει χαθεί,

Μου έχει τύχει περίπτωση να μου έρθει δέμα σε 52 μέρες.

Οπότε ή κάνε υπομονή, ή πήγαινε για αρνητική αξιολόγηση.

Για refund λίγο δύσκολο, γιατί νομίζω έχουν περάσει οι 45 μέρες.

 

Πάντως πολλά Tracking number που δίνουν πολλοί πωλητές δεν πιάνουν έξω από την χώρα τους.

Εκτός και αν είναι κατοχυρωμένο στο σύστημα IPS. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το δεις και από την σελίδα των ΕΛΤΑ (και πιο δύσκολο να χαθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εμπειρια μου σαν buyer(3 χρονια και) συνηθως σε περιθωριο 2-3 ευδομαδων εχει ερθει το δεμα ελλαδα αλλα αργουνε πολυ να στο στειλουν τα ελληνικα ταχυδρομεια ή κουριερ και αυτο γιατι κολλαει στο τελωνειο αρκετες μερες καθε προιον το λογο δεν τον ξερω.

 

Μου εχει τυχει να εχει ερθει δεμα απο αμερικη σε μια ευδομαδα απο την ημερα παραγγελιας και εγω να το λαβω σε 3 ευδομαδες και αυτο γιατι ειχε κολλησει 2 ευδομαδες στο τελωνειο(Τον λογο δεν τον ξερω) παντως δεν ειναι για τα εξοδα τελωνειου οπως μπορει να πουν καποιοι καθοτι δεν εχω πληρωσει ποτε μα ποτε παραπανω απο αυτα που εδωσα στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα αλλο

 

Για να γινεις seller στο ebay τι ακριβως χρειαζεσε εκτος απο το να εχεις λογαριασμο στο ebay που ειναι συνδεδεμενος με το paypal σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες εννοω αν βαλεις μια αγγελια πωλησης στο ebay

 

01. Σε χρεωνει?

02. Αν το προιον που εχεις βαλει το αγορασει καποιος κι ενω εσυ του το στειλεις τελικα δεν παει και σου κανει dispute/claim στο paypal ποια ειναι η διαδικασια σαν πωλητης γιατι την εχω κανει απειρες φορες αλλα σαν αγοραστης αλλα απο τη μερια του πωλητη δεν ξερω τι ακριβως γινετε με το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 σαφώς και εχει

2 μόνο αν εχεις taking number μπορείς να σώσεις τα χρήματα που πήρες, αλλιως στα παίρνει πίσω ο αγοραστής.

 

Δεν με καταλαβες εννοω αν βαλεις μια αγγελια πωλησης στο ebay

 

01. Σε χρεωνει?

02. Αν το προιον που εχεις βαλει το αγορασει καποιος κι ενω εσυ του το στειλεις τελικα δεν παει και σου κανει dispute/claim στο paypal ποια ειναι η διαδικασια σαν πωλητης γιατι την εχω κανει απειρες φορες αλλα σαν αγοραστης αλλα απο τη μερια του πωλητη δεν ξερω τι ακριβως γινετε με το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τι χρεωσεις δηλαδη?

Αναλογα την αγγελια ή το χρονο ?

Πως δουλευει η χρεωση καθε αγγελιας?

 

για το 2 δεν καταλαβα τι εννοεις?

 

1. Η χρέωση της αγγελίας γίνεται με βάση την αρχική τιμή πώλησης που δηλώνεις, όπως και βάσει τον τύπο του προϊόντος που πουλάς.

Αναλυτικά εδώ: http://pages.ebay.com/help/sell/fees.html

(Υπάρχει και calculator απ' ότι είδα: http://www.fees.ebay.com/feeweb/feecalculator )

 

2. Εννοεί ότι για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι εσύ όντως έστειλες το αντικείμενο, πρέπει να το στείλεις συστημένο και με αριθμό παρακολούθησης. Αλλιώς δεν υπάρχει τίποτα που να αποδεικνύει ότι όντως έφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να έχει χαθεί,

Μου έχει τύχει περίπτωση να μου έρθει δέμα σε 52 μέρες.

Οπότε ή κάνε υπομονή, ή πήγαινε για αρνητική αξιολόγηση.

Για refund λίγο δύσκολο, γιατί νομίζω έχουν περάσει οι 45 μέρες.

 

Πάντως πολλά Tracking number που δίνουν πολλοί πωλητές δεν πιάνουν έξω από την χώρα τους.

Εκτός και αν είναι κατοχυρωμένο στο σύστημα IPS. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το δεις και από την σελίδα των ΕΛΤΑ (και πιο δύσκολο να χαθεί)

ναι αλλά αυτοί το έστειλαν, στο ταχυδρομείο χάθηκε

με παρακάλεσαν να μην τους κάνω αρνητική αξιολόγηση

πώς γίνεται το tracking number να δουλεύει μόνο στην χώρα τους; πώς ξέρω αν είναι στο IPS?

τι σκατά να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...