Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H αγορα σου ειναι απο ebay απο seller που δεν στελνει ελλαδα αλλα μετα απο συννενοηση μαζι του σου ειπε οτι στελνει;

Αν ναι, τοτε σου στελνει το invoice που ειναι τελος παντων η τιμη του προιοντος που εχεις αγορασει μαζι με το ποσο των μεταφορικων για Ελλαδα.invoice εμενα τουλαχιστον για αυτον τον λογο μου εχουν στειλει.


Εφόσον έχεις εκει λογαριασμό , ζήτησε τους να σου δώσουν κάρτα γι αυτόν τον λογαριασμό, αρκεί ο λογαριασμός να είναι άδειος και να βάζεις χρήματα μόνο όταν θέλεις να κάνεις μια αγορά. Οπως δηλαδή κάνεις με την προπληρωμένη σου τώρα.

Τι δηλ πρεπει να βγαλω αλλη καρτα? ή να ανοιξω λογαριασμο και να συνδεσω την καρτα με τον λογαριασμο ωστε να ''τραβαει'' χρηματα απο τον λογαριασμο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη λογαριασμο αλλα εχω προπληρ. οχι χρεωστικη

 

 

Τι δηλ πρεπει να βγαλω αλλη καρτα? ή να ανοιξω λογαριασμο και να συνδεσω την καρτα με τον λογαριασμο ωστε να ''τραβαει'' χρηματα απο τον λογαριασμο;;

 

Τελικά έχεις ή δεν έχεις λογαριασμό;

Ασε την προπληρωμένη. Ξεχασε την.

Ανοίγεις έναν απλό λογαριασμό και σου δίνουν μια χρεωστική κάρτα για να κάνεις τις συναλλαγές σου απο τα ΑΤΜ.

Αυτήν θα δηλώσεις στο paypal!! Εγινα κατανοητή τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να πουλησω στο ebay ενω εχω προσωπικο λογαριασμο-καρτα και οχι business.Βγαζει νοημα;Επισης εχετε καποιο site δημοπρασιων τυπου ricardo?Για ελλαδα αναφερομαι.Υπαρχουν πολλα νομιζω αλλα καποιο περισσοτερο γνωστό στον κοσμο όπως ηταν το ricardo?


Τελικά έχεις ή δεν έχεις λογαριασμό;

Ασε την προπληρωμένη. Ξεχασε την.

Ανοίγεις έναν απλό λογαριασμό και σου δίνουν μια χρεωστική κάρτα για να κάνεις τις συναλλαγές σου απο τα ΑΤΜ.

Αυτήν θα δηλώσεις στο paypal!! Εγινα κατανοητή τώρα;

ναι εγινες! Α δεν μου αρεσει αυτη η μεθοδος..εχω απλως οπως ειπες δεν πρεπει να εχω υπολοιπο μεσα ενω εγω εχω.Η χρεωστικη δεν ειναι να πληρωνεις και διαφορους τοκους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγινες! Α δεν μου αρεσει αυτη η μεθοδος..εχω απλως οπως ειπες δεν πρεπει να εχω υπολοιπο μεσα ενω εγω εχω.Η χρεωστικη δεν ειναι να πληρωνεις και διαφορους τοκους;;

 

Η μέθοδος αυτή είναι η πρακτικότερη και η ασφαλέστερη όμως.

Πήγαινε στην τράπεζα που έχεις ήδη τον κεντρικό σου λογαριασμό και ζήτα να σου ανοίξουν έναν δεύτερο, στον οποίο θα σου εκδώσουν και μία χρεωστική (που θα είναι συνδεδεμένη μόνο στον καινούριο λογαριασμό και όχι κοινή και στους δύο) Έτσι μέσω web banking θα μεταφέρεις το ποσό που θες από τον βασικό λογαριασμό στον άδειο και θα κάνεις τις αγορές σου με την χρεωστική μέσω paypal γρήγορα και με ασφάλεια.

Δεν υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση ούτε τόκοι σε κανένα από αυτά τα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα.
σημερα προσπαθησα να αγορασω απο ebay και μου εβγαλε αυτο:
Sorry, you are not allowed to purchase this item
•This item is available to buyers who have not received 2 or more unpaid item strike(s) in the past 6 month(s).
•You can contact the seller for more information, or find similar items offered by other sellers.
ξερει κανεις τι ειναι και πως μπορω να το λυσω?
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν είναι κάποιος με εμπειρία και μπορεί να μου απαντήσει θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

-Θέλω να αγοράσω έναν laptop απο Αμερική, όπως τον HP Envy i7 4700mq touchsmart που στην Ελλάδα έχει πάνω από 1200 euros  και εκεί από 6οο-800 ευρώ (το συγκεκριμένο: 563,29+ shipping 33.78+ Import charges ~133 euros=727 ευρώ) ανακατασκευασμένο με εγγύηση 90 ημερών.

1) Θα πληρώσω κάτι επιπλέον στο τελωνείο (λέει βέβαια: "No additional import charges at delivery!");

2) Αν έχει πρόβλημα και το στείλω πίσω θα πάρω όλα τα χρήματά μου (727 euros); Έχει "Ebay Money back guarantee". Η εταιρεία φαίνεται αρκετά αξιόπιστη

3) Θα έχω πρόβλημα με την τροφοδοσία (220V);

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να πουλησω στο ebay ενω εχω προσωπικο λογαριασμο-καρτα και οχι business.Βγαζει νοημα;Επισης εχετε καποιο site δημοπρασιων τυπου ricardo?Για ελλαδα αναφερομαι.Υπαρχουν πολλα νομιζω αλλα καποιο περισσοτερο γνωστό στον κοσμο όπως ηταν το ricardo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρεωστικη δεν ειναι να πληρωνεις και διαφορους τοκους;;

Μάλλον μπερδεύτηκες με την πιστωτική.

Όχι, δεν πληρώνεις τόκους στην χρεωστική.

 

Σαν το Ricardo ξέρω το Emarket (off topic)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να πουλησω στο ebay ενω εχω προσωπικο λογαριασμο-καρτα και οχι business.Βγαζει νοημα;

 

Όταν λες προσωπικό λογαριασμό - κάρτα αναφέρεσαι στο λογαριασμό σου στο paypal; Αν ναι, μια χαρά μπορείς να πουλήσεις ό,τι θες. Το ebay γεμάτο με ιδιώτες είναι που πουλάνε πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...