Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ερώτηση Αν παραγγείλω από co.uk τι τρόπο πληρωμής να επιλέξω.. Συνήθως το αφήνω σε λίρες και πληρώνω μεσώ paypal πάλι σε λίρες και αυτό τα τραβάει από τον λογαριασμό μου. Υπάρχει ποιο φτηνή μετατροπή η να ξαναπαραγγειλω με αυτόν τον τρόπο?

 

Το ίδιο κάνω και εγώ, αν και έχω περιορίσει σημαντικά τις αγορές μου από αυτό από τότε που σταμάτησαν τα δωρεάν μεταφορικά. Η ισοτιμία του είναι συνήθως χειρότερη από εκείνη του οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα σου, την οποία χρησιμοποιεί η τράπεζά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Και εγω εχω περιορισει τις αγορες μου εχουν ακριβύνει παρα πολυ τα μεταφορικα απο εξω. Αγοραζω απο το ebay απο το 2005 και εχω παρατηρησει μεγαλη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

εχω κανει μια αγορα απο το ebay την 1/9 και ελεγε οτι θα φτασει 5-11/9 ειναι 12 σημερα.

Τι να κανω?

Να στειλω μηνυμα στον πωλητη?

Αν και την επομενη της αγορας μου ηρθε email οτι εγινε shipped.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω συμφωνησει με seller για refund +10 usd και τωρα που πηρε το πακέτο μου ζήτησε το paypal email για να κάνει το refund?

To δίνω κανονικά? Είναι η standar  μέθοδος? Thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω συμφωνησει με seller για refund +10 usd και τωρα που πηρε το πακέτο μου ζήτησε το paypal email για να κάνει το refund?

To δίνω κανονικά? Είναι η standar  μέθοδος? Thx

Ναι το δίνεις κανονικά και είναι η στανταρ μέθοδος. εάν δεν έχεις λογαριασμό paypal πρέπει να τον κάνεις και να επιβαιώσεις κτλ κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δίνεις κανονικά και είναι η στανταρ μέθοδος. εάν δεν έχεις λογαριασμό paypal πρέπει να τον κάνεις και να επιβαιώσεις κτλ κτλ κτλ.

 

 

Δεν με αφηνει να στειλω ό,τι σε @ dot . at

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με αφηνει να στειλω ό,τι σε @ dot . at

Τι ενοείς εξήγησε το αυτό... Το email του paypal το στέλνεις στο e-mail του πωλητή δηλαδή σε αυτόν που κάνατε την συμφωνία με το refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενοείς εξήγησε το αυτό... Το email του paypal το στέλνεις στο e-mail του πωλητή δηλαδή σε αυτόν που κάνατε την συμφωνία με το refund.

 

η συνομιλια μας ειναι μεσα απο ebay messages τελικα καταφέρα να του το στειλω. το προσωπικο του μαιλ του δεν φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλητής του ebay με 98.3% feedback, μεγάλο λαμόγιο. Ο πωλητής είναι ο Link.png Site: niceplay

 

Παρέλαβα θήκη ( leather case ) κινητού, με σημάδια χρήσης, αλλα το κυριοτερο άχρηστη εντελώς, αφου το back cover είναι σπασμένο και μάλιστα λείπει όλο το κομμάτι που συγκρατεί το τηλέφωνο. Το κινητό δεν μπορεί να στερεωθεί με τίποτα.

Επειδή είχα παραγγείλει αρκετές θήκες γι αυτό το κινητό απο διαφορετικούς πωλητές, όλες ήρθαν μέσα σε κλειστή ζελατίνα, ενώ του συγκεκριμένου όχι.

Διαβασα τις αρνητικές του και είδα κόσμο να διαμαρτύρεται για μεταχειρισμένες και σπασμένες θήκες.

Ο τύπος σίγουρα υπολογίζει, πως δεν θα μπει κάποιος στην διαδικασία του dispute για 1 λίρα αγγλίας που στοίχισε η θήκη του. Επίσής είδα ότι δέχεται και επιστροφές και με βάση αυτό, ζητάει να επιστραφή η θήκη, για να στείλει καινούργια, αλλά ποιός θα πλήρωνε και μεταφορικά για να επιστρέψει ένα σκουπίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με αφηνει να στειλω ό,τι σε @ dot . at

Το εβαυ δεν επιτρέπει να δίνεις το εμαιλ σου και δεν είναι η συνήθεις διαδικασία, η κανονική διαδικασία είναι να σου στείλει ενα request να πατήσεις αποδοχή και να πάρεις τα χρήματα σου

 

Τώρα μερικοί πωλητές δεν το γνωρίζουν πως να το κανουν και ξεφευγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πωλητής του ebay με 98.3% feedback, μεγάλο λαμόγιο. Ο πωλητής είναι ο Link.png Site: http://feedback.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=niceplay&ftab=AllFeedback&myworld=true&rt=nc&_trksid=p2050430.m2531.l4585">niceplay

 

Παρέλαβα θήκη ( leather case ) κινητού, με σημάδια χρήσης, αλλα το κυριοτερο άχρηστη εντελώς, αφου το back cover είναι σπασμένο και μάλιστα λείπει όλο το κομμάτι που συγκρατεί το τηλέφωνο. Το κινητό δεν μπορεί να στερεωθεί με τίποτα.

Επειδή είχα παραγγείλει αρκετές θήκες γι αυτό το κινητό απο διαφορετικούς πωλητές, όλες ήρθαν μέσα σε κλειστή ζελατίνα, ενώ του συγκεκριμένου όχι.

Διαβασα τις αρνητικές του και είδα κόσμο να διαμαρτύρεται για μεταχειρισμένες και σπασμένες θήκες.

Ο τύπος σίγουρα υπολογίζει, πως δεν θα μπει κάποιος στην διαδικασία του dispute για 1 λίρα αγγλίας που στοίχισε η θήκη του. Επίσής είδα ότι δέχεται και επιστροφές και με βάση αυτό, ζητάει να επιστραφή η θήκη, για να στείλει καινούργια, αλλά ποιός θα πλήρωνε και μεταφορικά για να επιστρέψει ένα σκουπίδι;

Κοίτα, όντως δεν αξίζει για τόσο μικρό ποσό να το επιστρέψεις και να περιμένεις άλλο.

Θα πρότεινα όμως πέρα από την αρνητική αξιολόγηση που θα του αφήσεις να κάνεις και report item στο ebay γράφοντας πως ουσιαστικά εκμεταλλεύεται την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όντως δεν αξίζει για τόσο μικρό ποσό να το επιστρέψεις και να περιμένεις άλλο.

Θα πρότεινα όμως πέρα από την αρνητική αξιολόγηση που θα του αφήσεις να κάνεις και report item στο ebay γράφοντας πως ουσιαστικά εκμεταλλεύεται την κατάσταση.

 

Αυτό μέσα απο την σελίδα του ebay γίνεται; Επειδή δεν μου ξαναετυχε, αν γνωρίζεις, μπορείς να μου δώσεις οδηγίες;

Μήπως υπάρχει χρονικός περιορισμός; Σήμερα είναι 32 ή 33 μέρες απο την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...