Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε όσο να 'ναι την έχει την διαφορά. Πχ δες Link.png Site: αυτό . Έχει βέβαια και έξοδα αποστολής και τελωνείο αλλά καθαρά από απορία ρωτάω πώς γίνεται να το δίνει 74 ευρώ ενώ δεν κερδίζει τίποτα από έξοδα αποστολής ή τελωνείο και το κινητό κανονικά έχει 150 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε όσο να 'ναι την έχει την διαφορά. Πχ δες Link.png Site: αυτό . Έχει βέβαια και έξοδα αποστολής και τελωνείο αλλά καθαρά από απορία ρωτάω πώς γίνεται να το δίνει 74 ευρώ ενώ δεν κερδίζει τίποτα από έξοδα αποστολής ή τελωνείο και το κινητό κανονικά έχει 150 ευρώ?

Τα 75 που λες είναι χωρις το τελωνείο, αρα για το αντίστοιχο  ελληνικό αφαίρεσε τον φπα 23%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όσο να 'ναι την έχει την διαφορά. Πχ δες Link.png Site: αυτό . Έχει βέβαια και έξοδα αποστολής και τελωνείο αλλά καθαρά από απορία ρωτάω πώς γίνεται να το δίνει 74 ευρώ ενώ δεν κερδίζει τίποτα από έξοδα αποστολής ή τελωνείο και το κινητό κανονικά έχει 150 ευρώ?

 

 

Για να συγκρίνεις τις τιμές πρέπει να προσθέσεις όλα τα ποσά που σου ζητάει να πληρώσεις $97,49+$23,96+$25,18=$146,63 που αντιστοιχούν σε 111 ευρώ με την ισοτιμία που χρησιμοποιεί.

 

Αλλά πέρα απ' αυτό, είναι γνωστό ότι η αμερικάνικη αγορά είναι πολύ φτηνή για τους Ευρωπαίους και πολύ περισσότερο για τους Έλληνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε σήμερα το δέμα που είχα παραγγείλει τον Μάη!

εντωμεταξύ πήρα και refund επειδή δεν είχε έρθει

τώρα τι κάνω;

Τίποτα, εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι και στο ebay να ανοιξεις μεσω του paypal γινεται το ολο σκηνικο.

 

Αν διαβασεις ποιο προσεκτηκα αυτο θα δεις και εκτος αυτου το paypal εχει 45 μερες οριο να κανεις dispute/claim απο την ημερα αγορας ενω το ebay εχει μονο 30 μερες.

 

Πάνω σε αυτό που λες και επειδή είμαι καινούργιος στο ebay ( ''δεν το είχα ανάγκη αλλά ! :/ '')  εγώ έκανα 1 αγορά από Ιαπωνία και το ο πωλητής έλεγε κάτω σε ένα κείμενο κάποια πράγματα , το σημαντικό είναι ότι έλεγε το δέμα θα παραδοθεί με απλές αποστολές σε 20-40 μέρες!  

Επειδή του έστειλα Mail από το ebay μου έστειλε μια φωτογραφία με τα στοιχεία μου σε 1 δέμα (τώρα το αν είναι το δικό μου δεν ξέρω) και μου είπε ότι το έστειλε απ την 1 μέρα. σε πόσες μέρες να ανοίξω case αν δω ότι δεν έρχεται κάτι λέμε τώρα γιατί μάλλον θα έρθει ο πωλητής είναι 100% (+) top seler. 

Aν έχουμε και καμία απάντηση για εδώ:

http://www.insomnia.gr/topic/538964-σχετικά-με-paypal/?p=53423295

Nα την ακούσω , για να λυθούν οι απορίες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οριο σου ειναι 45 μερες απο την ημερα αγορας.

 

Αν το κανεις σε 46 λυπαμαι αλλα εχασες τα λεφτα σου.

 

Εγω προσωπικα ποτε μα ποτε δεν αφηνω να περασουν τοσες μερες και συνηθως αφου του στειλω μυνημα οτι το δεμα δεν εχει ερθει του κανω αρχικα ενα dispute στο paypal κοντα στις 35-40 μερες(Μην αφηνεις ποτε τελευταια στιγμη γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται) και αν δω οτι με γραφει αφου δει το paypal dispute τοτε το κανω paypal claim και το αφηνω να παρει το δρομο του που συνηθως ειναι να γινει refund ολο το ποσο πισω στο λογαριασμο μεσω του paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οριο σου ειναι 45 μερες απο την ημερα αγορας.

 

Αν το κανεις σε 46 λυπαμαι αλλα εχασες τα λεφτα σου.

 

Εγω προσωπικα ποτε μα ποτε δεν αφηνω να περασουν τοσες μερες και συνηθως αφου του στειλω μυνημα οτι το δεμα δεν εχει ερθει του κανω αρχικα ενα dispute στο paypal κοντα στις 35-40 μερες(Μην αφηνεις ποτε τελευταια στιγμη γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται) και αν δω οτι με γραφει αφου δει το paypal dispute τοτε το κανω paypal claim και το αφηνω να παρει το δρομο του που συνηθως ειναι να γινει refund ολο το ποσο πισω στο λογαριασμο μεσω του paypal.

 

Ωραία! σε ευχαριστώ δεν νομίζω να μην έχει έρθει σε 30 μέρες ( άλλωστε το έστειλε την ίδια ή την επόμενη μέρα ''λόγο διαφοράς ώρας '' ) οπότε πόσο να θέλει να έρθει. Είχα συνηθίσει με amazon που δεν έκαναν αν ήταν διαθέσιμο πάνω από 15 μέρες σε εμένα ( Αθήνα) αλλά νομίζω ότι 1 μήνας είναι αρκετός μέχρι να ξεκινήσω.

 

Τέλος για ποσά μέχρι 50$ τι είναι καλύτερο να την κάνει την αλλαγή το ίδιο το paypal ...?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος για ποσά μέχρι 50$ τι είναι καλύτερο να την κάνει την αλλαγή το ίδιο το paypal ...?    

 

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι το paypal έχει τη χειρότερη ισοτιμία για τον αγοραστή και έχω ορίσει στο paypal να μην μετατρέπει και να γίνεται από την κάρτα μου (Visa).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, πιστεύω ότι το paypal έχει τη χειρότερη ισοτιμία για τον αγοραστή και έχω ορίσει στο paypal να μην μετατρέπει και να γίνεται από την κάρτα μου (Visa).

 

Ναι ε?

1η συναλλαγή είναι λογικό να γίνει και κάτι λάθος θα το διορθώσω στο μέλλον αυτό ευχαριστώ.

Το ρώτησα αυτό γιατί όπως είπα και ο πωλητής αλλά και από site visa (  το www.visaeurope.com ) μου έδιναν μια τιμή στα 35.30€ αλλά η χρέωση που έγινε τελικά είναι 36,70€ και ακόμα δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό.

Για αν περάσει τελώνιο μάλλον δεν παίζει έτσι? Η τιμή σε δολάρια είναι 46.50 ( για 1.5 δολάριο   :-( δεν νομίζω ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ατέλεια είναι 22 ευρώ και όχι 45 δολάρια.

Για τη διαφορά στη μετατροπή παίζουν πολλοί παράγοντες και ένας από αυτούς είναι η χρέωση προμήθειας στις αγορές σε συνάλλαγμα. Ποια τράπεζα έχει εκδώσει τη Visa σου;

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατέλεια είναι 45 ευρώ και όχι δολάρια.

Για τη διαφορά στη μετατροπή παίζουν πολλοί παράγοντες και ένας από αυτούς είναι η χρέωση προμήθειας στις αγορές σε συνάλλαγμα. Ποια τράπεζα έχει εκδώσει τη Visa σου;

 

Αν είναι € όλα οκ τότε :)

Eurobank έχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, τότε, η απάντηση είναι εύκολη.

Η διαφορά αντιστοιχεί στην προμήθεια 2% που χρεώνει η τράπεζα αυτή σε κάθε συναλλαγή σε συνάλλαγμα.

 

Η χρέωση αυτή στάθηκε η αφορμή να ξεκινήσω να γράψω τον αντίστοιχο οδηγό της υπογραφής μου και έχω αφιερώσει ολόκληρο κεφάλαιο για το θέμα της προμήθειας.

 

 

ΥΓ

1. Η ατέλεια είναι 22 ευρώ

2. Το περίεργο είναι ότι, αν και είσαι από τους πρώτους που δήλωσες ότι σ' αρέσει ο οδηγός, όπως θυμάμαι, δεν τον διάβασες καλά, όπως αποδεικνύεται.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα,είσαι απίστευτος!Ενώ έκανες έντιτ το πρωί για να την "πεις" στον maxdore που έκανε like αλλά δεν διάβασε μέχρι κεραίας το τεράστιο ποστ του οδηγού,την ίδια ώρα έκανες εσύ που τον έγραψες κιόλας,λάθος το ποσό της ατέλειας σε 2 διαφορετικά θέματα!!

 

Και τώρα φυσικά ξαναέκανες εντιτ για να το διορθώσεις,μόλις στο επισήμανα στο άλλο τοπικ.Εύγε,να φαίνεσαι εσύ σωστός δηλαδή,αλλά το κομμάτι που τη λες στον άλλον που μπερδεύτηκε το άφησες απείραχτο.Karma is a bitch όμως βλέπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα,είσαι απίστευτος!Ενώ έκανες έντιτ το πρωί για να την "πεις" στον maxdore που έκανε like αλλά δεν διάβασε μέχρι κεραίας το τεράστιο ποστ του οδηγού,την ίδια ώρα έκανες εσύ που τον έγραψες κιόλας,λάθος το ποσό της ατέλειας σε 2 διαφορετικά θέματα!!

 

Και τώρα φυσικά ξαναέκανες εντιτ για να το διορθώσεις,μόλις στο επισήμανα στο άλλο τοπικ.Εύγε,να φαίνεσαι εσύ σωστός δηλαδή,αλλά το κομμάτι που τη λες στον άλλον που μπερδεύτηκε το άφησες απείραχτο.Karma is a bitch όμως βλέπεις..

Για αυτο ειναι το quote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...