Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ,υπήρχαν ορισμένοι επιτήδειοι αγοραστές στο παρελθόν που δικαιόνονταν συνέχεια  μετά από 4-5 μήνες με τα chargebacks ,τώρα πλέον θα έχουν δικαίωμα και με disputes . Ουσιαστικά και οι σωστοί πωλητές δεν ήταν καλυμμένοι πουθένα ,όλα ήταν υπέρ του αγοραστή, στα chargebacks πάντα . Βέβαια και σε αυτές τις περιπτώσεις υπήρχαν οι συνέπειες ,τους λεγόμενους scammers αγοραστές τους βγάζανε στη φόρα στο internet με ονοματεπώνυμο και διεύθυνση ,δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Μερικοί πωλητές κάνανε ακόμα και report στο fbi στην Αμερική και ορισμένοι δικαιώνονταν ,ορθώς κατά τη γνώμη μου ,γιατί είχε ξεφύγει η κατάσταση με τους scammers.Αυτά για τις ακραίες περιπτώσεις ,πλέον το paypal παίρνει σοβαρά και τους αγοραστές και τους πωλητές και δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι. Ουσιαστικά πάει να αντιμετωπίσει το economy shipping που κάνει πάνω από ενάμισι μήνα η παράδοση.

 

Τι ακριβως ειναι το chargebacks και πλεον μετα τον φεβρουαριο δεν θα υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα υπάρχει ,δεν έχει σχέση με το paypal ,αλλά με την πιστωτική.Πλέον και το paypal δίνει περισσότερο χρόνο.

Χοντρικά: Όσοι έκαναν αγορές με πιστωτική ,αντί για paypal ,είχαν δικαίωμα μέχρι και 6 μήνες μετά την παραλαβή ή όχι του προϊόντος να πάνε στην τράπεζα που έβγαλαν την πιστωτική τους και να ζητήσουν τα λεφτά τους πίσω .Κάτι σαν  αντι-dispute ας πούμε,δηλώνοντας πχ ότι δεν παρέλαβαν ή οτι το προϊόν είναι κατεστραμμένο (μέχρι και 5 μήνες μετά τρέχα γύρευε).Είναι μια διαδικασία την οποία δε γνωρίζω προσωπικά ,μόνο διαβάζοντας στο internet  ,αλλά στο παρελθόν έχουν ταλαιπωρηθεί πολλοί πωλητές και έχουν σωθεί πολλοί αγοραστές .Μέσα σε αυτούς βρίσκονται και οι μικροαπατεώνες. Τον πωλητή τον υπεράσπιζεσαι συνήθως το paypal ,τον αγοραστή η τράπεζα,είναι μια διαδικασία που μπορεί να κρατήσει και 4-5 μήνες. Το αποτέλεσμα ήταν παλαιότερα συνήθως πάντα υπέρ του αγοραστή .Αυτό το εκμεταλλεύοταν παλιά και οι επιτήδειοι ,οπου κράταγαν και το προϊόν και τους επέστρεφαν και τα χρήματα στην πιστωτική. Δεν ισχύει μόνο για προϊόντα το chargeback ,αλλά γενικά για αγορές μέσω πιστωτικής ,ώστε να προστατεύεται ο καταναλωτής .Τα chargebacks ήταν ο πονοκέφαλος του paypal ,γιατί έτσι έχασε πολλούς πωλητές και κατά συνέπεια χρήμα.Κάποια στιγμή έφτασε στο απροχώρητο και γενικά τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα στις αγορές,αναγκάστηκε το paypal να δικαιώσει αρκετούς πωλητές ,γιατί τσαλακώθηκε πολύ η εικόνα του.Αν δεν κάνω λάθος το paypal χωρίζει και τις σχέσεις του με το ebay το νέο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτηση σου, πάντως επιλέγω μόνο paypal για αγορές από ίντερνετ, είναι το αναγκαίο κακό και η πιο εύκολη λύση. Γενικά από Κίνα μόνο 2 αγορές έχω κάνει, φθηνά πράγματα, θήκη για το κινητό μου κλπ, τα οποία έφθασαν μετά από 25-30 μέρες. Λογικό, αφού επέλεξα economy shipping και δεν είχα σκοπό να ανοίξω dispute κλπ, θα περιμενα όσο ήθελε, για να φτάσει. Γενικά το ebay το έχω για μικρές αγορές και αραια καμια πώληση αντικειμένων που δε χρειάζομαι.

Η προμήθεια που παίρνει το paypal παραμένει η ίδια νομίζω. Απλά σε διαφορετικό νόμισμα σου παίρνει και 2.5% από την ισοτιμία, όπως ίσχυε παλιότερα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, βοήθεια!

 

Το ρολόι που λέγαμε, το είχα παραγγείλει στις 14/10 και από σήμερα το πρωί λέει πως είναι στο Μ.Δ. της περιοχής μου. Το παράδοξο είναι ότι το έχουν μαρκάρει ως "item delivered" ενώ εγώ ούτε υπέγραψα κάπου ούτε το παρέλαβα!

 

Το πρωί μου χτύπησε η ταχυδρόμος και της άνοιξα να αφήσει εντός της εισόδου 2 δέματα που περίμενα με το απλό ταχυδρομείο και δεν κατέβηκα εκείνη τη στιγμή, έπειτα από κανένα τέταρτο που έφευγα τα πήρα. Επομένως, το να το πήρε κάποιος άλλος δεν γίνεται γιατί αν το είχε αφήσει έτσι θα είχε πάρει και τα υπόλοιπα...

 

Με ΕΛΤΑ που επικονώνησα πριν λίγο μου είπαν ότι μπορεί να αντιστοιχεί σε άλλον το tracking number ή να το μάρκαρε κατά λάθος ο ταχυδρόμος και να επικοινωνήσω από Δευτέρα...

 

Τι λέτε να κάνω? Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματά μου?

 

Nobody?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nobody?

"Τι λέτε να κάνω? Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματά μου?"

 

Έψαξες να βρεις των ταχυδρόμο που το μάρκαρε? Βρες των και κανόνισε την πορεία σου. Αν το μάρκαρε κατά λάθος πες του να αλλάξει την κατάσταση και ζήτα τα χρήματα σου πίσω απ'τον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση και εγω(αν και παιζει να ειμαι offtopic).

Θελω να πωλησω κατι στο ebay (ενα παλτο) απλα εχω μπερδευτει λιγο με τα μεταφορικα.

Εχω κανει registration sτο uk.Πως μπορω να βαλω επιλογη μεταφοριων αλλη για ελλαδα και αλλη για ευρωπη?

Και κατι ακομη.Απο την εμπειρια σας το παλτο να το βαλω σε κουτα η να το τυλιξω με polybag(sth δευτερη περιπτωση μιλαμε για τη μιση τιμη βεβαια>>>).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανουμε αυτο με τις περισσοτερες μερες δικαιωμα να κανεις dispute/claim πρεπει να κανουμε κατι ή θα γινει αυτοματα σε ολους τους χρηστες paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ρε παιδιά παρότι το keyword pioneer cdj-100s ειναι πολύ διαδεδομενο και παρότι έχω δει κατεβατά απο αποτελέσματα (players, skins, parts) κλπ. τώρα κάνω μια αναζήτηση και μου βγάζει καμια 50αρια αποτελέσματα. τι έγινε?

 

post-208268-0-98768100-1416011360_thumb.jpg

 

β) Στην σελιδα του ebay ή την εφαρμογή για ipad, γίνεται να φιλτράρω να φαίνονται ΜΟΝΟ ότι έρχεται από Ευρώπη, ωστε να μην έχω τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανουμε αυτο με τις περισσοτερες μερες δικαιωμα να κανεις dispute/claim πρεπει να κανουμε κατι ή θα γινει αυτοματα σε ολους τους χρηστες paypal?

 

Οι 180 μέρες προθεσμία για dispute θα ισχύσουν αυτόματα για όλους απο 29 Ιανουαρίου του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βαλει στη watch list ενα προϊον που δυστυχως τελειωσε. Το γμτ ειναι πως αυτος το ειχε πιο φθηνα απο ολους και γενικα δεν υπαρχει πολυ-πολυ. Παιζει να ξαναεμφανιστει το ιδιο από άλλους ή απο τον ίδιο; Ειναι συνηθες αυτο ή απλα βγαζουν προς πωληση διαφορα και δε τα ξαναφερνουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01. Υπαρχει αμεσω chat support στο ebay?

Αν ναι ποιο ειναι το λινκ του και τι ωρες ελλαδας δουλευει?

 

02. Πως μπορω να απενεργοποιήσω την ειδοποίηση μεσω mail καθε φορα που ενα προιον που εχω αγορασει στελνετε σε μενα απο τον αγοραστη(Shipped verifications)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...