Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιος που να εχει αγορασει απο ebay, αντικειμενο με χωρα αποστολης αμερικη, με προπληρωμενα τα import charges? (Καποιοι πωλητες δινουν αυτη τη δυνατοτητα). 

 

Αν ναι, εχει τυχει σε κανενα να του ζητησουν παραπανω απο αυτα που εχει πληρωσει?

 

 

Συγγνωμη για το διπλο ποστ και σε αλλο thread. Αν εμπιπτει μονο σε μια κατηγορια να σβηστει. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά εχω μερικές απορίες.

Έχω παραγγείλει 2 μπλούζες απο το ebay οι οποίες στάλθηκαν με Free

CA_StandardInternational shipping (μου δόθηκε και tracking number). Και ερωτώ τωρα εγω,οταν έρθει ο ταχυδρομος να παραδώσει το πακέτο, θα το παρατήσει στο κατώφλι και θα υπαρχει κίνδυνος να μου το σουφρωσουν, ή θα μου αφήσει ειδοποιητηριο? Ξέρω οτι σε μερικές περιπτώσεις ειναι αναλογως τον ταχυδρομο αφου δεν ειναι υποχρεωμένος να αφήσει ειδοποιητηριο ή να χτυπησει εστω κουδούνι αν δεν ειναι συστημενο. Ομως αφου εχει tracking number δεν υποχρεούται να αφησει ειδοποιητηριο η κάνω λάθος; Τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην άλλη παραγγελία που εχω 2 καλσον και 1 κολαν και είναι free otherinternational? Το ίδιο; Δεν εχω tracking number

 

Το tracking δεν εχει να κανει με το αν το δεμα ειναι συστημένο ή οχι, μονο αν ειναι συστημενο ειναι υποχρεωμένος να μην το πετάξει στην πόρτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα guys. Θελω να επιστρέψω ενα προιον που μου ηρθε χθες, εκανα request και τωρα μου λεει οτι πρεπει να βρω label απο Ups/FedEx κτλπα ενω η διεύθυνση ειναι ολη στα κινεζικα μονο ενα 127 καταλαβαίνω :P

Γενικά η πιο φθηνη και απλη διαδικασία για να επιστρέψω το προιον αυτο ποια ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tracking δεν εχει να κανει με το αν το δεμα ειναι συστημένο ή οχι, μονο αν ειναι συστημενο ειναι υποχρεωμένος να μην το πετάξει στην πόρτα σου

Και πως καταλαβαίνω ποιος τρόπος αποστολης ειναι συστημενος κ ποιος οχι; τι να ρωτησω τον πωλητη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως καταλαβαίνω ποιος τρόπος αποστολης ειναι συστημενος κ ποιος οχι; τι να ρωτησω τον πωλητη;

Το γράφει στην περιγραφή προιόντων συνήθως ή στην καρτέλα με την αποστολή και τα μεταφορικά έξοδα. Το καταλαβαίνεις όταν γράφει στο ebay registered mail with tracking number ή το χ ταχυδρομείο with tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τα πλήθη !
Παιδιά θα ήθελα μια νεα μπαταρία για το HP 530 του father μιας και η παλιά έλιωσε, βρήκα αυτό το οποίο δεν έχει μεταφορικά και έρχεται σαν συστημένο πως σας φαίνεται ?

Η παλιά μπαταρία αναγράφει οτι είναι 32Wh , ενώ η καινούργια 64Wh  απλά θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια λειτουργίας και το εξωτ. μέγεθος είναι ίδιο, σωστά ?

" Condition: New other " Αυτό σημαίνει οτι δεν είναι "αγνή,παρθένα, δεν έχει φορτιστεί ποτέ  ?
Κάτι άλλο να προσέξω σαν νέος στο bay ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τα πλήθη !

Παιδιά θα ήθελα μια νεα μπαταρία για το HP 530 του father μιας και η παλιά έλιωσε, βρήκα αυτό το οποίο δεν έχει μεταφορικά και έρχεται σαν συστημένο πως σας φαίνεται ?

Η παλιά μπαταρία αναγράφει οτι είναι 32Wh , ενώ η καινούργια 64Wh  απλά θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια λειτουργίας και το εξωτ. μέγεθος είναι ίδιο, σωστά ?

" Condition: New other " Αυτό σημαίνει οτι δεν είναι "αγνή,παρθένα, δεν έχει φορτιστεί ποτέ  ?

Κάτι άλλο να προσέξω σαν νέος στο bay ?

Καλησπέρα και από εμένα!  Πιστεύω πως θα είναι το ίδιο εξωτερικό μέγεθος. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι ίσως να χρειαστεί να περιμένεις 1μισι με 2 μήνες γιατί πέφτουν Χριστούγεννα κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,δεν εχω πρόβλημα να περιμένω για την μπαταρία αρκεί να είναι σωστή και καινούργια.

Αλλά να είναι όντως καινούργια αυτη η μπαταρία, ή απο επισκευή-αντικατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,δεν εχω πρόβλημα να περιμένω για την μπαταρία αρκεί να είναι σωστή και καινούργια.

Αλλά να είναι όντως καινούργια αυτη η μπαταρία, ή απο επισκευή-αντικατάσταση ?

Ναι είναι καινουργια και όχι ανασκευασμένη. ότι και να γίνει έχεις και το paypal 45 ημέρες αν και από 29 Ιανουαρίου 2015 αλλάζουν οι όροι στο paypal και ένα θετικό για εμάς είναι ότι οι 45 ημέρες γίνονται 180 ημέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ασχετη ισως ερωτηση αλλα μου κανει εντυπωση ...Πηρε απο ebay η κορη μου ενα καλωδιο φορτισης για Iphone5 με τελικη τιμη .....0,75 ευρω ολα πληρωμενα .

 

Τι κοστος εχει αυτο το καλωδιο και ποιος πρωτοκερδισε με τετοιο ευτελες ποσο ??

 

Ποοσ στοιχιζουν τα ...turboX που εχουν αλλο ονομα αλλα κανουν καπου στα 7-8 ευρω εδω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ασχετη ισως ερωτηση αλλα μου κανει εντυπωση ...Πηρε απο ebay η κορη μου ενα καλωδιο φορτισης για Iphone5 με τελικη τιμη .....0,75 ευρω ολα πληρωμενα .

 

Τι κοστος εχει αυτο το καλωδιο και ποιος πρωτοκερδισε με τετοιο ευτελες ποσο ??

 

Ποοσ στοιχιζουν τα ...turboX που εχουν αλλο ονομα αλλα κανουν καπου στα 7-8 ευρω εδω ?

από την κίνα το πήρε? Γιατί άμα το πήρε από την κίνα πουλάει πάρα πολλά καλώδια οπότε δεν έχει νόημα και τα έξοδα αποστολής τα πληρώνει το κράτος. Το έχει παραλάβει ακόμη η όχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από την κίνα το πήρε? Γιατί άμα το πήρε από την κίνα πουλάει πάρα πολλά καλώδια οπότε δεν έχει νόημα και τα έξοδα αποστολής τα πληρώνει το κράτος. Το έχει παραλάβει ακόμη η όχι?

 

 

Μαλλον απο Κινα. Ναι το παρελαβε προχθες .Ακομα κι ετσι ποιος κερδισε στα 0,75 ευρω ??? Εδω δυο που ειχε παρει απο Πλαισιο δεν αντεξαν παραπανω απο κατι μηνες και το "original" της Apple εχει πανω απο 20 ευρω.

 

Διορθωση:

 

Ναι απο Κινα ηρθε το ...πανακριβο καλωδιο σε 2 εβδομαδες απο την παραγγελια .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...