Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω παντως αλλα διαβαζω στο help, τωρα τι ισχυει δεν ξερω και απο ποτε, εσυ κανε dispute σε 45 μερες να εισαι σιγουρος

 

Do I have to file a PayPal Buyer Protection claim within a certain timeframe?
Yes. The first step is to open a dispute within 45 days of your payment and try to work out the problem with the seller through the Dispute Resolution process in the Resolution Center. If you're unable to resolve the dispute, you can escalate it to a claim with PayPal within 20 days of the date the dispute was opened. Thereafter, the dispute will close automatically and you will not be eligible for PayPal Buyer Protection coverage.

To learn how our dispute process works, review the step-by-step guide in the Resolution Center.

To learn about PayPal Buyer Protection, go to the Security Center and click Buyer Protection on eBay under the Buying Safely section.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ειναι η πρωτη μου απο εβαυ.

αυτο το μαιλ λεει ποσ το περιμενω 6 μαρτη.δεν μου εχει tracing number,

 

 

Hi ---------------
Your order has been shipped and is on its way to---------------------. 
ETA: On or before Friday, March 6

Free Shipping via AusPost Express Courier Internationa

αλλο αυτο τωρα,η αγγελια απο εβαυ εχει διαγραφη,σε εμαιλ που μου ερθε λεει ποσ αν εχω πληρωση να μην ανησυχω.εχει κανεισ περαση κατι παρομιο,ευτηχωσ το ποσο ειταν σχετηκα μικρο.

Επεξ/σία από pele75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά είναι που μου ήρθαν 2 ελαττωματικά αντικείμενα και έχω 2 σύντομες ερωτήσεις που δεν βρήκα απαντήσεις.

Καταρχάς ζήτησα Return και από τους 2 πωλητές, και οι δύο μου έστειλαν απο ένα μήνυμα  λέγοντας "The seller accepted your return of..." .
Άρα το δέχτηκαν και προχωράει η διαδικασία επιστροφής.

Ερώτημα 1.
Ο ένας απο τους 2 πωλητές μου έστειλε επιπλέον μήνυμα οτι δεν χρειαζεται να επιστρέψω το ελαττωματικό προιον οπότε οκ. Αλλά ο άλλος δεν μου έστειλε κάτι που να λέει το ίδιο. Σύμφωνα με την σελίδα της περιγραφής του προιόντος που πούλαγε λέει "If the item is defect when you receive it or you are not satisfied with it, please return it within 14 days for a replacement or money back." αλλά τα χρήματα που πλήρωσα φαίνεται οτι τα έχει επιστρέψει απο οτι βλέπω στην σελίδα του paypal.
Οπότε του λέω ευχαριστώ και όλα καλά ?

Ερώτημα 2
Σήμερα μου ηρθαν τα μηνύματα στο ebay οτι μου επέστρεψαν τα χρήματα και κάτι βλέπω στο paypal.com . Αλλά δεν τα βλέπω ούτε στο balance ούτε στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Πότε θα "φανούν" αυτά τα χρήματα ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα σε δημοπρασία ένα αντικείμενο στα 13,60€.

βασικά ήμουν τυχερός διότι η τιμή του ήταν ~20€ και στις δημοπρασίες άντε να έπεφτε στα 17,5 - 18€.

 

τώρα αναρωτιέμαι:

θα μου το στείλει ή θα κάνει τον κινέζο;

 

βασικά το έστειλε εδώ και ένα μήνα, χωρίς track no και δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα.

θα μάθουμε σύντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από μένα,

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με eBay έχω μερικές απορίες.

 

1.Θέλω να αγοράσω αυτό εδώ:http://www.ebay.com/itm/LCD-Car-Reverse-Rearview-Monitor-Color-Camera-DVD-VCR-Remote-Control-4-3-TFT-DX-/261562133943?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ce6516db7#shpCntIdτο οποίο λέει Free Shipping το οποίο φαντάζομαι σημαίνει δωρεάν μεταφορικά (βασικά δεν φαντάζομαι,έτσι είναι).Δηλαδή αν πληρώσω 12 ευρώ θα μου το στείλει και όλα κομπλέ;;

 

2.Πρέπει να τους στείλω κάποιο μήνυμα για να προσέξουν το δέμα και να μην πληρώσω τελωνείο;;

 

3.Με τι έρχονται τα δέματα;;Με τα ΕΛΤΑ φαντάζομαι,σωστά;;

 

Αυτά προς το παρόν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από μένα,

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με eBay έχω μερικές απορίες.

 

1.Θέλω να αγοράσω αυτό εδώ:http://www.ebay.com/itm/LCD-Car-Reverse-Rearview-Monitor-Color-Camera-DVD-VCR-Remote-Control-4-3-TFT-DX-/261562133943?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ce6516db7#shpCntIdτο οποίο λέει Free Shipping το οποίο φαντάζομαι σημαίνει δωρεάν μεταφορικά (βασικά δεν φαντάζομαι,έτσι είναι).Δηλαδή αν πληρώσω 12 ευρώ θα μου το στείλει και όλα κομπλέ;;

 

2.Πρέπει να τους στείλω κάποιο μήνυμα για να προσέξουν το δέμα και να μην πληρώσω τελωνείο;;

 

3.Με τι έρχονται τα δέματα;;Με τα ΕΛΤΑ φαντάζομαι,σωστά;;

 

Αυτά προς το παρόν :)

1. Ναι, σωστά.

2. Όχι απαραίτητα αλλά κακό δε κάνει να του πεις να το πακεταρει προσεχτικά αν και συνήθως το κάνουν μόνοι τους, τελωνείο δεν πληρώνεις για τέτοια ποσά.

3. Ναι με απλό ταχυδρομείο.

 

Τις δικές μου ερωτήσεις κανείς ?? :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.


Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά είναι που μου ήρθαν 2 ελαττωματικά αντικείμενα και έχω 2 σύντομες ερωτήσεις που δεν βρήκα απαντήσεις.

Καταρχάς ζήτησα Return και από τους 2 πωλητές, και οι δύο μου έστειλαν απο ένα μήνυμα  λέγοντας "The seller accepted your return of..." .
Άρα το δέχτηκαν και προχωράει η διαδικασία επιστροφής.

Ερώτημα 1.
Ο ένας απο τους 2 πωλητές μου έστειλε επιπλέον μήνυμα οτι δεν χρειαζεται να επιστρέψω το ελαττωματικό προιον οπότε οκ. Αλλά ο άλλος δεν μου έστειλε κάτι που να λέει το ίδιο. Σύμφωνα με την σελίδα της περιγραφής του προιόντος που πούλαγε λέει "If the item is defect when you receive it or you are not satisfied with it, please return it within 14 days for a replacement or money back." αλλά τα χρήματα που πλήρωσα φαίνεται οτι τα έχει επιστρέψει απο οτι βλέπω στην σελίδα του paypal.
Οπότε του λέω ευχαριστώ και όλα καλά ?

Ερώτημα 2
Σήμερα μου ηρθαν τα μηνύματα στο ebay οτι μου επέστρεψαν τα χρήματα και κάτι βλέπω στο paypal.com . Αλλά δεν τα βλέπω ούτε στο balance ούτε στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Πότε θα "φανούν" αυτά τα χρήματα ?

Ευχαριστώ.

1- και ευχαριστω να μην πεις παλι ολα καλα θα ειναι..!

 

2- για να ειδες κατι στο paypal com σημαίνει οτι ειναι κ στο balance.οσο για την τραπεζα ..για να φανεί εκει πρπει να τα μεταφέρεις εσυ.δεν γινεται αυτόματα..

 

προς ολους -και κατι που ανακάλυψα..δεν ξερω αν το γνωριζεται- στην πειραιως (που ειμαι εγω) αν μεταφέρεις 15 , 15 , 15( ευρο) τα λεφτα απο το paypal στον λογαριασμό σου, η τράπεζα δεν κρατάει κομισιον..

φαντάζομαι κατι ανάλογο θα ειναι κ στις υπόλοιπες τραπεζες.

αυτη η κινηση θελει κανα 2 μερες να φανεί στην τραπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

προς ολους -και κατι που ανακάλυψα..δεν ξερω αν το γνωριζεται- στην πειραιως (που ειμαι εγω) αν μεταφέρεις 15 , 15 , 15( ευρο) τα λεφτα απο το paypal στον λογαριασμό σου, η τράπεζα δεν κρατάει κομισιον..

φαντάζομαι κατι ανάλογο θα ειναι κ στις υπόλοιπες τραπεζες.

αυτη η κινηση θελει κανα 2 μερες να φανεί στην τραπεζα.

τι εννοεις 15, 15; δλδ αν τραβηξω μονο 15 ευρω σημερα στη πειραιως, μεθαυριο θα μπουν και δε θα κρατησει 2-3 ευρω που κανει συνηθως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις 15, 15; δλδ αν τραβηξω μονο 15 ευρω σημερα στη πειραιως, μεθαυριο θα μπουν και δε θα κρατησει 2-3 ευρω που κανει συνηθως;π

πχ εχεις 60 ευρο στο paypal k θεσ να τα βαλεις στην πειραιως.

15 ευρο =10.90 λιρες (σημερα)

τα μεταφέρεις 10.90 καθε φορα .μπορεις κ σε μια μερα αλλα 10.90 την φορα

για το παράδειγμα μας τως 60ε το κάνεις αυτο 4 φορεσ. (4 φορες το 10.90)

κ οχι δεν μας κρατάει η τραπεζα ΤΙΠΟΤΑ

To dokimasa, δεν το λεω ετσι..

 

οχι πανω απο 15 ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό. Το βασικο νομισμα που εχεις στο paypal δλδ ειναι λιρες αγγλιας; Οχι δολαριο;

 

Και αυτο πιανει μονο με λιρες αγγλιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα εχω σε λιρες γιατι πουλαω στο uk.

φανταζομαι δεν εχει σημασια σε τι τα εχεισ τα λεφτα ΑΛΛΑ να μην ξεπερνανε τα 15 ευρο.

π.χ.

16.80 δολαρ-> 15 ευρο

16.80 χ 4 = 60ευρο

πιο αναλυτικά πεθαίνεις.. :P

 

 

 

winbank  οι χρεώσεις για εισερχόμενο έμβασμα με βάση την ισχύουσα τιμολογιακή πολιτική της Τράπεζας είναι τα εξής:
- ως 15,00 ευρώ δεν υπάρχει χρέωση
- από 15,01 ως 12.500,00 ευρώ η πάγια χρέωση είναι 4,00 ευρώ
...
  •  
  •  
  •  
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2- για να ειδες κατι στο paypal com σημαίνει οτι ειναι κ στο balance.οσο για την τραπεζα ..για να φανεί εκει πρπει να τα μεταφέρεις εσυ.δεν γινεται αυτόματα..

Στο Balance δεν δείχνει κάτι, επισύναψα και την εικόνα, σίγουρα ούτε και στην τράπεζα, μόλις το τσέκαρα.

Εκτός και εάν θέλει μερικές εργάσιμες για να εμφανιστεί η μεταφορά,μήπως ?

Νέα εικόνα bitmap.bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Balance δεν δείχνει κάτι, επισύναψα και την εικόνα, σίγουρα ούτε και στην τράπεζα, μόλις το τσέκαρα.

Εκτός και εάν θέλει μερικές εργάσιμες για να εμφανιστεί η μεταφορά,μήπως ?

 

Πάντα χρειάζονται τουλάχιστον 4-5 μέρες για να εμφανιστούν τα χρήματα στον λογαριασμό σου στην τράπεζα. Αναλόγως την τράπεζα, μπορεί και περισσότερες μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Balance δεν δείχνει κάτι, επισύναψα και την εικόνα, σίγουρα ούτε και στην τράπεζα, μόλις το τσέκαρα.

Εκτός και εάν θέλει μερικές εργάσιμες για να εμφανιστεί η μεταφορά,μήπως

 

δεν εχω καταλαβει τι ψαχνεις.. το 0.99 κ το 1.54 ? τα μετεφερες στην τραπεζα?

απ οτι βλεπω έχεις κανει καινούριες αγορές μετα το refund  μηπως δεν τ βλεπεις στο balance γιατι τα εχεις τραβήξει..?

ειτε για να πληρώσεις ειτε γιατι τα μετέφερες στην τραπεζα.για την τραπεζα θελεις μερικες μερες για να το δεις.

 παντως απο την στιγμη που λεει οτι εγινε refund εγινε..τωρα τι τα εκανες τα λεφτα..αυτο ειναι αλλη ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...