Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Σήμερα το πρωι έκανα μια αγορά από ebay αλλα πριν από λιγο ο τυπος μου έκανε refund και μου εστειλε μήνυμα ότι έγινε καταλάθος και αν θέλω να μου στείλει λέει invoice στο paypal με τον αριθμό που είχε η παραγγελία μου στο ebay για να μου στείλει το αντικείμενο. Επειδή δεν έχω ξανακάνει αγορά από ebay θα είμαι καλυμένος σε περιπτωση που δεν μου το στείλει? Και αν δεν μου το στείλει λογικά δεν θα μπορέσω να κάνω τίποτα γιατί μου εχει στείλει ήδη τα λεφτα πίσω ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σημερα εκανα μια παραγγελια απο το ebay για κατι ακουστικα xiaomi piston αλλα απο τι καταλαβα ειναι fake και ετσι θελω να ακυρωσω την παραγγελια αυτο που εκανα ηταν να πατησω contact seller και μετα Request to cancel this order και του εστειλα μηνυμα επρεπε να κανω και κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένεις να σου στείλει cancel order και εσυ θα πατήσεις accept. δεν έχεις πληρώσει απ οτι κατάλαβα..

 

εγω ειχα πάρει αυτα

 http://www.ebay.co.uk/itm/Pioneer-SE-CL541-In-Ear-Earphones-Earbud-Headphones-for-MP3-Apple-iPod-iPhone-/171261856139?pt=AU_MobilePhoneAccessories&var=&hash=item27e000898b

 απο τον συγκεκριμένο πωλητή κ τα λάτρεψα. με ενδιέφερε να ακουω μουσική με αξιόλογο μπάσο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένεις να σου στείλει cancel order και εσυ θα πατήσεις accept. δεν έχεις πληρώσει απ οτι κατάλαβα..

 

εγω ειχα πάρει αυτα

 http://www.ebay.co.uk/itm/Pioneer-SE-CL541-In-Ear-Earphones-Earbud-Headphones-for-MP3-Apple-iPod-iPhone-/171261856139?pt=AU_MobilePhoneAccessories&var=&hash=item27e000898b

 απο τον συγκεκριμένο πωλητή κ τα λάτρεψα. με ενδιέφερε να ακουω μουσική με αξιόλογο μπάσο! 

ευχαριστω για την απαντση αλλα πληρωσα με paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάζει ιδιαίτερα η διαδικασία. μαζι με τα παραπάνω  θα σου κάνει κ refund. 

 

Ναι ομως δεν πιστευω να τι κανει shipping πριν δει το μηνυμα

Υ.Γ και εμενα το μπασο με νοιαζει αρα θα τα δω τα ακουσρικα που μου προτεινες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ομως δεν πιστευω να τι κανει shipping πριν δει το μηνυμα

Υ.Γ και εμενα το μπασο με νοιαζει αρα θα τα δω τα ακουσρικα που μου προτεινες

μπορεί ..επισης μπορεί να κανει οτι δεν το διάβασε κ να το στείλει.Αν κ δε νομίζω να τον συμφέρει κατι τέτοιο.

θα δεις σύντομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολειται κανεις με πωλησεις στο ebay;

θελω να δωσω κατι πραματακια. αλλα να τα στειλω με ελτα (για εκτος ελλαδος ή ελτα κουριερ για εντος).

που και πως θα βαλω την τιμη των μεταφορικων;;;;

 

 

btw θα προτιμουσα να στελνω ΜΟΝΟ ελλαδα. που το γραφω αυτο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια θηκη για το xiaomi power bank 5000 το λεπτουλι, και ο πωλητης μου εδωσε αυτο το tracking number: YC473247275YW. Λιγο που το ψαξα το εστειλε μαλλον με αυτην την εταιρεια http://track.yw56.com.cn/en-US/.

 

Το θεμα ειναι πως εφτασε ελλάδα από τις 8/2 (2015-02-08 00:00Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)). Απο τότε ειναι κολλημένο ρε γμτ; ούτε σε κεντρο διανομης δεν φαινεται να ειναι.

 

και το ακομα πιο περιεργο, στη σελιδα των ελτα αν το βαλω, βγαζει πως Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό YC473247275YW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια θηκη για το xiaomi power bank 5000 το λεπτουλι, και ο πωλητης μου εδωσε αυτο το tracking number: YC473247275YW. Λιγο που το ψαξα το εστειλε μαλλον με αυτην την εταιρεια http://track.yw56.com.cn/en-US/.

 

Το θεμα ειναι πως εφτασε ελλάδα από τις 8/2 (2015-02-08 00:00Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)). Απο τότε ειναι κολλημένο ρε γμτ; ούτε σε κεντρο διανομης δεν φαινεται να ειναι.

 

και το ακομα πιο περιεργο, στη σελιδα των ελτα αν το βαλω, βγαζει πως Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό YC473247275YW

Ξερω οτι την προηγουμενη εβδομαδα ειχαν απεργεια στο τελωνειο...

Αργησα και εγω να παραλαβω καποια πραγματα που ειχαν ερθει απο της 4 του μηνα και τα πηρα σημερα.

 

Οσον αφορα για τα ΕΛτα οτι δεν υπαρχει , λογικο ειναι γιατι μαλλον ΔΕΝ θα εχουν χτυπησει το tracking number ακομα απο τα ΕΛτα.

Οταν χτυπηθει θα το δεις και εσυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί ..επισης μπορεί να κανει οτι δεν το διάβασε κ να το στείλει.Αν κ δε νομίζω να τον συμφέρει κατι τέτοιο.

θα δεις σύντομα..

Τελικα το εστειλε τελος παντων... δεν ηταν πολλα λεφτα και μου ειπε ο ιδιος οτι ειναι fake δεν πειραζει απο τα λαθη μαθαινουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια θηκη για το xiaomi power bank 5000 το λεπτουλι, και ο πωλητης μου εδωσε αυτο το tracking number: YC473247275YW. Λιγο που το ψαξα το εστειλε μαλλον με αυτην την εταιρεια http://track.yw56.com.cn/en-US/.

 

Το θεμα ειναι πως εφτασε ελλάδα από τις 8/2 (2015-02-08 00:00Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)). Απο τότε ειναι κολλημένο ρε γμτ; ούτε σε κεντρο διανομης δεν φαινεται να ειναι.

 

και το ακομα πιο περιεργο, στη σελιδα των ελτα αν το βαλω, βγαζει πως Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό YC473247275YW

Αυτά κάνουν 2 μήνες να έρθουν. στην ουσία είναι china post και ας γράφει ότι έφτασε ελλάδα δεν έχει φτάσει....θα περιμένεις πολύ καιρό ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια "κερδισα" εχθες μια δημοπρασια απο το ebay, απο Γαλλια. Στο shipping ομως μου ειχε contact to seller. Επικοινωνησα μαζι του ΠΡΙΝ πονταρω και μου ειπε οτι στελνει Ελλαδα και οτι ειναι 10€ μεταφορικα.

 

Τωρα που παω να πληρωσω (370€), μου λεει οτι δεν μπορω γιατι δεν εχει shipping για Ελλαδα. Του εστειλα μηνυμα και μου απαντησε οτι δεν ξερει τι πρεπει να κανει. Του λεω να ρωτησει το ebay. Σημερα μου στελνει μηνυμα αν θελω να του στειλω λεφτα μεσω paypal και να μου στειλει το προιον.

 

Δεν θελω να το κανω ετσι γιατι φανταζομαι οτι σε φαση απατης δεν καλυπτομαι.

 

Τι να κανω? ή τι να του πω να κανει? (αν και το θελω το προιον, δεν καιγομαι αν στην τελικη πρεπει να ακυρωθει η ολη φαση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλος πωλητης; στειλε λινκ αν μπορεις

 

αυτο που σε ειπε, γινεται παντως. και καλυπτεσαι απ το Paypal.

 

επισης ρωτα τον αν παρεχει tr number ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...