Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτος  Link.png Site: εδω ο τυπος δινει μια λυση: 

 ζητας απο τ paypal να βαζεi τα λεφτα στο λογαριασμο σε λιρες (στην περιπτωση μου) 

κ αφηνεις την τρα[πεζα να κανει την μετατροπή π συνήθως (τσεκαρεις) ειναι καλύτερη του paypal.

 

 τα λεω σωστα ? γίνετε λετε? συμφέρει για την πειραιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτος  Link.png Site: εδω ο τυπος δινει μια λυση: 

 ζητας απο τ paypal να βαζεi τα λεφτα στο λογαριασμο σε λιρες (στην περιπτωση μου) 

κ αφηνεις την τρα[πεζα να κανει την μετατροπή π συνήθως (τσεκαρεις) ειναι καλύτερη του paypal.

 

 τα λεω σωστα ? γίνετε λετε? συμφέρει για την πειραιως?

Απο οτι διαβασα πρεπει να μετατρέψεις την καρτα σου σε δολαρια, τωρα πως γινετε αυτο δεν ξερω

 

 

Εδιτ

Δεν ξερω μήπως εννοεί αυτο

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/customerprofileweb?cmd=_profile-currencies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

niko  δε νομιζω..

εστειλα μνμ στο παυπαλ να μ στελνει τα λεφτα σε λιρες στο λογαριασμό μου..για να δουμε τι θα μ πουν..

παντως πριν λιγο προσπαθησα να μεταφέρω 11 λιρες κ το ΠΠ μ στελνει στην τραπεζα 14.51. ενω σύμφωνα με το xe,com 

m trωei 40 λεπτα, που μπορει να μην φαίνονται πολλα αλλα στιςς 100 λιρες ειναι 4 ευρο κ παει λεγοντας

 ο τύπος μιλάει για δολαρια γιατι τα λεφτα του στο ππ ειναι δολάρια, εγω εχω λιρες

 

αυτο π δεν εχω βρει ειναι ποσα περνει η τραπεζα για την μετατροπη απο λιρεσ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ισοτιμία του xe δεν προκειται να την πετύχεις ποτε σε οποιαδήποτε μετατροπή, ειτε του παυπαλ ειτε της τράπεζας, ολοι κατι τσιμπάνε για τον καφε τους :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ιδεα μου ή οι γερμανοι μας εχουν ανεβασει τα μεταφορικα στα υψη;;;;;

πριν κανα μηνα, φρεε μεταφορικα. σημερα 4 ευρω! και αυτα για εναν απλο φακελο με screen protectors :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω να αγορασω 2 προιοντα απο το ιδιο ατομο και του ζητησω να τα στειλει με ενα δεμα για να πληρωσω μια φορα εξοδα αποστολης και οχι δυο πως ακριβως το κανω αυτο?

 

Δεν εννοω να του στειλω ερωτηση αλλα πως ακριβως πρεπει να κανω την ολη παραγγελια για να τα λαβει σαν ενα εξοδο αποστολης το ebay και οχι σαν 2 διαφορετικα εξοδα αποστολης.

 

Ενα παραδειγμα σε αυτην την αγορα αν παραγγειλεις 2 ή παραπανω θηκες πως ακριβως πρεπει να το κανεις για να χρεωσει μια αποστολη το ebay και οχι π.χ. 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω να αγορασω 2 προιοντα απο το ιδιο ατομο και του ζητησω να τα στειλει με ενα δεμα για να πληρωσω μια φορα εξοδα αποστολης και οχι δυο πως ακριβως το κανω αυτο?

 

Δεν εννοω να του στειλω ερωτηση αλλα πως ακριβως πρεπει να κανω την ολη παραγγελια για να τα λαβει σαν ενα εξοδο αποστολης το ebay και οχι σαν 2 διαφορετικα εξοδα αποστολης.

 

Ενα παραδειγμα σε αυτην την αγορα αν παραγγειλεις 2 ή παραπανω θηκες πως ακριβως πρεπει να το κανεις για να χρεωσει μια αποστολη το ebay και οχι π.χ. 3.

 

Πρέπει να το υποστηρίζει ο πωλητής η με ποσότητα 1, 2, 3 κλπ αν είναι το ιδιο προϊόν η με "add to cart" και από κάτω την διευκρίνηση με το πόσον θα χρεώσει για ταχυδρομικα στο πρώτο και πόσο στα επομενα

 

Αν δεν εχει κάτι απο αυτά δεν γίνετε να στα στείλει μαζι και αυτο γιατί προφανώς θέλει να χρεώσει για κάθε ενα αντικείμενο τα ιδια ταχυδρομικά χωρις εκπτώσεις.

 

Τωρα αν μιλήσεις μαζι του ενδεχομένως να σου κανει εκπτωση αλλα το πιο πιθανόν ειναι να σου ζήτηση η συναλλαγή να γινει εκτος εβαυ

 

Ο συγκρινόμενος εχει αντικείμενο και ταχυδρομικά !!! οπότε δεν εχεις έκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. με βαση το λινκ που ειπα ποιο πανω εχει να παρεις παραπανω απο 1 τεμαχια αλλα το θεμα ειναι αν θελω 1 κοκκινη, 1 μαυρη και 1 ροζ τι γινεται?

 

Αυτο δεν ειναι τιποτα στελ' του ενα εμαιλ μεσω εβαυ θα στο κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ακριβως ρωταω αν γινεται κατι τετοιο χωρις να χρειαζεται να στειλω μυνημα στον οποιο πωλητη να γινεται δηλαδη ποιο αυτοματα απο το ιδιο το  ebay.

 

Εν ολιγης πως μπορω να επιλεξω διαφορα προιοντα απο τον ιδιο πωλητη και να με χρεωσει σαν ενα πακετο και οχι σαν οσα και τα προιοντα που θα αγορασω απο αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ακριβως ρωταω αν γινεται κατι τετοιο χωρις να χρειαζεται να στειλω μυνημα στον οποιο πωλητη να γινεται δηλαδη ποιο αυτοματα απο το ιδιο το  ebay.

 

Αγοράζεις τα προϊόντα, αλλά ΔΕΝ τα πληρώνεις και περιμένεις να σου έρθει ειδοποίηση με μαιλ από το ebay για την παραγγελία και το συγκεντρωτικό ποσό που χρωστάς.. Αλλιώς με το που τα παραγγέλνεις και πριν πληρώσεις ζητάς από τον πωλητή invoice χωρίς να χρειάζεται να του γράψεις και κάποιο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις τα προϊόντα, αλλά ΔΕΝ τα πληρώνεις και περιμένεις να σου έρθει ειδοποίηση με μαιλ από το ebay για την παραγγελία και το συγκεντρωτικό ποσό που χρωστάς.. Αλλιώς με το που τα παραγγέλνεις και πριν πληρώσεις ζητάς από τον πωλητή invoice χωρίς να χρειάζεται να του γράψεις και κάποιο μήνυμα.

 

Aυτο δεν γινετε παντα γιατι οι περισσότεροι πωλητές δεν σε αφηνουν να αγοράσεις αν δεν πληρώσεις επιτόπου..

 ειναι ενα μετρο για να μην μπλεκεις με non paying bidders

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να πατήσεις add to bascet κ οχι buy it now. μετα πας στο καλάθι κ κανεις check out.

Μα δεν μου εχει πουθενα την επιλογη "add to basket" μονο την επιλογη "add to collection" μου εχει οποτε πως θα το κανω αυτο που λες?

Οριστε και φωτο για να δεις τι ακριβως εννοω.

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...