Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια "κερδισα" εχθες μια δημοπρασια απο το ebay, απο Γαλλια. Στο shipping ομως μου ειχε contact to seller. Επικοινωνησα μαζι του ΠΡΙΝ πονταρω και μου ειπε οτι στελνει Ελλαδα και οτι ειναι 10€ μεταφορικα.

 

Τωρα που παω να πληρωσω (370€), μου λεει οτι δεν μπορω γιατι δεν εχει shipping για Ελλαδα. Του εστειλα μηνυμα και μου απαντησε οτι δεν ξερει τι πρεπει να κανει. Του λεω να ρωτησει το ebay. Σημερα μου στελνει μηνυμα αν θελω να του στειλω λεφτα μεσω paypal και να μου στειλει το προιον.

 

Δεν θελω να το κανω ετσι γιατι φανταζομαι οτι σε φαση απατης δεν καλυπτομαι.

 

Τι να κανω? ή τι να του πω να κανει? (αν και το θελω το προιον, δεν καιγομαι αν στην τελικη πρεπει να ακυρωθει η ολη φαση)

 θα σου ελεγα να μην το κανείς. Ασε που απαγορεύετε απο τους κανονισμούς.

αυτος κοιτάει να γλυτώσει τα φισ του εβαυ.τα οποια ειναι 370+10= 38 λιρες fees. γιατι να τα βάλει στη τσεπη??

εκτος κιαν θέλει να σου κανει εκπτωση 38 λιρες για να το κάνετε μεσω paypal. xaxaxa 

 

πηγενε στο purshase history k pata request total from seller. κ μπορεί κ ξερει απλα ακολοθθει την τακτικη Α.Π. (Αμα Πιασει) !!

Τελικα το εστειλε τελος παντων... δεν ηταν πολλα λεφτα και μου ειπε ο ιδιος οτι ειναι fake δεν πειραζει απο τα λαθη μαθαινουμε

 

μαλιστα.. δεν ήθελε να στο ακυρώσει.

δεν πειράζει περίμενε να ερθουν κιαν δεν σ αρέσουν (ειναι fake κ κάνουν θόρυβο η έχουν καποιο πρόβλημα) ζητα refund

ασχολειται κανεις με πωλησεις στο ebay;

θελω να δωσω κατι πραματακια. αλλα να τα στειλω με ελτα (για εκτος ελλαδος ή ελτα κουριερ για εντος).

που και πως θα βαλω την τιμη των μεταφορικων;;;;

 

 

btw θα προτιμουσα να στελνω ΜΟΝΟ ελλαδα. που το γραφω αυτκαταρχην

 

Καταρχήν αν στέλνεις μονο Ελλάδα περιορίζεις τόσο πολυ το πεδίο πώλησης που το βλεπω πολυ δυσκολο να πουλησεις.αυτο ομως αφορα εσενα.

ο τιμοκαταλογος των ΕΛΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ - http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/18_09_2014_%20site_epistoliko.pdf

 πορτα πορτα = http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/PP_2014.pdf

 για κουριερ δεν γνωρίζω περαιτέρω αλλα αν εχει οποιαδήποτε απορία για απλό ελτα στη λύνω.

 

 γενικά να ξερεις οτι συμφέρει να στέλνεις ελαφριά πράγματα.

κ εχε υπόψιν τουσ θαυματουργουσ προπληρωμενους φακέλους. 

πχ ενας προπληρωμενος εξωτερικού μέγεθος μιση Α4 κοστίζει 2,25 κ βάζεις μεσα ΟΤΙ χωράει ανεξαρτήτου βάρους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για ελτα κουριερ ξερω. εχω ηδη στειλει αρκετα πραγματα (εκτος ebay)

 

 

μικρα θελω να στειλω.

 

αυτο που λες για τον φακελο, δε πληρωνω εξτρα γραμματοσημα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi δεν πληρώνεις γραμματόσημο. ειναι πάνω στον φακελο τον οποιο προπληρώνεις, 

Αγοράζεις 2-3 (εγω ετσι κανω) ετοιμαζεις λοιπον τ δεματακι στο σπιτι..

μπανεισ μεσα στα ελτα άνετος με τον φάκελο στο χερι προσπερνάς ολουσ στην ουρα,πας στον κισε κ αφήνεις το φακελάκι κ φεύγεις.

η τον πετας απ εξω στο κιτρινο κουτάκι.

ενα κολπάκι που κανω εγώ ειναι να "πλαστικοποιώ" τον φάκελο με ταινία διαφανή για να μην σκιστεί μέχρι να πάει.

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1prepaid/%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ταμια των ελτα.

πχ για εξωτερικό υπάρχουν οι εξεισ 2 -

11,4 χ 24.9 (1.10ε)

16.2 χ 24.9 (2.25ε)

για εσωτερικό εχει μεγαλη ποικιλία. ριξε μια ματια στον τιμοκατάλογο που εβαλα πιο πανω τα λεει αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου ελεγα να μην το κανείς. Ασε που απαγορεύετε απο τους κανονισμούς.

αυτος κοιτάει να γλυτώσει τα φισ του εβαυ.τα οποια ειναι 370+10= 38 λιρες fees. γιατι να τα βάλει στη τσεπη??

εκτος κιαν θέλει να σου κανει εκπτωση 38 λιρες για να το κάνετε μεσω paypal. xaxaxa 

 

πηγενε στο purshase history k pata request total from seller. κ μπορεί κ ξερει απλα ακολοθθει την τακτικη Α.Π. (Αμα Πιασει) !!

 

Το εκανα αυτο που λες. Τωρα θα περιμενω απαντηση. Το request total τι ακριβως ειναι? αιτηση για ακυρωση? πιο επισημο μηνυμα με κοινοποιηση σε ebay? Ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αυτο που λες. Τωρα θα περιμενω απαντηση. Το request total τι ακριβως ειναι? αιτηση για ακυρωση? πιο επισημο μηνυμα με κοινοποιηση σε ebay? Ti?

το request total  ειναι οτι "ζητάς το συνολο" για να πληρώσεις.

ενα βήμα πριν τη πληρωμή καπου σ εχει την επιλογή να ζητήσεις το σύνολο που εχεισ συμφωνήσει ν πληρώσεις

αυτο χρησιμεύει π.χ, σε περιπτώσεις σαν τι δικη σου. οταν δλδ το αναγραφόμενο ειναι διαφορετικό με της συμφωνίας,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ελτα κουριερ ξερω. εχω ηδη στειλει αρκετα πραγματα (εκτος ebay)

 

 

μικρα θελω να στειλω.

 

αυτο που λες για τον φακελο, δε πληρωνω εξτρα γραμματοσημα;;;;

 

 

 Καταρχήν αν στέλνεις μονο Ελλάδα περιορίζεις τόσο πολυ το πεδίο πώλησης που το βλεπω πολυ δυσκολο να πουλησεις.αυτο ομως αφορα εσενα.

ο τιμοκαταλογος των ΕΛΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ - http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/18_09_2014_%20site_epistoliko.pdf

 πορτα πορτα = http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/PP_2014.pdf

 για κουριερ δεν γνωρίζω περαιτέρω αλλα αν εχει οποιαδήποτε απορία για απλό ελτα στη λύνω.

 

 γενικά να ξερεις οτι συμφέρει να στέλνεις ελαφριά πράγματα.

κ εχε υπόψιν τουσ θαυματουργουσ προπληρωμενους φακέλους. 

πχ ενας προπληρωμενος εξωτερικού μέγεθος μιση Α4 κοστίζει 2,25 κ βάζεις μεσα ΟΤΙ χωράει ανεξαρτήτου βάρους!

 

Ότι στείλεις ΩΣ ΔΕΜΑ, μέχρι 3 κιλά κοστίζει 1,5€. και όλα τα δέματα πάνε συστημένα και σου δίνουν κωδικό παρακολούθησης.

Μπορεί τα δέματα να κάνουν 1-2 μέρες παραπάνω, αλλά αν είναι να στείλεις κάτι ογκώδες αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να κάνω add tracking number σε ένα δέμα που έστειλα Αυστραλία πρέπει να βάλω το tracking number και τον carrier, 

 

Δυστυχώς σαν carrier δεν μου δέχετε ΕΛΤΑ. Τι πρέπει να βάλω εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να κάνω add tracking number σε ένα δέμα που έστειλα Αυστραλία πρέπει να βάλω το tracking number και τον carrier, 

 

Δυστυχώς σαν carrier δεν μου δέχετε ΕΛΤΑ. Τι πρέπει να βάλω εκεί?

εγω παντα ελτα γραφω κ το δεχετε. οτι θες γράφεις εκει..περίεργο..

αγγλικα τ γραφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The tracking information you uploaded is not from a carrier that we support. That means your buyer won't be able to track it on eBay, and the tracking information won't count toward tracking upload requirements to be a Top Rated Seller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις χρονο κανε chat να ρωτησεις..

 *ιδεα..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ το carrier της αυστραλιας ..εξαλου κ εκει μπορεις να κανεις track to δεμα σου.

 mypost νομιζω λεγετε

[link=http://auspost.com.au/track/track.html][/link]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα δέμα το έκανα track που είναι για Αμερική το έκανα track μέσω USPS με status Origin Post is Preparing Shipment.

 

Το δεύτερο δέμα που το έστειλα την ίδια μέρα για Αυστραλία δεν μπορώ να το κάνω track με κανέναν carrier, ούτε τους δύο της Αυστραλίας. Μόνο στο site των ΕΛΤΑ, μου εμφανίζει ότι έφτασε Αεροδρόμιο την ημέρα που το έστειλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...