Προς το περιεχόμενο

Official Beer Topic


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον,εχω βρει μερικες καλες μαρκες στην καβα "Καλα Κρασια" στους "5 Δρομους" της Πατρας.

 

επίσης,αν διαθετεις φοιτητικο πασο (η καποιος φιλος-γνωστος) η εισαι επαγγελματιας,μπορεις να κοιταξεις και στο ΜΑΚRΟ.κατα καιρους φερνει πολυ καλες μπυρες.

 

αυτα.(αν βρεις κατι,ποσταρε το pls να το ξερουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ας μοιραστώ τη μικρή μου ε_μπυρία, όντας για μερικές εβδομάδες στο Ηνωμένο Βασίλειο, έχω δοκιμάσει διάφορες, προς το πολλές μπύρες και μηλόμπυρες.

 

 

Ας ξεκινήσω από τις δεύτερες, τις γνωστές και ciders (γράφτε την προφορά, να σας πω πως το λένε στο Liverpool...). Δε μου αρέσουν και μου προκαλούν υπερβολικό κατούρημα, με αποκορύφωμα την Gaymers (με γελάτε με το όνομα) που ένα pint με έστειλε 3-4 φορές τουαλέτα μέσα στον ύπνο μου (Αυτο δε μου έχει ξανασυμβεί ποτέ).

 

Πάμε στις πρώτες, δηλαδή τις κανονικές μπύρες. Υπάρχουν οι κλασσικές ιρλανδικές αξίες που σε κάθε τους γουλιά με ανταμοίβουν, οι πολύ σκούρες ales Guinness και Murphy's και η πιο ανοιχτόχρωμη (έχει κάποιο χαρακτηρισμό που μου διαφεύγει αυτήν τη στιγμή) Kilkenny.

Από τις αγγλικές δε μου έκανε κάποια εντύπωση, βασικά από τη στιγμή που γεύτηκα την Newcastle brown ale, κόλλησα. Ο απόλυτος κυρίαρχος των προτιμήσεων μου. Δεν είναι όπως η Abbot ale ή Bass pale ή royal oak, αλλά είναι μεστή και ταυτόχρονα απαλή στον ουρανίσκο, ενώ με τρελαίνει το χρώμα της.

 

Μερικά σχόλια, οι μπύρες στο ΗΒ είναι ακριβές (συγκρίνω με γερμανία), σε κάποιες pubs βρωμάνε χαλκό από την κακή συντήρηση των μηχανημάτων, με χαλάει αφάνταστα που οι άγγλοι είναι λιώματα από τις 8 το απόγευμα και ξερνάνε/κατουράνε παντού και επίσης με χαλάει που κάποιες μπύρες έχουν 7-8% οινόπνευμα και το νιώθείς χαλώντας τη γεύση της μπύρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
καλή δε λέω αλλά γιατι να μην μάθεις τι λέμε κι εμείς?

 

διάβασε και δοκίμασε άλλες μπύρες που έχουν αναφερθει;)

 

χαλάρωσε φίλος!!!! μην το παίρνεις στραβά αυτό που είπα!!!! ;) απλά το είπα κάπως, για να έχει κ' έναν αέρα πλάκας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ετυχε να ειμαι και εγω εκει φετος. Φοβερες μπυρες και καλος χαβαλες ειδικα στην βασιλικη μπυραρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ετυχε να ειμαι και εγω εκει φετος. Φοβερες μπυρες και καλος χαβαλες ειδικα στην βασιλικη μπυραρια.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και εγω!

θα προσπαθήσω να πηγαίνω καθε χρόνο

Και εκτός της γιορτής το Μόναχο ειναι υπέροχο με τις καταπληκτικες μπυραρίες που έχει

Επεξ/σία από vitaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και εγω!

θα προσπαθήσω να πηγαίνω καθε χρόνο

Και εκτός της γιορτής το Μόναχο ειναι υπέροχο με τις καταπληκτικες μπυραρίες που έχει

+1

Συμφωνω απολυτα το Μοναχο ειναι φανταστικη πολη και τα χωρια παραεξω ειναι πανεμορφα.

Αρκετες παρεες απο εξωτερικο, ειδικα Ιταλια, πηγαινουν παντως καθε χρονο και γλεντανε.

Κανενα απο τα rides του λουνα παρκ δοκιμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...