Προς το περιεχόμενο

Official Beer Topic


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω το beertender. Έχω ένα άλλο παραπλήσιο, μου το έδωσε κάποιος που το είχε πάρει από το lidl (!). Αυτός λέει πως έβαζε μέσα βαρελάκια grafen walder. Λες να μην παίρνει μέσα τίποτα άλλο;

Η 30άρα η leffe δεν θα με χαλούσε καθόλου. Μηχάνημα που θα βρω όμως... Το είχαμε ψάξει κάποτε με έναν φίλο, αλλά δεν βγάλαμε άκρη...

Το κόλπο με τα τιμολόγια οκ ρε συ, αλλά η επιχείρηση πρέπει να μπορεί να δικαιολογήσει μπύρα στα έξοδά της... Επιχείρηση έχω κι εγώ, αλλά αν πάω στον λογιστή μου τιμολόγιο ξερωγώ 30 lt leffe, 50 φιάλες Franziskaner κλπ θα με πάρει με τις πέτρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

leftermann, νομίζω ότι η μόνη λύση για τη Θεσ/νίκη είναι η Κάβα Μίνως.

Από ότι βλέπω στο site, δεν υπάρχει κάτι σε 5λιτρο, αλλά Duvel 1.5λτ και μεγάλη ποικιλία σε βαρέλια των 30λτ δεν είναι ότι κ ότι.

Είναι ότι πρέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρα πριν λίγες μέρες την Dark Island Reserve. Προσωπικά δεν τρελάθηκα (δεν μου αρέσει καθόλου το ουίσκι) με την γεύση της αλλά μου άρεσε που μου έσκαγαν διάφορες γεύσεις σε κλάσματα δευτερολέπτων. Πρώτα σαν κρασί γλυκό, λίγο σοκολάτα με μικρές φυσαλίδες ανθρακικού και τέλος ουίσκι. Σε όσους αρέσει το ουίσκι ίσως να την λατρέψουν αν και λίγο ακριβή (£12/750ml).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο λόγος για καπνιστές μπύρες, να αναφέρω ότι βρήκα ένα μικρό ντελικατέσσεν στη Θεσ/νίκη(αρχές Όλγας-στο ύψος της ΕΤ3), όπου μπορεί κανείς να πετύχει κατά περιόδους αρκετές ετικέτες-μερικές σπάνιες- από διάφορα μέρη του κόσμου. Εκεί ανακάλυψα την Schlenkerla, μια σκουρόχρωμη καπνιστή μπύρα που με ξετρέλανε. Να τονίσω ότι μου αρέσουν πολύ τα malt whiskey. Με την πρώτη γουλιά σκάει το άρωμα του καπνιστού ζαμπόν, γι'αυτό καλό είναι να συνοδεύεται από κάτι ανάλογο. Την πρώτη φορά πάντως, πείνασα αμέσως!

 

schlenkerlalb1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η Schlenkerla (ακριβή εδώ στο Ελλάντα όμως) και οι rauchbieren γενικότερα.

Καλό είναι να συνοδεύει φαγητό, καπνιστό κατά προτίμηση. Σκέτη δε πίνεται. Είναι σα να γλύφεις τασάκι.

 

Ωραία rauchbier και προσιτή φτιάχνει η Craft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η Schlenkerla (ακριβή εδώ στο Ελλάντα όμως) και οι rauchbieren γενικότερα.

Καλό είναι να συνοδεύει φαγητό, καπνιστό κατά προτίμηση. Σκέτη δε πίνεται. Είναι σα να γλύφεις τασάκι.

 

Ωραία rauchbier και προσιτή φτιάχνει η Craft.

 

Από μένα, μια χαρά πίνεται και σκέτη.

Τhanx για το τασάκι. Θα το δοκιμάσω.

 

edit

4,8euro έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη χαλάσω το θέμα του νέου aledjoθύματος και με αφορμή αυτό. Θα πω δύο πραγματάκια για την Staropramen.

 

Βασικά κι εμένα καλή θα μου φαινόταν αν ατυχώς δεν αντικαθιστούσε σε όλα τα bar της Γερμανίας την Newcastle brown ale και η αντικατάσταση οφείλεται μόνο στην τιμή της. Εδώ μας την παρουσιάζουν ως το μικρό άγνωστο γευστικό θαύμα της Τσεχίας που είναι γευστικά ανώτερο της Newcastle.

 

Ε, δεν είναι ανώτερο, βασικά είναι ελαφρώς βαρύτερη, με πιο έντονη τη μυρωδιά του αλκοολ και σου ξηραίνει το στόμα, ενώ η γενναία κατανάλωση της προκαλεί ανεπιθύμητες ζαλάδες σε αντίθεση με την ale. Υπολείπεται κατα πολύ της σχετικά φρουκτώδους γεύσης της Newcastle. Επίσης πωλείται στην ίδια τιμή, κάτι που φωνάζει: "σας κλέβουμε - σας κλέβουμε και το ξέρετε..." και κάτι που ίσως δεν είναι σωστό αλλά μου φαίνεται πως ο όρος lager στην ονομασία της χρησιμοποιείται καταχρηστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

San Miguel με διαφορα μια απο τις καλυτερες μπυρες στον κοσμο, αλλα οχι η κανονικη με τα 333ml, αλλα αυτη στο μικρο μπουκαλι (περιπου 10-15εκ) και με 11% vol.

πολυ σπανια σχεδον δεν υπαρχει πια. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανένας καμια κάβα ή σουπερμαρκετ ή οτιδήποτε που να έχει καμια μπύρα της προκοπής σε πεντάλιτρο βαρελάκι; Για Θεσσαλονίκη, αλλά και στα πέριξ ακόμα...

 

Της προκοπής είπα, ε, μην μου πείτε για χάινεκεν κλπ, ξέρω που θα βρω...

 

λοιπόν, ρωτώντας πας στην πόλη που λένε, ρωτώντας βρήκα κι εγώ κάτι καλό: Για όσους ενδιαφέρονται, στην Αμφιπόλεως στην Τούμπα, ακριβώς μπροστά στην στάση "κληματαριά", υπάρχει ένα μικρό μαγαζάκι με μπύρες, αλλαντικά, τυριά και διάφορα άλλα τρόφιμα από Τσεχία. Φοβερός. Έχει 25 διαφορετικές τσέχικες μπύρες όλων των αποχρώσεων, και σε 5λιτρα βαρελάκια staropramen, bernard και Svijany (!). Σε μεγάλα 30λιτρα βαρέλια φέρνει ακόμα περισσότερες. Βρήκα τον μικρό καλοκαιρινό μου παράδεισο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...