Προς το περιεχόμενο

Official Beer Topic


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

La Trappe Quadrupel πλέον και τίποτα άλλο

αν δεν υπάρχει στο μαγαζί απλά δεν πίνω μπίρα

στο σπίτι πάντα υπάρχουν 2 πήλινα

 

είναι το νέκταρ και όλα τα αλλα απλά μπουγαδόνερα .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις ήρθα από το αγαπημένο μου τσέχικο μπαράκι στη Συγγρού. Krusovice, και bernard, και kozel, και άντε γαμήσου ρε κουμπάρε, με περιμένουν σπίτι, και μια kelt, και μια staropramen, και πάντα για τέλος μια budweiser. Καληνύχτα, δεν αντέχω άλλο, πάω να κοιμηθώ...

 

Την λεωφόρο Συγγρού;

Ρεδεσαςείπα άμαβρείτεσταροπράμεν να μου πείτε;;; Με αφήνετε να γίνομαι ρόμπα σε σαλονικιούς. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η Staropramen. Και η Βudweiser από Τσεχία, δεν ήξερα πως ήταν διαφορετική από την Αμερικάνικη. Μου είχαν φέρει καμιά 10αριά κουτάκια μπύρες από εκεί και μερικές μου άρεσαν αρκετά. Δυστυχώς όταν δοκιμάζω τις ίδιες μπύρες εδώ είναι διαφορετικές, για παράδειγμα η pilsner urquell που σερβίρει η «Αλεξάνδρα» στη πλατεία Αργεντινής είναι αρκετά διαφορετική από αυτή που είχα δοκιμάσει. Τι διάλο, το καλό το κρατάνε για τη πάρτη τους και εξάγουν β' διαλογής πράμα;

Που είναι αυτό το μπαράκι είπαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε λέω για την Bud. Το κουτάκι από Τσεχία έλεγε πάνω και «Budvar».

 

The trademark Budweiser has been the subject of a legal dispute since the beginning of the 20th century. There are two beer companies claiming rights to use it:

Budweiser Budvar (Budějovický Budvar)' date=' a brewery based in České Budějovice, Czech Republic. Here, the word Budweiser expresses reference to the seat of the brewery.

Anheuser-Busch, a US based beer company.[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λεωφόρο Συγγρού;

Ρεδεσαςείπα άμαβρείτεσταροπράμεν να μου πείτε;;; Με αφήνετε να γίνομαι ρόμπα σε σαλονικιούς. :fear:

 

Στην οδό συγγρού, σαλονίκη. Η αθηναία συγγρου είναι λεοφώρος, η σαλονικιά ένα στενάκι 3 μέτρα φάρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δεν βλέπω κάποιον να αναφέρει την Dolerei η οποία έχει μια πολύ ευχάριστη φρουτώδη γεύση.

 

+1 αν και λέγεται Dorelei. Πολύ δυνατή και βρίσκεται σχετικά εύκολα ακόμα και σε κάτι κιμπάρικα ψιλικατζίδικα.

 

Duvel Duvel Duvel Duvel!!!! και κάτι τσέχικες. θα επιβεβαιώσω ονόματα ξαναπηγαίνοντας στον τσέχο. άνω τούμπα, yeaah

 

+1 Mε λουκάνικα και μεταλλιές στα decks!

 

Staropramen, Zubr και Velkopopovický Kozel.

 

Και οι 3 είναι Τσέχικες, σωστά?

Τις έχω δοκιμάσει όλες. Τι μοναστήρια και Βαυαρίες λέμε τότε. Τσεχία για μπύρες και Νέα Ζηλανδία για κρασιά. Και Ελλάδα για ποδόσφαιρο!

 

 

Να και καναδυό αουτσάιντερ:

post-62622-129062958892_thumb.jpg

post-62622-129062958894_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη μπύρα του πλανήτη παραμένει outsider όμως.

Ούτε Βέλγικη, ούτε Τσέχικη, ούτε Βαυαρέζικη.

 

Markischer Landmann κύριοι, περήφανη κόρη του όμορφου Βερολίνου.

Μαύρη σα τον θάνατο και πολυδιάστατη γευστικά σαν πίνακα του Escher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη μπύρα του πλανήτη παραμένει outsider όμως.

Ούτε Βέλγικη, ούτε Τσέχικη, ούτε Βαυαρέζικη.

 

Markischer Landmann κύριοι, περήφανη κόρη του όμορφου Βερολίνου.

Μαύρη σα τον θάνατο και πολυδιάστατη γευστικά σαν πίνακα του Escher.

 

Ελλάδα ζειπαί όμως?

Γιατί από το google δεν βγάζω άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία δοκίμασα την Warsteiner, ξανθιά με φρουτώδη γεύση... απίστευτα καλή. Απο weiss μπύρες καλή είναι η Erdinger.

 

Απο τις πιο εμπορικές η Fischer και η Kaiser ξεχωρίζουν. Για το καλοκαίρι καλή είναι και η Carib.

 

Τις μπύρες που φτιάχνουν οι μοναχοί... δεν τις έχω δοκιμάσει γιατι συνήθως τις χρεώνουν σε τιμή σαμπάνιας :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έτσι λέει στη διαφήμιση!

 

απο weissbier που αναφέρει ο Judas η καλύτερη είναι η Schneider Weisse... Άμα τύχει κιόλας και την πιείς από βαρέλι είναι άλλο πράγμα. Οι weissbier στην πλειονότητα των περιπτώσεων δεν είναι βαρελίσιες... Άμα πας όμως στο εστιατόριο της Schneider Weisse στο Μόναχο είναι! :P Και είναι και το φαί απίστευτο.... Άμα τη βρείτε πουθενά μη διστάσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...