Προς το περιεχόμενο

Official Beer Topic


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, NetEng είπε

Kykao έχω στο ντουλάπι να περιμένει μια Barrel aged Imperial Milk Stout οπότε δεν έχω άποψη. Γενικά πάντως όταν συγκρίνουμε κάποια πράγματα καλό είναι να συνυπολογίζουμε και την τιμή τους... Οι Kykao μπορεί να είναι εξαιρετικές αλλά δεν ανέφερες ότι οι τιμές τους ειναι για (πολύ) βαθιές τσέπες...

Το έψαξα λίγο απο περιέργεια και είδα ότι κοστίζει 7,8Ε τα 330ml...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/12/2022 στις 1:33 ΜΜ, Thresh είπε

Μέτριες οι Septem imo, υπάρχουν σίγουρα καλύτερες ελληνικές πχ ΚΥΚΑΟ, Dark Crops, Αθανασίου, Seven Island κτλπ.

Έχει φτιάξει "΄χαρτη" ένας τύπος στο Twitter/FB

beer_map_20220817.webp.8cb46ddac2d9bef3b27f19f325325276.webp

 

 

Οι περισσότερες ΚΥΚΑΩ είναι θεϊκές.
Επίσης κάθε Παρασκευή κάνουν μια μάζωξη εκεί στη μπυραρία και γίνεται χαμός.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 12:02 ΠΜ, ObeyWario! είπε

Το έψαξα λίγο απο περιέργεια και είδα ότι κοστίζει 7,8Ε τα 330ml...;

Οι συγκεκριμένες τύπου μπίρες (και οι αντίστοιχες ξένης παραγωγής) είναι πάντα πιο ακριβές από μία "κλασσική" μπίρα για διάφορους λόγους.

1) αρκιβότερη πρώτη ύλη σαν κριθάρι, ειναι καβουρδισμένη βύνη κτλ
2) milk stout σημαίνει έξτρα πρώτη ύλη πχ λακτόζη για να δώσει το αποτέλεσμα.
3) περισσότερα ήδη λυκίσκου από 1 ή και πιο ακριβά είδη λυκίσκου.
4) barrel aged σημαίνει ότι έχει μείνει κάποιο διάστημα σε βαρέλι. Αφενός έχει το κόστος του να πάρεις τα βαρέλια και αφετέρου το κόστος αποθήκευσης, συντήρησης κτλ. Και τα κρασία που μπαίνουν σε βαρέλια είναι πιο ακριβά.

Γενικά οι μπίρες είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο και μπορεί να αγγίξει εύκολα κόστος κρασιού. Το υποτιμάμε επειδή στην νοοτροπια του μέσου καταναλωτή ή μπίρα είναι τα 60 λεπτά το κουτάκι η βιομηχανική λάγκερ, η οποία από όλες τις απόψεις απέχει έτη φωτός από μία τέτοια μπίρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, phanispal said:

Εντάξει, απλά μπορείς να βρεις εισαγωγής κορυφαίες μπίρες (π.χ. Rochefort 10) ακόμα και σε καλύτερες τιμές οπότε κάπως σου χτυπάει.

Διαφορετικό  είδος όμως, άλλο Stout κι άλλο Trappist.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, phanispal said:

Δεν έχω εικόνα σύγκρισης κόστους υλικών και παραγωγής μεταξύ τους, but still.

 

Μήλα με πορτοκάλια φάση όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το χω ξαναγραψει πριν 5-6 χρονια περιπου.Την ξαναηπια κ την θυμηθηκα.Απο ''απλες'' μπυρες που μπορεις να βρεις κ σε μπαρ-καφε χωρις μεγαλη ποιλικια η weiss Tucher.Πολυ ωραια μπυρα,Γερμανικη,ελαφρως γλυκια.

Απο απλες της παρεας εδω κ πολλα χρονια πινω κ στηριζω Βεργινα.Η πιο τιμια για μενα απ τις φτηνες.Παλι καλα που διαβασα οτι υπαρχουν αρκετοι που υποστηριζουν το ιδιο κ την θεωρουν σαφως ανωτερη απ την Αλ(Ρ)φα.Δεν ξερω τι κολλημα εχουν ανθρωποι κυριως μικρης ηλικιας με την αλ(ρ)φα(τιμη???) αλλα κατα καιρους εχω πεσει στο φαινομενο να προσπαθουν να μου περασουν την αλφα για μπυρα για αστερι μισελεν κ την Βεργινα για φασεικη(παρολο που δεν την πινει κανεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που στήριζα και στηρίζω Βεργίνα ποικιλοτρόπως, ειδικά λόγω του πολέμου που δεχόταν από την Αθηναϊκή ζυθοποιία, η lager τους είναι αδιάφορη και άνοστη. Για τη Weiss τα έχω γράψει πολλές φορές, και οι υπόλοιπες δεν είναι κακές αλλά η lager σχεδόν δεν πίνεται. Δηλαδή προτιμώ Άλφα αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε αυτές τις δύο.

Μπορεί να είναι αμιγώς ελληνική, μπορεί να είναι ποιοτικά τα υλικά, μπορεί χίλια δύο, αλλά κάτι στη συνταγή με χαλάει.

Και μπορεί μέχρι ενός σημείου να είναι και θέμα γούστου, αλλά δε νομίζω ότι ανήκω στη μειοψηφία. Όσο κι αν πουλάει, θεωρώ ότι το χρωστάει κυρίως στη χαμηλή τιμή της και στις προσφορές τύπου 5+3 δώρο.

Και στο πανηγύρι στο χωριό είχα προσπαθήσει να πείσω το σύλλογο να την προτιμήσει και για να στηρίξουμε την προσπάθεια που γίνεται αλλά και γιατί θα μας έβγαινε πιο φθηνά, αλλά ο κόσμος δεν την προτιμάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, chemkyr said:

Αν κάνουν 7+ (ευρώ) τα 330 mL, μάλλον θα κλείσει σύντομα αυτός που την φτιάχνει...νομίζω μας κοροιδεύουν κατάμουτρα!

Υπάρχουν κι ακριβότερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alimentas είπε

Δεν ξερω τι κολλημα εχουν ανθρωποι κυριως μικρης ηλικιας με την αλ(ρ)φα(τιμη???)

Εμείς είχαμε τη γνήσια πράσινη (heineken).Marketing είναι όλα αυτά περισσότερο, πως θα περάσει στον κόσμο

Και εγώ στηρίζω Βεργίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για την ελαφρώς φλωροερώτηση, αλλά επειδή γενικά έχω ένα κόλλημα τελευταία μόνο για radler, έχει κανείς καμία πρόταση να δοκιμάσω εκτός από τις κλασσικές amstel, mythos? Μιλάμε για σουπερμάρκετ ή περίπτερο πάντα

Επεξ/σία από Kag1ante
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ObeyWario! said:

Κάτι ωραία ποτήρια με τη φίρμα της εταιρίας που είχαν δώρο σε πολυσυσκευασίες τα πετυχαίνετε πουθενά πλέον;

Σε όλα τα supermarket πετυχαίνω που και που τέτοιες συσκευασίες. 

On 30/01/2023 at 13:13, Kag1ante said:

Συγνώμη για την ελαφρώς φλωροερώτηση, αλλά επειδή γενικά έχω ένα κόλλημα τελευταία μόνο για radler, έχει κανείς καμία πρόταση να δοκιμάσω εκτός από τις κλασσικές amstel, mythos? Μιλάμε για σουπερμάρκετ ή περίπτερο πάντα

Προσωπικά μου αρέσουν και αυτές που φέρνει το lidl. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...