Προς το περιεχόμενο

Official Beer Topic


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/5/2022 στις 10:31 ΠΜ, Menelaos83 είπε

Ειδος πολυτελειας και η μπυρα αν θες να πιεις κατι της προκοπης δυστυχως.

Μαμος μου αρεσει απλα εχω παρατηρησει οτι δεν εχει την ιδια γευση οπως παλια, εκτος αν ειναι ιδεα μου.

Όλες οι μπυρες έχουν διαφορά στη γεύση ανάλογα με τον αν την πιεις σε κουτί η σε μπουκάλι . Η Μάνος ακόμα περισσότερο , σε μπουκάλι είναι πολύ καλύτερη από ότι σε κουτάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/5/2022 στις 3:58 ΜΜ, phanispal είπε

Και κάπου εδώ αρχίζει το κλάμα.

Πήγα σήμερα να πάρω κιβώτιο (12άδα) Ζέος και από 32€ που την έπαιρνα πέρσι (σημειωτέον, πρόπερσι έδινα 27,60€) μου ζήτησαν 41€, ήτοι 3,40€/έκαστη. Και αυτή παίζει να είναι από τις καλύτερες τιμές γιατί αλλού που ρώτησα μου είπαν 4€ έκαστη και 10% έκπτωση για το κιβώτιο, δηλαδή 43,20€. Και άλλοι τις δίνουν 4,50€ τη μία.

Ξέρει κανείς πού μπορούμε να τη βρούμε φθηνότερα (Αττική - νότια προάστια); Γιατί με βλέπω να το γυρνάω σε Άλφα για κάθε μέρα.

Την βρηκα στον Τσακανικα (εχει καταστημα στην Καλλιθεα και Νεα Σμυρνη)  με 3,3 εκαστος ,την 12αδα ισως στην δωσει και φτηνοτερα απο 39,60 δεν χανεις τπτ να ρωτησεις.

Στις 23/5/2022 στις 12:23 ΜΜ, vagos789 είπε

Καπνιστη Χιου 🥰

 

20200314135330_chiou_bbq_fiali_330ml.jpg.fc05b26bec2ae2e058a0225477617815.jpg

Ειχα δοκιμασει την απλη οταν ειχε βγει και δεν μου αρεσε ιδιατερα, παρολα αυτα επειδη οι καπνιστες ειναι του γουστου μου θα την δοκιμασω.

Στις 23/5/2022 στις 10:57 ΠΜ, Neo4 είπε

Όλες οι μπυρες έχουν διαφορά στη γεύση ανάλογα με τον αν την πιεις σε κουτί η σε μπουκάλι . Η Μάνος ακόμα περισσότερο , σε μπουκάλι είναι πολύ καλύτερη από ότι σε κουτάκι 

Ναι συμφωνω με αυτο εχεις απολυτο δικιο, απλα η διαφορα που ειδα αναμεσα σε διαφορετικες χρονικες περιοδους αφορουσε ιδια συσκευασια και συγκεκριμενα μπουκαλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

έχω παρατηρήσει τελευταία μια μεγάλη αύξηση στην τιμή της μπύρας. Ίσως φταίει η επικαιρότητα, ίσως η μεγάλη ζήτηση λόγω καλοκαιριού ή όλα μαζί. Εγώ πάντως κατέληξα σε δύο pilsner, συγκεκριμένα στην kaiser και στην εζα premium pilsner και όταν τις βλεπω σε προσφορά τις 'κτυπάω'. Σήμερα για παράδειγμα, βρήκα σε αλυσίδα s/m εζα 6x330 ml στα 4.8, δηλαδή 0,8 το κουτάκι (δεν το λες και προσφορά...). Κανονικά νομίζω έχει πάνω από 6, οπότε εντάξει. Τις προάλες βρήκα 6x330 ml kaiser στα 5, οπότε περίπου στα ίδια με τις εζα. Πάντως όταν βρίσκω και τις δύο σε προσφορά, προτιμώ τις kaiser....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μία μαύρη βεργίνα για δοκιμή και την πέταξα στη δεύτερη γουλιά.Μου άφηνε μια γεύση σαν να έπινα κάρβουνο

Φταίει η συγκεκριμένη ή έτσι είναι όλες οι μαύρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Πήρα μία μαύρη βεργίνα για δοκιμή και την πέταξα στη δεύτερη γουλιά.Μου άφηνε μια γεύση σαν να έπινα κάρβουνο

Φταίει η συγκεκριμένη ή έτσι είναι όλες οι μαύρες;

Όλες οι μαύρες είναι "καπνιστές"...Η Βεργίνα black είναι πολύ ωραία για μαύρη...Σου φάνηκε έτσι γιατί δεν την έχεις συνηθίσει..

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για τις ελληνικές weiss τι γνώμη έχετε;

Συνήθως έπαιρνα Βεργίνα και τελευταία δοκίμασα Άλφα.Μου άρεσαν και οι δύο, μου φάνηκαν πολύ κοντά στη γεύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Άλφα Weiss κοντά με τη Βεργίνα Weiss;

Δε θα το 'λεγα, εκτός κι αν σου έτυχε περίεργη παρτίδα, που κάπως δύσκολο.

Η Βεργίνα είναι καλύτερη, η Άλφα είναι αδιάφορη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, phanispal είπε

H Άλφα Weiss κοντά με τη Βεργίνα Weiss;

Δε θα το 'λεγα, εκτός κι αν σου έτυχε περίεργη παρτίδα, που κάπως δύσκολο.

Η Βεργίνα είναι καλύτερη, η Άλφα είναι αδιάφορη.

Και οι δύο αγαπημένες Weiss...

H Βεργίνα πιο συχνά σε προσφορές, οπότε την επιλέγω...Διαφορετικές γεύσεις (δεν θα έλεγα αδιάφορη την Άλφα), αλλα τσίμπησε η τιμούλα minimum ένα 50λεπτο επάνω...Οπότε νεράκι πέρα από extreme περιπτώσεις;-)))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θεωρηθεί... ιεροσυλία η ερώτηση στο παρόν topic, αλλά ποιες μπύρες χωρίς αλκοόλ που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αξίζουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2022 στις 10:32 ΜΜ, giorgos_76 είπε

Όλες οι μαύρες είναι "καπνιστές"...Η Βεργίνα black είναι πολύ ωραία για μαύρη...Σου φάνηκε έτσι γιατί δεν την έχεις συνηθίσει..

Όλες οι μαύρες ΔΕΝ ειναι καπνιστές. Υπάρχουν οι porter, οι stout, οι imperial stout, οι pastry, οι barel aged κτλ

Μην μπερδεύετε τον κόσμο που δεν ξέρει και θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό, σκοπός του φόρουμ εδώ είναι να ανταλλάσσουμε γνώμες (εμπεριστατωμένες)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vsk είπε

Δεν ξέρω αν θεωρηθεί... ιεροσυλία η ερώτηση στο παρόν topic, αλλά ποιες μπύρες χωρίς αλκοόλ που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αξίζουν; 

Επειδή χρειάστηκε για κάποιο διάστημα να "ξεπέσω" στις μπύρες χωρίς αλκοόλ, η μόνη που μου άρεσε ήταν η  VOREIA Low Alcohol με Alc. 0.8%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vsk είπε

Δεν ξέρω αν θεωρηθεί... ιεροσυλία η ερώτηση στο παρόν topic, αλλά ποιες μπύρες χωρίς αλκοόλ που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αξίζουν; 

είχε τύχει να δοκιμάσω την Έζα "ζ" Alcohol Free και μου "θύμισε" μπύρα σε αντίθεση με άλλες free που είχα δοκιμάσει fix, άλφα, amstel. βέβαια όταν βγαίνεις έξω δύσκολα θα βρεις πολλές επιλογές σε free, συνήθως έχουν μόνο μία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...