Προς το περιεχόμενο

Ubuntu gutsy beta οι πρώτες εντυπώσεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις εγκατέστησα το ubuntu gutsy tribe στο virtual box.Με μια πρώτη δοκιμή είδα ότι το ubuntu σε κάθε του έκδοση γίνετε πανεύκολο και φαντάζομαι σε λίγο χρονικό διάστημα έτσι όπως πάμε τελικά δύσκολα θα θεώρούντε τα vista παρά το linux.Δεν μπορούσα να μην δοκιμάσω μερικά tool όπως το gui που ρυθμίζεις τον xserver την οθόνη σου αλλά και την κάρτα γραφικών σου.Φοβερά χρήσιμο εργαλείο για τους αρχάριους και πολύ απλό στην χρήση του αν και ακούω κατηγορίες συχνά απο τους έμπειρους linux χρήστες ότι τέτοια tool δεν χρησιμεύουν στο linux.Άνοιξα και τον firefox και είδα ότι έρχεται με προεγκατεστημένο ένα addon το ubufox.Aυτό είναι το εργαλείο που θα εγκαθιστά αυτόματα ότι addon χρειάζονται για να μπορέσεις να δεις σωστά τις σελίδες.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ πως το ανοίγεις.Ολα αυτά που λέω βέβαια βρίσκονται υπό ανάπτυξη και ανανέωση μια και ενώ το tribe 5 είναι λίγων ημερών με το που μπήκα στην διανομή υπήρχαν 170 update για εγκατάσταση.Θα γράψω και άλλες εντυπώσεις όταν θα έχω χρόνο να τεστάρω την διανομή καλήτερα.Περιμένω και τις δικές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έτσι όπως τα λες φαίνεται ότι έχει γίνει μεγάλη εξέλιξη σε σχέση με το edgy και ότι πάει να χτυπήσει τα vista που όπως είπες πολλοί παραπονούνται για την δυσκολία τους..

Χωρίς πλάκα με έψησες να τα δοκιμάσω και εγώ!! :)

Θα στείλω εντυπώσεις μόλις τα βάλω. Πάντως το όνομα θυμίζει στην προφορά.. 'gucci'.έξυπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην το βάζετε ακόμα είναι σε αρκετά alpha μορφή και προορίζετε για τους beta tester.Αν όμως θέλετε να δείτε ένα συστημα στην καθημερινή του ανάπτυξη μέχρι το stable έκδοση του τότε μπορείτε να το δοκιμάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω βάλει στο laptop μου (fujitsu-siemens amilo si1520R) για δοκιμή..

 

είχα το 7.04 και είχα πρόβλημα με το screen resolution. Δεν είχε επιλογή για 1280Χ800 που είναι το normal για 12'' οθόνη, και είπα να δω αν αλλάζει κάτι στο gutsy.

 

καλό: το πρόβλημα με το resolution "διορθώθηκε". Τώρα βγάζει επιλογή και για 1280Χ800

 

κακό: ενώ μέχρι τώρα δεν υπήρχε πρόβλημα με τον ήχο, τώρα δεν ακούω τίποτα...

 

δε το έψαξα και πολύ φυσικά, γιατί δεν ασχολήθηκα. Ίσως θέλει καμια ρύθμιση.

 

Γενικά όμως φαίνεται ελκυστικότατο σαν OS ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελική έκδοση βγαίνει τέλος Οκτώβρη.ΜariosCs επειδή η έκδοση έιναι τελείως alpha ούτε καν beta στα επόμενα tribe θα το διορθώσουν φαντάζομε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το compiz τι έγινε?Γιατί συνέχεια με alt+f2 ενώ πχ με το beryl παλιά είχε το διαμαντάκι και τέλειωνε η δουλειά.

Και σχετικά με την εγκατάσταση θα χρειαστούμε και άλλο χώρο ή θα αντικαταστήσει τα προηγούμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελική έκδοση βγαίνει τέλος Οκτώβρη.ΜariosCs επειδή η έκδοση έιναι τελείως alpha ούτε καν beta στα επόμενα tribe θα το διορθώσουν φαντάζομε.

 

ναι λογικά σίγουρα θα το φτιάξουν... αυτό που πρόσεξα τυχαία : το topic είναι "ubuntu gutsy beta" ενώ στη πραγματικότητα είναι alpha :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το compiz τι έγινε?Γιατί συνέχεια με alt+f2 ενώ πχ με το beryl παλιά είχε το διαμαντάκι και τέλειωνε η δουλειά.

Και σχετικά με την εγκατάσταση θα χρειαστούμε και άλλο χώρο ή θα αντικαταστήσει τα προηγούμενα?

 

Στην έκδοση του compiz που υπάρχει στο tribe 5 δεν υπάρχει εικονίδιο, αλλά άκουσα πως θα προστεθεί στις επόμενες εκδόσεις, και μάλλον πριν κυκλοφορήσουν τα gutsy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δοκίμασα το add on στον firefox το ubufox που σου βάζει αυτόματα τον flash player και την java.Mε το που πήγα σε σελίδα που απαιτούσε flash πάτησα το κουμπί για install και αντί αυτή την φορά να φάω πόρτα και να μου προτείνει την manual εγκατάσταση μου εμφανίστηκε ένα παράθυρο και στην περίπτωση του flash μου πρότεινε την εγκατάσταση του adobe flash η του gnush και στην περίπτωση της java την εγκατάσταση της έκδοσης 6 η 5.Και στις δύο περιπτώσεις δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα.Απλά φοβερό tool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακό: ενώ μέχρι τώρα δεν υπήρχε πρόβλημα με τον ήχο, τώρα δεν ακούω τίποτα...

 

το πρόβλημα με τον ήχο είναι πλέον εντάξει ;)

 

ίσως τα updates τον έφτιαξαν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βρείτε κάποιο πρόγραμμα μενου η οτιδήποτε αμετάφραστο στα Eλληνικά γράψτε το ώστε να μεταφραστεί πριν περάσουν οι μέρες γιατί πλέον θα είναι αργα να κάνουμε οτιδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...