Προς το περιεχόμενο

Σε πόση ώρα μπουτάρει το pc σας;


SL9S9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

http://linuxbios.org/Welcome_to_LinuxBIOS

 

είναι ένα project που αντί για το γνωστό σε όλους μας Bios εκεί απλά το flashαρεις με linux Bios και κάνει boot σε 4-5 sec βέβαια χρειάζεσαι board που να το υποστηρίζει ;) μια φορα που το δοκίμασε σε ένα dowloading pc έκανε μια χαρά δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως αλλά το πόσο γρήγορα μπουτάρει ένας πησις δεν είναι καθόλου ενδεικτικό των δυνατοτήτων του.Πέρα από το λειτουργικό του αλλά και τα προγράμματα που φορτώνει σημαντικό ρόλο παίζει και η μητρική με τους ελέγχους και άλλα συναφή πράγματα που κάνει. Πάντως ο καλύτερος τρόπος να χρονομετρήσετε το μηχάνημά σας είναι να δημουργήσετε ένα αρχείο κενο νοτπαδ και να το βάλετε στο φάκελο startup των παραθυριών.Έτσι θα σταματάτε το χρονόμετρο μόλις εμφανιστεί τουτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως αλλά το πόσο γρήγορα μπουτάρει ένας πησις δεν είναι καθόλου ενδεικτικό των δυνατοτήτων του.Πέρα από το λειτουργικό του αλλά και τα προγράμματα που φορτώνει σημαντικό ρόλο παίζει και η μητρική με τους ελέγχους και άλλα συναφή πράγματα που κάνει. Πάντως ο καλύτερος τρόπος να χρονομετρήσετε το μηχάνημά σας είναι να δημουργήσετε ένα αρχείο κενο νοτπαδ και να το βάλετε στο φάκελο startup των παραθυριών.Έτσι θα σταματάτε το χρονόμετρο μόλις εμφανιστεί τουτο.

 

Σωστός ο φίλος!

 

Εμένα κάνει τουλάχιστον 35'' (ίσως και παραπάνω) μόνο για να φτάσει στο σημείο να bootάρει απο τον δίσκο, μέχρι να ελενχθεί ο raid controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι και εγώ τώρα που μέτρησα το δικό μου κάνει 1 sec μέχρι να είναι full used :D τι λέτε Ρε :P έλεος :D ~10sec θέλει μονο το board για να κάνει το POST

 

εσένα Ντομένικα κάνει 25 από την ώρα που πατάς το κουμπί :D ? με πιο board παρακαλώ ? αν επιτρέπεται :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι και εγώ τώρα που μέτρησα το δικό μου κάνει 1 sec μέχρι να είναι full used :D τι λέτε Ρε :P έλεος :D ~10sec θέλει μονο το board για να κάνει το POST

 

εσένα Ντομένικα κάνει 25 από την ώρα που πατάς το κουμπί :D ? με πιο board παρακαλώ ? αν επιτρέπεται :D

 

επειδή είμαι λίγο noob σε αυτό, τι εννοείς με πιο board?

 

ναι, με το που πάτησα το κουμπί να άνοιξη, άρχισα να μετράω με το χρονόμετρο ποσο θα κάνει, e μέχρι να άνοιξη τι επιφάνεια εργασίας και να φορτώσουν τα KASPERSKY,ADSL modem και μια βλακεία για το ήχο πέρασαν 25sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πια είναι η μητρική σου Motherboard = Board γιατί αν έχει κανέναν sata κοντρόλερ πάνω 25 sec από το πάτημα του κουμπιού δεν τα έχεις με κανένα θεό :) φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...