Προς το περιεχόμενο

ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικής;


Borden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

afentiko7, χαλάρωσε.

Πληροφορικάριος δεν σημαίνει προγραμματιστής αναγκαστικά. Πολλοί πληροφορικάριοι γίνονται προγραμματιστές, αλλά όχι όλοι. Υπάρχουν κι άλλα αντικείμενα στον τομέα της πληροφορικής (δόξα τω θεώ...). Δεν είναι αναγκαίο να ξέρεις προγραμματισμό για να ασχοληθείς με εκείνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παίζει ρόλο και το τί κύκλο θέλεις να ακολουθήσεις .

Για παράδειγμα , αν θες να πας για Τεχνικός Η/Υ , τα Τ.Ε.Ι. είναι πολύ ανώτερα των Α.Ε.Ι γιατί κάνεις πολλές περισσότερες ώρες Εργαστήριο.

Αν όμως σκοπεύεις να ακολουθήσεις "Θεωρητικά Μαθήματα" , εννοείται πώς θα πας Α.Ε.Ι.

Ελπίζω να "μ'έπιασες" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zderg κι εγώ 5ο έτος μπαίνω στο ΑΠΘ.

 

Θα πω κάτι που μας είπε ένας καθηγητής. Εμείς εδώ δε θα σας μάθουμε όλα όσα πρέπει να ξέρετε, θα σας δείξουμε τον τρόπο για να μάθετε αυτά που θα χρειαστείτε.

Δίκιο είχε ο άνθρωπος γιατί με το πτυχίο μπορούμε να ακολουθήσουμε πάρα πολλούς τομείς (προγραμματισμό, δίκτυα, πολυμέσα κτλ). Δε συνδέονται όλα με τον προγραμματισμό. Δε γίνεται σε 4 χρόνια να εμβαθύνουμε σε όλα αυτά. Αλλά βάζουμε τις βάσεις.

 

Συμφωνώ με τον συμφοιτητή ότι η περισσότερη ύλη της φυσικής είναι άχρηστη στη σχολή μας.

Επίσης θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε ότι όποιος θέλει να γίνει προγραμματιστής να πάει σε ένα ΙΕΚ και 2 χρόνια να προγραμματίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και το τί κύκλο θέλεις να ακολουθήσεις .

Για παράδειγμα , αν θες να πας για Τεχνικός Η/Υ , τα Τ.Ε.Ι. είναι πολύ ανώτερα των Α.Ε.Ι γιατί κάνεις πολλές περισσότερες ώρες Εργαστήριο.

Αν όμως σκοπεύεις να ακολουθήσεις "Θεωρητικά Μαθήματα" , εννοείται πώς θα πας Α.Ε.Ι.

Ελπίζω να "μ'έπιασες" :)

 

Καμία σχέση δεν έχει το ΤΕΙ Πληροφορικής με τεχνικούς Η/Υ, δεν ασχολείται και πολύ με το hardware.

Οι πιο πολλές εταιρίες ζητάνε τεχνικούς Η/Υ χωρίς κάποιο πτυχίο, γιατί έτσι τους πληρώνουν λιγότερο.

 

Πληροφορικάριος δεν σημαίνει προγραμματιστής αναγκαστικά. Πολλοί πληροφορικάριοι γίνονται προγραμματιστές, αλλά όχι όλοι. Υπάρχουν κι άλλα αντικείμενα στον τομέα της πληροφορικής (δόξα τω θεώ...). Δεν είναι αναγκαίο να ξέρεις προγραμματισμό για να ασχοληθείς με εκείνα.

 

Ποια άλλα αντικείμενα εννοείς?

 

Το 95% των αγγελιών που έχω δει ζητάει προγραμματιστές.

Οι υπόλοιποι τομείς είναι αρκετά κορεσμένοι π.χ τα δίκτυα, τεχνικοί, καθηγητές στο δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου, και καλή αρχή! Είχα κι εγώ το ίδιο δίλλημα, και τελικά τώρα τελειώνω την Πληροφορική Σερρών.

 

Εγώ προχτές γράφτηκα :-D Στείλε κανα πμ να βρεθούμε καμιά φορά, δεν ξέρω κανέναν εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θεωρητικά Μαθήματα"

 

Ρε παιδιά θα ακούσουμε και άλλα τέτοια.Θεωρητικα μαθήματα με ένα τόνο υποτίμησης.Τα μαθήματα στην πληροφορική (από την Αλγεβρα μέχρι και τους μεταγλωττιστές) είναι αλγοριθμικά δλδ ξέρεις πως τρέχει ο αλγόριθμος περνάς δεν ξέρεις δεν περνάς.Τα εργαστήρια στην Πληροφορική είναι άχρηστα.Δεν είναι Ηλεκτρολογία, ούτε Φυσική ούτε Χημεία, pcia έχουμε όλοι και υπάρχουν και ωραιότατοι προσομοιωτές παντός τύπου.Και αυτοί βέβαια δεν προγραμματίσθηκαν.Αβιογεννήθηκαν.

 

προγραμματισμό, δίκτυα, πολυμέσα

 

Προγραμματισμός για τον προγραμματισμό δεν υπάρχει.Υπάρχει προγραμματισμός για ΒΔ, προγραμματισμός για δίκτυα (τα πρωτόκολλα πως βγήκαν, η δρομολόγηση πως γίνεται), προγραμματισμός για πολυμέσα (divx, xvid) προγραμματισμός για αλγορίθμους και δομές δεδομένων, κοκ.Ας μου βρει κάποιος έναν τομέα από τους 9 της πληροφορικής (δεν τους θυμάμαι και όλους) που δε χρειάζεται ο προγραμματισμός

 

Δλδ πιστευεις οτι δεν υπαρχει καμια δουλεια πληροφορικαριου που να μην χρειαζεται γνωσεις προγραμματισμου

 

Θα ταν ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψη κάποιου εργαζόμενου που δεν ασχολείται με προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, στο παρελθον εχουν γινει απειρες τετοιες συζητησεις και συμπερασμα δεν βγηκε. Αυτο ειναι απολυτως λογικο. Ξερετε γιατι?

Γιατι πολυ απλα οποιος αξιζει, γουσταρει και ειναι καλος σε αυτο που κανει δεν εχει καμμια σχεση απο που προερχετε. Και αυτα δεν τα λεω θεωρητικα μιας και ειμαι στο χωρο και τα συνανταω καθημερινα.

Το μονο πλεονεκτημα που εχει καποιος με ανωτερο ΧΑΡΤΙ (ΙΕΚ<ΤΕΙ<ΑΕΙ<Μεταπτυχιακο<Διδακτορικο) απο τον άλλο ειναι οτι χωρις να τον ξερουν μπορει πιο ευκολα να τον καλεσουν σε μια συνεντευξη. Κι ομως ενας απο την χαμηλοτερη βαθμιδα μπορει να αξιζε πολλα περισσοτερα.

 

Τα χαρτια, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΚΟΜΠΙΝΑΣ, ΤΟΥ ΛΑΔΩΜΑΤΟΣ, ΤΟΥ ΚΟΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ δεν λενε τιποτα. Ξεκοληστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ταν ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψη κάποιου εργαζόμενου που δεν ασχολείται με προγραμματισμό.

 

Ειμαι ο εργαζομενος που εψαχνες :).

Αρχικα να σου πω οτι οπως ειπα και παραπανω στην Ελλαδα μπορεις να βγαλεις μια σχολη πληροφορικης (ΑΕΙ-ΤΕΙ) παίρνοντας απλα μια μυρωδια απο προγραμματισμο (περνάς τα μαθηματα με αντιγραφες κτλ). Οσοι περασαμε απο τις σχολες, το ξερουμε πολυ καλα αυτο.

Απο εκει και περα να μπω κατευθειαν στα τις δουλειας:

Προσωπικα ξερω καποια πραγματα απο προγραμματισμο, τοσα οσα μου χρειαζονται για να διευκολυνω αποκλειστικα τον ευατο μου, αν εξαιρεσουμε sites σε joomla CMS που και παλι με μια μυρωδια προγραμματισμου κανεις τη δουλεια σου.

Απο εκει και περα ενας πληροφορικαριος που δεν θελει να ασχοληθει με προγραμματισμο μπορει να κανει ενα σωρο hardware δουλειες.

Για παραδειγμα ενας δικτυάς δεν χρειζεται να τρεχει ns2, opnet, glomosim κτλ και να φτιανει τα πρωτοκολλα μόνος του. Αυτα τα κανουν ερευνητικες ομαδες. Δεν ειμαστε ολοι ερευνητες.

Υπαρχουν λοιπον δικτυαδες που βγαζουν το χαρτζιλικι τους (διολου ευκαταφρονητο) στηνοντας internet cafe αλλα υπαρχουν και αυτοι που παιρνουν τις πιστοποιησεις τις CISCΟ και σπερνουν σε ενσυρματα, ασυρματα και οπτικα δικτυα (οι πιστοποιησεις ειναι καθαρα για να βρεις δουλεια πιο ευκολα, αμα εχεις μερακι τα μαθαινεις και μονος σου).Σκεψου ποσες δουλειες υπαρχουν σε εταιριες που στηνουν δικτυα σε μεγαλους οργανισμους, τραπεζες κτλ και ποσες αλλες μπορεις να κανεις μονος σου κτλ.

Υπαρχουν ανθρωποι που παιζουν στα δακτυλα servers (εδω υπαρχουν και οι πιστοποιησεις της Microsoft) και δουλευους ως admin. Στις περισσοτερες θεσεις admin δεν χρειαζεται προγραμματισμος.

Επίσης μπορει καποιος να δουλεψει ως project manager σε εργα πληροφορικης. Δεν χρειαζεται να ξερει προγραμματισμο. Πρεπει απλα να ξερει τη λογικη του και 5 απλα πραγματα. Απο εκει και περα πρεπει να ειναι καλος manager.

Ολες οι δουλειες που σου ειπα εχουν ενα σωρο παρακλαδια και σιγουρα καποια στιγμη τα κλαδια του hardware με το sorfware συναντιουνται. Σε αυτο το σημειο αποδυκνειετε οτι τα 2 επαγγελματα ειναι συμπληρωματικα, οχι ανταγωνιστικα και φυσικα οι θεσεις που υπαρχουν στην αγορα ειναι μοιρασμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό, αν και προτιμάνε απόφοιτους ΑΕΙ.

 

Το πτυχείο πολυτεχνείου άτυπα θεωρείται σαν να έχεις και μεταπτυχιακό, καθώς στο εξωτερικό είναι 3 χρόνια το barchelor και 2 το master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο σε ΑΕΙ, απλα δεν ειναι ευκολο να σε παρουν. Εκτος αν εχεις πολυ καλο βαθμο.

 

... ή την μάνα σου γραμματέα του πρύτανη :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι δουλειά θα κάνεις όταν βρεις?Θες να ασχοληθείς με πολυμέσα?Χρειάζεσαι προγραμματισμό.Θες να σχοληθείς με δίκτυα?Τα ρουτερ πως προγραμματίζονται εκ θεού?Μα είσαι τρελάρας και γουστάρεις Τεχνητή Νοημοσύνη .Πάλι μια prolog τι θες.Η στην τελική θες να ασχοληθείς με hardware?E θα πρέπει να ξέρεις γλώσσα υλικού.Ημαρτον δλδ πτυχιακή τι πήρες, βιβλιογραφική?

 

Οσον αφορα τον ορο "προγραμματισμος router" πιστευω οτι ειναι μαλλον παραπλανητικος. Προκειται για διαδοχικες εντολες που δινονται μεσα στο περιβαλλον του router (ειτε τοπικα με console ειτε απομακρυσμενα). Η ολη φαση θυμιζει τη διαχειριση ενος ΛΣ απο γραμμη εντολων, και στην ουσια για αυτο προκειται.

 

Αν οτιδηποτε περιλαμβανει κωδικα ειναι προγραμματισμος, τοτε και το excel ή η HTML ακομα θα μπορουσε να θεωρηθει κατι τετοιο. Μην παμε στο αλλο ακρο ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τον ορο "προγραμματισμος router" πιστευω οτι ειναι μαλλον παραπλανητικος. Προκειται για διαδοχικες εντολες που δινονται μεσα στο περιβαλλον του router (ειτε τοπικα με console ειτε απομακρυσμενα).

 

Οχι το τέλνετ.Εννοώ οι αλγόριθμοι που δρομολογούν πακέτα, πως επικοινωνεί το router με το pc φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιος κώδικας

 

Παω στον critter.

Για cisco είναι γνωστά.Θεωρώ και πως καμιά σχολή σχετική με το αντικείμενο να χεις βγάλει, απλά να χεις μεράκι, με το χαρτί αυτό αποκτάς ένα μεγάλο εφόδιο.

 

Για τα άλλα δυο ομολογώ πως δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν ως αντικείμενο εργασίας αλλά αυτό δείχνει ποσο στείρς γνώσεις αποκτάς σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα πχ δεν υπάρχει ειδικό μάθημα "Γίνε administrator":mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δλδ πριν κάνεις Αλγεβρα δεν μπορούσες προγραμματιστικά να χρησιμοπoιήσεις πίνακες?

 

 

 

Kαι όταν ο Ιεκατζής θα σου πάρει τη δουλειά ελα να ξανακάνεις ποστ.η το χειρότερο (για σένα) να τον έχεις προιστάμενο σου και να στη λέει.Ε τζάμπα τα φροντιστήρια , τα έξοδα αν σπουδάζεις επαρχία κλπ

 

Φίλε μου, εγώ όταν έκανα Άλγεβρα, δεν είχα καμία σχέση με προγραμματισμό, γιατί ήμουν Θετική κατεύθυνση, και έκανα Χημεία-Βιολογία αντί για προγραμματισμό. Στη σχολή άρχισα να προγραμματίζω. Να σου πω την αλήθεια, η μόνη επαφή που είχα με PC ήταν απ' τα 5 μέχρι τα12 μου με έναν Icaro 8088, όταν στο λύκειο όλη η παρέα μου είχε pc για games. Οι ίδιοι φίλοι μου βέβαια, ακόμα μου κάνουν ερωτήσεις για word-excel.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το θέμα δεν είμαι εγώ κι εσύ, αλλά το σύνολο. Και όταν το σύνολο δεν έχει βάσεις, τα κάνει σκ@τ@. Μπαίνει στην Πληροφορική, και στο 2 έτος, προσπαθεί να κάνει paste κείμενο που έχει κάνει copy, μέσα σε ένα directory...(Δεν υπερβάλω, με έχουν ρωτήσεις τουλάχιστον 3 άτομα "γιατί δεν κάνει "paste????")

 

Όσο για τον ΙΕΚατζή, να έχεις υπόψη σου δύο πράγματα:

1ον: Κανένας ΙΕΚατζής δε γίνεται τόσο εύκολα προϊστάμενος. Προϊστάμενοι γίνονται οι πανεπιστημιακοί, που έχουν και θεωρητικές γνώσεις, όσο οι ΙΕΚατζήδες τρελαμένοι geeks, κάθονται με τις ώρες στο pc, κάνοντας παπάδες και βγάζοντας τρελή δουλειά. Αυτοί, δεν γίνονται προϊστάμενοι.

2ον: Αν κάποτε έχω προϊστάμενό μου κάποιος ΙΕΚατζή, και μπράβο του και ζήτω του, και "πως γίνεται αυτό στη C++" θα τον ρωτήσω άμα το παλικάρι αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...