Προς το περιεχόμενο

ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικής;


Borden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο μικρος το ονειρο και ο στοχος μου ηταν να περασω Πληροφορικη...κατα προτιμηση Θεσσαλονικης...

Αλλα τα εχω βρει σκουρα με τα Μαθηματικα και με τη Φυσικη απο το Γυμνασιο...δεν μ αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ...τα απεχθανομαι...και για αυτο εγραψα στις πανελληνιες πριν λιγες μερες:

Φυσικη Κατευθυνσης --- ~11

Μαθηματικα Κατευθυνσης --- ~5

Διοικηση --- ~12

Οικονομια --- ~17

Προγραμματισμο --- ~19

Maths Γενικης ---- ~11

Εκθεση ο θεος μονο ξερει ...

 

Για να περασω στο τμημα ΤΕΙ Πληροφορικης στη Θες/νικη θελω ~14000 μορια...εγω με το ζορι βγαζω 11000 στο 4ο πεδιο και 13000 στο 5ο πεδιο...Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ανοιξει βιβλιο ολη τη χρονια, μονο φροντιστηρια πηγενα στα 4 τελευταια μαθηματα που ανεφερα, ουτε ασκησεις δεν εκανα για αυτο, ουτε διαβαζα τπτ...μια μερα πριν δωσω το καθε μαθημα μονο τα ξεσκονιζα. Τωρα, πρεπει να παρατησω το ονειρο μου για Πληροφορικη (προς το παρον) και να περιμενω για το τι μπορω να κανω τα επομενα χρονια και να παω είτε στο ΤΕΙ Εμποριας και Διαφημισης Θεςνικης είτε στο ΤΕΦΑΑ Θεςςνικης... (να ξαναδωσω πανελληνιες? να δωσω κατατακτηριες οταν τελιωσω τη σχολη που θα παω?)

 

Ετσι λοιπον θετω τα εξης ερωτηματα...

1) Γιατι πρεπει ενας μαθητης που αγαπαει τοσο πολυ τη πληροφορικη και οτιδηποτε εχει σχεση με αυτην να πρεπει να διαβασει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και ΦΥΣΙΚΗ? Θα μου πειτε, φιλαρακο, πως θα ανταπεξελθεις στα αυξημενης δυσκολιας maths & physics στη σχολή?? Η απαντηση μου σε αυτο ειναι πως αυτα τα 2 πιστευω πως θα μου ειναι παντελώς άχρηστα οσον αφορα τις γνώσεις που χρειάζομαι για την επαγγελματικη μου πορεια ...

Αφού το 95%, που μαθαίνεις στη σχολή είναι άχρηστο για την επαγγελματική σου πορεία. Θες δίκτυα, πάρε ένα ccna, θες προγραμματισμό, πάρε πιστοποιηση της sun, θες βάσεις, πάρε πιστοποίηση της oracle..

 

2) Υπαρχει δυνατοτητα μεταγραφης στο ΤΕΙ Πληροφορικης (σκέτο) απο ενα οποιοδηποτε ΤΕΙ Πληροφορικης (+ κατι ακομα) ??? Κατι πηρε το ματι μου στα προηγουμενα posts περι ΔΑΠ / ΠΑΣΠ και μέσο...δυστηχως δεν εχω κατι τετοιο :lol:

 

 

3) Μιας και δεν περναω που δεν περναω...με τι μπορω να ασχοληθω πανω στο αντικειμενο, εστω και ως hobby τωρα που θα ειμαι φοιτητης και θα εχω απλετο ελευθερο χρονο? Κατι σαν τις πιστοποιησεις που ανεφερε ο afentiko7 η κατι σαν τη πιστοποιηση της cisco...?

 

Αυτα τα ολιγα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1) Γιατι πρεπει ενας μαθητης που αγαπαει τοσο πολυ τη πληροφορικη και οτιδηποτε εχει σχεση με αυτην να πρεπει να διαβασει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και ΦΥΣΙΚΗ?

Αν δεν αγαπάς τα μαθηματικά δεν αγαπάς ούτε την πληροφορική. Που μπερδεύεσαι? Η πληροφορική δεν είναι το lineage.

Πρόταση μου: Ψάξε να μάθεις τι είναι η πληροφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 -> ΟΧΙ

 

3 -> Μπορεις να δεις τις πιστοποιησεις της CISCO αλλά καλυτερα κατεβασε δωρεαν λογισμικο java π.χ. παρε και ενα βιβλιο και ξεκινα να προγραμματιζεις.

 

1 -> Μεγαλη συζητηση. Η συνηθισμένη απάντηση ειναι οτι βγαινεις επιστημονας και πρεπει να εχεις το καταλληλο υπόβαθρο. Επισης αν θελεις να συνεχισεις θα σου φανουν απαραιτητες αυτες οι γνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι τωρα μιας και δεν εχω γνωση τι μαθηματα κανουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ που ειναι σχετικα με την πληροφορικη. Διδασκουν πουθενα web design/developing; Δεν εννοω την απλη html αλλα λιγο πιο προχωρημενα πραγματα πχ κατι για css, καποια frameworks για javascript, usability.

 

Εμείς έχουμε αυτά: 1 2 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε αυτά: 1 2 3

 

Εχει και δικτυα τηλ\ων και Δικτυα ΙΙΙ και Ασυρματες και Κινητες επικοινωνιες κλπ πανω σε δικτυα

αλλά μονο οι Προγραμματιστικες εφαρμογες στο διαδικτυο ασχολουνται με web development και κανουν html, php και sql ίσως και λιγο javascript (αν θυμαμαι καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teaser εισαι πραγματικα teaser, μου ρχεται να σε βρισω αλλα θα εκτεθω. Αν εξαιρεσω αυτο για το Lineage, τοτε ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ πως γινεται να εγραψα αριστα στον Προγραμματισμο (και αν ρωτησεις "που το ξερεις", βαθμολογητης πανελληνιων αξιολογισε τις απαντησεις μου) και να κατανοουσα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ παρεδιδε ο καθηγητης στο φροντιστιριο χωρίς να κατσω ουτε 1 φορα να το διαβασω στο σπιτι, ενω στα Μαθηματικά ΟΣΟ και να προσπαθησα δεν καταλαβα ΧΡΙΣΤΟ, για αυτο και εγραψα 5/20. ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥ ΛΙΓΟ.

 

Chris γνωριζω και αυτη την απαντηση...περι σφαιρικων γνωσεων και υποβαθρου...αλλα οντως ειναι μεγαλη συζητηση...

Και εγω τη λυση στο 3 ειχα στο νου μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματιστής μπορείς να γίνεις και χωρίς να ξέρεις μαθηματικά επιπέδου γυμνασίου.

Αλλά καλός προγραμματιστής/πληροφορικάριος δεν μπορείς να γίνεις χωρίς να ξέρεις καλά μαθηματικά.

π.χ.για να φτιάξεις ένα όσο το δυνατόν πιο γρήγορο πρόγραμμα πρέπει να ξέρεις να κάνεις ανάλυση αλγορίθμων και έτσι πρέπει να έχεις κάποιο υπόβαθρο στα μαθηματικά.

Για να ασχολυθείς με τηλεπικοινωνίες πρεπει να καείς μελετώντας θεωρία σημάτων κλπ(:cry:)

Για αυτό κοίτα καλύτερα το πρόγραμμα των σπουδών που έχει κάθε σχολή και μετά αποφάσισε αν θες να ασχοληθείς με αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teaser εισαι πραγματικα teaser, μου ρχεται να σε βρισω αλλα θα εκτεθω. Αν εξαιρεσω αυτο για το Lineage, τοτε ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ πως γινεται να εγραψα αριστα στον Προγραμματισμο (και αν ρωτησεις "που το ξερεις", βαθμολογητης πανελληνιων αξιολογισε τις απαντησεις μου) και να κατανοουσα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ παρεδιδε ο καθηγητης στο φροντιστιριο χωρίς να κατσω ουτε 1 φορα να το διαβασω στο σπιτι, ενω στα Μαθηματικά ΟΣΟ και να προσπαθησα δεν καταλαβα ΧΡΙΣΤΟ, για αυτο και εγραψα 5/20. ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥ ΛΙΓΟ.

Καλά ηρέμησε. Ο προγραμματισμός του Λυκείου είναι το πιο εύκολο μάθημα του λυκείου.

ΑΝ νομίζεις ότι επειδή έγραψες 120 στην ανάπτυξη εφαρμογών του λυκείου είσαι φτασμένος πληροφορικάριος, εγώ γελάω.

Με 19 στο ΑΕΠΠ και 5 μαθηματικά ούτε βοσκός δεν γίνεσαι.

Εγώ θα σου κάνω μια άλλη ερώτηση. Εξήγησε μου τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η "Πληροφορική" έχει μόνο προγραμματισμό και όχι μαθηματικά. Και ότι αφού έγραψες 19 στον προγραμματισμό και 5 στα μαθημαικά μπορέις να ανταπεξέλθεις ενώ αν έγραφες 19 στα μαθηματικά και 5 στον προγραμματισμό δεν θα μπορούσες.

Θα προτιμούσα το δεύτερο πάντως.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε αυτά:

 

Μετά εγώ είμαι άσχετος. Αν εσύ νομίζεις, ότι τα διάφορα πρωτόκολλα δικτύων, έχουν σχέση με τον προγραμματισμό, τι να πω. και ξεκολλήστε λίγο με τον προγραμματισμό. Πληροφορική δεν είναι μόνο προγραμματισμός, ούτε μόνο μαθηματικά.

 

Αλλά καλός προγραμματιστής/πληροφορικάριος δεν μπορείς να γίνεις χωρίς να ξέρεις καλά μαθηματικά

 

:lol: Δεν μπορώ να μη γελάσω. Δεν έχετε δουλέψει στον τομέα, ούτε ένα λεπτό και βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα. Δε χρειάζεται να ξέρεις μαθηματικά, για να δουλέψεις στη μηχανογράφηση, πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσω αυτο για το Lineage, τοτε ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ πως γινεται να εγραψα αριστα στον Προγραμματισμο και να κατανοουσα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ παρεδιδε ο καθηγητης στο φροντιστιριο χωρίς να κατσω ουτε 1 φορα να το διαβασω στο σπιτι, ενω στα Μαθηματικά ΟΣΟ και να προσπαθησα δεν καταλαβα ΧΡΙΣΤΟ, για αυτο και εγραψα 5/20. ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥ ΛΙΓΟ.

Ο προγραμματισμός είναι όντως το ευκολότερο μάθημα στις πανελλήνιες κι αν το έχεις έστω και στο ελάχιστο το αντικείμενο θα σου φαίνεται γελοίο. Για να σε στεναχωρήσω λίγο ακόμα να σου πω ότι υπάρχουν παιδιά γυμνασίου που παίζουν την ψευδογλώσσα στα δάχτυλα για να μην αναφέρω άλλους που γνωρίζουν και από πραγματικές γλώσσες.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις και 20 να γράψεις δεν λέει τίποτα για τις ικανότητες σου στον προγραμματισμό.

 

Δεν έχετε δουλέψει στον τομέα, ούτε ένα λεπτό και βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα. Δε χρειάζεται να ξέρεις μαθηματικά, για να δουλέψεις στη μηχανογράφηση, πουθενά.

Ρε άρχοντα δηλαδή αν κάτσω εγώ και μάθω απ' έξω μια γλώσσα προγραμματισμού αυτομάτως γίνομαι καλός προγραμματιστής? Τα παιδιά σου μίλησαν για θεωρία αλγορίθμων, για σύνολα, συναρτήσεις κι εσύ νομίζεις ότι επειδή πατάς μερικά κουμπάκια στην μηχανογράφηση είναι όλος ο προγραμματισμός έτσι.

 

Ε ρε κάτι απόφοιτοι πανεπιστημίων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο

Ρε άρχοντα δηλαδή αν κάτσω εγώ και μάθω απ' έξω μια γλώσσα προγραμματισμού αυτομάτως γίνομαι καλός προγραμματιστής? Τα παιδιά σου μίλησαν για θεωρία αλγορίθμων, για σύνολα, συναρτήσεις κι εσύ νομίζεις ότι επειδή πατάς μερικά κουμπάκια στην μηχανογράφηση είναι όλος ο προγραμματισμός έτσι.

 

Ε ρε κάτι απόφοιτοι πανεπιστημίων..

 

Εσύ δλδ νομίζεις, ότι είναι εύκολο να μάθεις J2EE? Γιατί θέλει πολλά χρόνια τρελλή εξάσκηση για να πεις ότι ξέρεις τα βασικά*. Και αφού δεν είναι το αντικείμενο σου, τι πετάγεσαι? Αν νομίζεις, ότι ο προγραμματισμός στον έξω κοσμο είναι τα max και τα min, είσαι πολύ γελασμένος. Και στη μηχανογράφηση, δεν πατάς μόνο κουμπάκια.

 

*δλδ να στήσεις σύστημα μηχανογράφησης από το 0, το οποίο θα λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες μιας πολυεθνικής. Τέτοια έργα παίζει να παρουν ισαμε και 5 χρόνια. Μήπως να πας του βοηθήσεις? Και τέτοια έργα, δε χρειάζονται πολυπλοκότητες αλγορίθμων, χρειάζονται μυαλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογική του αφεντικού δεν χρειάζονται πουθενά τα μαθηματικά!

 

Γιατρός? Έχεις τα μηχανήματα. Σιγά να μην ασχοληθείς ποτέ με Min και Max.

Προγραμματιστής? Μαθαίνεις να χειρίζεσαι μια πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών και είσαι οκ.

Οικονομολόγος? Υπάρχει λογισμικό και αριθμομηχανή για να κάνει αυτή τη δουλειά.

Λογιστής? το ίδιο

Πολιτικός μηχανικός? Έχεις το πρόγραμμα που τα κάνει όλα μόνο του, αρκεί να ξέρεις να το χειρίζεσαι...γνωριμίες να έχεις...

 

Αλήθεια, γιατί σπουδάζουν εκεί έξω? Και γιατί δεν πηγαίνουν όλοι σε ΙΕΚ που μαθαίνουν αποκλειστικά αυτά τα οποία θα κάνουν στην δουλειά τους αργότερα? Γιατί να είμαι πχ στην πληροφορική και να κάνω μαθηματικά και διοίκηση ενώ δεν θα τα χρειαστώ ποτέ στo επάγγελμα μου? Τελικά, to be or not to be?

 

ό,τι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογική του αφεντικού δεν χρειάζονται πουθενά τα μαθηματικά!

 

Γιατρός? Έχεις τα μηχανήματα. Σιγά να μην ασχοληθείς ποτέ με Min και Max.

Προγραμματιστής? Μαθαίνεις να χειρίζεσαι μια πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών και είσαι οκ.

Οικονομολόγος? Υπάρχει λογισμικό και αριθμομηχανή για να κάνει αυτή τη δουλειά.

Λογιστής? το ίδιο

Πολιτικός μηχανικός? Έχεις το πρόγραμμα που τα κάνει όλα μόνο του, αρκεί να ξέρεις να το χειρίζεσαι...γνωριμίες να έχεις...

 

ό,τι ναναι

 

Ναι, ακριβώς. η ανάλυση φουριέ, που ακριβώς χρειάζεται σε αυτούς που είπες παραπάνω (βάλε εκτός τους ειδικούς τηλεπικοινωνιών). Τώρα, το να ξέρεις να διαβάζεις ένα διάγραμμα και να κάνεις προσθαφαιρέσεις, ε δεν είναι δύσκολα, μαθηματικά για μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού δεν είναι το αντικείμενο σου, τι πετάγεσαι?

Λογοκρισία? Είπα κάτι λάθος ή άσχετο? Αν όχι τι σε νοιάζει ποιο είναι το αντικείμενο μου? Κι εγώ αναγκάζομαι να υποστώ τις μπαρουφοοικονομοκοινωνικές αναλύσεις σου σε διάφορα ποστ αλλά τι να γίνει έχει και τα κακά της η δημοκρατία.

 

Αν νομίζεις, ότι ο προγραμματισμός στον έξω κοσμο είναι τα max και τα min, είσαι πολύ γελασμένος. Και στη μηχανογράφηση, δεν πατάς μόνο κουμπάκια.

Ξέρω ακριβώς ποια από αυτά που διδάσκομαι στο πανεπιστήμιο θα χρησιμοποιήσω στην δουλειά μου και ποια τα διδάσκομαι για να αποκτήσω θεωρητικό υπόβαρθρο. Αλλιώς θα πήγαινα σε ΙΕΚ, σε τεχνική σχολή ή θα καθόμουν αυτοδίδακτος σπίτι μου να έχω και την ησυχία μου.

 

Τέτοια έργα παίζει να παρουν ισαμε και 5 χρόνια. Μήπως να πας του βοηθήσεις? Και τέτοια έργα, δε χρειάζονται πολυπλοκότητες αλγορίθμων, χρειάζονται μυαλό
Ναι, ακριβώς. η ανάλυση φουριέ, που ακριβώς χρειάζεται σε αυτούς που είπες παραπάνω (βάλε εκτός τους ειδικούς τηλεπικοινωνιών). Τώρα, το να ξέρεις να διαβάζεις ένα διάγραμμα και να κάνεις προσθαφαιρέσεις, ε δεν είναι δύσκολα, μαθηματικά για μένα

Για να χτίσεις σπίτι λοιπόν δεν θέλει μαθηματικά, φυσική, στατική και μαλακίες... Πάϊνε μάθε το AutoCAD που στα βγάζει όλα αυτόματα, κι αν έχεις και λίγο μυαλό το 'χεις το Burj-Al-Arab.

 

Άσε που οι βλάκες στις αμερικάνικες τράπεζες για θέση που έχουν να κάνουν με διαχείριση ρίσκου και χρηματοοικονομικά προϊόντα απαιτούν διδακτορικό σε μαθηματικά ή φυσική (όχι δεν κάνω πλάκα, ούτε υπερβάλλω). Κομπιουτεράκια χρειάζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetoriane δεν παινευτικα πως ειμαι σπουδαιος προγραμματιστης ή κατέχω το αθλημα του προγραμματισμου, γνωριζω το ποσο ευκολο ειναι το μαθημα του λυκείου. 13 ωρες συνολικα ιδιετερα εκανα με μηδενικό Homework και εγραψα αριστα, αυτο ελειπε.

 

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η φυση των μαθηματικων. Γιατι ειναι τοσο δυσκολα στη κατανοηση τους ;; Με οσους μαθηματικους και αν εχω μιλησει οι ιδιοι μου ειπαν πως αρχισαν να Καταλαβενουν καποιες εννοιες στα τελευταια τους χρονια στη σχολη... αυτο που βλεπω στα μαθηματικα του λυκειου ειναι πως ολα γινονται μηχανικα, καθολου κατανοηση του πως λειτουργουν...αυτο δεν μπορω να καταλαβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...