Προς το περιεχόμενο

ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικής;


Borden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

eleossssss kala eimaste sobaroi ΤΟ ΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΙ >. ΠΕΣ το και αλλού αυτό ... ΧΑΧΑΧΑΧΑ .

Ο άλλος δηλαδή κάθεται και ξεσκίζεται στο διάβασμα και περνάει με 18000 μόρια ΑΕΙ και ο άλλος είναι μόνο τσιγάρο πρέφα και καφέ . βγάζει 11000 και περνάει ΑΤΕΙ .. Συμπέρασμα .. φυσικά στα ΤΕΙ το επίπεδο είναι υψηλοοοοοο(ειρωνία)

τι ciscmo kai bisbo λέτε ρε παιδιά αν αξίζει ο άλλος και είναι κορυφή στον τομέα .. του προοδεύει και ας έχει βγάλει και ecdl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλά , Γιάννη , εγώ πιστεύω πως δεν είναι όλοι οι Τ.Ε.Ι.-τες Τσιγάρο - Καφες κ.ο.κ . Ξέρω παιδιά που ΞΕΣΚΙΣΤΙΚΑΝ στο διάβασμα για να περάσουν σε σχολές με βάση 18.000 μόρια και ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα ΑΕΙ δεν διαφέρουν πολύ απο τα ΤΕΙ σε αυτον τον τομέα. Η μαγκιά είναι τα πολυτεχνεία στον τομέα πληροφορικής. Εκεί είναι όλα τα λεφτά . Οι εταιρείες δεν προτιμούν ΑΕΙ οπως προαναφέρθηκε αλλά πολλές φορές ΤΕΙ για να μην πληρώνουν πολλά. Η κοπέλα μου δουλεύει ως Δ.Ε. με 630 ευρώ. Δεν παίρνεις από ΤΕΙ 600. Έλεος. Οχι οτι θα δείς και πολύ περισσότερα χωρίς εμπειρία. Το κακό με τα ΤΕΙ , και η κατάρα τους είναι οτι δεν ρέει το χρήμα εντός του ιδρύματος. Αντιθέτως στα ΑΕΙ το χρήμα ρέει αρκετό. Είναι οι αδικίες του ελληνικού κράτους. π.χ. Για έρευνα τα ΤΕΙ δεν διαθέτουν φράγκα. Τα ΑΕΙ όμως.... Τέλος πάντων. Όποιος μπορεί να πάει ΑΕΙ να πάει γιατί μπορεί να πέσει σε κανά αφεντικό που θα έχει τα ίδια μυαλά με μερικούς προλαλήσαντες. Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος , οι συνθήκες είναι καλύτερες , οι επιλογές για μεταπτυχιακά περισσότερες, οι καθηγητές κάπως ποιό αξιοπρεπείς. Τα ΤΕΙ δεν τα τελειώνουν εύκολα οι φοιτητές γιατί οι καθηγητές είναι υπερόπτες απέναντι στους φοιτητές τους. Είναι πολλά τα άσχημα αλλά όχι στις γνώσεις. Ο ορισμός ΑΕΙ δεν συμαίνει οτι είναι καλύτερο ίδρυμα. Θυμηθείτε τα σκάνδαλα στο Αριστοτέλειο και αλλού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα ΤΕΙ , και η κατάρα τους είναι οτι δεν ρέει το χρήμα εντός του ιδρύματος. Αντιθέτως στα ΑΕΙ το χρήμα ρέει αρκετό. Είναι οι αδικίες του ελληνικού κράτους. π.χ. Για έρευνα τα ΤΕΙ δεν διαθέτουν φράγκα. Τα ΑΕΙ όμως....

 

Τμημα πληροφορικης ΑΠΘ.. Μεχρι πριν απο 2 χρονια, στο εργαστηριο ο καλυτερος υπολογιστης ηταν με επεξεργαστη celeron στα 400MHz.. Ενας απο τους 40 περιπου υπολογιστες ειχε cd-drive και οι μισοι ειχαν χαλασμενο floppy.. Το τμημα ειχε και αλλα εργαστηρια αλλα για τους μεταπτυχιακους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία, αυτο το cisco που αναφέρετε τι εστί ?

 

κοιτα πηγαινεις εκει(νομιζω στην ελληνοαμερικανικη ενωση),παρακολουθεις μαθηματα υπολογιστων πανω σε δικτυα και αλλα(δεν θυμαμαι τι αλλο) και περνεις πιστοποιηση

 

ΔΕΝ εχει καμια σχεση με ecdl κλπ.γενικα ειναι πολυ γνωστο

 

το ειχε παρει ενας συμμαθητης μου παλια και θυμαμαι σε δικτυα ηξερε περισσοτερα απο την πληροφορικου μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα ΤΕΙ , και η κατάρα τους είναι οτι δεν ρέει το χρήμα εντός του ιδρύματος. Αντιθέτως στα ΑΕΙ το χρήμα ρέει αρκετό. Είναι οι αδικίες του ελληνικού κράτους. π.χ. Για έρευνα τα ΤΕΙ δεν διαθέτουν φράγκα. Τα ΑΕΙ όμως....

 

Επειδή είμαι σε ΑΕΙ, να εξηγήσω κάποια πράγματα για αποφυγή παρξηγήσεων.

Τα πολυτεχνεία δεν παίρνουν τόσο πολλά από το κράτος όπως λέγεται. Ο βασηκός χορηγός είναι το ΤΣΜΕΔΕ (ταμείο των μηχανικών, δεν θέλω να ακούσω σχόλια του στυλ 'γιατί δεν δίνει και στα τει',τα χρήματα που πληρώνουμε η μηχανικοί είναι τα έσοδά του, και σε μηχανικούς τα δίνει), και τα υπόλοιπα χρήματα είναι από έρευνα. Αν οι καθηγητές στο ΤΕΙ θέλουν χρήματα για την σχολή ας τρέχουν και αυτοί 18 ώρες την μέρα για να παίρνουν ερευνητικά προγράμματα, από τα οποία ένα ποσοστό πάει στο πανεπιστήμιο, ένα άλλο σε εξοπλισμό του εργαστηρίου και τα υπόλοιπα σε αμοιβές.

 

Τα ΤΕΙ δεν τα τελειώνουν εύκολα οι φοιτητές γιατί οι καθηγητές είναι υπερόπτες απέναντι στους φοιτητές τους.

 

Σίγουρα υπάρχουν φοιτητές που διαβάζουν και είναι στο ΤΕΙ από επιλογή τους(όπως ο φίλος που άνοιξε αυτό το θέμα) ή επειδή υπήρχε κάποιο πρόβλημα και δεν πέρασαν σε ΑΕΙ , αλλά σκέψου ότι πολλοί είναι λιγότερο διαβασμένοι στο λύκειο ή είναι από τεχνικό λύκειο, το οποίο σημαίνει ότι έχουν χαμηλότερο θεωρητικό υπόβαθρο να τους βοηθήσει.

Από εκεί και πέρα, όποιος αξίζει δεν πάει στράφι, αρκεί να ψάχνει δουλειά στην πιάτσα και όχι με το φραπέ στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία, αυτο το cisco που αναφέρετε τι εστί ?

 

Χοντρικα η CISCO ειναι η μεγαλυτερη και καλυτερη εταιρια κατασκευης δικτυακου εξοπλισμου. Και μιλαμε για κατασκευη software και hardware.

Αυτο που την κανει καλυτερη ειναι φυσικα το software που αναπτυσουν οι ερευνητικες ομαδες της το οποιο εξασφαλιζει ποιοτητα και ασφαλεια στο μεγιστο δυνατο βαθμο.

 

Αντιλαμβανεστε λοιπον οτι οι μεγαλυτεροι οργανισμοι , δημοσιες υπηρεσιες, επιχειρησεις και σοβαρες εταιριες ανα τον κοσμο χρησιμοποιουνε CISCO εξοπλισμους.

Όποιος λοιπον εχει εμπειρια πανω σε τετοια μηχανηματα (τεραστια γκαμα) ειναι περιζητητος στο hardware κομματι της αγορας.

Οι πιστοποιησεις λοιπον αυτης της εταιριας ειναι ολα τα λεφτα. Και δεν μιλαμε για επιπεδο ECDL. Μιλαμε για πιστοποιησεις οπου χρειαζεσαι 3000? να παρεις την πρωτη που ειναι 80 ώρες, 9700? να παρεις τη δευτερη που ειναι 240 ώρες και κανεις εργαστηρια κτλ.

Οι παρακολουθησεις γινονται σε ειδικα πιστοποιημενα κέντρα όπως new horizons και I.C.T.C...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε ΑΕΙ, να εξηγήσω κάποια πράγματα για αποφυγή παρξηγήσεων.

Τα πολυτεχνεία δεν παίρνουν τόσο πολλά από το κράτος όπως λέγεται. Ο βασηκός χορηγός είναι το ΤΣΜΕΔΕ (ταμείο των μηχανικών, δεν θέλω να ακούσω σχόλια του στυλ 'γιατί δεν δίνει και στα τει',τα χρήματα που πληρώνουμε η μηχανικοί είναι τα έσοδά του, και σε μηχανικούς τα δίνει), και τα υπόλοιπα χρήματα είναι από έρευνα.

 

Άλλη πηγή είναι κρατήσεις υπέρ ΕΜΠ στα δημόσια έργα (Δε θυμάμαι αν είναι σε κάθε εντολή πληρωμής Δημόσιου έργου ή χαρτόσημα σε διαγωνισμούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eleossssss kala eimaste sobaroi ΤΟ ΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΙ >. ΠΕΣ το και αλλού αυτό ... ΧΑΧΑΧΑΧΑ .

Ο άλλος δηλαδή κάθεται και ξεσκίζεται στο διάβασμα και περνάει με 18000 μόρια ΑΕΙ και ο άλλος είναι μόνο τσιγάρο πρέφα και καφέ . βγάζει 11000 και περνάει ΑΤΕΙ .. Συμπέρασμα .. φυσικά στα ΤΕΙ το επίπεδο είναι υψηλοοοοοο(ειρωνία)

τι ciscmo kai bisbo λέτε ρε παιδιά αν αξίζει ο άλλος και είναι κορυφή στον τομέα .. του προοδεύει και ας έχει βγάλει και ecdl

 

Και τι σχέση έχει ρε κολλητέ το πόσο διάβασε ο άλλος στο λύκειο?

Για 3βαθμια εκπαίδευση δε μιλάμε? Οπότε κοψτε την καραμελίτσα των μορίων και των πανελληνίων.

Το τι θα κάνει ο καθένας στο ΑΕΙ και στο ΤΕΙ είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη τοτε, να περναει ο καθενας οπου θελει χωρις καθολου πανελληνιες!! Δεν διαφωνω οτι υπαρχουν παιδια απο τα ΤΕΙ που ξερουν και εχουν ορεξη να μαθουν πολλα πραγματα αλλα δεν μπορουμε να λεμε οτι καποιος που βγαζει 11.000 μορια εχει το ιδιο επιπεδο μορφωσης με καποιον που βγαζει 18.000....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορουμε να λεμε οτι καποιος που βγαζει 11.000 μορια εχει το ιδιο επιπεδο μορφωσης με καποιον που βγαζει 18.000....

 

Εννοώντας βάσεις, όρεξη για διάβασμα και οργανωτικότητα.

Πέρα απ αυτό, ο φοιτητής στο ΑΕΙ έχει σίγουρα περισσότερες ευκαιρίες, με δεδομένη την επιθυμία του να μάθει πράγματα. Κακά τα ψέμματα, η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς που μπήκαν σε ΤΕΙ το κάναν αναγκαστικά, και όχι επειδή "το επίπεδο είναι σχεδόν το ίδιο ή μπορεί και καλύτερο".. ποιον κοροϊδεύουμε δηλαδή.

Ας κόψω καλύτερα, γιατί η απόψεις μου για τα περισσότερα ΤΕΙ είναι μάλλον κακές και δεν βρίσκω κανένα περιθώριο σύγκρισης. Περιοριστείτε please ontopic στον τομέα πληροφορικής και μην κάνετε γενικεύσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ τοσο εχει το ccnp? Και το εχεις τελειωσει?

 

Οχι, τα λεφτα ειναι πολλα. Εγω στο CCNA βρισκομαι τωρα το οποιο το δωσανε προσφορα στην εταιρια μου 1.600? και εκτος απροοπτου θα μου το επιδοτησουν ολο αυτοι.

Ας τελειωσω αυτο και βλεπω για CCNP.

Εχε υποψιν σου οτι με παζαρια κτλ μπορεις να βρεις το CCNP και με 6.000?. Σκεψου οτι στο CCNA η αρχικη τους προσφορα ητανε 2.200 απο 3.000 και με τα παζαρια το πηγαμε 1.600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη τοτε, να περναει ο καθενας οπου θελει χωρις καθολου πανελληνιες!! Δεν διαφωνω οτι υπαρχουν παιδια απο τα ΤΕΙ που ξερουν και εχουν ορεξη να μαθουν πολλα πραγματα αλλα δεν μπορουμε να λεμε οτι καποιος που βγαζει 11.000 μορια εχει το ιδιο επιπεδο μορφωσης με καποιον που βγαζει 18.000....

 

Με 11000 μόρια δεν μπαίνεις ΤΕΙ πληροφορικής... απο τι θυμάμαι ΤΕΙ πληροφορικής Πειραιά θέλει 15000 μόρια και Πα. Πει Πληροφορική 17000 περίπου. Οπότε η διαφορά στα μόρια δεν είναι μεγάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...