Προς το περιεχόμενο

Οι σκέψεις μας δημιουργούνε τις εμπειρίες μας?


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

anyway , μπορώ να τα αποδείξω όλα αυτά , αλλά δεν πρόκειται....

όποιος θέλει , μπορώ να του πώ κάποια πράγματα....απο κει και πέρα, δεν θα συμετάσχω σε φλέιμς...όποιος ενδιαφέραται του δίνω ότι ινγος θέλει...οι άλλοι μπορειτε να με σταυρώσετε , ή να μάθετε κάποια πράγματα αν πραγματικα σας ενδιαφέρουνε, που ίσως να σας βοηθήσουνε....νυχτααα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα προαισθημα οτι το πρωτο σου ποστ ψαρευει για σεμιναρια θετικης σκεψης και αγορα βιβλιογραφιας και οποιουδηποτε αλλου προιοντος.

Ευχομαι, να εχεις απλως τη χαρα του νεοφωτιστου και να μην εισαι καποιος πλασιε.

That said, το οτι καποιοι *φαινεται* να σωζονται απο την βαθια πιστη τους στο οτι ειναι καλα, ειναι καταπραυντικο και ελπιδοφορο, οπως και γενικοτερα η ευρεση ανθρωπων που επασχαν απο την ιδια η παρεμφερη ασθενεια και την νικησαν, ειδικως εναντια στις πιθανοτητες και τους γενικοτερους κανονες.

Απο αυτο, εως το εγω ο ζαζικ και ο δικος μου ανθρωπος κατεχουμε την υπερτατη αληθεια για το οτι ο καρκινος ειναι ψυχοσωματικη ασθενεια και η απολυτη θεραπεια ειναι η απλη επαναληψη του ειμαι καλα μαντρα 500 φορες-οχι 499-μπροστα απο τον καθρεφτη, πιστευω αντιλαμβανεσαι ο,τι μεσολαβουν απειρες σκεψεις, και κυριως ελλειψη αποδειξεων.

Ισως και μερικα κενα, οπως οι παιδικοι καρκινοι, γιατι και τα μωρα σημερα εχουν αγχος, πως να το κανουμε?

Σχεδον ξερω οτι αν σου πω πως αντιστοιχα μαντρα ειχε αναπτυξει η φιλη μου, η οικογενεια της, το ευρυτερο περιβαλλον τους, και μια ολοκληρη κοινοτητα αγνωστων με ιντερνετικες προσευχες, θα μου δωσεις την πληρωμενη απαντηση, δεν το πιστευατε αρκετα.

Τα παραπανω δεν τα γραφω ως μεσο εκτονωσης θυμου και λυπης.

Αλλα βαση προσωπικων παρατηρησεων, οταν ξεπερναμε κατι, αναπτυσσουμε και την πιστη οτι ο τροπος μας ειναι ο ενδεδειγμενος, οτι ολοι πρεπει και μπορουν να κανουν το ιδιο.

Αντιστοιχα με τις δικες σου προτροπες-που δεν παρεξηγω, εξαλλου οι καλες σκεψεις δεν βλαπτουν και δεν στοιχιζουν, τωρα αν σωζουν κιολας ακομη καλυτερα-καποιος αλλος αναφερε την αλοη βερα. Ορκιζοταν πως ο θειος του σωθηκε με αυτη. Καποιος πιο πωρωμενος θυμηθηκε και τον γαλαζιο σκορπιο. Πιο προσφατα, καποια γνωστη θελησε να δωσει φραπελια. Καταλαβαινεις που το παω.

Αισιοδοξια μεν, προσπαθεια δε. Ισορροπια, οπως την εννοει ο καθενας στο συστημα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα μου πεις οτι θελω να σου πουλησω και φραπελια...ελεος....

anyway , δεν προσπαθώ να σε πεισω για τίποτε....ούτε να διαφημήσω κάτι πραγματικα....εγώ ειπα ότι έιχα να πώ , έδωσα κάποιες infos φια την δυναμη της σκέψης και τον νομο της έλξης,,,τώρα....απο κει και περα ο καθένας ας το πάρει όπως θέλει , και μπορείτε να συνεχισετε το θέμα όπως γουστάρετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι θελεις να πουλησεις φραπελια.

Σκεφτομαι δυνατα και θετικα να μην θελησεις να το κανεις.

Ειδες, λειτουργει ο νομος της ελξης, ως απωθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φινάλε δεν υπάρχει γαλήνη χωρίς να έχει προϋπάρξει χάος.

 

Δεν υπάρχει ευτυχία χωρίς να έχει υπάρξει δυστυχία....

 

Και εντάξει στο τέλος όλοι θα πεθάνουμε, τώρα αν είναι καρκίνος στα 60 ή ανακοπή καρδιάς στα 100 ποια η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι θελεις να πουλησεις φραπελια.

Σκεφτομαι δυνατα και θετικα να μην θελησεις να το κανεις.

Ειδες, λειτουργει ο νομος της ελξης, ως απωθηση.

 

no problem dear :)....

απλα , πραγματικά , επειδή το έχω δει να δουλεύει , ΚΑΙ σε καρκίνους , δεν μπορεις να φανταστεις τι θαυματα μπορύμε να κάνουμε αρκει να το πιστέψουμε...

εχουυμε τέτια δύναμη , που όντως είμαστε μικροι Θεοι...ή τουλάζιστον έχουμε ένα κομάτι του Θεου (της ανώτερης δύναμης , σε όποια και αν πιστεύει ο καθένας μας ) , που ΕΧΟΥΜΕ την δυναμη να καταφέρουμε και να έλξουμε αυτό που θέλουμε , ΠΑΝΤΑ με την ανάλογη δραση...

 

Σου παραθέτω ένα απλό παράδειγμα....έχεις ακούσει για την γιαγιά που σήκωσε ολόκληρο φορτηγό , όταν ο εγγονός της παγιδεύρηκε απο κάτω?Μήπως ξαφνικά έγινε σουπερμαν? Ο χι απαντώ εγώ , απλά , το μυαλό της εκείνη την στιγμη , απο φόβο , εστιάστηκε πως θα σώσει το παιδί της...Χωρίς να το σκεφτει , ετρεξε και σήκωσε ολοκληρο φορτηγό....

( αμ την βρω στο νετ θα την παραθέσω την ιστορια)

 

Ασυνείδητα , έσπασε τα όρια της..τα όρια του μυαλου και της λογικής. Τα όρια της φυσικής , και της τρέλας....πως έγινε λοιπόν αυτό?

 

Απλά , όπως είπα , ΔΕΝ δεχτηκε το παιδί της να πεθάνει....και εστιάστηκε στο πως θα το σώσει..ήτανε τοσο μεγάλο το κινητρό της , που είτε το πιστέυετε ειτε όχι , "γεμισε" με δυναμη πολύ περα απο τις δυνάμεις της....

 

Κουφό ε? Το ξέρω....με τον ίδιο τρόπο , μπορεις να εστιαστείς σην καλή υγεία , στην ευτυχία , στον πλούτο , σε ότιδήποτε επιθυμήσεις...όσο πιο πολύ το επιθυμήσεις , τόσο πιο εύκολα θα το ελξεις , και τόσο πιο πολύ δυνατός θα νιώσεις και άξιος να το αποκτησεις....ΚΑι αυτο , believe it or not , ειναι θαυμα....γιατι απλα δεν το καταλαβενουμε...εγώ εδω το έχω ψάξει τόσο καιρο , και ακόμα προσπαθώ να το καταλάβω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( Αν και δεν το συνηθίζω να λέω ότι γράφω κάτι με καλή διάθεση (ο καθένας ότι θέλει θα καταλάβει τελικά) για να σε προλάβω λίγο επειδή έχεις αναφέρει ότι δεν θέλεις flames σου λέω ότι τα παρακάτω εννοούνται φιλικά και ανθρώπινα: )

 

zazik πάω για ύπνο και εγώ σε αφήνω με αυτό που είπα στην αρχή, ελπίζω να μου συγχωρέσεις την υπερτόνιση: ο δρόμος που φαίνεται να είσαι όταν ξεπερνάει τα εύλογα ερωτήματα η έστω την κάπως θετική διακύμανση προς αυτά, όταν αρχίσεις όντως να τα πιστεύεις και να προσπαθείς να τα κάνεις πράξη (ίσως να το κάνεις ήδη, δεν ξέρω) θα έχεις να αντιμετωπίσεις μια παθολογία έντονη ψυχολογική. Να είσαι προετοιμασμένος, και να δεις τα σημάδια νωρίς και να τα ερμηνεύσεις καλά. Αυτά που λες, δεν συμβαίνουν. Ο κόσμος δεν θα είναι πάντα φιλόξενος σε αυτούς που πιστεύουν σε τέτοιους παραλογισμούς, ο κόσμος δεν είναι ποτέ φιλόξενους σε ανθρώπους με παράλογη πίστη. Ελπίζω να επανεξετάσεις τι σου είναι χρήσιμο μέσα σε όλα αυτά, και τι πληρώνεις ή ίσως πληρώσεις για να το έχεις. Γίνεται και πιο απλά, χωρίς να 'σπάνε τα όρια του μυαλού, της λογικής, της φυσικής και τις τρέλας'.

 

Η ελπίδα μπορεί να είναι - είναι καλλίτερα να είναι άλογη, ανέκφραστη και εσωτερική. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σου είπε άνθρωπος ότι πεθαίνει δικός του από καρκίνο και είχες να του μεταφέρεις να πει 'θέλω να ζήσω' 500 φορές τον καθρέφτη. τόσο σαν κακογουστο αστείο. Και αυτός που πνίγεται να τραβήξει εαυτόν από τα μαλλιά και να πετάξει έξω από την θάλασσα.

 

Πρόσεξε με: έστω και να το πιστεύεις ότι γίνεται αυτό εσύ, δεν το βρίσκεις λάθος να το προτείνεις στους άλλους που είναι ζήτημα ζωής και θανάτου? Είσαι ΤΟΣΟ σίγουρος ότι πιάνει? Αντιλαμβάνεσαι τι φορτίο έχει αυτή η δήλωση "πεθαίνεις επειδή δεν προσπαθείς αρκετά" απέναντι σε κάποιον που έχει καρκίνο?

 

Αφήνω στην άκρη ότι λες και δεν θα του είχε περάσει από το μυαλό αυτό (και 300 αλλα self-help κόλπα) προτού εμφανιστείς εσύ και εστιάζω στο ότι αυτό είναι ήδη σημάδι παθολογίας, το πως η παράλογη πίστη σε τραβάει μακριά από την απλή ανθρώπινη συναισθησία. Βλέπεις θεωρίες στους ανθρώπους που θέλεις να επικυρώνονται, αντί να βλέπεις ανθρώπους. Ειδικά όταν μιλάμε για καρκινοπαθή άνθρωπο, δεν ξέρω που βρήκες το κουράγιο να πεις γιατροσόφια. Όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με κάποιον που πεθαίνει, ρε γαμώτο ότι και να πιστεύεις εσύ για την ζωή και τον θάνατο, κάνεις λίγο βάστα, μετράς τα βήματα σου, και κρατάς και τις 'ίσως' θεωρίες για τον εαυτό σου. Αποκλείω το ότι απλά λες βερεσέ-internet ο,τι νά'ναι επειδή φαίνεσαι ειλικρινής. Με εντυπωσιάζει και με τρομάζει. Προσοχή υπάρχει η πιθανότητα να παραλογίζεσαι και να μην μπορείς να το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζαζικ, δεν διαφωνω στην θετικη επιδραση μιας καλης ψυχολογιας, για τον οποιοδηποτε ανθρωπο, σε καθε πτυχη της ζωης του.

Ουτε και στο οτι κατω απο ασυνηθιστες και ακραιες καταστασεις ορισμενοι ανθρωποι ανταποκρινονται εξισου ακραια και αξιοσημειωτα.-κρατα ομως και ενα οχι ολοι-.

 

Διαφαινεται ως ενδειξη οτι ο θετικος προσανατολισμος, ειδικως κατω απο αντιξοες συνθηκες βοηθαει.

Για να τον προτεινεις ομως ως πανακεια, ως την υπερτατη αληθεια και να αρχισουμε να εγκαταλειπουμε τις συμβατικες μεθοδους-βλεπε φαρμακευτικες αγωγες, εργασια, προσπαθεια-δεν αρκει το πες κατι 500 φορες μπροστα στον καθρεφτη-ουτε αντιβιωση να ηταν-και θα γινει.

 

Κατανταει καπου και λιγο προσβλητικο, *σαν* να λες στον αλλο, ο δικος μου ηταν ξυπνιος ανθρωπος, νικησε την αρρωστια του με τοσο απλο τροπο, ενω εσεις ειστε μαλακες, γιατι δεν βλεπετε ποσο ευκολο ειναι?

 

Το θετικο σου μηνυμα, οτι επεζησε και το πιστευε, ειπαμε, ειναι καταπραυντικο, ελπιδοφορο.

 

Αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα το, αν πουμε ολοι 500 φορες ανα ημερα ειμαι καλα θα γινουμε καλα, τι να πω, μπορεις να το πιστευεις, και να σου δινει ελπιδα και για αλλους η σε ενδομυχο φοβο αν το παθεις ο ιδιος.

 

 

Θεωρω ομως οτι κανεις επικινδυνα αλματα, γιατι παραβλεπεις τις περιπτωσεις στις οποιες ο τροπος σκεψης σου δεν λειτουργει, η τελοσπαντων δεν αρκει.

Ακομη και εσυ ο ιδιος ειπες συνεχισε την θεραπεια και κανε ταυτοχρονα θετικη σκεψη. Αυτο διαφερει απο το η δυναμη της θετικης σου σκεψης αρκει για να γινουν ολα οπως θελεις.

 

Η πιστη γενικοτερα βοηθαει. Εκει ειναι το κοινο μας σημειο.

Καποιος βρισκει δυναμη στην αυθυποβολη ειμαι καλα, αλλος πιστευει οτι καποιος θεος τον στηριζει, αλλος εχει αγιο, αγγελο, γκουρου, μαντρα, μεντι, τοτεμ, ο,τιδηποτε βοηθαει στην αυτοσυγκεντρωση και στην επανακτηση δυναμεων.

Ολα τα παραπανω με την προυποθεση να μην τα κανουμε τσουρεκια στους γυρω μας, για τους οποιους οφειλουμε να σεβαστουμε οτι εχουν αλλα τεχνασματα αυτοφορτισης τα οποια επισης οφειλουμε με αξιοπρεπεια να αποδεχτουμε οτι καποια στιγμη γνωρισαν την ληξη τους.

 

Τελος, εξακολουθεις να αγνοεις το αντιπαραδειγμα στο συστημα/θεωρια που εθεσες. Και αν πχ εγω ευχομαι και συγκεντρωνομαι στο να παθεις κατι ελεεινο, θα λειτουργησει αυτη η ελξη? Οπως δηλαδη καποιος θελει να πλουτισει, αντιστοιχως καποιος μπορει να θελει να γινει φτωχος.

Ειναι σαν να παμε πισω στην συζητηση με το τζινι. Στο ανεκδοτο με τον τελευταιο της φυλης που ευχηθηκε να γινουν παλι ολοι μαυροι. Σαν την ξανθια ναυαγο που ζητησε να γυρισουν πισω οι φιλες της κ.ο.κ. Και σε πολυ τραβηγμενες περιπτωσεις, παμε και σε καμια καφετζου να μας λυσει τα μαγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν προσπαθησεις βεβαια για κατι που το θελεις πολυ αυξανονται οι πιθανοτητες να το πετυχεις..:)

 

Πολυ σωστη η προταση σου εγκρινω και επαυξανω.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι η θετική ψυχολογία βοηθάει σε τεράστιο βαθμό κάποιον άρρωστο, αποτελεί γεγονός.

 

Και όταν λέμε βοηθάει, δεν βοηθάει απλώς στη ψυχική υγεία του ατόμου, αλλά έχει και πραγματικά αποτελέσματα στο σώμα του.

 

Το αντίθετο ισχύει για κάποιον που έχει άγχος ή κατάθλιψη. Τα χάπια και οι αντιβιώσεις δεν τον πιάνουν, ενώ μπορεί να εκδηλώσει και επιπρόσθετα προβλήματα.

 

Η ψυχική και η σωματική υγεία είναι απόλυτα συνδεδεμένες μεταξύ τους, ακόμα και αν δεν έχει δωθεί σαφής απάντηση για τα παραπάνω.

 

Αλλά επειδή το 20% των αρρώστων που πήραν ένα placebo έγιναν καλά και επειδή ένας στους 500.000 γίνεται καλά ως εκ θαύματος από κάποια ανίατη αρρώστια, αυτά δεν σημαίνουν τίποτα παραπάνω από το ότι ακόμα δεν ξέρουμε τα πάντα για το θαυμαστό κόσμο του σώματός μας.

 

Το σίγουρο είναι ότι όταν δεν έχουμε αποδείξει επιστημονικά τα αίτια κάποιου φαινομένου, τότε μπορούμε να δημιουργήσουμε άπειρες αυθαίρετες θεωρίες που η κάθε μία θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Παράδειγμα:

 

Ένας άτυχος άνθρωπος έχει αιμοροίδες και κοιτάζεται κάθε μέρα στο καθρέφτη και λέει "Θα γίνω καλά". Μετά από 5 μήνες και 1000 περίπου "Θα γίνω καλά", ως δια μαγείας γίνεται καλά.

 

Θεωρία 1: Ο Θεός τον λυπήθηκε και τον γιάτρεψε

 

Θεωρία 2: Ο εν λόγω άνθρωπος κατάφερε να υποβάλει στον εαυτό του το ότι θα γίνει καλά, με αποτέλεσμα να ενεργοποιήθηκαν φυσικές άμυνες του οργανισμού, άγνωστες ακόμα στην ιατρική ( Θεωρία placebo )

 

Θεωρία 3: Τα φάρμακα που έπαιρνε, για κάποιο λόγο στο δικό του σώμα λειτουργούν χιλιάδες φορές αποτελεσματικότερα με αποτέλεσμα να γιατρευτεί.

 

Θεωρία 4: Βάσει ακατανόητων ακόμα φαινομένων κβαντομηχανικής φύσεως, ο άνθρωπος αυτός κατάφερε να ελέγξει το σώμα του σε υποατομικό επίπεδο με αποτέλεσμα να αλλάξει ουσιαστικά τη "πραγματικότητα" του σώματός του.

 

Θεωρία 5: Εξωγήινοι που μας παρακολουθούν από ψηλά, πειραματίζονταν κάθε βράδι μαζί του και στο τέλος τον γιατρέψαν καταλάθος. Την επόμενη μέρα είναι προγραμματισμένο να τον απαγάγουν και να τον πάρουν στον πλανήτη τους.

 

Θεωρία 6: Ο καναπές του ανθρώπου αυτού έχει μιά εξαιρετικά σπάνια μούχλα επάνω του. Η μούχλα αυτή ερχόμενη σε επαφή με το ποπό του, εξαφάνισε όλες τις αιμοροίδες.

 

Θεωρία 7: Δεν είμαστε παρά μόνο ένα από άπειρα παράλληλα σύμπαντα. Όλες οι πιθανές εκδοχές όλων των καταστάσεων περιγράφονται από την ολότητα των συμπάντων αυτών. Στο δικό μας σύμπαν ο άνθρωπος γιατρεύτηκε ως δια μαγείας. Σε όλα τα άλλα σύμπαντα οι αιμοροίδες παραμείναν, ενώ σε ένα εξ αυτών ο ποπός του τελικά εξεράγει.

 

Θεωρία 8: Έκοψε τις σάλτσες και τα καυτερά.

 

Όλες οι παραπάνω θεωρίες έχουν το ίδιο αποτέλεσμα για ένα φαινόμενο που σπάνια αλλά κατα καιρούς το παρατηρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...