Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@greekparrot: Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω διαφήμιση στο κατάστημα (αν και μάλλον το αξίζει), αυτούς

 

@rhomio: Να πάρω μεταφραστή και ψάξω στη Ρωσία για ένα προϊόν που οι μηχανολόγοι συλήβδην το ξεσκίζουν, ένας εγκαταστάτης πόσταρε ότι δεν αποδίδει την αναμενόμενη θέρμανση ενώ καίει περισσότερο απ' όσο ισχυρίζονται οι κατασκευαστές και δεν βρήκα κανενα χρηστη να ποστάρει θετικές εμπειρίες; Πας καλά; Για πιο λόγο να το κάνω αυτό, αγορίνα;

Συγγνωμη για το αγορινα μαλλον σε πειραξε αφου το τονισες, δεν γνωριζω το γενος, απλως απο το ονομα υπεθεσα. Εφοσον ηξερες τοσα πραγματα γιατι δεν τα μοιραστηκες μαζι μου? Πληροφοριες δεν βαζουμε εδω? απτην αρχη επρεπε να το κανεις.

 

Μαλλον καποιο λαθος θα εκαναν οι ρωσικες εταιρειες το ιδιο και η μιση Ρωσια που τα χρησιμοποιει με κατα πολυ πιο πολυ μειον θερμοκρασιες απο οτι εδω.

 

Τελος παντον μην μου δινεις σημασια, δεν προσπαθω να πουλησω ουτε να προωθησω κατι, απλως το ανεφερα, και επειδη καποιος πεταχτηκε να πει εξυπναδα, ειπα να πω και εγω μερικα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εδω : http://ionheater.blo...heater-157.html

 

Παραθετω :

 

"Πρόσφατα , εμείς ( UNITED CONSULTING – αποκλειστικός διανομέας της παραγωγικής εταιρείας STAFOR, στην Ελλάδα, Ρουμανία, Βουλγαρία και Κύπρος ) δημοσιεύσαμε στην ιστοσελίδα μας, www.ionheater.info, την πληροφορία σχετικά με την απόδοση του πιο οικονομικού συστήματος θέρμανσης του σπιτιού στην Ελλάδα- Συστήματα θέρμανσης ιόντων STAFOR Ion Heater. Το επίσημο αποτέλεσμα για τον συντελεστή απόδοσης COP του συστήματος θέρμανσης ιόντων STAFOR Ion Heater είναι 157%. Τον τελευταίο καιρό, αυτό προκάλεσε πολλές συζητήσεις ; μερικοί δύσπιστοι άνθρωποι, χωρίς βαθιές επιστημονικές γνώσεις και αντιλήψεις, αμφισβητούν το επίσημο αποτέλεσμα και έτσι θα θέλαμε να διευκρινίσουμε ορισμένες πληροφορίες σχετικά με αυτό.

 

Πρώτα απ΄όλα, ας δώσουμε ένα παράδειγμα- κανείς δεν εκπλήσσεται για τη διαφορά COP (το οποίο ανέρχεται σε αρκετές δέκατες), μεταξύ λαμπτήρων πυράκτωσης και φώς- φωτοεκπέμπουσες δίοδοι (LED). Όλοι δέχονται ότι, με απλά λογια, οι φωτοεκπέμπουσες δίοδοι ( LED) “καταναλώνουν” 3W ηλεκτρική ενέργεια και “δίνουν” 40 W ή ακόμη περισσότερο. Γιατί εκπλήσσονται από τον συντελεστή απόδοσης COP 1,57?

 

Η εξήγηση του συντελεστή απόδησης COP 1,57 (“καταναλώνει” 1 KW ηλεκτρική ενέργεια και «δίνει έξω» 1,57 KW θερμική ενέργεια) είναι απολύτως δυνατό και σύμφωνα με όλους τους νόμους της φυσικής.

 

Σε σταθερούς αγωγούς, μόνο τα μισά (στατιστικά) από τα ελεύθερα ηλεκτρόνια αντιδρούν στην εφαρμοζόμενη τάση. Οστόσο , η αγωγή στην υγρή κατάσταση, σε ένα συγκεκριμένο, ειδικά σχεδιασμένο θάλαμο ιονισμού, είναι δυνατό να επιτευχθεί να ανταποκριθούν σχεδόν όλα τα ελεύθερα ηλεκτρόνια στην εφαρμοζόμενη τάση. Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά, ο συντελεστής απόδοσης COP μπορεί να επιτευχθεί ακόμα και 2,00! "

 

 

Το μονο που εχω να πω ειναι WTF!!!!!!!! :fear: :shock: :eek:

Εκτος απο παγκοσμια πατεντα και ολα αυτα αισχη, εδω μαθαμε κ νεο ορισμο του COP. Αν ολα (και οχι τα μισα!!!!) αγαπητα μας ηλεκτρονια , μας κανουν την χαρη κ ανταποκριθουν ολα στο "ερωτικο" μας καλεσμα , τοτε εχουμε COP μεχρι κ 2,00!!!!

 

Τρελη π@π@τζα!!!!

 

 

Διαβαστε κ εδω : http://www.tdm.tee.g...s_7_12_2011.pdf Κρατηστε την τελευταια παραγραφο. Ειναι το ζουμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη για το αγορινα μαλλον σε πειραξε αφου το τονισες, δεν γνωριζω το γενος, απλως απο το ονομα υπεθεσα. Εφοσον ηξερες τοσα πραγματα γιατι δεν τα μοιραστηκες μαζι μου? Πληροφοριες δεν βαζουμε εδω? απτην αρχη επρεπε να το κανεις.

 

Μαλλον καποιο λαθος θα εκαναν οι ρωσικες εταιρειες το ιδιο και η μιση Ρωσια που τα χρησιμοποιει με κατα πολυ πιο πολυ μειον θερμοκρασιες απο οτι εδω.

 

Τελος παντον μην μου δινεις σημασια, δεν προσπαθω να πουλησω ουτε να προωθησω κατι, απλως το ανεφερα, και επειδη καποιος πεταχτηκε να πει εξυπναδα, ειπα να πω και εγω μερικα πραγματα.

 

Την αλήθεια εννοείς. Αντί να δεχθείς ότι έκανες λάθος επιλογή κάθεσαι και με παντελή άγνοια επί του θέματος τσακώνεσαι με τον κάθε έναν που προσπαθεί να σου ανοίξει τα μάτια.

Τι είπες ακριβώς; Γτ εγω όσα μηνύματά σου είδα ήταν copy-paste το ίδιο σλόγκαν "ψάξε, μάθε ρε αγορίνα μου..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ειπα, αφθηστε με εμενα να λεω μαμακιες! καψτε ξυλα εσεις, εξυπνοι αρχαιανθρωποι χαχα

 

Εδω συμφωνουμε.

 

Αν δεν εχεις να προσθεσεις κατι το ουσιωδες στην συζητηση , θα ελεγα να μην το συνεχισουμε. Πεφτει το επιπεδο, του πολυ ενδιαφεροντος θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekparrot: Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω διαφήμιση στο κατάστημα (αν και μάλλον το αξίζει)' date=' αυτούς

Όταν τους πάρεις περιμένω εντυπώσεις, έστω σαν ποιότητα υλικού.. Γιατι σίγουρα δεν θα τους λειτουργησεις απο τωρα. Ψηνομαι για nobo αλλα βλέπω ίδια χαρακτηριστικά με καλύτερη τιμη..

Πραγματικά είμαι σε δίλημμα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω συμφωνουμε.

 

Αν δεν εχεις να προσθεσεις κατι το ουσιωδες στην συζητηση , θα ελεγα να μην το συνεχισουμε. Πεφτει το επιπεδο, του πολυ ενδιαφεροντος θεματος.

μπα φιλε τελειωσε το θεμα πριν μπεις εσυ στην συζητηση, δεν ξερω που αναφερεσαι ακομα. Ουσιωδες ειπαμε παιρνεις και μαθαινεις.

 

Αλλα ετσι για να μην ειμαστε αδικοι, εγω προτεινα εταιρεια galan η πρωτη στον κοσμο που αρχισε να τα βγαζει. Εδω μιλησαν για σερβικες βουλγαρικες ρουμανικες πατεντες που φυσικα εισαγωνται στην ελλαδαρα για να μας πιασουν κοροιδα. Γιαυτο επαναλαμβανω ψαχτειτε για το αυθεντικο με 150 ευρω απο ρωσια και αφηστε τις πατεντες που πουλανε εδω με 1500 ευρω και μετα τα βαζουν οι υδραυλικοι και ηλεκτρολογοι, και εκει που πρεπει να βαλουν αντιψυκτικο αυτοι πετανε μεσα μισο νερο, αλλοι αλατονερο, και αλλοι σκετο νερο, και μετα λενε ειναι μαπα το εργαλειο δεν βγαζει την ζεστη που λενε οτι βγαζει.... ε φυσικα βρε μα@ακα αφου δεν τηρεις τις προυποθεσεις του μηχανηματος/εγκαταστασης και δευτερον το αγοραζεις απο ''παζαρι''.

 

Αυτα απο μενα παιδια, δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου φιλε μου ουτε με κανεναν αλλον. Απλως τα αυθεντικα προιοντα τα δουλευουν χρονια εκει, και εδω μολις εμφανιστηκαν οι απομιμησεις τις θαβουν (και καλα κανουν) αλλα θαβουν και ολο το ονομα/εργαλειο γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου είπαν για 0.80.

 

Σε φόρουμ που διάβασα από ανθρώπους που το δουλέψανε, κάπου εκεί κυμαίνεται η κατανάλωση. Παίζει ρόλο και το μέγεθος του δωματίου, η μόνωση, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απάντησα σε σένα χωρίς να έχω δει ότι μπει μια ολόκληρη σελίδα απαντήσεις ανάμεσα. άμα βιάζεσαι... B)

 

@greekparot: μίλησα με αυτό που πουλάει και τους μεν και τους δε και μου είπε ότι την ίδια απόδοση έχουν όλοι αλλά και ότι η ποιότητα υλικών των γαλλικών ατλαντικ είναι πολύ υψηλή. Οι nobo είναι πιο ακριβοί λόγω ονόματος και design. Πάντα μεταφέρω τα δικά του λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι nobo είναι πιο ακριβοί λόγω ονόματος και design. Πάντα μεταφέρω τα δικά του λόγια.

Κι εμενα αυτο μου ειπε.

 

Εσενα σου ειπε δηλαδη για 0,80 τις 10 ωρες?

 

Ηθελα να σε ρωτησω σε περιπτωση που το παρω μεσω ιντερνετ απο αλλη πολη με την εγγυηση τι παιζει αν παθει τιποτα?

Να ρωτησω καλυτερα απο εκει που θα το παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα αγοαρζαμε Ιουλιο και εμεις τοσο θα τα παιρναμε. Τωρα 150 +

 

Εμ εδω ειναι που κανεις λαθος, μηπως αυτος ο πονηρος που λες παιζει να ηταν Ελληνας? Λεω μηπως! Αρε μαγκες εδω σας κοροιδευουν και βαζετε οτι ανναι στα σπιτια σας. Και φυσικα γνωριζω απο τιμες φιλε μου, 600 ευρω κοστιζει το μηχανημα στα 6kw και αλλα τοσα η εγκατασταση αλλα απο Ελλαδα τι περιμενες να μην σε κοροιδεψουν? Ρωσια φιλαρακι κοστιζει στα 150 ευρω ;) Φυσικα ειναι παλια τεχνολογια αλλα μονο εδω στην καθυστερημενη χωρα μας τα φερνουν ολα μετα απο δεκαετιες. Βαλε εσυ σομπα και καψε ξυλα, και βαλε και θερμοπομπο. Και εχε μισο σπιτι να θερμαινεται και αναβε και θερμοσιφωνα να ζεστανεις νερακι.

 

Αμα θελεις αποδειξεις αγορινα μου ψαξε το ρωσικο site galan, επικοινωνησε μαζι τους παρε τους τηλεφωνο, παρε μεταφραστη αμα χρειαζεσαι και μιλα και μαθε. Αφου θελεις αποδειξεις μην περιμενεις καποιος να στις δωσει.

 

Α! και ναι φιλαρακι Ρωσικο στρατιωτικο προιον = Αριστο, οχι καλο!

 

Πίστεψέ με στο σπίτι δεν έχω θέρμανση εδώ και 10 χρόνια και το θέμα δεν με απασχολεί πολύ γιατί το έχω συνηθήσει, μόνο ένα κλιματιστικό της κακιάς ώρας έχω για ένα δωμάτιο και ένα αερόθερμο, τους θερμοπομπούς και την ξυλόσομπα στις χαρίζω δεν τις θέλω. Ο λόγος που ασχολούμε με όλα αυτά είναι οτι έχω σπουδάσει κάτι σχετικο. Αλλά ας το αφήσουμε αυτό, η ουσία είναι άλλη.

 

Φυσικά και ήταν Έλληνας αυτός που μιλούσα. Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή αυτό που λές για το Ρωσικό site, αλλά τις αποδείξεις είναι υποχρεωμένος να τις δείχνει αυτός που προσπαθεί να πουλήσει το προϊόν και να πείσει τον άλλον. Ίσα ίσα άμα ο άλλος έχει αποδείξεις θα πείσει περισσότερο κόσμο και θα αυξηθούν τα κέρδη του, άμα ισχύει οτι είναι συμφέρον αυτό το σύστημα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να κοροϊδεύει ο άλλος.

 

Για το θέμα της Ρωσίας τώρα, μπορεί να συμφέρει να χρησιμοποιηθεί στην Ρωσία ένα τέτοιο σύστημα για 2-3 λόγους,

1ον οτι το ηλεκτρικό ρεύμα μπορεί να είναι πολύ φθηνότερο και το πετρέλαιο ακριβότερο, αν και στην Ρωσία παράγεται μπόλικο πετρέλαιο.

2ον η χρήση κλιματιστικού στην Ρωσία για θέρμανση είναι εντελώς ασύμφορη γιατί εξαιτίας του δυνατού ψύχους δεν θα μπορεί το κλιματιστικό να αποδόσει καθόλου και θα ποιάνει πάγο ο συμπηκνωτής, έτσι πέραν της θέρμανσης με πετρέλαιο φυσικό αέριο ή ηλεκτρική αντίσταση δεν υπάρχει.

 

Έτσι προκειμένου να κάθεται ο κάθε Ρώσος να γεμίζει το σπίτι του με ηλεκτρικά καλοριφέρ αερόθερμα κτλπ μπορεί να προτιμούν καλύτερα έναν κεντρικό λέβητα με ηλεκτρικό ρεύμα και όχι πετρέλαιο.

 

Επίσης το γεγονός οτι κάτι είναι στρατιωτικό προϊόν δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ενδείκνυται και για οικιακή χρήση.

 

Έχω μιλήσει με πολλούς μηχανικούς μέσω ίντερνετ και υπάρχει και ανακοίνωση του ΤΕΕ Δυτ. Μακεδονίας που μιλάει για αυτά τα συστήματα, τα συμπεράσματα αυτά δεν κάθομαι να τα βγάζω μόνος μου και να μπαίνω και να τα διαλαλώ στο διαδίκτυο για να το παίζω έξυπνος. Και έστω οτι εγώ είμαι χαζός ή δεν κατάλαβα κάτι δεν είναι δυνατόν ένα σωρό άτομα με σπουδές και εμπειρία να λένε οτι αυτό το σύστημα είναι κοροϊδία.

 

Α, και επίσης κάτι που ξέχασα επειδή λες οτι αυτά είναι από Ρωσία, το άτομο με το οποίο μιλούσα μου έλεγε οτι κανονικά το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας της θέρμανσης ιόντων ήταν στο Μόναχο και υπάρχουν κυρίως αρκετά κάκιστα ρωσικά αντίγραφα των συσκευών που δεν κάνουν τίποτα, σχήμα οξύμορο εδώ. Πρίν 1.5 χρόνο που ξεκίνησαν να εμφανίζονται αυτά στο ίντερνετ λέγαν οτι ήταν Λιθουανέζικης κατασκευής με ένα πιστοποιητικό από φορέα της Λιθουανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω http://www.skroutz.gr/s/406850/Atlantic-F117-2500W.html στο σκρουτζ γιατι λενε οτι εχουν στα 2500w ενω στο site της εταιριας εδω http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/ATLANTIC/F117/ γραφει οτι υπαρχει μεχρι 2000w?

 

Γνωριζει κανεις μηπως ειναι αλλη σειρα και εχει γινει μπερδεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με στο σπίτι δεν έχω θέρμανση εδώ και 10 χρόνια και το θέμα δεν με απασχολεί πολύ γιατί το έχω συνηθήσει, μόνο ένα κλιματιστικό της κακιάς ώρας έχω για ένα δωμάτιο και ένα αερόθερμο, τους θερμοπομπούς και την ξυλόσομπα στις χαρίζω δεν τις θέλω. Ο λόγος που ασχολούμε με όλα αυτά είναι οτι έχω σπουδάσει κάτι σχετικο. Αλλά ας το αφήσουμε αυτό, η ουσία είναι άλλη.

 

Φυσικά και ήταν Έλληνας αυτός που μιλούσα. Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή αυτό που λές για το Ρωσικό site, αλλά τις αποδείξεις είναι υποχρεωμένος να τις δείχνει αυτός που προσπαθεί να πουλήσει το προϊόν και να πείσει τον άλλον. Ίσα ίσα άμα ο άλλος έχει αποδείξεις θα πείσει περισσότερο κόσμο και θα αυξηθούν τα κέρδη του, άμα ισχύει οτι είναι συμφέρον αυτό το σύστημα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να κοροϊδεύει ο άλλος.

 

Για το θέμα της Ρωσίας τώρα, μπορεί να συμφέρει να χρησιμοποιηθεί στην Ρωσία ένα τέτοιο σύστημα για 2-3 λόγους,

1ον οτι το ηλεκτρικό ρεύμα μπορεί να είναι πολύ φθηνότερο και το πετρέλαιο ακριβότερο, αν και στην Ρωσία παράγεται μπόλικο πετρέλαιο.

2ον η χρήση κλιματιστικού στην Ρωσία για θέρμανση είναι εντελώς ασύμφορη γιατί εξαιτίας του δυνατού ψύχους δεν θα μπορεί το κλιματιστικό να αποδόσει καθόλου και θα ποιάνει πάγο ο συμπηκνωτής, έτσι πέραν της θέρμανσης με πετρέλαιο φυσικό αέριο ή ηλεκτρική αντίσταση δεν υπάρχει.

 

Έτσι προκειμένου να κάθεται ο κάθε Ρώσος να γεμίζει το σπίτι του με ηλεκτρικά καλοριφέρ αερόθερμα κτλπ μπορεί να προτιμούν καλύτερα έναν κεντρικό λέβητα με ηλεκτρικό ρεύμα και όχι πετρέλαιο.

 

Επίσης το γεγονός οτι κάτι είναι στρατιωτικό προϊόν δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ενδείκνυται και για οικιακή χρήση.

 

Έχω μιλήσει με πολλούς μηχανικούς μέσω ίντερνετ και υπάρχει και ανακοίνωση του ΤΕΕ Δυτ. Μακεδονίας που μιλάει για αυτά τα συστήματα, τα συμπεράσματα αυτά δεν κάθομαι να τα βγάζω μόνος μου και να μπαίνω και να τα διαλαλώ στο διαδίκτυο για να το παίζω έξυπνος. Και έστω οτι εγώ είμαι χαζός ή δεν κατάλαβα κάτι δεν είναι δυνατόν ένα σωρό άτομα με σπουδές και εμπειρία να λένε οτι αυτό το σύστημα είναι κοροϊδία.

 

Α, και επίσης κάτι που ξέχασα επειδή λες οτι αυτά είναι από Ρωσία, το άτομο με το οποίο μιλούσα μου έλεγε οτι κανονικά το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας της θέρμανσης ιόντων ήταν στο Μόναχο και υπάρχουν κυρίως αρκετά κάκιστα ρωσικά αντίγραφα των συσκευών που δεν κάνουν τίποτα, σχήμα οξύμορο εδώ. Πρίν 1.5 χρόνο που ξεκίνησαν να εμφανίζονται αυτά στο ίντερνετ λέγαν οτι ήταν Λιθουανέζικης κατασκευής με ένα πιστοποιητικό από φορέα της Λιθουανίας.

Συμφωνω φιλε μου, οπως ειπα τα πιο πολλα ειναι απομιμησεις που βγαινουν εδω και φυσικο ειναι καποια στιγμη να μαθουν ολοι οτι δεν αξιζει ''η απομιμιση''. Το αυθεντικο δεν νομιζω να το βρεις εδω, αλλα και να το βρεις παλι, η τιμη θα ειναι τετοια ωστε καποιος που εχει ακουσει για την απομιμιση δεν θα σκεφτει καν να δωσει πολλα λεφτα για το αυθεντικο.

 

Στην Ρωσια ναι, οι πιο πολλοι θερμαινονται ειτε με αυτο ειτε με αεριο ειτε με πετρελαιο. Αλλα και σε μας η διαφορα ειναι μεγαλη, ρευμα/πετρελαιο. Απλως εδω το προβλημα ειναι οτι, μπορει να γυρισει ο τροχος και το ρευμα να γινει πανακριβο. Το καλο με το συστημα αυτο ειναι οτι αν θελεις να χρησιμοποιησεις το πετρελαιο καποια στιγμη, μπορεις.

 

Το γεγονός οτι κάτι είναι στρατιωτικό προϊόν δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ενδείκνυται και για οικιακή χρήση. Συμφωνω, αλλα για να χρησιμοποιειται εκει αρα πρεπει να αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ρωσία φημίζεται για διάφορες πατέντες στην μηχανολογία που έχει. Αφήνω ένα ενδεχόμενο το αυθέντικο να μην υπάρχει στην Ελλάδα και εδώ να έχουν έρθει όλες οι μούφες. Είχα ψάξει για μετρήσεις από εργαστήριο που να πιστοποιούν οτι όντως ισχύουν αυτά που λένε αλλά δεν βρήκα κάτι ούτε στα Αγγλικά και έχουν ψάξει και άλλα άτομα. Ας ελπίσω οτι στο μέλλον θα προκύψουν περισσότερα στοιχεία. Κάποιος που ξέρει ρώσικα μπορεί να ψάξει εύκολα σε ρωσικές πηγές. Γενικά δεν μαρέσει να θάβεται κάτι όταν αξίζει. Οι μόνες συσκευές που έχω ακούσει οτι δίνουν περισσότερη ενέργεια από όσο καταναλώνουν, είναι το κλιματιστικό και ο λέβητας αέριας συμπήκνωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους παράγγειλα' date=' άντε να δούμε!

[/quote']

 

Τους παρελαβες; Από άποψη υλικού / ποιότητας εμεινες ευχαριστημένος; Από ζέστη δεν ρωτάω είναι νωρίς ακόμη...

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...