Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπολογιστής με την κάρτα και τον επεξεργαστή ελαφρώς O/C, κλειστή η πόρτα του δωματίου. Ανοίγει η μάνα την πόρτα γιατί "κάτι θέλει" και νιώθω ένα κύμα ψύχους στα πόδια μου. Παίζει το δωμάτιό μου σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι να έχει διαφορά 2-3 βαθμούς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα.

επειδη διαβασα αυτα που γραφετε για τους θερμοπομπους και την ηλεκτρολογικη εγκατασταση που χρειαζετε..εκει εχω αποριες!!

 

το σπιτι που μενω ειναι χτισμενο το 1980 και απο αποψη πινακα ειναι ακομα ο παλιος...λογικα πρεπει να φωναξω εναν ηλεκτρολογο να μου πει τι παιζει...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι αν παρω και γω 2 που θελω για τα δωματια τι παιζει με την ηλεκτρολογικη εγκατασταση?

κ τι παιζει με την καταναλωση τελικα?εστω στο περιπου μπορειτε να μου δωσετε ενα μεγεθος τιμης ?

 

το υπολοιπο σπιτι, ενιαιος χωρος σαλονι-τραπεζαρια-κουζινα, θα ζεσταθει με ξυλο(τζακι),υπαρχουν κλιματιστικα σε ολο το σπιτι και υπαρχει και μια σομπα πετρελαιου την οποια δεν ψηνομαι να την χρησιμοποιησω.(μετακομισα στο σπιτι αρχες αυγουστου)

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ποσο καιει ρε παιδια ενας θερμοπομπος στα 2000W αν τον εχεις για 10 ωρες την ημερα ανοιχτο?

 

Εχω ακουσει τις τελευταιες 2 ημερες απ'οσους ρωτησα τιμες απο 0,75 λεπτα εως και 3,5 ευρω.

Μπορει καποιος να μας πει πως υπολογιζεται να ξερουμε σιγουρα ποσο περιπου καιει στις 10 ωρες για να ξερουμε και τι μας γινεται?

 

Μη μας ερθει καμια ΔΕΗ κανενα 500αρικο και εχουμε εγκεφαλικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ποσο καιει ρε παιδια ενας θερμοπομπος στα 2000W αν τον εχεις για 10 ωρες την ημερα ανοιχτο?

 

Εχω ακουσει τις τελευταιες 2 ημερες απ'οσους ρωτησα τιμες απο 0,75 λεπτα εως και 3,5 ευρω.

Μπορει καποιος να μας πει πως υπολογιζεται να ξερουμε σιγουρα ποσο περιπου καιει στις 10 ωρες για να ξερουμε και τι μας γινεται?

 

Μη μας ερθει καμια ΔΕΗ κανενα 500αρικο και εχουμε εγκεφαλικα.

 

Διαιρείες με το 1000 τα watt και πολλαπλασιάζεις τις ωρες που λειτουργεί.

Δηλαδή 2000/1000=2kW και 2kW*10hrs=20kWh.

 

Το κόστος ανα kWh είναι:

0 – 800=0,05625

801-100=0.07850

1001:2000=0.08150

>2000:0,09155

δηλαδή είναι κλιμακωτή η χρέωση αλλά ας πούμε ένα μέσο όρο γύρω στα 7 λεπτά(0.076).Αρα 20kWh *0.076c=1.5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαιρείες με το 1000 τα watt και πολλαπλασιάζεις τις ωρες που λειτουργεί.

Δηλαδή 2000/1000=2kW και 2kW*10hrs=20kWh.

 

Το κόστος ανα kWh είναι:

0 – 800=0,05625

801-100=0.07850

1001:2000=0.08150

>2000:0,09155

δηλαδή είναι κλιμακωτή η χρέωση αλλά ας πούμε ένα μέσο όρο γύρω στα 7 λεπτά(0.076).Αρα 20kWh *0.076c=1.5 ευρώ.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Μια ερωτηση εχω:Με το 1000 γιατι το το διαιρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

Μια ερωτηση εχω:Με το 1000 γιατι το το διαιρεις?

 

Γιατί το kW είναι ίσο με 1000 watts.Οπότε αν έχουμε 2000 watts διαιρώντας με το 1000 μας δίνει τα kW.Οπως πχ αν είχαμε 2000γραμμάρια και θέλαμε να βρούμε τα κιλλά θα κάναμε το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το kW είναι ίσο με 1000 watts.Οπότε αν έχουμε 2000 watts διαιρώντας με το 1000 μας δίνει τα kW.Οπως πχ αν είχαμε 2000γραμμάρια και θέλαμε να βρούμε τα κιλλά θα κάναμε το ίδιο.

Καταλαβα τωρα σ'ευχαριστω.

 

απλα μαθηματικα...

Ε κι εγω που να το ξερω ρε φιλος τι εννοουσε το παλικαρι και μου λες απλα μαθηματικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλοι μου ερωτηση.... για μενα που εχω νεογεννητο παιδακι στο σπιτι (70-80τ.μ.) αλλα δεν ειμαι εκατομυριουχος για να δωσω μερικες χιλιαδες για πετρελαιο υπαρχει καμια λυση; εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει ολο το 24ωρο μια ελαφρια ζεστουλα για το μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κι εγω που να το ξερω ρε φιλος τι εννοουσε το παλικαρι και μου λες απλα μαθηματικα?

 

Σου είπε ο άνθρωπος για μετατροπή W σε kW, απλά μαθηματικά δημοτικού είναι αυτά.

 

ΦΙλοι μου ερωτηση.... για μενα που εχω νεογεννητο παιδακι στο σπιτι (70-80τ.μ.) αλλα δεν ειμαι εκατομυριουχος για να δωσω μερικες χιλιαδες για πετρελαιο υπαρχει καμια λυση; εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει ολο το 24ωρο μια ελαφρια ζεστουλα για το μικρο.

 

Ψάξε στο ίντερνετ υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια θέματα. Το πρόβλημα με εσένα είναι οτι θές όλο το 24ωρο ζέστη. Οπότε και με καλοριφέρ/θερμοπομπούς/αερόθερμα θα πληρώσεις σχεδόν τα ίδια με το πετρέλαιο αλλά ελάχιστα ποιό λίγα. Κλιματιστικό δεν στο συνιστώ λόγω του οτι ξεραίνει τον αέρα και ειδικά άμα έχεις μωρό θα δημιουργήσει πρόβλημα. Κοίταξε τίποτα για σόμπες με ξύλο ή τζάκια με πέλλετ που είναι πολύ φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπε ο άνθρωπος για μετατροπή W σε kW, απλά μαθηματικά δημοτικού είναι αυτά.

Ρε φιλε το ξερω νομιζα ηταν κατι αλλο γι'αυτο ρωτησα το προβλημα σου εσενα ποιο ειναι και μου το λες παλι?

Μπορει να τα μετρανε μ'εναν συγκεκριμενο τροπο που θες να το ξερω εγω?

Απο την στιγμη που δεν καταλαβα κατι να μην ρωτησω ειναι τοσο κακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε το ξερω νομιζα ηταν κατι αλλο γι'αυτο ρωτησα το προβλημα σου εσενα ποιο ειναι και μου το λες παλι?

Μπορει να τα μετρανε μ'εναν συγκεκριμενο τροπο που θες να το ξερω εγω?

Απο την στιγμη που δεν καταλαβα κατι να μην ρωτησω ειναι τοσο κακο?

 

Το πρόβλημά μου που σου το λέω πάλι ήταν οτι στο προηγούμενο post σου απόμονοσες την φράση στην απάντηση του άλλου "απλά μαθηματικά" και τον ρωτάς τον άλλο "ρε φίλέ και εγώ που θες να το ξέρω κτλπ" και με αυτό τον τρόπο που το έγραψες νόμιζα οτι ήθελες να την πείς στον προηγούμενο που σου απάντησε. Το οτι δεν κατάλαβες και ρώτησες δεν είναι καθόλου κακό, αλλά ορισμένες φορές από τον τρόπο που απαντάμε δίνουμε διαφορετικά νόημα σε ορισμένους χρήστες που διαβάζουν την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά μου που σου το λέω πάλι ήταν οτι στο προηγούμενο post σου απόμονοσες την φράση στην απάντηση του άλλου "απλά μαθηματικά" και τον ρωτάς τον άλλο "ρε φίλέ και εγώ που θες να το ξέρω κτλπ" και με αυτό τον τρόπο που το έγραψες νόμιζα οτι ήθελες να την πείς στον προηγούμενο που σου απάντησε. Το οτι δεν κατάλαβες και ρώτησες δεν είναι καθόλου κακό, αλλά ορισμένες φορές από τον τρόπο που απαντάμε δίνουμε διαφορετικά νόημα σε ορισμένους χρήστες που διαβάζουν την απάντηση.

Μα δεν ειχα κανενα σκοπο να του την πω δεν υπηρχε κανενας λογος.

Τελοσπαντων ολα οκ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος ανα kWh είναι:

0 – 800=0,05625

801-100=0.07850

1001:2000=0.08150

>2000:0,09155

οι τιμές που αναφέρεις δεν είναι οι τελικές γιατί αφορούν μόνο τη παραγωγή ενέργειας, στην ΔΕΗ πληρώνουμε και την μεταφορά/διανομή και υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, εδώ ο τιμοκατάλογος για το τιμολόγιο Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσον αφορα τα τζακια...

τα τζακια βιοαιθανολης προσφερουν σεβαστη θερμανση; αν ναι ειναι ενταξει για την υγεια μας και κατα ποσο φθηνη ειναι η βιοαιθανολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...