Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αυτό λέω, αν είναι έξω από το σπίτι και στεγασμένη [σε αποθήκη], χάνω σε απόδοση με κάποιο τρόπο ή είναι το ίδιο με το να την έχω στο σαλόνι;

 

Για το παράλληλο δεν ξέρω, φοβάμαι μήπως τα υπολείμματα της στερεής καύσης μου κάνουν καμιά μπινιά και καθαρίζω 2 βδομάδες σερί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό λέω, αν είναι έξω από το σπίτι και στεγασμένη [σε αποθήκη], χάνω σε απόδοση με κάποιο τρόπο ή είναι το ίδιο με το να την έχω στο σαλόνι;

 

Για το παράλληλο δεν ξέρω, φοβάμαι μήπως τα υπολείμματα της στερεής καύσης μου κάνουν καμιά μπινιά και καθαρίζω 2 βδομάδες σερί.

Όχι δεν χάνεις σε απόδοση.

Είναι φτιαγμένο για αυτή την δουλειά.

Παράλληλα θα συνδεθούν τα ζεστά νερά των καζανιών όχι τα καζάνια.

Πρόσεξε μιλάμε για λέβητες όχι σόμπες που έχουν και ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό όμως είναι ότι αυτοί οι λέβητες(στερεών καυσίμων) μπορούν να κάψουν όλα τα στερεά καύσιμα

όπως πέλλετ πυρηνόξυλο λιγνίτη κάρβουνα ξύλα κουκούτσια από ροδάκινα καλαμπόκι κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίνε καλά αυτοί. Άσε που είναι και πανάκριβοι πλέον...

 

Επίσης, έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει φέτος μια φιάλη ή έστω το λίτρο αερίου; Είδα κάποιες τιμές κοντά στο 20€ για την 10 κιλη, και αν ισχύει η υπόθεση που έκανα περι της κατανάλωσης σημαίνει οτι η kerosun που έχω είναι πολύ πιο οικονομική από μια σόμπα αερίου, έλα όμως που γενικά διαβάζω πως δεν ισχύει αυτό.

 

19 ευρά πήρα μία 10κιλη προχθές. Για να αγοράσεις την πρώτη φιάλη θες 30+, μετά επιστρέφεις την άδεια και παίρνεις γεμάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίνε καλά αυτοί. Άσε που είναι και πανάκριβοι πλέον...

 

 

 

19 ευρά πήρα μία 10κιλη προχθές. Για να αγοράσεις την πρώτη φιάλη θες 30+, μετά επιστρέφεις την άδεια και παίρνεις γεμάτη.

 

Μάλιστα, καλά τα διάβασα λοιπόν.

 

Χρησιμοποιείς τέτοιο μαραφέτι μπαρμπα-lefter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, έχω μπαρμπεκιέρα υγραερίου όμως, και μπορώ να στην συστήσω ανεπιφύλακτα αν ενδιαφέρεσαι.

 

Είχαμε παλιά μια σόμπα υγραερίου στο χωριό. Όταν λέμε παλιά, εννοούμε παλιά. Είχε το καλό ότι ζέσταινε γρήγορα το παγωμένο σπίτι όταν πηγαίναμε, και το κακό ότι ψιλομύριζε. Τώρα βέβαια οι τεχνολογίες έχουν αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου βάζεις ιδέες τώρα...

 

 

jew.jpg

 

Πεθερές είχα στο μυαλό μου.

Πάντως κοίτα στην αγορά τη υπάρχει.

 

Έχω ακούσει για λέβητες από Βουλγαρία Ρουμανία Τσεχία με περίπου 1500 ευρώ.

 

Έχω ακούσει δεν έχω προσωπικό ενδιαφέρον για να το ψάξω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό λέω, αν είναι έξω από το σπίτι και στεγασμένη [σε αποθήκη], χάνω σε απόδοση με κάποιο τρόπο ή είναι το ίδιο με το να την έχω στο σαλόνι;

 

Αν την έχεις έξω απο το σπίτι τότε χάνεις σε απόδοση.

Αν την συνδέσεις με το σύστημα του καλοριφέρ η θερμότητα που παράγεται στο λέβητα περνάει στο νερό και το νερό μεταφέρεται μέσω των σωληνώσεων στα σώματα μέσα στο σπίτι. Αν πας στο λεβητοστάσιο και δεις οτι είναι ζεστός ο χώρος ή πιάσεις τους σωλήνες πριν μπουν στο σπίτι και δεις οτι καίνε τότε αυτή τη θερμότητα που αισθάνθηκες την έχασες γιατι πολύ απλά δεν μπήκε μέσα στο σπίτι σου. Αυτή η απώλεια μπορεί να φτάσει μέχρι και το 20% με τις καθόλου μονωμένες σωληνώσεις των ελληνικών σπιτιών που εννοείται οτι αντιστοιχεί σε 20% περισσότερα λεφτά σε καύσιμη ύλη για να κανεις την ίδια δουλεια.

ΑΛΛΑ με το καλοριφερ δίνεις ζέστη σε όλο το σπίτι ενώ αν το χεις σαν σόμπα δεν το πιάνεις συνήθως όλο και όχι ομοιόμορφα. Επίσης ως λέβητας θα έχει σιλό για το πελλετ που θα σου δώσει μεγαλύτερη αυτονομία δλδ θα το γεμίζεις καθε βδομάδα πχ αντι για κάθε μέρα. Συν οτι γλιτώνεις σε χώρο, καθαριότητα και ενδεχόμενο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα απόψεις και πάνω σε αυτό αν γίνεται παιδιά...

 

 

Σκέφτομαι ν αγοράσω μια σόμπα υγραερίου, αλλά διαβάζοντας μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες. Βρήκα ένα μοντέλο που θέλω να πάρω και στα specs του αναφέρει ας πούμε κατανάλωση 200g/ωρα.

Τί διάολο σημαίνει 200g/ώρα; Η σόμπα παίρνει 10κιλη φιάλη (που απ ότι διάβασα χωράει περι τα 19 λίτρα υγραέριο), η φιάλη δηλαδή γεμάτη περιέχει 10 κιλά υγραερίου και η σόμπα καίει 200g/ώρα απ αυτά τα 10 κιλά; Άρα η αυτονομία της με μια 10 κιλη φιάλη είναι 50 ώρες;

 

Ποιά ιδιοφυία σκέφτηκε να μετράει την κατανάλωση υγρού/αερίου καυσίμου σε κιλά και γιατί;

 

Επίσης, έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει φέτος μια φιάλη ή έστω το λίτρο αερίου; Είδα κάποιες τιμές κοντά στο 20€ για την 10 κιλη, και αν ισχύει η υπόθεση που έκανα περι της κατανάλωσης σημαίνει οτι η kerosun που έχω είναι πολύ πιο οικονομική από μια σόμπα αερίου, έλα όμως που γενικά διαβάζω πως δεν ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bump για να μην ανοίξω καινούργιο topic

 

Ψάχνω ένα θερμοπομπό για χώρο 20-25 τι θα μου προτείνατε? Τους θεωρείτε αξιόπιστη λλύση και για μεγαλύτερους χώρους? Δηλαδή θα άξιζε να πάρω 3-4 και να καλύψω 100 τετραγωνικά πχ? Επίσης κάτι διάβαζα πως ενδεχομένως να προκαλούν προβλήματα υγείας ισχυουν αυτά ή είναι ανοησίες?

 

Είχα αυτόν στο μυαλό μου παρεπιπτόντως http://www.skroutz.g...hnson-R062.html

Η αυτόν καθαρά επειδή είναι γερμανική η εταιρεία http://www.5050.gr/productdetails.aspx?product=79ea17cb-40eb-45f4-8f5f-94d2ad7e42c9

 

Επίσης είδα στην τηλεόραση φευγαλέα κάτι για αερόθερμα τζάκια μια μετατροπή που κόστιζε γύρω στα 300-400 ευρώ και υποτίθεται πως αυξάνει κατκόρυφα την απόδοση.

 

Το τζακι υπάρχει ήδη και δεν είναι ενεργειακό γίνεται εκεί να το κάνουμε αερόθερμο ή μόνο στα ενεργειακά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θερμοπομπός των 2000 είναι για δωμάτια μέχρι 17μ2. Για 20-25 θες των 2500 και πάλι οριακά θα σε καλύψει.

 

Είναι αξιόπιστη λύση για μεγαλύτερους χώρους αλλά έχουν μεγάλη απαίτηση σε αμπερ και πρέπει να έχεις πίνακα που να μπορεί να τα αντέξει (δηλαδή πολλές ασφάλειες).

 

Ναι, υπάρχουν τρόποι να αυξήσεις την απόδοση του τζακιού, ακόμη κι αν έχεις το απλό/ανοιχτού τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...