Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να απαντήσω στο φίλο που ρώτησε για την ποιότητα υλικού: Καλό μου φάνηκε αλλά δεν μπορώ να ξέρω με το μάτι. Το θετικό είναι ότι έχουν γραπτή 5ετή εγγύηση.

 

Τέλος, αναφορικά με το κόστος και τον υπολογισμό που έγινε παραπάνω. Μαθηματικά είναι σωστός, πρακτικά είναι λάθος κι αυτό γιατί υπολογίσατε 8 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Σε 8 ώρες χρήσης όμως, αυτό λειτουργεί συνολικά τις 4-5 γιατί έχει θερμοστάτη κι όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία σβήνει. Επιπλέον, αν η πόρτα του δωματίου είναι κλειστή και το σώμα έχει μεγαλύτερη ισχύ από την αναμενόμενη θα δουλέψει ακόμη λιγότερο (π.χ. αυτό των 2KW είναι για δωμάτια -αν το σπίτι είναι καλά μονωμένο όπως το δικό μου- 17μ2 αλλά το δωμάτιο που θα κληθεί να ζεστάνει είναι 10μ2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν τελει αγορασα τον Atlantic odyssee στα 2000w. Εν αναμονή όταν πιάσουν τα κρύα για εντυπώσεις. Από ποιότητα πολύ καλός πάντως (εξωτερικά).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι θερμοπομποί έχουν ακόμα καλύτερη κατανάλωση όταν έχουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη.

Ο θερμοστάτης αυτός τους προσδίδει ευαισθησία λειτουργίας έως και 0,1 βαθμό Κελσίου με αποτέλεσμα την οικονομικότερη λειτουργία καθώς αποφεύγεται η άσκοπη κατανάλωση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοπομποί έχουν ακόμα καλύτερη κατανάλωση όταν έχουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη.

Ο θερμοστάτης αυτός τους προσδίδει ευαισθησία λειτουργίας έως και 0,1 βαθμό Κελσίου με αποτέλεσμα την οικονομικότερη λειτουργία καθώς αποφεύγεται η άσκοπη κατανάλωση ενέργειας.

Οι θερμοστάτες δεν είναι σύγχρονη εφεύρεση των θερμοπομπών. Υπάρχουν πάρα πολλά χρόνια σε κάθε τύπο θερμαντικής συσκευής (αερόθερμα, καλοριφερ λαδιού, ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ρεύματος, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοστάτες δεν είναι σύγχρονη εφεύρεση των θερμοπομπών. Υπάρχουν πάρα πολλά χρόνια σε κάθε τύπο θερμαντικής συσκευής (αερόθερμα, καλοριφερ λαδιού, ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ρεύματος, κλπ).

 

Αν προσέξετε, δεν μίλησα για απλούς θερμοστάτες. Μίλησα για ηλεκτρονικούς θερμοστάτες!

Τα αερόθερμα, τα σώματα λαδιού και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρετε δεν φέρουν ηλεκτρονικούς αλλά απλούς διμμεταλικούς θερμοστάτες με μεγαλύτερη απόκλιση και συνεπώς και κατανάλωση. Οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες είναι στην ουσία μια ηλεκτρονική πλακέτα με μικρότερο εύρος λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ένας κλασσικός διμεταλλικός θερμοστάτης καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από ένα ηλεκτρονικό;

 

Επίσης ο ηλεκτρονικός πρέπει επίσης να έχει εύρος π.χ. αν το ρυθμίσω στους 18, τοτε να σβήνει στους 18,01 (η ακρίβεια μας έφαγε) αλλά πρέπει να περιμένει να πέσει η θερμοκρασία 1-2 βαθμούς (π.χ. στους 15,99) γιατί αλλιως το θερμαντικό σώμα θα καταντήσει φωτορυθμικό (on-off-on-off-κλπ)

 

Τέλος γιατί να χρειάζομαι ηλεκτρονικό (και προφανώς ακριβότερο) θερμοστάτη σε μη στεγανό θερμικά χώρο. Να ζεστάνω το χώρο και το κοκκαλάκι μου θέλω, οχι να διατηρήσω όργανα για μεταμόσχευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα έπρεπε να σεβαστείς ότι κάποιους τους ενδιαφέρουν όλα αυτά ειδικά με την τροπή που έχει πάρει το θέμα της θέρμανσης τα τελευταία χρόνια και να μην γελοιοποιείς την συζήτηση ειδικά χρησιμοποιώντας λέξεις και έννοιες βαριές όπως είναι η «μεταμόσχευση».

Εξηγώ λοιπόν: αν θέλουμε π.χ. 20 βαθμούς και έχουμε διμεταλλικό θερμοστάτη, τότε το σώμα σταματάει περίπου στους 23, μπορεί και 24 βαθμούς. Από τους 20 έως τους 23-24 έχουμε άσκοπη και δυσανάλογη κατανάλωση ενέργειας, (κάθε επιπλέον βαθμός επιτυγχάνετε με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας). Άσε που λόγω απωλειών μπορεί να μην φτάσουμε ποτέ σ αυτή την θερμοκρασία με αποτέλεσμα το σώμα να μην σταματάει καθόλου.

Η παρομοίωση με το φωτορυθμικό δεν είναι πολύ άστοχη. Με τους ηλεκτρονικούς θερμοστάτες μετά την επίτευξη της θερμοκρασίας το σώμα την διατηρεί ανοίγοντας-κλείνοντας ανά λίγα λεπτά.

 

Φιλικά και πάλι. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα θάνο, νομίζω πως εδώ δεν είναι δελτίο τύπου να κάνουμε μια δήλωση και να περιμένουμε να τη διαβάσουν μόνο αυτοί που τους ενδιαφέρει

είναι φόρουμ, που κάνουμε κουβέντα. Θα παραβλέψω το γεγονός ότι δεν κατάλαβες την παρομοίωση με τη μεταμόσχευση, και θα εστιάσω στο γεγονός ότι σε ένα θερμαντικό σώμα, η ακρίβεια του αναλογικού θερμοστάτη είναι αρκετή κατά τη γνώμη μου (και μερικών άλλων), και ο ηλεκτρονικός είναι περιτά έξοδα. Πρωσοπικά, έχω ένα θερμόμετρο σπίτι. Μόλις ανοίγω καλοριφέρ (το βάζω στο φουλ) κοιτάω πότε φτάνει τη θερμοκρασία που θέλω και τότε στρίβω το θερμοστάτη αργά μέχρι να κλείσει και να διατηρήσει τη συγκεκριμένη θερμοκρασία.

 

όπως καταλαβαίνεις για μερικές περιπτώσεις τα πράγματα είναι απλά και κάποιοι είναι ικανοποιημένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ίσως θα έπρεπε να σεβαστείς ότι κάποιους τους ενδιαφέρουν όλα αυτά ειδικά με την τροπή που έχει πάρει το θέμα της θέρμανσης τα τελευταία χρόνια και να μην γελοιοποιείς την συζήτηση ειδικά χρησιμοποιώντας λέξεις και έννοιες βαριές όπως είναι η «μεταμόσχευση».

...

Αν κάποιος ήθελε να συμμετάσχει σε ένα forum προκειμένου να βοηθήσει με τις γνώσεις του, θα το έκανε απαντώντας σε παλιότερα ερωτήματα/ασάφειες με τέτοιο τρόπο ώστε να διαδίδει γνώση. Αφού έχεις γνώσεις και εμπειρία θα μπορούσες να βοηθήσεις. Δεν είδα να το κάνεις αυτό. Αντίθετα από την αρχή εφάρμοσες την πιο απεχθή μορφή ηλεκτρονικής διαφήμισης, το γνωστό spamming.

 

Θες να αυξήσεις τις πωλήσεις μέσω του νετ; Γράψε τα μειονεκτήματα των ανταγωνιστών σου. Κάνε μια σύγκριση με στοιχεία. Κάνε τους άλλους να σε εμπιστευτούν και αν το προϊόν σου ειναι ανταγωνιστικό θα αποκτήσεις μπόλικους και σταθερούς πελάτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα θάνο, νομίζω πως εδώ δεν είναι δελτίο τύπου να κάνουμε μια δήλωση και να περιμένουμε να τη διαβάσουν μόνο αυτοί που τους ενδιαφέρει

είναι φόρουμ, που κάνουμε κουβέντα. Θα παραβλέψω το γεγονός ότι δεν κατάλαβες την παρομοίωση με τη μεταμόσχευση, και θα εστιάσω στο γεγονός ότι σε ένα θερμαντικό σώμα, η ακρίβεια του αναλογικού θερμοστάτη είναι αρκετή κατά τη γνώμη μου (και μερικών άλλων), και ο ηλεκτρονικός είναι περιτά έξοδα. Πρωσοπικά, έχω ένα θερμόμετρο σπίτι. Μόλις ανοίγω καλοριφέρ (το βάζω στο φουλ) κοιτάω πότε φτάνει τη θερμοκρασία που θέλω και τότε στρίβω το θερμοστάτη αργά μέχρι να κλείσει και να διατηρήσει τη συγκεκριμένη θερμοκρασία.

 

όπως καταλαβαίνεις για μερικές περιπτώσεις τα πράγματα είναι απλά και κάποιοι είναι ικανοποιημένοι...

 

Τέτοιου είδους παρομοιώσεις ούτε ξέρω αλλά ούτε και θέλω να τις καταλάβω.

Εννοείται ότι σέβομαι την άποψη οποιουδήποτε εδώ αρκεί να έχει και την τεκμηρίωση της.

Str δεν είπα ούτε πρότεινα σε κανέναν να βάλει ηλεκτρονικό θερμοστάτη στο καλοριφέρ του. Έτσι κι αλλιώς ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης δεν ενδείκνυται για όλα τα είδη θέρμανσης. Πολύ καλά κάνεις και δουλεύεις το καλοριφέρ σου με τον κλασικό του θερμοστάτη, σε καμία περίπτωση δεν θα σου πρότεινα να βάλεις ηλεκτρονικό στο καλοριφέρ πετρελαίου για τεχνικούς λόγους. Αυτό που εγραψα αφορούσε μόνο τους θερμοπομπούς - και αν κοιτάξεις λίγο πιο πάνω θα καταλάβεις ότι είμαι ακριβής και αναφέρομαι μόνο σε αυτούς. Και το έγραψα επειδή οι αμέσως προηγούμενοι μιλούσαν για θερμοπομπούς. Επειδή οικονομοτεχνικά γνωρίζω οτι συμφέρει το έγραψα γι αυτούς που ενδιαφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι ν αγοράσω μια σόμπα υγραερίου, αλλά διαβάζοντας μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες. Βρήκα ένα μοντέλο που θέλω να πάρω και στα specs του αναφέρει ας πούμε κατανάλωση 200g/ωρα.

Τί διάολο σημαίνει 200g/ώρα; Η σόμπα παίρνει 10κιλη φιάλη (που απ ότι διάβασα χωράει περι τα 19 λίτρα υγραέριο), η φιάλη δηλαδή γεμάτη περιέχει 10 κιλά υγραερίου και η σόμπα καίει 200g/ώρα απ αυτά τα 10 κιλά; Άρα η αυτονομία της με μια 10 κιλη φιάλη είναι 50 ώρες;

 

Ποιά ιδιοφυία σκέφτηκε να μετράει την κατανάλωση υγρού/αερίου καυσίμου σε κιλά και γιατί;

 

Επίσης, έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει φέτος μια φιάλη ή έστω το λίτρο αερίου; Είδα κάποιες τιμές κοντά στο 20€ για την 10 κιλη, και αν ισχύει η υπόθεση που έκανα περι της κατανάλωσης σημαίνει οτι η kerosun που έχω είναι πολύ πιο οικονομική από μια σόμπα αερίου, έλα όμως που γενικά διαβάζω πως δεν ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις το ρευστό για σόμπα πέλλετ ίσως αξίζει...

αν και διάβαζα πως τη γεμίζεις κάθε τρεις και λίγο

έλεγξε χωρητικότητα "γεμιστήρα" και κατανάλωση όγκου ανά ώρα καύσης για να επαληθεύσεις το "¨τη γεμίζω κάθε 4 ώρες"

α, θες και χώρο για το πέλλετ... μιλάμε για αρκετό όγκο σε στεγανό χώρο...

επίσης , με μια βόλτα στην επαρχεία την περίοδο παραγωγής λαδιού "λένε" βρίσκεις πάμφθηνο πέλλετ από πυρήνα, οπότε φορτώνεις μια καρότσα και ελπίζεις να βγάλεις τον περισσότερο χειμώνα

[/φήμες]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί γεμίσματος τα 'χω δει, για μια 18άρα λένε μια φορά τις 32 ώρες. Μια φορά τη μέρα σου λέω εγώ, μια χαρά.

Αυτό περί όγκου με προβληματίζει. Θα πρέπει να βρίσκεται μέσα στο χώρο απαραιτήτως, ή δε θα υπάρχουν απώλειες αν είναι μαζί με τον λέβητα του πετρελαίου (εξωτερικά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις το ρευστό για σόμπα πέλλετ ίσως αξίζει...

αν και διάβαζα πως τη γεμίζεις κάθε τρεις και λίγο

έλεγξε χωρητικότητα "γεμιστήρα" και κατανάλωση όγκου ανά ώρα καύσης για να επαληθεύσεις το "¨τη γεμίζω κάθε 4 ώρες"

α, θες και χώρο για το πέλλετ... μιλάμε για αρκετό όγκο σε στεγανό χώρο...

επίσης , με μια βόλτα στην επαρχεία την περίοδο παραγωγής λαδιού "λένε" βρίσκεις πάμφθηνο πέλλετ από πυρήνα, οπότε φορτώνεις μια καρότσα και ελπίζεις να βγάλεις τον περισσότερο χειμώνα

[/φήμες]

 

Δεν είναι πέλλετ από πυρήνα είναι σκέτος ο πυρήνας και λιανική τιμή (σε σάκους 40 κιλών) λένε ότι θα έχει φέτος 150 και να μην έχεις ευρώ από 100 πέρυσι.

 

Σε θερμογόνο δύναμη είναι ίδιο με το πέλλετ αλλά πρέπει να συνηθίσεις την μυρωδιά του, και να μην έχεις ιδιότροπους γείτονες.

 

Αν μπορείτε είναι η ποιο φτηνή θέρμανση σήμερα.

 

Τα περί γεμίσματος τα 'χω δει, για μια 18άρα λένε μια φορά τις 32 ώρες. Μια φορά τη μέρα σου λέω εγώ, μια χαρά.

Αυτό περί όγκου με προβληματίζει. Θα πρέπει να βρίσκεται μέσα στο χώρο απαραιτήτως, ή δε θα υπάρχουν απώλειες αν είναι μαζί με τον λέβητα του πετρελαίου (εξωτερικά);

 

Τότε βάλε λέβητα με πέλλετ παράλληλα με τον πετρελαίου.

Έτσι δεν θα έχεις τίποτα μέσα στο σπίτι και θα έχεις και το πετρέλαιο σαν δεύτερο

αν κάτι γίνει με το πέλλετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...