Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσο πισω εισαι αδερφε. Επειδη δεν μπορει κανεις να το μεταφρασει σωστα, απο εκει κρινεις το προιον? Ψαξου λιγο αγορινα μου, ρωτα μαθε. Στρατιωτικο προιον της Ρωσιας και λες παθετικ?

 

Και τι θα πεί δηλαδή οτι είναι στρατιωτικό προϊόν της Ρωσίας? Οτι είναι και καλό? Όλες αυτές οι εταιρίες με λέβητες ιόντων το μόνο που κάνουν είναι να παραπλανούν τον κόσμο. Πρόσφατα μιλούσα από το email με άτομο που έχει τέτοια εταιρία και ήταν τόσο πονηρός ή άσχετος που είχε φτιάξει σελίδα και έλεγε "θέρμανση ιόντων ή επαγωγική θέρμανση" τα δύο αυτά είδη εκτός από παλαιές τεχνολογίες είναι και εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους, για να μην πώ και κάτι άλλες κοτσάνες που μου έλεγε οτι σε σπίτι 175 τμ είχε με αυτό το σύστημα κατανάλωση ρεύματος για όλο τον χειμώνα 1200 kWh και κόστος θέρμανσης 80ευρώ το μήνα. Για 1W ηλεκτρικής ενέργειας υπάρχει 1W θερμικής, αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.

 

Όποιος διαθέτει επίσημα στοιχεία πχ μετρήσεις από εργαστήριο ας τις βγάλει να τις δούμε για να αποδείξει το αντίθετο, διάφορα επιχειρήματα που ακούω οτι αν δεν ξέρεις δοκίμασέ το κτλπ είναι εντελώς γελία, θα πληρώσω ένα μάτσο ευρώπουλα να δοκιμάσω κάτι για το οποίο δεν έχω αποδείξεις οτι ισχύουν αυτά που μου λένε.... άντε γιατί έχει παραγίνει αυτή η κοροϊδία με τα συστήματα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πάνελ είχα μόνιμα τον θερμοστάτη στα 22

Με το πετρέλαιο όταν έφευγα το χαμήλωνα.

Σε μονοκατοικία σε υψόμετρο 350 μέτρα με καλή μόνωση

Τα πάνελ είναι 4,5 kw περίπου και ήταν η μοναδική θέρμανση δεν χρειαζόμουν υποβοήθηση.

Σε ένα πάνελ που έβαλα μετρητή για να το δοκιμάσω της πρώτες μέρες δούλευε περίπου 10-12 ώρες με τον θερμοστάτη στους 22,και όσο περνούσαν οι μέρες έφτασε και στις 3 ώρες το 24ωρο μέσα στον χειμώνα.

 

 

Ακομα μερικες ερωτησεις:

1. Ποσες θερμιδες ειναι τα σωματα σου?

2. Αν δεν ξερεις , ποσες θερμιδες ειναι ο καυστηρας πετρελαιου?

3. Δεν εχω καταλαβει το υπογραμμισμενο. Πως ειναι δυνατον μεσα στον χειμωνα , να πεφτουν οι ωρες λειτουργιας του πανελ?

4. Τελος ακομα δεν μου εχεις απαντησει τις κιλοβατωρες που αυξηθηκαν με την χρηση των πανελ.

 

Παντως (παρα πολυ) χοντρικα το σπιτι σου θελει 8~10 Kw για να ζεσταθει αρα χλωμο να πιστεψω οτι ζεσταθηκες με τα μισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekparot η 35άρα που λές είναι η κεντρική. Για τις schuko έχεις 16άρα που αντέχει ~3.5kW.

@herthan πάνε στον πίνακα και κοίτα τι γράφουν οι μικροαυτόματοι γνωστοί ως ασφάλειες στην πλέμπα, θα λέει κάτι σε φάση C16, ε αυτή αντέχει μέχρι 16A χοντρικά.

@rhomiο απλά n/c. Συνέχιζε να βάζεις γκάλαν/γάλαν εσυ.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Κατι αλλο επισης,

Εαν καποια πριζα δεν ειναι schuko αλλα απο τις παλιες τυπου, γνωριζεις ποσα kw αντεχει; Δεδομενου οτι την ξηλωνεις και βαζει τυπου schuko (τα καλωδια δηλ αντεχουν 3.5kw?)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς όσους αγοράζουν ξύλα για τζάκια/σόμπες.Πόσο τα αγοράζετε τα ξύλα γιατί σε μερικές μάντρες που πέρασα μου είπαν γύρω στα 180€/τόνο και μου φαίνονται τσιμπημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους παράγγειλα, άντε να δούμε!

 

Εντιτ, τώρα είδα να μιλάτε για ξύλα. 180€!!!!!!!!!!! Είστε τρελλοί...

 

Κομμένα στους 35 πόντους (για σόμπα), μεσέ, παράδοση σπίτι, 90€ ο τόνος.

 

Βέβαια τα αγόρασα αρχές Ιουλίου αλλά και πάλι, πλέον στα 120 πουλιούνται. Χαλκιδική εδω, όβερ.

 

Εκεί στο νότο σας γδύνουν μάγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους παράγγειλα, άντε να δούμε!

 

Εντιτ, τώρα είδα να μιλάτε για ξύλα. 180€!!!!!!!!!!! Είστε τρελλοί...

 

Κομμένα στους 35 πόντους (για σόμπα), μεσέ, παράδοση σπίτι, 90€ ο τόνος.

 

Βέβαια τα αγόρασα αρχές Ιουλίου αλλά και πάλι, πλέον στα 120 πουλιούνται. Χαλκιδική εδω, όβερ.

 

Εκεί στο νότο σας γδύνουν μάγκες!

αμα αγοαρζαμε Ιουλιο και εμεις τοσο θα τα παιρναμε. Τωρα 150 +

 

Και τι θα πεί δηλαδή οτι είναι στρατιωτικό προϊόν της Ρωσίας? Οτι είναι και καλό? Όλες αυτές οι εταιρίες με λέβητες ιόντων το μόνο που κάνουν είναι να παραπλανούν τον κόσμο. Πρόσφατα μιλούσα από το email με άτομο που έχει τέτοια εταιρία και ήταν τόσο πονηρός ή άσχετος που είχε φτιάξει σελίδα και έλεγε "θέρμανση ιόντων ή επαγωγική θέρμανση" τα δύο αυτά είδη εκτός από παλαιές τεχνολογίες είναι και εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους, για να μην πώ και κάτι άλλες κοτσάνες που μου έλεγε οτι σε σπίτι 175 τμ είχε με αυτό το σύστημα κατανάλωση ρεύματος για όλο τον χειμώνα 1200 kWh και κόστος θέρμανσης 80ευρώ το μήνα. Για 1W ηλεκτρικής ενέργειας υπάρχει 1W θερμικής, αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.

 

Όποιος διαθέτει επίσημα στοιχεία πχ μετρήσεις από εργαστήριο ας τις βγάλει να τις δούμε για να αποδείξει το αντίθετο, διάφορα επιχειρήματα που ακούω οτι αν δεν ξέρεις δοκίμασέ το κτλπ είναι εντελώς γελία, θα πληρώσω ένα μάτσο ευρώπουλα να δοκιμάσω κάτι για το οποίο δεν έχω αποδείξεις οτι ισχύουν αυτά που μου λένε.... άντε γιατί έχει παραγίνει αυτή η κοροϊδία με τα συστήματα αυτά.

Εμ εδω ειναι που κανεις λαθος, μηπως αυτος ο πονηρος που λες παιζει να ηταν Ελληνας? Λεω μηπως! Αρε μαγκες εδω σας κοροιδευουν και βαζετε οτι ανναι στα σπιτια σας. Και φυσικα γνωριζω απο τιμες φιλε μου, 600 ευρω κοστιζει το μηχανημα στα 6kw και αλλα τοσα η εγκατασταση αλλα απο Ελλαδα τι περιμενες να μην σε κοροιδεψουν? Ρωσια φιλαρακι κοστιζει στα 150 ευρω ;) Φυσικα ειναι παλια τεχνολογια αλλα μονο εδω στην καθυστερημενη χωρα μας τα φερνουν ολα μετα απο δεκαετιες. Βαλε εσυ σομπα και καψε ξυλα, και βαλε και θερμοπομπο. Και εχε μισο σπιτι να θερμαινεται και αναβε και θερμοσιφωνα να ζεστανεις νερακι.

 

Αμα θελεις αποδειξεις αγορινα μου ψαξε το ρωσικο site galan, επικοινωνησε μαζι τους παρε τους τηλεφωνο, παρε μεταφραστη αμα χρειαζεσαι και μιλα και μαθε. Αφου θελεις αποδειξεις μην περιμενεις καποιος να στις δωσει.

 

Α! και ναι φιλαρακι Ρωσικο στρατιωτικο προιον = Αριστο, οχι καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Κατι αλλο επισης,

Εαν καποια πριζα δεν ειναι schuko αλλα απο τις παλιες τυπου, γνωριζεις ποσα kw αντεχει; Δεδομενου οτι την ξηλωνεις και βαζει τυπου schuko (τα καλωδια δηλ αντεχουν 3.5kw?)..

 

Τις απλές τις συνδέανε (πλέον πολύ σπάνια) με 1.5 καρέ οπότε το ασφαλίζεις με 10άρα ασφάλεια άρα σηκώνει ~2300 Watt.

Γενικά αυτή η πρακτική να ξηλώσεις και να κάνεις σκάντζα με σούκο είναι επίφοβη/απαράδεκτη γτ δν έχεις γειώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@herthan πάνε στον πίνακα και κοίτα τι γράφουν οι μικροαυτόματοι γνωστοί ως ασφάλειες στην πλέμπα, θα λέει κάτι σε φάση C16, ε αυτή αντέχει μέχρι 16A χοντρικά.

Ευχαριστω για την απαντηση φιλος.Κοιταξα μολις τωρα αλλα δεν γραφει τιποτα ποσο ειναι η ασφαλεια.

Ειναι πολυ παλια μαλλον αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.

 

Διπλα ακριβως εχει και μια αλλη υποδοχη κενη αλλα δεν ξερω τι μπορει να ειναι.

Ισως να ειναι για 2η ασφαλεια αλλα δεν γνωριζω σιγουρα.

 

Εαν καποια πριζα δεν ειναι schuko αλλα απο τις παλιες τυπου, γνωριζεις ποσα kw αντεχει;

Πως καταλαβαινεις αν μια πριζα ειναι schuko ή παλαιου τυπου?

Σορυ μπορει να ειναι βλακεια η ερωτηση αλλα δεν εχω ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ εδω ειναι που κανεις λαθος, μηπως αυτος ο πονηρος που λες παιζει να ηταν Ελληνας? Λεω μηπως! Αρε μαγκες εδω σας κοροιδευουν και βαζετε οτι ανναι στα σπιτια σας. Και φυσικα γνωριζω απο τιμες φιλε μου, 600 ευρω κοστιζει το μηχανημα στα 6kw και αλλα τοσα η εγκατασταση αλλα απο Ελλαδα τι περιμενες να μην σε κοροιδεψουν? Ρωσια φιλαρακι κοστιζει στα 150 ευρω ;) Φυσικα ειναι παλια τεχνολογια αλλα μονο εδω στην καθυστερημενη χωρα μας τα φερνουν ολα μετα απο δεκαετιες. Βαλε εσυ σομπα και καψε ξυλα, και βαλε και θερμοπομπο. Και εχε μισο σπιτι να θερμαινεται και αναβε και θερμοσιφωνα να ζεστανεις νερακι.

 

Αμα θελεις αποδειξεις αγορινα μου ψαξε το ρωσικο site galan, επικοινωνησε μαζι τους παρε τους τηλεφωνο, παρε μεταφραστη αμα χρειαζεσαι και μιλα και μαθε. Αφου θελεις αποδειξεις μην περιμενεις καποιος να στις δωσει.

 

Α! και ναι φιλαρακι Ρωσικο στρατιωτικο προιον = Αριστο, οχι καλο!

 

Αγαπητε , τα λεγομενα σου στερουνται "πειστικοτητας" (μη πω τιποτα χειροτερο).

Ειδικα τα υπογεγραμμισμενα. Μην περιμενεις να πειστει ο οποιοσδηποτε ετσι απλα. Κ ειδικα οταν αντιβαινουν τους νομους της φυσικης....

Εχεις να μας πεις κατι πιο χειροπιστο για αυτην την "επαναστατικη ρωσικη στριατιωτικη τεχνολογια"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα αγοαρζαμε Ιουλιο και εμεις τοσο θα τα παιρναμε. Τωρα 150 +

 

Εμ εδω ειναι που κανεις λαθος, μηπως αυτος ο πονηρος που λες παιζει να ηταν Ελληνας? Λεω μηπως! Αρε μαγκες εδω σας κοροιδευουν και βαζετε οτι ανναι στα σπιτια σας. Και φυσικα γνωριζω απο τιμες φιλε μου, 600 ευρω κοστιζει το μηχανημα στα 6kw και αλλα τοσα η εγκατασταση αλλα απο Ελλαδα τι περιμενες να μην σε κοροιδεψουν? Ρωσια φιλαρακι κοστιζει στα 150 ευρω ;) Φυσικα ειναι παλια τεχνολογια αλλα μονο εδω στην καθυστερημενη χωρα μας τα φερνουν ολα μετα απο δεκαετιες. Βαλε εσυ σομπα και καψε ξυλα, και βαλε και θερμοπομπο. Και εχε μισο σπιτι να θερμαινεται και αναβε και θερμοσιφωνα να ζεστανεις νερακι.

 

Αμα θελεις αποδειξεις αγορινα μου ψαξε το ρωσικο site galan, επικοινωνησε μαζι τους παρε τους τηλεφωνο, παρε μεταφραστη αμα χρειαζεσαι και μιλα και μαθε. Αφου θελεις αποδειξεις μην περιμενεις καποιος να στις δωσει.

 

Α! και ναι φιλαρακι Ρωσικο στρατιωτικο προιον = Αριστο, οχι καλο!

 

 

Έχεις υφάκι που καλό θα ήταν να το κόψεις. Εκτός κι αν δε σε ενδιαφέρει να σε πάρουν στα σοβαρά. Δεν είμαστε εχθροί εδώ αλλά συζητάμε για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης. Αν έχεις να προτείνεις κάτι, κάντο και απέδειξε ότι αξίζει να ασχοληθούμε μαζί του.

 

 

Ένα γκουγκλάρισμα με έστειλε εδώ κι εδώ. Όταν οι μηχανολόγοι μιλάνε, καλό είναι οι υπόλοιποι να ακούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους παράγγειλα' date=' άντε να δούμε!

 

Εντιτ, τώρα είδα να μιλάτε για ξύλα. 180€!!!!!!!!!!! Είστε τρελλοί...

 

Κομμένα στους 35 πόντους (για σόμπα), μεσέ, παράδοση σπίτι, 90€ ο τόνος.

 

Βέβαια τα αγόρασα αρχές Ιουλίου αλλά και πάλι, πλέον στα 120 πουλιούνται. Χαλκιδική εδω, όβερ.

 

Εκεί στο νότο σας γδύνουν μάγκες![/quote']

 

Ποιους παραγγειλες τελικα; Λινκ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε , τα λεγομενα σου στερουνται "πειστικοτητας" (μη πω τιποτα χειροτερο).

Ειδικα τα υπογεγραμμισμενα. Μην περιμενεις να πειστει ο οποιοσδηποτε ετσι απλα. Κ ειδικα οταν αντιβαινουν τους νομους της φυσικης....

Εχεις να μας πεις κατι πιο χειροπιστο για αυτην την "επαναστατικη ρωσικη στριατιωτικη τεχνολογια"?

Να σας πεισω? Για πωλητη με περασες? Αμα θελεις αγορινα κανεις λιγο ψαξιμο και βρισκεις τα παντα.

Έχεις υφάκι που καλό θα ήταν να το κόψεις. Εκτός κι αν δε σε ενδιαφέρει να σε πάρουν στα σοβαρά. Δεν είμαστε εχθροί εδώ αλλά συζητάμε για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης. Αν έχεις να προτείνεις κάτι, κάντο και απέδειξε ότι αξίζει να ασχοληθούμε μαζί του.

 

 

Ένα γκουγκλάρισμα με έστειλε εδώ κι εδώ. Όταν οι μηχανολόγοι μιλάνε, καλό είναι οι υπόλοιποι να ακούμε.

Ασε το υφακι μου, δεν μαμαει κανεναν το υφακι μου. ;) Προτεινα κατι αρχικα και αμα διαβασεις καλα αλλος αρχισε το υφακι. Μην ειμαστε παιδια. Αν στο google βρισκεις αυτα δεν μπορω να σε βοηθησω. Ψαξε την χωρα καταγωγης του προιοντος και παρε τηλ να μαθεις αφου εισαι τοσο ξυπνιος. Ειπαμε αμα ψαχνεις στην ελλαδα εισαι κοροιδο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekparrot: Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω διαφήμιση στο κατάστημα (αν και μάλλον το αξίζει), αυτούς

 

@rhomio: Να πάρω μεταφραστή και ψάξω στη Ρωσία για ένα προϊόν που οι μηχανολόγοι συλήβδην το ξεσκίζουν, ένας εγκαταστάτης πόσταρε ότι δεν αποδίδει την αναμενόμενη θέρμανση ενώ καίει περισσότερο απ' όσο ισχυρίζονται οι κατασκευαστές και δεν βρήκα κανενα χρηστη να ποστάρει θετικές εμπειρίες; Πας καλά; Για πιο λόγο να το κάνω αυτό, αγορίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα πριν μιλησα με εναν που εχει θερμπποπους και μου ειπε οτι αυτος που ειναι στα 2000w αν το εχεις ανοιχτο 10 ωρες

καιει (σε αξια ρευματος) 1,20 ευρω.

 

Ισχυει κατι τετοιο ή μου λεει μαμακιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...