Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ps: πολύ ωραία και διαφωτιστική συζήτηση πάνω στο θέμα γίνεται κι εδώ: http://www.myphone.g...ad.php?t=186467 (μάλιστα βλέπω πως ο thanosf δίνει ρέστα).

 

Γιατί όχι φίλε zeppo;

 

Προσπαθώ να καταθέτω τις απόψεις μου όσο το δυνατόν πιο τεκμηριωμένα και επώνυμα. Δεν νομίζω ότι είναι κακό αυτό. Κατέχω πολυετή τεχνογνωσία γύρω από την θέρμανση και ίσως μπορώ να κατευθύνω σε μερικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι αν είναι σωστή μια ιδιοκατασκευή στο τζάκι μου:

 

Είμαι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και το τζάκι μου έχει γυψοσανίδα όπου μέσα περνάνε άλλοι 3 σωλήνες των τζακιών των υπολοίπων ορόφων. Φυσικά η θερμοκρασία που βγάζουν χάνεται ανεκμετάλλευτη.

Αν ανοίξω τρύπα και β'αλω μια σκάρα πχ στους 15 πόντους από το έδαφος και άλλη μία ψηλά κοντά στο ταβάνι, θα δημιουργηθεί ροή που θα δίνει ζεστό αέρα πάνω;

 

Κάτι δηλαδή όπως οι θερμοπομποί που τραβάνε κρύο αέρα από χαμηλά και δίνουν ζεστό ψηλά...

 

Oχι μονο αυτο, μαπορεις να προσθέσεις και ενα μοτέρ ωστε να στέλνει αερα απο κατω και να τον βγάζεις επάνω, πολυ καλη ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι φίλε zeppo;

 

Προσπαθώ να καταθέτω τις απόψεις μου όσο το δυνατόν πιο τεκμηριωμένα και επώνυμα. Δεν νομίζω ότι είναι κακό αυτό. Κατέχω πολυετή τεχνογνωσία γύρω από την θέρμανση και ίσως μπορώ να κατευθύνω σε μερικά πράγματα.

 

Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ, φίλε συνονόματε :)

 

Αν δεν βγουν να μιλήσουν αυτοί που έχουν εμπειρία πάνω στο θέμα, ποιος θα βγει. Ειδικά αυτό με τους ηλεκτρονικούς θερμοστάτες που έγραψες, μού επιβεβαίωσε όσα άκουγα εδώ και βδομάδες από φίλους μου (εξίσου άσχετους με εμένα πάνω στο θέμα). Ότι έπρεπε να πάρω οπωσδήποτε convector με τέτοιο θερμοστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας θερμοστάτης ακριβείας εξοικονομεί μόνο αν βάλεις και τους 2 στην ίδια θερμοκρασία. Μπορείς απλά να βάλεις τον απλό 1-2 βαθμούς ποιο κάτω και είναι το ίδιο.

 

Ποιά η διαφορά από όλα αυτά τα ακριβά που δείχνεται με ένα delongi hs20f των 50 ευρώ; H αντίσταση που έχουν δεν παράγει ακριβώς την ίδια θερμότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η διαφορά από όλα αυτά τα ακριβά που δείχνεται με ένα delongi hs20f των 50 ευρώ; H αντίσταση που έχουν δεν παράγει ακριβώς την ίδια θερμότητα;

 

και εγώ έχω την ίδια απορία:

 

οι φτηνοί θερμοπομποί του carrefour είναι ΟΚ ή επικίνδυνοι;

πχ ο delonghi κοστίζει 50 ευρώ ενώ του carrefour 22.

 

Επίσης μήπως ξέρετε αν οι περσίδες που βγαίνει ο αέρας παίζουν σημαντικό ρόλο;

διότι πχ στο ένα delonghi οι οπές είναι στο πάνω μέρος με κατεύθυνση προς τα πάνω (δεν έχουν μπροστά-πίσω) ενώ σε κάποια άλλα βρίσκονται πάνω λοξά και σε κάποιους ακριβούς θερμοπομπούς βρίσκονται ψηλά μεν αλλά με κατεύθυνση προς τα μπροστά και όχι προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μην τα ισοπεδώνετε. Τα βατ δείχνουν πόσο καταναλώνουν όση ώρα είναι ενεργά όχι πόση ζέστη βγάζουν. Δεν είναι όλα τα υλικά ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια ερώτηση που κάνω σαν καταναλωτής δεν χωράει το χιουμοράκι.

Πάμε ξανά.

Έχουμε καμια πρόταση για σόμπα υγραερίου;Εχω βρει κάποιες με 100 ευρω που έχουν και ασφάλεια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr...l?id=HAP.001013

 

http://www.praktiker.gr/c/sompes-aksesouar-567?catId=567&CurrentPage=3

 

Για μένα μην πάρεις θα ταλαιπωρηθείς με τις μπουκάλες, άσε που δεν ξέρω αν κάνουν και τέλεια καύση. Προτείνουμε μονο καθαρές λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Οταν λες θα ταλαιπωρηθώ με τις μπουκάλες;Τι εννοείς επίσης καθαρές λύσεις;

Εχεις να προτείνεις κάτι ποιο φθηνό δίχως ρεύμα;Τοσο σε απόδοση/κόστος οσο και σε κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις σόμπες υγραερίου είπα τη γνώμη μου εδώ πέρα. Η δικιά μας δε μυρίζει καθόλου, ένας μπάρμπας μου που χε πάρει (πριν 20 χρόνια βέβαια) μύριζε και δε τη χρησιμοποίησε. Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από άποψη τεχνολογίας τελευταία.

Αλλαγή μπουκάλας, delivery της και τοποθέτηση 19€ από κει που παίρνουμε. Δεν ξέρω αν όλοι κάνουν delivery/τοποθέτηση και αν το κάνουν δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kilotakias Kάθε λίγο και λιγάκι θα παραγγέλνεις μπουκάλες. Καθαρή λύση = να μην μυρίζει. Κλιματιστικό inverter προτείνω μαζί με θερμοπομπούς τύπου 'atlantic, adax'. Αν λείπει το kλιματιστικό τότε πάμε σε άλλες λύσεις.

 

Αν δεν σε πειράζει η τρυπα στον τοίχο & το μπουρί μέσα στο σπίτι σου προτείνω ξυλόσομπα με επιφύλαξη για τον ανάποδο άνεμο όταν χτυπάει στο εξαερισμό. Δεν ξέρω τι γίνετε τότε. Επίσης ταλαιπωρία το κουβάλημα ξύλων. Κανεις 75% οικονομία μονο αυτό...

 

antonl δεν είπα ότι δεν είναι δωρεάν η τοποθέτηση. κάθε λίγο και λιγάκι να έρχονται εργάτες μέσα στο σπίτι σου & να κουβαλάνε μπουκάλες δεν είναι ότι καλύτερο. Υγρό καύσιμο είναι, εκτος ότι είναι επικίνδυνο δεν ξέρω αν κάνει τέλεια καύση. Το εxής ψάξει? Δεν είναι καθαρή λύση. Ούτε και οι ξυλόσομπες

Επεξ/σία από pascalia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...