Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, για το shopon έλεγα.

 

Μια ελαφρώς off-topic απορία: Σε διαμέρισμα με αυτονομία αν κλείσω τα σώματα στα δωμάτια που δεν χρησιμοποιώ, θα έχω όφελος ή όχι;

Το ρολόι χρέωσης γράφει ώρες. Να υποθέσω ότι αν δουλεύω με τα μισά σώματα θα ζεσταίνουν πολύ πιο γρήγορα τα υπόλοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερο νερό => λιγότερη ώρα να ζεσταθεί => λιγότερος χρόνος λειτουργείας καυστήρα => λιγότερο πετρέλαιο => πρόφιτ.

 

κάτι με μπερδεύει...

Ο καυστήρας δεν θα καίει έτσι κι αλλιώς αν πχ έχουν ανάψει 10 διαμερίσματα τη θέρμανση; Άρα δεν θα χρεώνει και τους 10 φουλ;

Πως ξεχωρίζει ότι πχ εγώ δεν χρειάζομαι να λειτουργεί παρά μόνο ο κυκλοφορητής και να μην με χρεώσει φουλ;

Αφού θα έχω το διακόπτη ανοιχτό δεν θα με χρεώνει το ίδιο ή καίω τα μισά ή όλα τα σώματα;

Το κέρδος μου προκύπτει μήπως μόνο αν κλείσω σε συντομότερο χρόνο το διακόπτη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερο νερό => λιγότερη ώρα να ζεσταθεί => λιγότερος χρόνος λειτουργείας καυστήρα => λιγότερο πετρέλαιο => πρόφιτ.

 

Έλιωσα με το "πρόφιτ" :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικό όγκο νερού θα δίνει ο κυκλοφορητής σε 8 σώματα και διαφορετικό σε 4, μικρότερη κυκλοφορία, λιγότερα χιλιοστά, λιγότερη χρέωση ( ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι με μπερδεύει...

Ο καυστήρας δεν θα καίει έτσι κι αλλιώς αν πχ έχουν ανάψει 10 διαμερίσματα τη θέρμανση; Άρα δεν θα χρεώνει και τους 10 φουλ;

Πως ξεχωρίζει ότι πχ εγώ δεν χρειάζομαι να λειτουργεί παρά μόνο ο κυκλοφορητής και να μην με χρεώσει φουλ;

Αφού θα έχω το διακόπτη ανοιχτό δεν θα με χρεώνει το ίδιο ή καίω τα μισά ή όλα τα σώματα;

Το κέρδος μου προκύπτει μήπως μόνο αν κλείσω σε συντομότερο χρόνο το διακόπτη μου;

 

Νόμιζα μιλούσες για καθαρή αυτόνομη. Άκυρο λοιπόν: σε περιπτώσεις με κοινή δεξαμενή, πέραν του ότι υπάρχει νόμος (15% επί του κόστους για ακατοίκητο διαμέρισμα, 35% για κατοικημένο, και ας μην καις τπτ) δεν μπορεί να υπολογιστεί κέρδος από κλειστά σώματα κτλ γιατί ο στάνταρ μετρητής μετράει ώρες χρήσης (και άρα δε σε συμφέρει να έχεις κλείσει τα μισά σώματα, δεν κερδίζεις κάτι). Υπάρχει όμως και θερμιδομετρητής που μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια την ενέργεια που σπαταλάς για θέρμανση και που επηρεάζεται από τα πόσα σώματα έχεις ανοιχτά. Αν η πολυκατοικία είναι καινούρια και ο εγκαταστάτης μάγκας, ίσως είσαι τυχερός και έχεις τέτοιους μετρητές.

 

εντιτ, αυτά τα ξέρω από τη σκοπιά του καταναλωτή. Ας διορθώσει κάποιος αν έχω πει καμιά παπάτζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει ιδιαίτερα να πάρω και τον φασόν (αν και σίγουρα δεν θα έχει την 5ετή εγγύηση της sanihellas). Το θέμα είναι μην πάνε να μου πασάρουν τον ουκρανικό στην τιμή του γαλλικού, αφού έχουν περίπου 20 ευρώ διαφορά.

Δεν εχει σιγουρα 5ετη εγγυηση απο την sanihellas.Ο design ειναι παραεισαγωγη ενω αυτος που λεει made in France εχει κανονικα 5ετη εγγυηση.

Τους εφερε και το eshop τους atlantic (design) αλλα γραφει οτι εχουν 5ετη εγγυηση.Λογικα οχι απο την sanihellas αλλα εγγυηση καταστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω γραπτή 5ετή εγγύηση καταστήματος. Επίσης, κόψτε αυτό με το φασόν. Υπάρχουν οι Made in France και οι Made in Ukraine. Για ποιο λόγο θεωρείτε τους 2ους κατώτερους, that beats me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα καμια 5-6 σελιδες πισω και δεν ειδα να αναφερει κανεις για πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας.Ενας φιλος πηρε ενα κινεζικο απο εδω http://www.smart-cover.gr/product_info.php?cPath=149_148&products_id=608 και μου λεει οτι ειναι ευχαριστημενος.Εγω σημερα παρηγγειλα αυτο http://www.infraklima.gr/main2.php?page_lang=173&mpage=107 των 950W μαζι με την εκτυπωση στα 400ευρω.Ειναι γερμανικης προελευσης, ελληνικης συναρμολογησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω θερμανση για τη τουαλετα και ειμαι αναμεσα σε αεροθερμο καισ θερμαστρα χαλαζια.επειδη εχω μικρο παιδι ειναι υγιεινος ο χαλαζιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μπανια αεροθερμο με (υποτιθεμενη) ασφαλεια για σταγονες νερου...

Εγω ακομη και με το ρελιε διαρροης - βραχυκυκλωματος οταν μπαινουν παιδια

δεν θα διακινδυνευα τιποτε ηλεκτρικο μεσα στο μπανιο παντως!

Μια χαρα ειναι το αλογονο - χαλαζιας σε θεμα υγειας.

Αγορασα για να ζεσταινω το μπανιο, πριν μπω μεσα το Kerosun BH-25 (απο το katokato.gr τοτε)

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Για το μπάνιο πιστεύω κι εγώ ότι δεν χρειάζονται ούτε ογκώδεις, ούτε επίφοβες, ούτε ακριβές συσκευές. Ένα ταπεινό αερόθερμο μάρκας αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που πιάσαμε τα αερόθερμα...απορία: Γίνεται διαφορετικά αερόθερμα των 2000watt max να έχουν χαώδεις διαφορές μεταξύ τους;

 

Πρόσφατα πήρα ένα μάρκας Izzy,το οποίο προτίμησα μόνο και μόνο επειδή με πιάσανε οι τσιφουτιές μου.Μου κάνει εντύπωση που ακόμα και στην δεύτερη σκάλα (υποτίθεται 2000watt) και μετά απο αρκετή ώρα α) απλά σπάει στο κρύο μέσα στο μπάνιο και β) μπορώ να βάλω το χέρι μου μπροστά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.Αν όντως τραβάει αυτά τα 2000watt απο την πρίζα,δέν θα έπρεπε να μεταφέρει αυτή την ενέργεια στον χώρο με την μορφή θερμότητας;Εκτός και αν είναι χαλασμένο ή δέν είναι 2000watt οπότε το κάναμε το good buy πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...