Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...]

antonl δεν είπα ότι δεν είναι δωρεάν η τοποθέτηση. κάθε λίγο και λιγάκι να έρχονται εργάτες μέσα στο σπίτι σου & να κουβαλάνε μπουκάλες δεν είναι ότι καλύτερο. Υγρό καύσιμο είναι, εκτος ότι είναι επικίνδυνο δεν ξέρω αν κάνει τέλεια καύση. Το εxής ψάξει? Δεν είναι καθαρή λύση. Ούτε και οι ξυλόσομπες

Το ότι έρχεται ο υπάλληλος και τοποθετεί την μπουκάλα ό,τι ώρα χρειαστείς (όταν λειτουργεί το μαγαζί φυσικά), για μας δεν είναι πρόβλημα. Δεν έχω ψάξει σχετικά με το θέμα απλά λέω την εμπειρία μου μετά από 30 χρόνια αποκλειστικής θέρμανσης μ αυτόν τον τρόπο. Τι έχεις βρει στην έρευνα σου και λες ότι δεν είναι καθαρή λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια πρόταση σε convector 2000w (κατά προτίμηση με ροδάκια αλλά δεν με χαλάει και σκέτη βάση), αθόρυβο, με ηλεκτρονικό θερμοστάτη και τιμή γύρω στα 80-120 ευρώ;

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως είναι η μπουκάλα για τηγάνισμα, αλλά στη σόμπα αλλάζει πανεύκολα. Μόνο ένα κλειδί θες για να σφίξεις καλά το παξιμάδι στην ένωση.

Η ποιότητα θέρμανσης εξαρτάται από το καύσιμο, πχ αν πάρεις βουτανίου θα σου βγει πιο ακριβά αλλά θα την καις λιγότερο (ή για περισσότερο καιρό και χαμηλότερα αν έχει ρύθμιση έντασης η σόμπα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να σα πως και εγω την γνωμη μου που εβαλα ξυλοσομπα,ειναι ενα πραγμα που δεν θα το ξανακανω ναι μεν εχει τα + αλλα εχει και πολλα - μα παρα πολλα προτιμω να μην ξαναπαω πουθενα και να κραταω τα λεφτα για το πετρελαιο παρα το μαρτυριο που τραβαω με την βρωμα,καπνα,κουβαλημα και παρα πολλα αλλα :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα με κάνεις; 2η χρονιά με ξυλόσομπα κι είμαι καταευχαριστημένος.

 

Βρώμα δεν έχω.

Κάπνα δεν έχω.

Το κουβάλημα δεν με χαλάει.

Ποιο άλλο πρόβλημα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι και εγώ σε αναζήτηση εναλλακτικού τρόπου θέρμανσης.

Το θέμα έχει ως εξής:

Μένω σε διαμέρισμα 100τμ. και η απόφαση της πολυκατοικίας ήταν να ανάβει η κεντρική θέρμανση 5ώρες από Δεκέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο. Πετρέλαιο υπάρχει μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου περίπου, αλλά παίζει η μεγάλη πιθανότητα αρκετοί να μην μπορούν να πληρώσουν για την προμήθεια πετρελαίου και έτσι ή το καλοριφέρ να ανάβει λιγότερο ή και καθόλου. Εκτός βέβαια και την αντίδραση των υπολοίπων που μπορούν να πληρώσουν.

Έτσι λοιπόν βρίσκομαι σε δίλλημα. Σόμπα κηροζίνης (Kerosun αξίας 300€), με δεδομένο ότι η κηροζίνη κοστίζει 2,5€/lt , ή σόμπα πέλλετ αξίας € 1.500 τουλάχιστον με δεδομένο ότι το πέλλετ κοστίζει 5€/15Kgr.

 

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι θα γίνει στα σίγουρα με το πετρέλαιο όχι μόνο φέτος αλλά ποιά θα είναι και η εξέλιξη μελλοντικά, δηλ. αν η σόμπα θα είναι επικουρική ή κύρια πηγή θέρμανσης.

 

Επίσης δεν κατάλαβα αν η σόμπα πέλλετ χρειάζεται οποσδήποτε μπουριά και τρύπα στον τοίχο ή όχι.

 

Έχει κάποιος τέτοιων ειδών σόμπες; δηλ. κηροζίνης ή πέλλετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία από τις δύο αλλά ξέρω ότι η πέλλετ θέλει μπουρί-καμινάδα η kerosun όχι.

Η πέλλετ είναι σχεδόν μόνιμη η εγκατάστασή της δηλαδή δεν μετακινήτε στον χώρο όπου θέλεις.

Η kerosun έχει ρόδες και την πας όπου θες αφού δεν έχει καμινάδα.

Και η πέλλετ και η inverter kerosun θέλουν ρεύμα, η απλή kerosun δεν θέλει.

Αυτά από μένα.

Περίμενε να απαντήσει και κανείς άλλος που να έχει δουλέψει τέτοιες σόμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις τρομερή οικονομία με την σόμπα κηροζίνης και θερμαίνει πολύ καλά αλλά όταν ανάβει και όταν σβήνει (νομίζω κυρίως το 2ο) μιρίζει. Γιαυτό πρέπει να την ανάβεις και σβύνεις στο μπαλκόνι, κάθε φορά. Σκέψου το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει κλιματιστικό inverter 9000btu με υγραντήρα καθώς έχω πρόβλημα με το ξερό αέρα; Ένας παπάρας πωλητής μου πρότεινε το Fujitsu ASYG09LLCB αλλα δεν βλέπω πουθενά να λέει ότι έχει υγραντήρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος δε θα βαλω πετρελαιο. Εχω βαλει θερμοπομπους και μου ζεστενουν μια χαρα. Ελεγα για συμπληρωμα να παρω σομπα υγραεριου.

Επειδη εχω μωρο στο σπιτι...

1.μυριζουν αυτες?κοιτουσα μια ντελονγκι 140ευρω

2.καινε και ρευμα αυτες??? Αν ναι.αν εχει διακοπη ρευματος δηλαδη δε θα δουλεψει?

3.ενας ιονιστης θα καθαριζε απο το διοξειδιο του ανθρακα το χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kι εγώ σκέφτομαι να κινηθώ εναλλακτικά φέτος και θέλω να πάω σε οικονομική λύση.

Έχω καταλήξει στη λύση θερμοπομπού ή κονβέκτορα και ομολογώ ότι δεν έχω καταφέρει να καταλάβω ποια λύση είναι πιο αποδοτική και πιο οικονομική από τις 2. Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμα τι διαφορά έχει ένας θερμοπομπός π.χ. των 100Ε με έναν των 400 στα ίδια βατ.

Έχω βρει κι αυτό που είναι και κονβέκτορας και θερμοπομπός, είναι καλή μια τέτοια λύση; http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106888

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...