Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς να προτείνει κλιματιστικό inverter 9000btu με υγραντήρα καθώς έχω πρόβλημα με το ξερό αέρα; Ένας παπάρας πωλητής μου πρότεινε το Fujitsu ASYG09LLCB αλλα δεν βλέπω πουθενά να λέει ότι έχει υγραντήρα...

Daikin ururu sarara

http://www.daikin.gr/for-your-home/products/index.jsp?market=mark0&residential_quick_links=Multisplit&residential_quick_links=Split&keyword=&page=1

Μόνο αυτό ξέρω να κάνει και ύγρανση αλλά πρέπει να είναι σχετικά ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H συγκεκριμένη μάρκα είναι για τους έχοντες. Με τόσα λεφτά παίρνεις φτηνό inverter

 

Λάθος link είχα βάλει, το διόρθωσα τώρα. Το σωστό είναι αυτό http://www.kotsovolo...?catid=10106888

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα φορητά κλιματιστικά πχ http://www.kolomvounis.gr/klimatismos-epochiaka/forita-klimatistika/olimpia-splendid-piu-cube-comfort-line.html κάνουν δουλειά;

Υστερούν σε σχέση με ένα κλασικό κλιματιστικό τοίχου;

Μήπως είναι καλή λύση για χώρο που δεν μπορεί να βγει εύκολα εξωτερική μονάδα ή για νοικιασμένο σπίτι που σε 1-2 χρόνια θα φύγει ο φοιτητής και θα το πάρει μαζί του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε ένα η μάναμ στο χωριό, της το είχε χαρίσει ένας φίλος. Έκανε απίστευτη φασαρία, και το αποτέλεσμα ήταν από μέτριο εως ανύπαρκτο. Το χάρισε κι αυτή σε κάποιο άλλο θύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.redwell.gr/index.asp

 

 

Φαίνεται μια πάρα πολύ καλή λύση!!! παρόλα αυτά το έχει πάρει κανείς? εκτός αυτού πόσο κοστίζει? εγκατάσταση και κατανάλωση/λειτουργία, δουλεύει με Ηλ. ρεύμα? γιατί αν είναι να έρχεται η δεη 600 ευρώ τι να το κάνεις?

 

Πήρα τηλ τον αντιπρόσωπο στο Ηράκλειο Κρήτης και μου είπε ότι πρέπει να έρθει από τον χώρο μου να μετρήσει τετραγωνικά κτλ, να δει την διαμόρφωση του χώρου και έπειτα να μου πει τι σώματα θα χρειαστώ. Μετάφραση: Να έρθω στο χόρο σου να δω και έπειτα να σου να βάλεις κάτι παραπάνω από ότι χρειάζεσαι ( και πιο ακριβό ).

Δεν είμαι καχύποπτος αλλά μου φάνηκε κάπως... παρόλα αυτά ρώτησα για τιμές και ξεκινάνε από 200 ευρώ!!!! πολύ ακριβό! αν σκεφθείς ότι στον κοτσόβολο νομίζω βρίσκεις πιο οικονομικά, και την τοποθέτηση την κάνεις και μόνος σου!

Θα το ψάξω περισσότερο.

Επεξ/σία από Daemonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω τις μέχρι τώρα εμπειρίες.

 

1. Θερμοπομποί: Τους χρησιμοποίησα πρώτη φορά χτες το βράδυ. Χρησιμοποιώ από 1 σε κάθε υπνοδωμάτιο και η κύρια λειτουργία τους είναι να μην το αφήσουν να παγώσει. Τους ρύθμισα στους 18 βαθμούς και έλεγχα τη θερμοκρασία με θερμόμετρο. Τις πρώτες 3 ώρες, μετά πήγα για ύπνο, η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 18 βαθμούς. Το πρωί που ξαναείδα το θερμόμετρο, το ίδιο έδειχνε.

Επίσης, σπάνια τους έβλεπα να ανάβουν κι αυτό για πολύ λίγο. Θετικά λοιπόν τα πρώτα σχόλια.

 

2. Ηλεκτρικές σόμπες με λάμπες χαλαζία. Πήρα 1 για μια αίθουσα στο φροντιστήριο που έχω και που το αικοντίσιον, απλό 9αράκι, δεν παλεύει να τη ζεστάνει. 15τμ η αίθουσα. Μάγκες, έπαθα πλάκα. Μιλάμε για αίθουσα που είχε να θερμανθεί 18 ώρες κι ήταν εντελώς παγωμένη (δεν έχω θερμόμετρο αλλά δεν πρέπει να είχε πάνω από 14 βαθμούς). Σε 45 λεπτά είχε φτάσει τους 20 και μετά έκλεισα τις 2 σκάλες (έχει 3) και διατήρησε με ευκολία τη θερμοκρασία. Όταν έμενε η πόρτα για ώρα ανοιχτή και κρύωνε η τάξη, τότε άναβα για λίγο και τη 2η σκάλα και ήταν μια χαρά. Συνολικά είναι 2400βατ αλλά με τη μία σκάλα μόνο καίει 1000 ενώ το αιρκοντίσιον είναι 2500 και δε σταματούσε στιγμή -χώρια που δε ζέσταινε. 60ευρώ αγορά, θα τα βγάλω από το λιγότερο ηλεκτρικό στο μάνι-μάνι. Τη θεωρώ πολύ καλή λύση για να ζεστάνεις γρήγορα είναι μικρό δωμάτιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρήγγειλα κι έναν κονβέκτορα Atlantic F117 2000 w (υποτίθεται τον αυθεντικό γαλλικό και όχι τον "design" φασόν). Μόλις τον παραλάβω θα πω εντυπώσεις. Αυτό που δυσκολεύτηκα να βρω ήταν τα ποδαράκια στήριξής του. Τελικά τα παρήγγειλα από άλλο μαγαζί και περιμένω ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρήγγειλα κι έναν κονβέκτορα Atlantic F117 2000 w (υποτίθεται τον αυθεντικό γαλλικό και όχι τον "design" φασόν). Μόλις τον παραλάβω θα πω εντυπώσεις. Αυτό που δυσκολεύτηκα να βρω ήταν τα ποδαράκια στήριξής του. Τελικά τα παρήγγειλα από άλλο μαγαζί και περιμένω ενημέρωση.

 

τυχερός είσαι! Εγώ στο μαγαζί που κοίταζα έβγαλε σήμερα διαθέσιμα τα πόδια και ταυτόχρονα εξαφάνισε τον θερμοπομπό f117 made in france.

Δεν την παλεύω... Ή τον θερμοπομπό έχουν ή τα πόδια. Οχι ταυτόχρονα και τα δύο!

 

Κατάλαβες αν o F117 διαφέρει από τον F117P compact ή πρόκειται για το ίδιο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ μάλλον λες το shopon ε; Από αυτούς παρήγγειλα τον Atlantic. Ίσως γι' αυτό δεν με έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο για επιβεβαίωση (την άλλη φορά που πήρα το Nobo, μου τηλεφώνησαν μέσα σε μια μέρα). Μπορεί να τους τελείωσε και να τον εξαφάνισαν από το site. Ελπίζω τουλάχιστον να μη μου στείλουν τον μαϊμουδέ, γιατί θα έχουμε άλλα.

 

Επίσης τους έστειλα email πριν καμια βδομάδα να ρωτήσω για τα ποδαράκια και δεν μου απάντησαν ποτέ. Τελοσπάντων, άντε να δούμε...

 

ps: δεν έχω καν υπ' όψη μου τον F117P compact. Απ' ότι θυμάμαι παρήγγειλα τη "σκέτη" έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον "φασόν". Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί τον λέτε έτσι. Αυτός φτιάχνεται στην Ουκρανία. Της ίδιας εταιρείας είναι όμως και αυτό που μετράει είναι η τεχνογνωσία και τα υλικά' ως εκ τούτου η χώρα παραγωγής μου είναι αδιάφορη. Άλλωστε, οι περισσότερες μάρκες χρησιμοποιούν χώρες με χαμηλούς μισθούς για την παραγωγή των προϊόντων τους, από αυτοκίνητα μέχρι παπούτσια.

 

Για όσους δεν κατάλαβαν, μιλάω για τον Atlantic F1117D 2000W.

 

Υ.Γ. Για κάποιον που ρώτησε, με ανεμιστήρα δεν είναι θερμοπομπός, είναι αερόθερμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοπομπός και κονβέκτορας είναι το ίδιο πράγμα ή έχουν διαφορά;

Αυτός πώς σας φαίνεται; Είναι ο Daewoo DHQ7535 http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106888 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει ιδιαίτερα να πάρω και τον φασόν (αν και σίγουρα δεν θα έχει την 5ετή εγγύηση της sanihellas). Το θέμα είναι μην πάνε να μου πασάρουν τον ουκρανικό στην τιμή του γαλλικού, αφού έχουν περίπου 20 ευρώ διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...