Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που πιάσαμε τα αερόθερμα...απορία: Γίνεται διαφορετικά αερόθερμα των 2000watt max να έχουν χαώδεις διαφορές μεταξύ τους;

 

Πρόσφατα πήρα ένα μάρκας Izzy,το οποίο προτίμησα μόνο και μόνο επειδή με πιάσανε οι τσιφουτιές μου.Μου κάνει εντύπωση που ακόμα και στην δεύτερη σκάλα (υποτίθεται 2000watt) και μετά απο αρκετή ώρα α) απλά σπάει στο κρύο μέσα στο μπάνιο και β) μπορώ να βάλω το χέρι μου μπροστά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.Αν όντως τραβάει αυτά τα 2000watt απο την πρίζα,δέν θα έπρεπε να μεταφέρει αυτή την ενέργεια στον χώρο με την μορφή θερμότητας;Εκτός και αν είναι χαλασμένο ή δέν είναι 2000watt οπότε το κάναμε το good buy πάλι...

 

Σε στιφουτοαεροθερμο 2000W που πηρα το συνδεσα με μετρητη και μου εβγαλε 1845w καταναλωση οποτε δεν αποκλειεται να βγαζει λιγοτερο απο οσο λεει. Επισεις ενα βραδυ μετα απο χρηση 15 λεπτων αρχισε να πεταει σπιθες......προσοχη με τα φθηνα μην παρετε καμια φωτια, πλεων το δουλευω μονο στα 1000w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν λεει 2000 WATT κι απ τη Γκανα να ειναι καταναλωνει ρευμα 2000-

Αλλο πραγμα η αποδοση θερμοτητας στο χωρο.

Οσο για τις τιμες εφ οσον εχουν τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα, τοτε στα ακριβα - επωνυμα πληρωνεις για τους επιπλεον ελεγχους - πιστοποιητικα ασφαλειας, δεν εχει σημασια το πού κατασκευαζονται!

Τα αεροθερμα ειναι ιδανικα για να ζεσταινεις (μονο) τα ποδαρακια σου γιατι θερμαινουν μονο προς τα εκει που κοιτανε, εξ αυτου και η δυνατοτητα περιστροφης μπας και καλυψουν λιγο πιο περα, πολυς θορυβος απ τον ανεμιστηρα και ρευμα ανευ ουσιας...

ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ δεν υπαρχουν μονο με μεγαλυτερη προστασια απο σταγονες υπο γωνια εαν δειτε τον κωδικο IP θα καταλαβετε τι φουμαρα πουλανε, απλα το ανοιγετε πριν μπειτε και μακρυα απ τη μπανιερα για σιγουρια, υπαρχουν και για τον τοιχο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να απορεί κανείς που δέν έχω πεθάνει ακόμα.Χρόνια τώρα μπάνιο στο πατρικό,με τόσους υδρατμούς στον χώρο που κόβεις την ομίχλη με μαχαίρι και εγώ εκεί...με το παπάκι μου και το αερόθερμο να δουλεύει υπερωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, όλα σχετικά είναι. Για 1-2 ώρες παλεύετε. Αλλά αν σκοπεύεις να δουλεύεις με αερόθερμο κανά 8ώρο, καλό είναι να γίνεις μέτοχος στο σταθμό Πτολεμαίδας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα σαν οικονομική λύση δέν συνίσταται? Και ρωτώ! ποιά οικονομική λύση υπαρχει? γιατι το να χρεωθείς να βάλεις θερμοπομπούς κάνα 600άρι δεν είναι λύση, να βάλεις αερόθερμο πάλι δεν είναι, να βάλεις πετρέλαιο πάλι δεν είναι!! τι υπάρχει δλδ? ούτε η σόμπα συμφαίρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη πρεπει να βαλω αμεσα θερμανση στο μπανιο για τη μικρη...

θα βαλω χαλαζια/αλογονου. το μπανιο ειναι 6τμ

να παρω 1200,1500 ή 1800 βατ?

θελω να ζεσταινει γρηγορα,οσο πιο πολα βατ τοσο πιο γρηγορα θα ζεστανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη πρεπει να βαλω αμεσα θερμανση στο μπανιο για τη μικρη...

θα βαλω χαλαζια/αλογονου. το μπανιο ειναι 6τμ

να παρω 1200,1500 ή 1800 βατ?

θελω να ζεσταινει γρηγορα,οσο πιο πολα βατ τοσο πιο γρηγορα θα ζεστανει?

 

Για μπανιο καλυτερη λυση ισως ειναι το αεροθερμο, στα 2000W ζεσταινει γρηγορα και αμεσα, αφου η χρηση θα ειναι για 20-30λεπτα και παραλληλα κοβει λιγο την υγρασια. Προσοχη να ειναι μακρια απο νερα και να σηκωνει η μπριζα και τα καλωδια τα φορτια, αλλοιως για σιγουρια βαλτο στα 1000W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κονιάκ (πάρτε ένα καλό, όχι το τριάστερο μεταξά, μην είστε μπίτι τσίπηδες) και τα χέρια ανάμεσα στα μπούτια της ή μέσα στο σουτιέν/βρακί της.

Προσοχή να μην είναι 1. κρυουλιάρα και 2. "δεν πίνω κονιάκ", θα σας βγάλει την παναγία με τη γκρίνια της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορω να ξερω αμα μια πριζα σηκωνει πολλα βατ?

οι ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις του σπιτιου μου ειναι ολοκαινουργιες,εγιναν πριν μηνες.

οποτε υποτιθεται οτι ολες οι πριζες σηκωνουν πολα βατ ή καποιες ναι και καποιες οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορω να ξερω αμα μια πριζα σηκωνει πολλα βατ?

οι ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις του σπιτιου μου ειναι ολοκαινουργιες,εγιναν πριν μηνες.

οποτε υποτιθεται οτι ολες οι πριζες σηκωνουν πολα βατ ή καποιες ναι και καποιες οχι?

 

Σε πολλα μπανια οι μπριζες δεν ειναι οι κλασικες χωνευτες αλλα συνδεμενες με τον φωτιστικο του μπανιου. Νομιζω απαγορευεται να εχεις μπριζα στο μπανιο οποτε πολλοι βγαζουν μια απο τα φωτα. Αυτες οι μπριζες ενδεχομενος να μην μπορουν να σηκωσουν πολλα βατ, βαρια βαρια ενα σεσουας και αυτο για λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...