Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...για την ακρίβεια, προσπαθεί να πείσει αυτούς που τους παίρνει οικονομικά να βάλουν πετρέλαιο, αντί να κάνουν τη βλακεία και να παρασυρθούν από το τρεντ της εποχής και πάνω στην ανεμελιά των καταθέσεών τους να παραγγείλουν τόννους ξυλείας που δεν θα έχουν μετά πού να τους βάλουν, χωρίς καν να υπολογίζουν το ακαλαίσθητο της τρύπας σε τοίχο και το τράτζικ της εικόνας ενός τσουνιού να πετάγεται από ένα σπίτι προς τον ουρανό. Και με διαφορετικά λόγια, να ξυπνήσει αυτούς που δεν μπορούν από μόνοι τους να καταλάβουν το πόσο πιο ξεκούραστη και λιγότερο μπελαλίδικη είναι η χρήση του πετρελαίου που ρέει με κουμπάκια σε σχέση με το να είσαι συνεχώς στην τσίτα με τα κούτσουρα - γι' αυτό ν' αφήσουν τις χαζομάρες και να σκεφτούν ως πολιτισμένοι άνθρωποι, αφού λεφτά υπάρχουν. 

Αν το αναλύσεις, δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-5 ώρες 2 άτομα; Και το λες λες και είναι 5 λεπτά. Βάλε μέσα και καθάρισμα σόμπας, μάζεμα στάχτης, φόρτωμα ξύλων μέσα στην σόμπα, και δεν θα κάνεις άλλη δουλειά. Αν σε ένα μπλοκάκι προσθέτεις όλο τον χρόνο που ασχολήσαι με την ξυλόσομπα, πόσο θα βγεί 1 εβδομάδα το χρόνο τουλάχιστον. Χρόνος πεταμένος στα σκουπίδια. 

 

-Η διαφορά όμως του λέβιτα με την ζυλόσομπα ή το τζάκι είναι οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. Είναι έξω απο αυτό σε ένα δωματιάκι μακρυά. 

 

-Λίγη κάπνα αν είναι καλή η σόμπα; ΚΑΘΟΛΟΥ  ρε μεγάλε. ΔΕΝ θέλω καθόλου. Αυτό έλειπε να είναι και πολύ. Αν φυσίξει ανάποδος άνεμος στο μπουρί και στα φέρει μέσα τι κάνεις εκεί;

 

-Στάχτη έχεις γιατί καίγεται το ξύλο και πρέπει να την μαζέψεις. Και επειδή όλοι έχουμε δει πως είναι η στάχτη ΟΤΙ και να κάψεις και όπως και να την μαζέψεις θα σκορπίσει λίγο (δεν το βλέπεις πάντα) και θα μιρίσει το δωμάτιο. Αργά Αργά θα παίρνεις την δόση σου.

 

Άσε το άλλο με τα αποκαίδια που καμια φορά καίνε ακόμα και πρέπει να τα αφήσεις να κρυώσουν για να μην βάλεις φωτιά στην σακούλα σκουπιδιών.

 

-Κάθε 20 μέρες θα ψεκάζω τα ξύλα με φάρμακο; Δεν γουστάρω επαφή με χημικά ούτε να χαλάω τον χρόνο μου σε μαλακίες. Sorry κιόλας.

 

Ο κίνδυνος είναι ελάχιστος άλλα ΑΝ Η ΜΠΙΛΙΑ κάτσει εκεί, θα βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα. Οπότε με θέματα ασφαλείας δεν παίζουμε.

 

-5-6 λέξεις για την ρύπανση; Καλα και εσύ/εσείς πηγαίντε καήτε-πεθάνετε, οι υπόλοιποι που ανέχονται την βρωμιά που αφήνει αυτό που καίτε τι σας φταίνε; Αν είναι να χέζεις στα μούτρα του άλλου για να κάνεις οικονομία εσύ/εσέις να την βράσω τέτοια οικονομία. Ξέρεις τι ζημιά μπορείς να κάνεις σε έναν ηλικιωμένο με αναπνευστικά προβλήματα με αυτή την μόλυνση στον αέρα; Ή τι μακροχρόνια ζημιά σε ένα παιδί που μεγαλώνει σε τέτοιο περιβάλλον;

 

-Κακοσμία υπάρχει, απο την μιρωδιά του καμένου ξύλου που συσωρεύεται στην ατμόσφαιρα, παντού σε όλα τα σημεία του κόσμου που συμβαίνει αυτό. Και είναι και καρκινογώνο να ξέρεις. 100 φορές χειρότερα για αυτούς που καίνε οτιδήποτε άλλο εκτός απο ξύλο. π.χ. πλαστικό, τάβλες ξύλινες, σκουπίδια.

 

Και φυσικά στις πόλεις είναι χειρότερα. Λιγότερα δέντρα και πολλές πολυκατοικίες κολλητές η μία με την άλλη. Ούτε να απλώσεις ρούχα μπορείς ούτε τίποτα.

 

-Χώρος αποθήκευσης χρειάζεται να θυσιαστεί, είτε έχεις πρόβλημα ούτε όχι. Καλό θα ήταν να έβαζες κάτι άλλο εκτός απο ξύλα που χρειάζεται να τα ψεκάζεις κάθε 20 μέρες με φάρμακα.

 

-Και εγώ αν κλήσω το καλοριφέρ το βράδυ ίσως κρυώσω, αλλά έχω επιλογή να το αφήσω ανοιχτό ή να το κλείσω. Εσύ πως μπορείς να αφήσεις ανοιχτή την ξυλόσομπα θα την βάλεις στην πρίζα;  :-) Κάτσε ξύπνα κάθε 1 ώρα να φορτώνεις ξύλα, Τάνταλε.

 

Άσε και το μπουρί που τρυπάς τον τοίχο και βγαίνει έξω με όλη την ασχήμια που προκαλεί αυτό.

 

Τι να πω...

 

Γιατί τόσο μένος κορίτσι; Εδώ μιλάμε για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης κα τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα που έχουν. Ας τα δούμε αναλυτικά και πλιζ με πιο καθαρό μυαλό.

 

Ένα πεντάωρο ένα καλοκαιρινό πρωινό για την τακτοποίηση των ξύλων είναι πράγματι τόσο τραγικό; Ήρθε ο φίλος μου, τα φορτώσαμε, ιδρώσαμε, γουστάραμε που κάναμε μπράτσα -ουγκ!- και μετά ήπιαμε τα τσιπουράκια μας. Αυτά δεν δένουν τους ανθρώπους; Αν σου είναι ΤΟΟΟΟΟΣΟ κουραστικό, με 50 ευρώ στα τακτοποιούν άλλοι.

 

Τι πάει να πει ανάποδος άνεμος στο μπουρί; Έχει απολήξεις που βάζεις στο πάνω μέρος του τελευταίου μπουριού και δεν έχεις τέτοιο θέμα. Ο καπνός ρέει ΠΑΝΤΑ από τη σόμπα προς τα πάνω, ΠΟΤΕ προς το σπίτι. Αν έχεις τέτοια εμπειρία, δεν έκανες σωστή εγκατάσταση.

 

Αδειάζεις το συρτάρι με τις στάχτες πριν γεμίσει κι έτσι καθώς το βγάζεις δε λερώνεις το σπίτι. Δηλαδή κάθε 4-5 μέρες. 2 χρόνια που το κάνω δεν έχω λερώσει ΠΟΤΕ το σπίτι. Και βγαίνω επιπλέον κερδισμένος γιατί ρίχνω τη στάχτη στα φυτά/δέντρα/κήπο μου κι έχω δωρεάν λίπασμα  ;)

 

Το φάρμακο για τους σκώρους είναι προαιρετικό. Σε 20 μέρες έχει εξαφανιστεί -γι αυτό άλλωστε χρειάζεται επανάληψη. Αν δεν εμπιστεύεσαι και θεωρείς ότι παραμένει στο ξύλο, μην τα ψεκάζεις. Ούτως ή άλλως, το χειμώνα που θα χρειαστείς τα ξύλα οι σκώροι θα έχουν πεθάνει από το κρύο.

 

Κακοσμία/ρύπανση δεν υπάρχει στα χωριά γιατί η αναλογία ανθρώπων/ελεύθερου χώρου είναι συντριπτικά υπέρ του 2ου. Επιπλέον, εδώ καίμε μόνο ξύλα κι όχι κοντρα πλακε, βαμένα έπιπλα, πλαστικά, κ.α. μαλακίες. Στις πόλεις σαφώς η ξυλόσομπα είναι κάκιστη λύση από περιβαλλοντικής πλευράς. Αλλά αυτό είναι πολιτική απόφαση και αφορά την κυβέρνηση που αύξηση τόσο πολύ το πετρέλαιο. Όταν αποφασίζεις αν θα θερμάνεις το σπίτι σου ή θα πληρώσεις το ΤΕΒΕ (ή ακόμα χειρότερα, να ταισεις τα παιδιά σου) ή θα κάνεις και τα 2 αλλά με ξυλόσομπα, η ανάγκη σε οδηγεί εκεί.

 

Όσον αφορά τη βραδυνή πτώση της θερμοκρασίας, σου είπα ότι αν επενδύσεις σε μόνωση, η θερμοκρασία δε χάνεται. Τελευταίο ξύλο έβαλα χτες στις 9.30 το βράδυ. Τώρα, 8.30 το πρωί -11 ώρες "χωρίς" θέρμανση- έχω 20 βαθμούς. Έχει βέβαια και καλό καιρό. Αν είχε ψοφόκρυο, θα είχα 17-18. Δεν το βρίσκω τραγικό. Κάθε άλλο θα έλεγα.

 

Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανένα. Απλά βρήκα το χρόνο κι έγραψα αναλυτικά για περί ξυλόσομπας για να έχουν υπόψη τους κι οι άλλοι συμφορουμίτες. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί τα πήρες τόσο άσχημα.   :whistle:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ερθει ο Μαιος και σεις να συζητατε ακομα για θερμανση, χαχαχαχαχα.Ειλικρινα αναρωτιεμαι ποσοι ακομα υπαρχουν που δεν εχουν τακτοποιησει το θεμα θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά όμως, βενζινάς είσαι; Να πείσεις για τι; Να μείνουν χωρίς θέρμανση γιατί εσύ φοβάσαι να ιδρώσεις για 10 τόνους ξύλα, να ψεκάσεις με θανατηφόρα χημικά μια φορά το μήνα και μήπως φυσήξει ανάποδα ο αέρας στο μπουρί τη στιγμή που το μικρογκραμ στάχτης δηλητηριάζει τον αέρα με την φοβερή οσμή του;

 

Σοβαρά τώρα, τι φάση;

 

Μιλάω γενικά για τζάκια και ζυλόσομπες. Δεν έχει μεγάλη διαφορά.

 

Και αν σου αρέσει να παίζεις με στάχτες ξύλα έντομα καπνούς (αυτό το λίγο που λεέι και ο άλλος) και φάρμακα (προερετικά κάθε 20 μέρες) σε εμένα και πολλούς άλλους δεν αρέσει.

 

Ωφείλετε πριν σπρόξετε τον κόσμο σε αυτές τις λύσεις να τον ενημερώσετε, και αφήστε τον να αποφασίσει. Και μετά θα την πληρώσουμε όλοι μαζί από τα σκουπίδια που θα αναπνέουμε.

 

Το ότι έκανε βλακεία το κράτος δεν σημαίνει ομαδικός χωρός ζαλόγκου και καταναγκαστικά έργα ξυλόσομπας (ο καθένας στην οικία του).

 

Η χρήση αυτών των συσκευών είναι ένας απο τους πιθανούς παράγωντες για τον χαμυλό Μ.Ο. ζωής των ανθρώπων ορισμένων κρατών. Δεν έχει καμία σχέση με κινητά wifi και λοιπές αιδίες που υποτίθεται οτι μας επηρεάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς πάρα πολύ, αν κι εγώ έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε όχι-θέρμανση και τζάκι, τζάκι θα επέλεγα. Δεν έχουν όλοι την άνεση να πληρώνουν 1.40 και 1.28 με επίδομα το πετρέλαιο πια. Ο φίλος παραπάνω εξήγησε μια χαρά τι κάνει και τι απαιτεί ένα τζάκι και ήταν εξ αρχής σαφές πως δεν πρόκειται για την ιδανική λύση. Όταν όμως αυτό είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει χώρος για προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον συγκεκριμένο φίλο, και σε άλλους πολλούς, το τζάκι δεν αποτελεί οικονομικό μονόδρομο. Γιατι τυχαίνει να διαβάζω οτι γράφει και δεν δίνει την εικόνα φτωχού, κάθε άλλο.

 

Σε έντονο οικονομικό πρόβλημα και μόνο συστήνω τζάκι, με όλα τα προβλήματα που οφείλετε να ενημερώσετε σε τι πάει να μπλέξει όποιος πάει εκεί.

 

Υπάρχει και η θερμάστρα πετρελαίου. Και αυτή οικονομική λύση με αρκετά αρνητικά, αλλά σε ταλαιπωρία υγεία και ασφάλεια είναι πολύ καλύτερη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος, μπορεί να ανάβει το τζάκι του για να το βλέπει απ' την εσωτερική πισίνα του ενώ του δίνουν μενικέτο 3 σουπερμόντελ. Παρουσίασε όμως μια πλήρη εικόνα του τι είναι να ζεσταίνεσαι με τζάκι την οποία μπορεί να συλλογιστεί τόσο ένας άλλος εκατομμυριούχος, όσο κι ένας άνεργος που βρέθηκε να χρωστάει και λεφτά στο κράτος απλώς επειδή έχει σπίτι να μείνει. Εσύ έπιασες τα σημεία ένα-ένα και, γιατί όχι, είπες πως δε γουστάρεις γιατί δε θες χημικά, δε θες κουβάλημα, γενικά, δε γουστάρεις και λογαριασμό δε δίνεις. Ως εδώ οκ, αλλά η νουθετεία "μην ζεσταίνεστε με τζάκι" δεν έχει χώρο αυτό τον καιρό, πώς να το κάνουμε. Είναι σα να σου λέω εγώ "σκέφτομαι να πάρω ένα γιούγκο να κάνω τη δουλειά μου" και να μου λες "μην πάρεις γιούγκο γιατί θα μας φλομώνεις στο καυσαέριο". Άμα θες να πάρω φεράρι, τσόνταρε εσύ τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναγνώρισε πάντως :

 

Πισογύρισμα είναι, επικύνδυνο και ανθυγιεινό. Θα το πρότεινα μόνο σε όποιον έχει πολύ ξύλο να κάψει χωρίς να το αγοράσει, ή αν έχει έντονο πρόβλημα χρημάτων οπότε η λύση είναι μονόδρομος

 

 

 

 

Αλλού λοιπόν ήταν το πρόβλημα :

 

Και εγώ έγραψα ένα κατεβατό για να πείσω τους υπόλοιπους με τις δικές μου εμπειρίες 

 

 

 

 

...καμμία σχέση δηλαδή με το

 

Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανένα.

 

του Γιάννη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Είναι σα να σου λέω εγώ "σκέφτομαι να πάρω ένα γιούγκο να κάνω τη δουλειά μου" και να μου λες "μην πάρεις γιούγκο γιατί θα μας φλομώνεις στο καυσαέριο". Άμα θες να πάρω φεράρι, τσόνταρε εσύ τα λεφτά.

 

Τσοντάρουμε όλοι έτσι κι αλλιώς. Σε αξία απείρως πολυτιμότερη απο χρήματα...σε υγεία.

 

http://www.fimes.gr/2013/01/allergies-igeia-tzakia/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+fimesgr+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταντάει γελοίο. Έκανα ένα ποστ με λεπτομέρειες τόσο για τα υπέρ όσο και τα κατά της χρήσης ξυλόσομπας, ποτέ δε μίλησα για τζάκι καθώς αυτό είναι άλλη περίπτωση, και πρέπει να σου δείξω το Ε1 πασχαλιά; Πλάκα έχεις -δηλαδή, δεν έχεις.

 

Υπήρχε πρόβλημα στην ατμόσφαιρα πέρισυ που έκαιγα ξυλόσομπα; Όχι. Φέτος δημιουργήθηκε που άναψαν σόμπα άπαντες. Αν δεν είχε πάει το πετρέλαιο στο 1,40 δε θα κάναμε καν αυτή τη συζήτηση. Αλλά εγώ ακόμα θα έκαιγα ξυλόσομπα. Γιατί βρίσκω αμελητέα τα αρνητικά, που όπως εκτενώς παρουσίασα μπορούν να ελαχιστοποιηθούν αν φερθείς με σύνεση και βρίσκω πολυ σημαντικά τα θετικά. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο κόστος αλλά στην ποιότητα ζέστης, στο μαγείρεμα, στην οικογενειακή ατμόσφαιρα -αφού μαζευόμαστε όλη η οικογένεια στο σαλόνι και με κλειστό το χαζοκούτι παίζουμε, διαβάζουμε, κτλ. 

 

Η ατμοσφαιρική ρύπανση προκαλείται από την πληθώρα σομπών και από την κακή ποιότητα των υλικών που καίγονται. Αν θέλει το κράτος να στρέψει το σύνολο του πληθυσμού πίσω στο πετρέλαιο, είναι εύκολο να το κάνει. Εγώ δεν σκοπεύω να πληρώσω τσάμπα λεφτά- αυτά τα 1500 που κερδίζω το χρόνο από τα έξοδα θέρμανσης προτιμώ να τα αποταμιεύσω για τα παιδιά μου. Με ενοχλεί η ρύπανση, με ενοχλεί πραγματικά. Αλλά περισσότερο με ενοχλούν οι ληστρικοί φόροι.

 

Μάθε να σέβεσαι τη γνώμη του άλλου. Εκτός κι αν νομίζεις ότι κατέχεις τη μοναδική αλήθεια οπότε πρέπει οι υπόλοιποι να υποκλιθούμε στη μεγαλειότητα σου,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει κανείς να πάρει κάποιον πιο οικονμομικό θερμοπομπό; Σκεφτόμουν κάτι σε Daewoo Rohnson, γύρω στα 40 ευρώ
και συγκεκριμένα:
Daewoo DHC-7321

ή
Rohnson R012 Turbo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταντάει γελοίο. Έκανα ένα ποστ με λεπτομέρειες τόσο για τα υπέρ όσο και τα κατά της χρήσης ξυλόσομπας, ποτέ δε μίλησα για τζάκι καθώς αυτό είναι άλλη περίπτωση, και πρέπει να σου δείξω το Ε1 πασχαλιά; Πλάκα έχεις -δηλαδή, δεν έχεις.

 

Υπήρχε πρόβλημα στην ατμόσφαιρα πέρισυ που έκαιγα ξυλόσομπα; Όχι. Φέτος δημιουργήθηκε που άναψαν σόμπα άπαντες. Αν δεν είχε πάει το πετρέλαιο στο 1,40 δε θα κάναμε καν αυτή τη συζήτηση. Αλλά εγώ ακόμα θα έκαιγα ξυλόσομπα. Γιατί βρίσκω αμελητέα τα αρνητικά, που όπως εκτενώς παρουσίασα μπορούν να ελαχιστοποιηθούν αν φερθείς με σύνεση και βρίσκω πολυ σημαντικά τα θετικά. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο κόστος αλλά στην ποιότητα ζέστης, στο μαγείρεμα, στην οικογενειακή ατμόσφαιρα -αφού μαζευόμαστε όλη η οικογένεια στο σαλόνι και με κλειστό το χαζοκούτι παίζουμε, διαβάζουμε, κτλ. 

 

Η ατμοσφαιρική ρύπανση προκαλείται από την πληθώρα σομπών και από την κακή ποιότητα των υλικών που καίγονται. Αν θέλει το κράτος να στρέψει το σύνολο του πληθυσμού πίσω στο πετρέλαιο, είναι εύκολο να το κάνει. Εγώ δεν σκοπεύω να πληρώσω τσάμπα λεφτά- αυτά τα 1500 που κερδίζω το χρόνο από τα έξοδα θέρμανσης προτιμώ να τα αποταμιεύσω για τα παιδιά μου. Με ενοχλεί η ρύπανση, με ενοχλεί πραγματικά. Αλλά περισσότερο με ενοχλούν οι ληστρικοί φόροι.

 

Μάθε να σέβεσαι τη γνώμη του άλλου. Εκτός κι αν νομίζεις ότι κατέχεις τη μοναδική αλήθεια οπότε πρέπει οι υπόλοιποι να υποκλιθούμε στη μεγαλειότητα σου,

 

Εντάξει με τις αποταμιέσεις και την οικονομία σας; Εις βάρος της συλλογικής υγείας πάντα. Τι χοντροπετσιά είναι αυτή; Τι παρταλισμός; Να είχες οικονομικό πρόβλημα να το καταλάβω αλλα για αποταμίευση χρημάτων εις βάρος όλων των άλλων;

 

Τα παιδιά σου σε αυτό το περιβάλλον θα έχουν χρήματα αλλα θα ζήσουν λιγότερο, επιβεβαιωμένα. Μιλάμε για ρύπανση βαρέων βαρών όχι αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με τις αποταμιέσεις και την οικονομία σας; Εις βάρος της συλλογικής υγείας πάντα. Τι χοντροπετσιά είναι αυτή; Τι παρταλισμός; Να είχες οικονομικό πρόβλημα να το καταλάβω αλλα για αποταμίευση χρημάτων εις βάρος όλων των άλλων;

 

Τα παιδιά σου σε αυτό το περιβάλλον θα έχουν χρήματα αλλα θα ζήσουν λιγότερο, επιβεβαιωμένα. Μιλάμε για ρύπανση βαρέων βαρών όχι αστεία.

 

Τι μιλάτε μωρέ χωρίς να ξέρετε; Η καύση είναι πλήρης στην ξυλόσομπα, δεν εκλύεται τίποτε στην ατμόσφαιρα του σπιτιού, όποιος δεν πιστεύει ας έρθει κι αν του μυρίσει έστω κι ελάχιστο να μου τρυπήσει τη μύτη.

 

Τα παιδιά μου είναι 6 και 3 χρονών αντίστοιχα, κι έχουν 2 χρόνια να αρρωστήσουν έστω κι από γρίπη. Κανένα αναπνευστικό πρόβλημα φυσικά. Πιο πολύ φοβάμαι το ασύρματο ρουτερ παρά τη δήθεν καπνιά της σόμπας.

 

Και μια το πήγατε εκεί, η χρήση ρεύματος είναι οικολογική λύση; Μήπως έχετε καιρό να πάτε προς Πτολεμαϊδα μεριά να δείτε πώς παράγεται το ρεύμα; Το πετρέλαιο είναι η λιγότερο ρυπογόνα λύση αλλά είναι καταστροφική για την τσέπη. Κι αν για σας επιλογή ξυλόσομπας πρέπει να γίνεται μόνο απ' όσους πεινάνε, ΟΚ, σε τέτοιο ακλόνητο επιχείρημα υποκύπτω.

 

Τα σέβη μου.

 

Υ.Γ. Πρέπει να αλλαχτεί το όνομα του τόπικ νομίζω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...