Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλορίζικοι!

(αυτοί που πηρες εχουν εγγύηση της sanihellas ή όχι ;)

Και πως ακριβώς λειτουργεί ο διακόπτης για νύχτα κλπ; Ο θερμοστάτης ρυθμίζεται με τη θερμοκρασία που δηλώνεις. Αλλά το πλήκτρο με μέρα, νύχτα κλπ τι ρόλο παίζει; Άλλο είναι το 20 βαθμοί στο ένα πρόγραμμα και άλλο στο άλλο; Δεν το καταλαβαίνω...

 

Το ένα το πήρα με τα πολλά από shopon (αφού πρώτα τους έστειλα mail ότι αν δεν απαντήσουν εντός της ημέρας θα ακυρώσω την παραγγελία, περίμενα μια βδομάδα για υποτίθεται ετοιμοπαράδοτο προϊόν). Σύμφωνα με το site τους έχει 5ετη εγγύηση αν και προσωπικά δεν είμαι εντελώς βέβαιος, γιατί πολύ αμφιβάλλω αν τα αγοράζουν από τη sanihellas.

 

Το άλλο το πήρα από την Ευραγορά, αφού πρώτα φάγαμε κάμποση ώρα μέχρι να συνεννοηθούμε τηλεφωνικώς και να βγάλω άκρη με την άθλια μεταφορική με την οποία συνεργάζονται. Σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη της Ευραγοράς, οι γαλλικοί τους Atlantic εισάγονται από αλλού (μάλλον καμια Βουλγαρία πιθανολογώ) και έχουν την κλασική 2ετή εγγύηση. Αλλά για την 5ετή δεν ήταν σίγουρος ούτε ο ίδιος, είναι καθαρά θέμα αν θα το δεχθεί η sanihellas. Και οι 2 Atlantic πάντως είχαν την "κανονική" συσκευασία.

 

Όσο για τους διακόπτες μέρας-νύχτας κλπ, να σου πω την αλήθεια ούτε που διάβασα το manual. Κάτι λίγο είδαν οι δικοί μου και προσπάθησαν να μου εξηγήσουν αλλά δεν πολυκατάλαβα. Κάνει καλή δουλειά πάντως.

 

edit: στο τέλος της σελίδας αναφέρεται η λειτουργία του κάθε διακόπτη, ουσιαστικά αυτό που λέει είναι ότι στη νυχτερινή λειτουργία το σώμα "δίνει" 3,5 βαθμούς λιγότερους από όσους έχει ρυθμιστεί. Η πιο ενδιαφέρουσα λειτουργία φαίνεται να είναι αυτή του εβδομαδιαίου προγραμματιστή. Περισσότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο προγραμματιστής φαίνεται να ειναι εξτρα εξάρτημα.

Μόνο σε κάτι philco το είχα δει στανταρ και δεν ξέρω αν υπάρχει και σε κάποιους ακριβούς (NOBO κλπ)

 

Πήρα και εγώ (για παιδί μου που σπουδάζει σε άλλη πόλη και έτσι δεν το έχω δει στην πράξη πως λειτουργεί) ένα από electronet και μάλλον είναι ίδια περίπτωση με τα δικά σου. Προφανώς παραεισαγωγή, αλλά made in france.

Βρήκαμε και της αντιπροσωπείας αλλά πήγαιναν +35 ευρώ και δεν τα προτίμησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα κι εγώ προχθές μια πέλλετ. Ήμουν φοβερά δύσπιστος, ειδικά για τη θέρμανση χώρων εκτός αυτού που βρίσκεται η ίδια η σόμπα, αλλά ευτυχώς είχα άδικο. Γαμώ τις φάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έσκασα, μας χρωστούσε λεφτά ο κατασκευαστής και επειδή δε βλέπαμε χαΐρι, μας πλήρωσε σε είδος. Απ' ότι μου είπε, γύρω στα 1200-1300 πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, παρά τις διαολεμένα καλές απαντήσεις, η αλήθεια είναι πιο απλή: Ανεμιστήρας οροφής!

 

Τον έβαλα προχτές στη χειμερινή λειτουργία, πιο πολύ για πλάκα παρά πιστεύοντας ότι θα αλλάξει κάτι, και την 1η φορά η θερμοκρασία εκτοξεύτηκε από τους 20,5 (έχω θερμόμετρο δίπλα στον Η/Υ) στους 24,5!! 

 

Έκτοτε δουλεύει κανένα 8-10ώρο τη μέρα στη χαμηλή σκάλα κι έχω σταθερά 2 βαθμούς περισσότερους απ' ότι είχα πριν. Επιπλέον, επειδή στέλνει ελαφριά ρεύματα θερμού αέρα στο χώρο, δίνει ακόμη μεγαλύτερη αίσθηση ζέστας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ανεμιστήρας μόνο να γυρνάει μπορεί. Τσαλίμια δεν μπορεί να κάνει :-D

Οπότε απάντα μόνος σου

 

Έπεσε και ο μύθος οτι οι θερμοπομποί κάνουν οικονομία... Ακόμα και εδώ που είναι το πετρέλαιο. Σε σχέση με τις αλογόνουν ή τα αερόθερμα μπορεί....

 

Ο μόνος τρόπος να κάνουν οικονομία οι θερμοπομποί είναι να ρυθμιστεί χαμυλά στα δωμάτια που δεν επισκεπτόμαστε συχνά. Ή να τα κλείσουμε τελείως εκεί. Ο θερμοστάτης με την ένδειξη θερμοκρασίας κάνει όλη την δουλειά.

 

Επίσης δεν έχει υπολογιστεί και το επίδομα θέρμανσης που θα δώσει κανα ψιλό πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπάρια ψιλό, σιγά την έκπτωση σε σχέση με περσινές τιμές. Εμένα μου επιδοτούν 680 λίτρα, αλλά προτιμώ να κυκλοφορώ σα τον τζέγκις χαν τυλιγμένος με τομάρια παρά να τα δώσω για να χαίρεται το κράτος την φορολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειμερινή λειτουργία είναι να πατάς ένα διακόπτη και να γυρνάει ανάποδα με αποτέλεσμα να κατεβάζει τη θέρμανση που συσσωρεύεται ψηλά στο ταβάνι.

 

Οι θερμοπομποί κάνουν οικονομία αν το σπίτι είναι καλά μονωμένο και δεν τους βγαίνει η πίστη να το διατηρήσουν ζεστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...