Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις σπίτι καλά μονωμένο κάνεις οικονομία με οτιδήποτε. Δεν έχει σχέση η τεχνολογία που χρησιμοποιείς.

 

Οταν θα πέσει η τιμή του πετρελαίου (βάζω στοίχημα με όποιον θέλετε οτι θα γίνει αυτό) όλοι αυτοί οι θερμοπομποί θα γίνουν στολίδια στο σαλόνι σας και σκονισμένα σίδερα στις αποθήκες σας

:devil:

 

Το μόνο οτι είναι καλύτερα απο οτιδήποτε ηλεκτρικό κυκλοφορεί πλυν του κλιματιστικού

 

θερμοπομπούς ενοώ τα θερμαντικά panel με ψυχρή αντίσταση και θερμοστάτη με θερμοκρασία. Οι θερμοπομποί απομιμήσεις (ξέρετε τι λέω) είναι σε χειρότερη μοίρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χειμερινή λειτουργία είναι να πατάς ένα διακόπτη και να γυρνάει ανάποδα με αποτέλεσμα να κατεβάζει τη θέρμανση που συσσωρεύεται ψηλά στο ταβάνι.

[...]

Μάλιστα, ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμώ να κυκλοφορώ σα τον τζέγκις χαν τυλιγμένος με τομάρια παρά να τα δώσω για να χαίρεται το κράτος την φορολόγηση.

 

^^^^ αυτό. Τα ίδια κι εδώ. Φέτος το έχω πάρει όρκο να μην ανάψω καθόλου καλοριφέρ και να χρησιμοποιώ A/C-convectors στο ελάχιστο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους φίλους συμφορουμίτες. 

 

Έχω διαβάσει άπειρα τοπικ και σε ελληνικά και σε ξένα φορα, αλλά δεν βγάζω άκρη. 

 

Μιλάμε για ένα δωμάτιο περίπου 20τμ2(δεν με ενδιαφέρει το υπόλοιπο σπίτι). Κλειστές πόρτες απλά δεν έχει καλή μόνωση και ψιλομπάζει. Είναι παλιό το διαμέρισμα και έχει ξύλινα κουφώματα.

 

Αυτή η στιγμή χρησιμοποιώ σόμπα υγραερίου εδώ και 3 χρόνια. Η φιάλη κοστίζει 21€, την δουλεύω στη μια μπάρα, την ανάβω περίπου 8 ώρες την ημέρα (το μέγιστο!) και μου βγάζει περίπου 7 ημέρες. 

 

Θέλω να την αλλάξω για τους εξής λόγους:

1. Μετά από αρκετές ώρες χρήσης αρχίζει και μυρίζει λίγο.

2. Έχω μικρό σκυλάκι και τρέχει πέρα-δώθε, φοβάμαι μην περάσει το κεφάλι του πάνω από το μικρό φλόγιστρο της σόμπας και... καταλαβαίνεται.

3. Μόλις το σβήσω μετά από 30' η θερμοκρασία πέφτει τραγικά!

4. Έχω βαρεθεί να παίρνω τηλέφωνο κάθε 6-7 μέρες τον τυπά να μου φέρνει φιάλη.

5. Η κοπέλα μου την φοβάται :P

6. Αν είμαι μια μέρα ολόκληρη σπίτι (Κυριακή), αν την κρατήσω αναμμένη συνέχεια αδειάζει μπαμ-μπαμ.

 

Κάποιες λύσεις που μου πρότειναν και τις εξετάζω:

1. Θερμαντικά Πανελ Econo-Heat.

Η απλή λογική λέει ότι είναι απλά πάνελ των 400W και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά άτομα που έχω ρωτήσει έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι. Στα θετικά, ότι καίνε περίπου 1€ την ημέρα, που σημαίνει ότι δεν θα με πειράζει να το έχω αναμμένο και όλη την ημέρα. Ότι αν μετακομίσω, τα ξεβιδώνω και τα μεταφέρω και ότι δεν έχω να φοβάμαι μην μυρίσει, περάσει ο σκύλος κτλ.  Για τα τμ2 του δωματίου πιθανώς θα χρειαστώ 2, οπότε μιλάμε για κόστος αγοράς περίπου 160€ και μηνιαία κατανάλωση 90€ (3€/ημέρα τώρα που θα γινουν και οι αυξήσεις στο ρεύμα). Το καλό είναι ότι τις μέρες που δεν έχει πολύ κρύο θα ανάβω μόνο το 1 και θα είμαι κομπλέ.

 

2. Καλοριφέρ λαδιού

Μου το πρότεινε φιλαράκι που το χρησιμοποιούσε σε δωμάτο 4x3 και από ότι μου είπε είναι πολύ οικονομικά (του ήρθε ελάχιστη ΔΕΗ πέρυσι το χειμώνα), ζεσταίνουν άψογα και η ζέστη κρατάει αρκετά από τη στιγμή που θα το κλείσεις. Στα θετικά τους ο θερμοστάτης που θα βοηθάει να έχω μια σταθερή θερμοκρασία και οικονομία. Σε σχέση με τα Econoheat καίνε λίγο περισσότερο γιατί ξεκινάς από τα 1000W, αλλά δεν με πειράζει αν θα κάνουν αισθητή διαφορά.

 

Μου είπαν και για υπέρυθρα πανελ κτλ., αλλά δεν τα βλέπω με καλό μάτι, γιατί διάβασα πως δεν ζεσταίνουν το περιβάλλον και ότι πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη απόσταση και θέση για να νιώθεις ζέστη, αλλιώς πάνε άχρηστα. 

 

Όλες οι γνώμες δεκτές και θα το εκτιμούσα να μου πει εντυπώσεις κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και ξέρει πως συμπεριφέρονται στην πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε καλοριφερ λαδιου τα οποια εξομοιωνουν πολυ καλα τα καλοριφερ των εγκαταστασεων σε σπιτια (καυστηρες με φυσικο αεριο, πετρελαιο κλπ).

-αργει να κρυωσει το λαδι και κραταει αρκετη ωρα τη ζεστη

-αν παρεις μοντελο με ανεμιστηρακι, ζεσταινει πιο γρηγορα

-ειναι φορητο και μετακινειται με ροδακια

-μπορεις να απλωσεις πανω του καποιο ρουχο πχ για στεγνωμα

-φροντισε να παρεις με οσες περισσοτερες φετες μπορεις και παντα επωνυμη μαρκα.

 

http://www.skroutz.gr/c/411/syskeues-thermanshs.html?keyphrase=%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81+%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνωση είναι το κλειδί. Όποιος έχει δικό του σπίτι, καλό είναι να επενδύσει σ' αυτή. Το καλοκαίρι έδωσα 1500€ -μόνο για τα υλικά, την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου- και κέρδισα άμεσα 2-3 βαθμούς τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση.

 

Από κει και πέρα, για να γίνει το πετρέλαιο ξανά συμφέρουσα επιλογή για μένα, θα πρέπει να πέσει στα 0,50€/λίτρο. Κι επειδή αυτό το θεωρώ απίθανο, με βλέπω να μην το χρησιμοποιώ για πάρα πολύ καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους φίλους συμφορουμίτες. 

 

Έχω διαβάσει άπειρα τοπικ και σε ελληνικά και σε ξένα φορα, αλλά δεν βγάζω άκρη. 

 

Μιλάμε για ένα δωμάτιο περίπου 20τμ2(δεν με ενδιαφέρει το υπόλοιπο σπίτι). Κλειστές πόρτες απλά δεν έχει καλή μόνωση και ψιλομπάζει. Είναι παλιό το διαμέρισμα και έχει ξύλινα κουφώματα.

 

Αυτή η στιγμή χρησιμοποιώ σόμπα υγραερίου εδώ και 3 χρόνια. Η φιάλη κοστίζει 21€, την δουλεύω στη μια μπάρα, την ανάβω περίπου 8 ώρες την ημέρα (το μέγιστο!) και μου βγάζει περίπου 7 ημέρες. 

 

Θέλω να την αλλάξω για τους εξής λόγους:

1. Μετά από αρκετές ώρες χρήσης αρχίζει και μυρίζει λίγο.

2. Έχω μικρό σκυλάκι και τρέχει πέρα-δώθε, φοβάμαι μην περάσει το κεφάλι του πάνω από το μικρό φλόγιστρο της σόμπας και... καταλαβαίνεται.

3. Μόλις το σβήσω μετά από 30' η θερμοκρασία πέφτει τραγικά!

4. Έχω βαρεθεί να παίρνω τηλέφωνο κάθε 6-7 μέρες τον τυπά να μου φέρνει φιάλη.

5. Η κοπέλα μου την φοβάται :P

6. Αν είμαι μια μέρα ολόκληρη σπίτι (Κυριακή), αν την κρατήσω αναμμένη συνέχεια αδειάζει μπαμ-μπαμ.

 

Κάποιες λύσεις που μου πρότειναν και τις εξετάζω:

1. Θερμαντικά Πανελ Econo-Heat.

Η απλή λογική λέει ότι είναι απλά πάνελ των 400W και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά άτομα που έχω ρωτήσει έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι. Στα θετικά, ότι καίνε περίπου 1€ την ημέρα, που σημαίνει ότι δεν θα με πειράζει να το έχω αναμμένο και όλη την ημέρα. Ότι αν μετακομίσω, τα ξεβιδώνω και τα μεταφέρω και ότι δεν έχω να φοβάμαι μην μυρίσει, περάσει ο σκύλος κτλ.  Για τα τμ2 του δωματίου πιθανώς θα χρειαστώ 2, οπότε μιλάμε για κόστος αγοράς περίπου 160€ και μηνιαία κατανάλωση 90€ (3€/ημέρα τώρα που θα γινουν και οι αυξήσεις στο ρεύμα). Το καλό είναι ότι τις μέρες που δεν έχει πολύ κρύο θα ανάβω μόνο το 1 και θα είμαι κομπλέ.

 

2. Καλοριφέρ λαδιού

Μου το πρότεινε φιλαράκι που το χρησιμοποιούσε σε δωμάτο 4x3 και από ότι μου είπε είναι πολύ οικονομικά (του ήρθε ελάχιστη ΔΕΗ πέρυσι το χειμώνα), ζεσταίνουν άψογα και η ζέστη κρατάει αρκετά από τη στιγμή που θα το κλείσεις. Στα θετικά τους ο θερμοστάτης που θα βοηθάει να έχω μια σταθερή θερμοκρασία και οικονομία. Σε σχέση με τα Econoheat καίνε λίγο περισσότερο γιατί ξεκινάς από τα 1000W, αλλά δεν με πειράζει αν θα κάνουν αισθητή διαφορά.

 

Μου είπαν και για υπέρυθρα πανελ κτλ., αλλά δεν τα βλέπω με καλό μάτι, γιατί διάβασα πως δεν ζεσταίνουν το περιβάλλον και ότι πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη απόσταση και θέση για να νιώθεις ζέστη, αλλιώς πάνε άχρηστα. 

 

Όλες οι γνώμες δεκτές και θα το εκτιμούσα να μου πει εντυπώσεις κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και ξέρει πως συμπεριφέρονται στην πράξη. 

Ορθός και θέλεις να αλλάξεις την σόμπα υγραερίου. (Όπως και την ξυλόσομπα, ίδιο χάλι είναι ,τουλάχιστον κάνει οικονομία)

 

Αν δεν θες να πάρεις κλιματιστικό και να το πάρεις μαζί σου όταν φύγεις, πάρε θερμαντικά panel. Είναι πιο καθαρή λύση και γλιτώνεις χόρο

 

Έχεις κάνει λάθος και τα watt. Με 800 δεν καλύπτεις 20τμ ούτε με 1000 σε λαδιού. Αν μένεις Αθήνα όμως, που έχει τροπικό κλίμα και δεν το έχετε καταλάβει εσείς οι Αθηναίοι, να το συζητήσουμε....

 

Παίζει ρόλο το υπόλοιπο σπίτι πως θερμαίνεται(αν θερμαίνεται), και επίσης η πόλη που μένεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη είμαι, κέντρο. Κλιματιστικό ρε συ πρώτον είναι πιο ακριβό για αρχική αγορά, δεύτερον θέλει εγκατάσταση κτλ. και σκοπεύω να φύγω από αυτό το σπίτι σε κανά 4μηνο, οπότε δεν θέλω να μπω στη διαδικασία. Έχω κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο και όντως ζεσταίνει μια χαρά, αλλά δεν φτάνει η ζέστη στο σαλόνι. Πρέπει να το έχω στο high και μετά από πολυυυυ ώρα ίσως περάσει η ζέστη λίγο και στο σαλόνι, αλλά δεν είναι λύση αυτή. Το δοκίμασα πειραματικά κανα 2 φορές, αλλά δεν με κάλυψε σχεδόν καθόλου.

 

Υποτίθεται ότι τα θερμαντικά πανελ καλύπτουν max 12τμ2 έκαστο. Οπότε υπολόγισα ότι με 2 στον ίδιο χώρο 20τμ2 θα κάνουν δουλειά. Δεν θέλω τώρα να βάλω 3 πάνελ σε ένα χώρο 20τμ2. Θα γεμίσει το σαλόνι πίνακες ( :P) και δεύτερον θα μου βγουν κόστος αγοράς σχεδόν 250€!

Καλύτερα ένα καλοριφέρ λαδιού που κοστίζει κανά 80αρι και όποτε γουστάρω θα το ανεβάζω και στα 2500W, έχει και θερμοστάτη...

 

Δεν είναι πιο λογικό; Είδα μια delonghi με 12 φέτες και max 2500W στα 89€. Αν και εφόσον επιλέξω καλοριφέρ λαδιού, ποιές είναι οι καλύτερες μάρκες/μοντέλα;

http://www.tzaros.gr/p.Delonghi-KH771225.724263.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γενικά με τιςαυξήσεις που είναι να πάρει από 1ης 1ου '13 το ηλεκτρικό ρεύμα Τιγκράν (κι από Ιούλιο μάλιστα παύει η κρατική παρέμβαση μιας ζωής σχετικά με τις αυξήσεις που γούσταρε η ΔΕΗ), σοβαρά σκέφτεσαι να πάρεις κάτι που το καταναλώνει για να ζεσταίνεσαι;

Εγώ λέω καλύτερα ν' αλλάξεις γκόμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Tigran ότι και να λες εγώ δεν θα σου προτείνω λαδιού. Είναι προπολεμική τεχνολογία με βελτιώσεις και έχουν μέσα λάδι. Δεν είναι και 100% άοσμα, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, μετά δεν ξέρω τι κάνουν. Επίσης δεν ξέρω αν έχουν θερμοστάτη με θερμοκρασία πάνω ή απλά με ένταση. Έχοντας θερμοστάτη με θερμοκρασία, κάνεις οικονομία.

 

Υπάρχουν 2500watt panel με 100-120 ευρώ. και 1500 άρια επίσης αν θες να κάνεις οικονομία σε ρεύμα. Δώσε 130 ευρώ και πάρε atlantic. Ένα και καλό. Είναι καλύτερα 2 και μικρά αλλά θες να κάνεις οικονομία στην αγορά σου.

 

Οικονομία δεν θα κάνεις, με το λαδιού θα τα δώσεις στην ΔΕΗ, με δώσεις.

 

Και γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος, τα αποτελέσματα που έχουν τα panel 400watt Χ2 που λειτουργούν όλη μέρα δεν τα γνωρίζω. Σίγουρα στο κρύο δεν θα μπορούν να καλύψουν τις μεγάλες απώλειες θερμοκρασίας. Δυνάμωσε τα watt λίγο. Πάρε 2x600άρια ή 2x800άρια. ή ένα 1500-2000watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γενικά με τιςαυξήσεις που είναι να πάρει από 1ης 1ου '13 το ηλεκτρικό ρεύμα Τιγκράν (κι από Ιούλιο μάλιστα παύει η κρατική παρέμβαση μιας ζωής σχετικά με τις αυξήσεις που γούσταρε η ΔΕΗ), σοβαρά σκέφτεσαι να πάρεις κάτι που το καταναλώνει για να ζεσταίνεσαι;

Εγώ λέω καλύτερα ν' αλλάξεις γκόμενα. 

 

Και οι φιαλές όμως δεν είναι φτηνές, ούτε έχουν σταθερή τιμή. Πριν 2 χρόνια είχε 17€/φιάλη, πέρυσι πήγε 19€/φιάλη και φέτος 21€! 25% αύξηση σε 2 χρόνια. Και δεν είναι ότι το βάζω και ξενιάζω. πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια, όχι άλλαξε φιάλη, όχι μην έχει διαρροή, όχι να ανεβάσεις/κατεβάσεις τις μπάρες για να βγάζει τη σωστή ποσότητα θερμότητας... όσοι έχουν δοκιμάσει πιστεύω καταλαβαίνουν τι εννοώ.

 

Φίλε Tigran ότι και να λες εγώ δεν θα σου προτείνω λαδιού. Είναι προπολεμική τεχνολογία με βελτιώσεις και έχουν μέσα λάδι. Δεν είναι και 100% άοσμα, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, μετά δεν ξέρω τι κάνουν. Επίσης δεν ξέρω αν έχουν θερμοστάτη με θερμοκρασία πάνω ή απλά με ένταση. Έχοντας θερμοστάτη με θερμοκρασία όπως είπα και παραπάνω, κάνεις οικονομία.

 

Υπάρχουν 2500watt panel με 100-120 ευρώ. και 1500 άρια επίσης αν θες να κάνεις οικονομία σε ρεύμα. Δώσε 130 ευρώ και πάρε atlantic. Ένα και καλό. Είναι καλύτερα 2 και μικρά αλλά θες να κάνεις οικονομία στην αγορά σου.

 

Οικονομία δεν θα κάνεις, με το λαδιού θα τα δώσεις στην ΔΕΗ, με δώσεις.

 

Και γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος, τα αποτελέσματα που έχουν τα panel 400watt Χ2 που λειτουργούν όλη μέρα δεν τα γνωρίζω. Σίγουρα στο κρύο δεν θα μπορούν να καλύψουν τις μεγάλες απώλειες θερμοκρασίας. Δυνάμωσε τα watt λίγο. Πάρε 2x600άρια ή 2x800άρια. ή ένα 2000watt

Φαντάζομαι τα καλά καλοριφέρ λαδιού θα έχουν θερμοστάτη θερμοκρασίας. ο "έντασης" τι είναι; Φίλος που το χρησιμοποιούσε πέρυσι το χειμώνα δεν μου είπε τίποτα οτι μυρίζει ή κάτι τέτοιο και μου τα πρότεινε για λόγους οικονομίας. Φαντάζομαι πως ο,τι και να πάρω στα 2000W και έχει σωστό θερμοστάτη, θα καταναλώνει πάνω-κάτω το ίδιο.

 

Στο τέλος θα πάω να αγοράσω ένα καλό σετ χοντρές κουβέρτες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαρροή για να έχεις στην υγραερίου, πρέπει να έχεις αμελήσει να τσεκάρεις για χρόνια και ζαμάνια το λάστιχό της (εκείνο αν είναι θα χάνει), δεν χρειάζεται ούτε να την "ελέγχεις" συνέχεια, ούτε να τη φοβάσαι. Άσε που αν έχεις διαρροή, θα το πάρεις...μυρωδιά. Δεν κάνει απλά ένα μπουμ έτσι στα καλά καθούμενα, πρέπει να έχει διαφύγει πολύ άεριο για ώρα και ο χώρος εκτός από πολύ μικρός πρέπει να να είναι και πολύ καλά κλειστός.

Το ότι "βρωμάει", είναι ένα θέμα βέβαια, αλλά είναι και θέμα αν βρωμάει πιο πολύ ή όχι από το χνώτο σου (αλλέως πως, φτηνότερη λύση είναι, αλλά αν μπορείς ν' ανταπεξέλθεις τα γαμησιάτικα του ηλεκτρικού, πάσο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tigran πήγαινε μια βόλτα απο μια έκθεση θερμαντικών και θα καταλάβεις την διαφορά. Το ένα γράφει θερμοκρασία το άλλο έχει απλά μια μπάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...