Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι γι αυτο και στο προτεινα πιο πανω.

Αν ειναι για χωρο ως 15 μετρα θα μεινεις ευχαριστημενος.

Για κανα σαλονι τωρα δε νομιζω.

Εγινε θα το κοιταξω και θ'αποφασισω.

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαι κατι ακομα.Εγω αυτο το αεροθερμο το εχω πανω απο 5ετια πριν δηλαδη βγουν ολα αυτα τα καινουργια θερμαντικα μεσα.

Ουσιαστικα τοτε οι λυσεις ηταν μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου.

Ισως σημερα να αξιζει κατι αλλο να παρεις.Εχει 35 σελιδες πισω το θεμα,και εχει και αλλα σχετικα θεματα αν αφιερωσεις λιγη ωρα

μπορει να βρεις κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ζεστάνεις με πετρέλαιο, ας πούμε ότι θες ένα χ ποσό τον μήνα (ας πούμε ένα ενδεικτικά αυθαίρετο "500€").

 

Αν πεις να ζεστάνεις με ξύλα (ίδιος χώρος, "ίδια ζέστη", τις ίδιες ώρες κτλ) μπορεί κάποιος να πει που ξέρει εμπειρικά τις διαφορές, πόσο % φθηνότερα θα του βγει; Καθώς οι "ξερές αναφορές σε τιμές" (τόσα λεπτά το κιλό το ξύλο, τόσο ό τόνος, τόσο το βουλγάρικο, τόσο το νωπό κτλκτλ) δεν βοηθούν (και δεν νομίζω να υπάρχει αντιστοιχία παραγόμενης ζέστης από την καύση 1ος λίτρου πετρελαίου με 1 κιλό ξύλα)...;

 

To δικό μου σπίτι είναι μεγάλο και η ξυλόσομπα δεν αρκεί για να το ζεστάνει όλο' χρησιμοποιώ θερμοπομπούς για το υπόλοιπο. Επομένως, δεν είναι η απάντηση σ' αυτό που θες. Θα σου μιλήσω όμως για τους γονείς μου.

 

60μ2 σπίτι, χρειάζονται πάνω από 1 τόνο πετρέλαιο και είχαν 21 βαθμούς θερμοκρασία.

 

Φέτος πήραν μια μικρή ξυλόσομπα. Μέχρι και 29 (!!!) βαθμούς θερμοκρασία φτάνει το σπίτι. Ξέρω ότι κάποιοι θα πείτε ότι είναι υπερβολικό αλλά μάγκες, είναι αλήθεια. Αφού βάζουν το παράθυρο στην ανάκλιση για να μην καούν από τη ζέστη... Την ανάβουν 3-4 ώρες το πρωί και 4-5 το απόγευμα/βράδυ. Είναι αδύνατο να την έχουν 12 ώρες αναμμένη όπως εγώ.

 

Και υπολογίζουν ότι θα κάψουν 5 τόνους ξύλα.

 

Με 1,3 € το πετρέλαιο θα ήθελαν 1300€ και με 130 τα ξύλα θα χρειαστούν 650 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άρα τα "μαθηματικά" του παιδιού της προηγούμενης σελίδας, πάνω-κάτω βγαίνουν και στην πράξη και κατά μέσο όρο δεν ξεπερνιέται η αναλογία 1 προς 2 (ή 2 προς ένα τεσπα) - ξύλο προς πετρέλαιο δηλαδή κατ' ΕΛΑΧΙΣΤΟ 50% πιο κάτω. Μάλιστα. Θενκς Γιάννη φορ δε φήντμπακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε ξαναγράψει, το κάψιμο ξύλου είναι ότι  φτηνότερο έως και 50% οικονομία. Και το πέλλετ ακόμα περισσότερο μόνο έχει ακριβούς καυστήρες.

 

Όμως! Έχει πολλά αρνητικά.

 

-Κουβάλημα ξύλων (χρόνος πεταμένος και κούραση)

-Καθάρισμα τζακιών ή σομπών (χρόνος πεταμένος, κούραση και βρωμιά)

-Κάπνα και στάχτη μέσα στο σπίτι σου.

-Έντομα μέσα στα ξύλα, άρα ίσως και μέσα στο σπίτι σου.

-Κίνδυνος πηρκαγιάς της κατοικίας σου

-Ρύπανση του περιβάλλοντος

-Κακοσμία όλης της περιοχής με εκταταμένη καύση ξύλου.

-Ειδικός χόρος μόνο για αποθήκη ξυλείας

 

Πισογύρισμα είναι, επικύνδυνο και ανθυγιεινό. Θα το πρότεινα μόνο σε όποιον έχει πολύ ξύλο να κάψει χωρίς να το αγοράσει, ή αν έχει έντονο πρόβλημα χρημάτων οπότε η λύση είναι μονόδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς για τα λινκς παληκάρι - αυτό πάντως που εννοούσα ήταν ένα "ταυτόσημη", ας πούμε, αντιστοιχία. Δηλαδή "ένα λίτρο πετρέλαιο ίσον με ένα κιλό ξύλα όσον αφορά την ζέστη και τα λεφτά που πληρώνεις γι' αυτά".

 

Και ξαναλέω, κανείς ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ παράδειγμα, που να το γύρισε από πετρέλαιο σε ξύλο και να έχει να πει "τόσα έδινα(τον μήνα ας πούμε) πέρσι - τόσα έδωσα φέτος για να έχω την ΙΔΙΑ ζέστη, τις ίδιες ώρες"...;

 

Είναι όντως "τα μισά" στην πράξη, με βάση ό,τι "δείχουν τα λινκ";

 

Είναι πολύ δύσκολο αυτό που ρωτάς. Το πετρέλαιο έχει σχετικά σταθερή θερμογόνο δύναμη. Το ξύλο όμως δεν έχει σταθερή, πχ η ελιά έχει 4.000 kcal/kg ενώ το πεύκο 5.000! Και αυτά τα νούμερα ισχύουν όταν τα ξύλα είναι στεγνά... Αν αγοράσεις 1.000 κιλά χλωρά ξύλα, όταν στεγνώσουν θα ζυγίζουν 850. Αν τα κάψεις χλωρά δεν θα σου αποδώσουν όσο θα σου απέδιδαν 850 κιλά στεγνά,  θα χαθεί και κάποιο ποσοστό θερμότητας για να εξατμιστούν τα 150 κιλά νερού.

 

Επίσης ένας σύγχρονος λέβητας πετρελαίου έχει απόδοση 90-93%. Το παραδοσιακό τζάκι έχει απόδοση από μόλις 8-10%, ενώ ενεργειακό τζάκι - ξυλολέβητες φτάνουν 80%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε ξαναγράψει, το κάψιμο ξύλου είναι ότι  φτηνότερο έως και 50% οικονομία. Και το πέλλετ ακόμα περισσότερο μόνο έχει ακριβούς καυστήρες.

 

Όμως! Έχει πολλά αρνητικά.

 

-Κουβάλημα ξύλων (χρόνος πεταμένος και κούραση)

-Καθάρισμα τζακιών ή σομπών (χρόνος πεταμένος, κούραση και βρωμιά)

-Κάπνα και στάχτη μέσα στο σπίτι σου.

-Έντομα μέσα στα ξύλα, άρα ίσως και μέσα στο σπίτι σου.

-Κίνδυνος πηρκαγιάς της κατοικίας σου

-Ρύπανση του περιβάλλοντος

-Κακοσμία όλης της περιοχής με εκταταμένη καύση ξύλου.

-Ειδικός χόρος μόνο για αποθήκη ξυλείας

 

Πισογύρισμα είναι, επικύνδυνο και ανθυγιεινό. Θα το πρότεινα μόνο σε όποιον έχει πολύ ξύλο να κάψει χωρίς να το αγοράσει, ή αν έχει έντονο πρόβλημα χρημάτων οπότε η λύση είναι μονόδρομος

 

1 προς 1:

 

-10 τόνους ξύλα τους έριξε το φορτηγό στην αυλή, ήρθε ένας φίλος και σε 5 ώρες τα είχαμε στοιβάξει στην αποθήκη. Εγώ σα γυμναστική το είδα, παρά σαν κούραση. Αν δεν το παλεύεις πάντως, δίνεις 50 ευρώ σε 2 άτομα και στα στοιβάζουν. 

- Η δικιά μου σόμπα είναι ακριβώς κάτω από την καμινάδα που υπήρχε για να μπει τζάκι. Έχει ελάχιστα μπουριά τα οποία καθαρίζω μια φορά το χρόνο. Το ίδιο καθάρισμα θέλει κι ο λέβητας, κι αυτός χρειάζεται επαγγελματία. Για την ίδια τη σόμπα, βάζω ένα φακελάκι καθαριστικού κάθε 15 μέρες κι είναι εντάξει.

- Αν η σόμπα είναι καλή, δεν υπάρχει παρά ελάχιστη κάπνα, κυρίως όταν ανοίγεις το πορτάκι να προσθέσεις ξύλα κι έχεις το κλαπέτο χαμηλωμένο. Εντάξει, θα μαυρίσει πιο γρήγορα το σαλόνι απ' ότι με το πετρέλαιο και θα θέλει βάψιμο στα 2 αντί για 3 χρόνια. Προσωπικά δε με ενοχλεί καθώς υπήρξα επαγγελματίας μπογιατζής και το βάψιμο το θεωρώ ξεκούραση πλέον.

Στάχτη γιατί; Έχει ένα συρτάρι το οποίο αδειάζεις πριν γεμίσει κι είσαι εντάξει. Στη χειρότερη, παίρνεις την ειδική σκούπα και ξενοιάζεις.

- Τα έντομα ζουν το καλοκαίρι-φθινόπωρο. Το χειμώνα πεθαίνουν από το κρύο. Το καλοκαίρι ψεκάζεις τα ξύλα κάθε 20 μέρες με φάρμακο για σκώρους και δε θα δεις ούτε τότε έντομα.

- Νομίζω ότι ο κίνδυνος είναι μικρός έως ελάχιστος.

- Για τη ρύπανση ναι, εκεί έχεις δίκιο.

- Κακοσμία στο χωριό δεν υπάρχει παρόλο που η πλειοψηφία καίει ξύλο εδώ και 2 χρόνια. Στις πόλεις είναι αλλιώς φαντάζομαι.

- Επίσης εδώ στο χωριό, ελάχιστοι έχουμε πρόβλημα να βρούμε χώρο για αποθήκευση.

 

Τα πραγματικά αρνητικά είναι αλλού. 

 

1. Έτυχε να λείπουμε από το σπίτι όλη τη μέρα και γυρνώντας 9 το βράδυ το σπίτι είχε 17 βαθμούς. Με τα καλοριφέρ θα ερχόταν η θερμότητα από διάφορες πηγές διάσπαρτες στο σπίτι και σε μια ώρα θα είχε φτάσει τους 20. Με τη σόμπα, επειδή η πηγή θερμότητας είναι μία, αν δεν είναι στρατηγικά τοποθετημένη δηλαδή στο κέντρο του χώρου, εμένα δεν είναι, αυτή η ώρα γίνεται τουλάχιστον 3.

2. Πέφτει η θερμοκρασία το βράδυ. Είναι λογικό αφού δεν υπάρχει πηγή θερμότητας. Ξέρω φίλους που σηκώνονται μέσα στη νύχτα για να τη τροφοδοτήσουν ξύλα. Για μένα αυτό είναι εξωφρενικό. Θα πρέπει να επενδύσουν σε μόνωση. Παρόλο που το σπίτι μου είναι καινούργιο, 2006, επένδυσα άλλα 1500€ σε επιπλέον μονωση το καλοκαίρι (κόστος υλικών, περαστικά μόνος μου+φίλοι) και κάτω από 17 βαθμούς δεν πέφτει η θερμοκρασία ακόμα κι αν έξω είναι -3 και δεν έχω ανάψει σόμπα για 24 ώρες. Το βράδυ που πάμε για ύπνο έχει 22-23 βαθμούς και τώρα, 8.30 το πρωί, με 5 βαθμούς έξω έχουμε 20 μέσα. Δεν σκοπεύω να ανάψω τη σόμπα παρά σε 2-3 ώρες από τώρα που θα πέσει στους 19, κι αυτό γιατί έχω την τρίχρονη κόρη μου εδώ και δε θέλω να "κρυώσει".

 

Έχει όμως και πολλά σημαντικά πλεονεκτήματα:

 

1. Χαμηλό κόστος. Ακόμα και με 70 λεπτα ο τόνος το πετρέλαιο, εμένει με συμφέρει το ξύλο καθώς καίω 6 τόνους προς 90 ευρώ το κιλό + 200 ευρώ σε ρεύμα για τους θερμοπομπούς = 740 ευρώ. Για 2 τόνους πετρέλαιο χρειαζόμουν 1400 ευρώ -θυμίζω με 70 λεπτά. Με 1 και 1,30 πλέον, δεν αξίζει καν να κάνω πράξεις.

2. Σταθερά υψηλή θερμοκρασία. Με τα καλοριφέρ υπήρχαν διακυμάνσεις ενώ με τη σόμπα έχω μια σταθερά γλυκιά ζέστη.

3. Οικονομία στο ρεύμα για το μαγείρεμα. Η σόμπα μου είναι μασίνα, δηλαδή έχει φούρνο για μαγείρεμα και ετοιμάζουμε φαγητό εκεί. Έχουμε μια καλή γάστρα και το φαγητό γίνεται μούρλια, χώρια πόσα γλιτώνουμε από την πιο ενεργοβόρα συσκευή κάθε νοικοκυριού, το φούρνο μαγειρέματος.Επιπλέον χρησιμοποιείτε για ζέσταμα φαγητού (bye bye μικροκύματα), ετοιμασία τσαγιού (bye bye γκαζάκια, τα έχω για τρομοκρατικές επιθέσεις :P).

 

Επιπλέον, δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα μου αρέσει και η εικόνα τη φωτιάς. Κάθομαι αντίκρυ, και με χαλαρώνει το βράδυ που γυρνάω ψόφιος να βλέπω τη φωτιά να καίει και να διαβάζω βιβλίο με μελωμένο τσάι του βουνού. Έχει μια αίσθηση που δεν την ένιωσα ποτέ με το ψυχρό καλοριφέρ. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό.

 

Τα ξύλα τα αγόρασα τέλος Ιουνίου για να τα βρω σε καλή τιμή κι αφού είχα συννενοηθεί με άλλους φίλους ώστε να πάρουμε όλοι μαζί και να τα βρούμε σε ακόμα καλύτερη τιμή -άλλο να αγοράζεις 2-3 τόνους κι άλλο 35 που παράγγειλα εγώ. Έτσι, τα πήρα 90 ευρώ (μόνο μεσέ που καίγεται αργά και δημιουργεί κάρβουνο) και φυσικά μέχρι τον Νοέμβριο που τα χρειάστηκα είχαν στεγνώσει εντελώς, μεγιστοποιώντας την απόδοσή τους.

 

Αν κάποιος ξέρει πώς να δουλέψει σωστά την ξυλόσομπα και δεν τον ενοχλούν τα αρνητικά που έχει, όπως κάθε επιλογή, θα μείνει ικανοποιημένος.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Επίσης εδώ στο χωριό, ελάχιστοι έχουμε πρόβλημα να βρούμε χώρο για αποθήκευση.

 

Αυτό είναι ρε φίλε. Τι ωραία που το είπες. Στο χωριό μου παίρνω όσα ξύλα μπορώ να κόψω από το χωράφι μου (ελιά κυρίως), τα πετάω χύμα στο κτήμα μου δίπλα στο σπίτι και έχω καύσιμη ύλη για όλο το χειμώνα (ή μάλλον για όσα Σαββατοκύριακα προλαβαίνω να κατέβω).

 

Στην Αθήνα με κουράζει και μόνο η ιδέα του κουβαλήματος, της τακτοποίησης, του καθαρισμού κλπ (ειδικά αφού είμαι σε πολυκατοικία). Πού να μιλήσουμε και για αποθηκευτικό χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 προς 1:

 

-10 τόνους ξύλα τους έριξε το φορτηγό στην αυλή, ήρθε ένας φίλος και σε 5 ώρες τα είχαμε στοιβάξει στην αποθήκη. Εγώ σα γυμναστική το είδα, παρά σαν κούραση. Αν δεν το παλεύεις πάντως, δίνεις 50 ευρώ σε 2 άτομα και στα στοιβάζουν. 

- Η δικιά μου σόμπα είναι ακριβώς κάτω από την καμινάδα που υπήρχε για να μπει τζάκι. Έχει ελάχιστα μπουριά τα οποία καθαρίζω μια φορά το χρόνο. Το ίδιο καθάρισμα θέλει κι ο λέβητας, κι αυτός χρειάζεται επαγγελματία. Για την ίδια τη σόμπα, βάζω ένα φακελάκι καθαριστικού κάθε 15 μέρες κι είναι εντάξει.

- Αν η σόμπα είναι καλή, δεν υπάρχει παρά ελάχιστη κάπνα, κυρίως όταν ανοίγεις το πορτάκι να προσθέσεις ξύλα κι έχεις το κλαπέτο χαμηλωμένο. Εντάξει, θα μαυρίσει πιο γρήγορα το σαλόνι απ' ότι με το πετρέλαιο και θα θέλει βάψιμο στα 2 αντί για 3 χρόνια. Προσωπικά δε με ενοχλεί καθώς υπήρξα επαγγελματίας μπογιατζής και το βάψιμο το θεωρώ ξεκούραση πλέον.

Στάχτη γιατί; Έχει ένα συρτάρι το οποίο αδειάζεις πριν γεμίσει κι είσαι εντάξει. Στη χειρότερη, παίρνεις την ειδική σκούπα και ξενοιάζεις.

- Τα έντομα ζουν το καλοκαίρι-φθινόπωρο. Το χειμώνα πεθαίνουν από το κρύο. Το καλοκαίρι ψεκάζεις τα ξύλα κάθε 20 μέρες με φάρμακο για σκώρους και δε θα δεις ούτε τότε έντομα.

- Νομίζω ότι ο κίνδυνος είναι μικρός έως ελάχιστος.

- Για τη ρύπανση ναι, εκεί έχεις δίκιο.

- Κακοσμία στο χωριό δεν υπάρχει παρόλο που η πλειοψηφία καίει ξύλο εδώ και 2 χρόνια. Στις πόλεις είναι αλλιώς φαντάζομαι.

- Επίσης εδώ στο χωριό, ελάχιστοι έχουμε πρόβλημα να βρούμε χώρο για αποθήκευση.

 

Τα πραγματικά αρνητικά είναι αλλού. 

 

1. Έτυχε να λείπουμε από το σπίτι όλη τη μέρα και γυρνώντας 9 το βράδυ το σπίτι είχε 17 βαθμούς. Με τα καλοριφέρ θα ερχόταν η θερμότητα από διάφορες πηγές διάσπαρτες στο σπίτι και σε μια ώρα θα είχε φτάσει τους 20. Με τη σόμπα, επειδή η πηγή θερμότητας είναι μία, αν δεν είναι στρατηγικά τοποθετημένη δηλαδή στο κέντρο του χώρου, εμένα δεν είναι, αυτή η ώρα γίνεται τουλάχιστον 3.

2. Πέφτει η θερμοκρασία το βράδυ. Είναι λογικό αφού δεν υπάρχει πηγή θερμότητας. Ξέρω φίλους που σηκώνονται μέσα στη νύχτα για να τη τροφοδοτήσουν ξύλα. Για μένα αυτό είναι εξωφρενικό. Θα πρέπει να επενδύσουν σε μόνωση. Παρόλο που το σπίτι μου είναι καινούργιο, 2006, επένδυσα άλλα 1500€ σε επιπλέον μονωση το καλοκαίρι (κόστος υλικών, περαστικά μόνος μου+φίλοι) και κάτω από 17 βαθμούς δεν πέφτει η θερμοκρασία ακόμα κι αν έξω είναι -3 και δεν έχω ανάψει σόμπα για 24 ώρες. Το βράδυ που πάμε για ύπνο έχει 22-23 βαθμούς και τώρα, 8.30 το πρωί, με 5 βαθμούς έξω έχουμε 20 μέσα. Δεν σκοπεύω να ανάψω τη σόμπα παρά σε 2-3 ώρες από τώρα που θα πέσει στους 19, κι αυτό γιατί έχω την τρίχρονη κόρη μου εδώ και δε θέλω να "κρυώσει".

 

Έχει όμως και πολλά σημαντικά πλεονεκτήματα:

 

1. Χαμηλό κόστος. Ακόμα και με 70 λεπτα ο τόνος το πετρέλαιο, εμένει με συμφέρει το ξύλο καθώς καίω 6 τόνους προς 90 ευρώ το κιλό + 200 ευρώ σε ρεύμα για τους θερμοπομπούς = 740 ευρώ. Για 2 τόνους πετρέλαιο χρειαζόμουν 1400 ευρώ -θυμίζω με 70 λεπτά. Με 1 και 1,30 πλέον, δεν αξίζει καν να κάνω πράξεις.

2. Σταθερά υψηλή θερμοκρασία. Με τα καλοριφέρ υπήρχαν διακυμάνσεις ενώ με τη σόμπα έχω μια σταθερά γλυκιά ζέστη.

3. Οικονομία στο ρεύμα για το μαγείρεμα. Η σόμπα μου είναι μασίνα, δηλαδή έχει φούρνο για μαγείρεμα και ετοιμάζουμε φαγητό εκεί. Έχουμε μια καλή γάστρα και το φαγητό γίνεται μούρλια, χώρια πόσα γλιτώνουμε από την πιο ενεργοβόρα συσκευή κάθε νοικοκυριού, το φούρνο μαγειρέματος.Επιπλέον χρησιμοποιείτε για ζέσταμα φαγητού (bye bye μικροκύματα), ετοιμασία τσαγιού (bye bye γκαζάκια, τα έχω για τρομοκρατικές επιθέσεις :P).

 

Επιπλέον, δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα μου αρέσει και η εικόνα τη φωτιάς. Κάθομαι αντίκρυ, και με χαλαρώνει το βράδυ που γυρνάω ψόφιος να βλέπω τη φωτιά να καίει και να διαβάζω βιβλίο με μελωμένο τσάι του βουνού. Έχει μια αίσθηση που δεν την ένιωσα ποτέ με το ψυχρό καλοριφέρ. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό.

 

Τα ξύλα τα αγόρασα τέλος Ιουνίου για να τα βρω σε καλή τιμή κι αφού είχα συννενοηθεί με άλλους φίλους ώστε να πάρουμε όλοι μαζί και να τα βρούμε σε ακόμα καλύτερη τιμή -άλλο να αγοράζεις 2-3 τόνους κι άλλο 35 που παράγγειλα εγώ. Έτσι, τα πήρα 90 ευρώ (μόνο μεσέ που καίγεται αργά και δημιουργεί κάρβουνο) και φυσικά μέχρι τον Νοέμβριο που τα χρειάστηκα είχαν στεγνώσει εντελώς, μεγιστοποιώντας την απόδοσή τους.

 

Αν κάποιος ξέρει πώς να δουλέψει σωστά την ξυλόσομπα και δεν τον ενοχλούν τα αρνητικά που έχει, όπως κάθε επιλογή, θα μείνει ικανοποιημένος.  

 

-5 ώρες 2 άτομα; Και το λες λες και είναι 5 λεπτά. Βάλε μέσα και καθάρισμα σόμπας, μάζεμα στάχτης, φόρτωμα ξύλων μέσα στην σόμπα, και δεν θα κάνεις άλλη δουλειά. Αν σε ένα μπλοκάκι προσθέτεις όλο τον χρόνο που ασχολήσαι με την ξυλόσομπα, πόσο θα βγεί 1 εβδομάδα το χρόνο τουλάχιστον. Χρόνος πεταμένος στα σκουπίδια. 

 

-Η διαφορά όμως του λέβιτα με την ζυλόσομπα ή το τζάκι είναι οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. Είναι έξω απο αυτό σε ένα δωματιάκι μακρυά. 

 

-Λίγη κάπνα αν είναι καλή η σόμπα; ΚΑΘΟΛΟΥ  ρε μεγάλε. ΔΕΝ θέλω καθόλου. Αυτό έλειπε να είναι και πολύ. Αν φυσίξει ανάποδος άνεμος στο μπουρί και στα φέρει μέσα τι κάνεις εκεί;

 

-Στάχτη έχεις γιατί καίγεται το ξύλο και πρέπει να την μαζέψεις. Και επειδή όλοι έχουμε δει πως είναι η στάχτη ΟΤΙ και να κάψεις και όπως και να την μαζέψεις θα σκορπίσει λίγο (δεν το βλέπεις πάντα) και θα μιρίσει το δωμάτιο. Αργά Αργά θα παίρνεις την δόση σου.

 

Άσε το άλλο με τα αποκαίδια που καμια φορά καίνε ακόμα και πρέπει να τα αφήσεις να κρυώσουν για να μην βάλεις φωτιά στην σακούλα σκουπιδιών.

 

-Κάθε 20 μέρες θα ψεκάζω τα ξύλα με φάρμακο; Δεν γουστάρω επαφή με χημικά ούτε να χαλάω τον χρόνο μου σε μαλακίες. Sorry κιόλας.

 

Ο κίνδυνος είναι ελάχιστος άλλα ΑΝ Η ΜΠΙΛΙΑ κάτσει εκεί, θα βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα. Οπότε με θέματα ασφαλείας δεν παίζουμε.

 

-5-6 λέξεις για την ρύπανση; Καλα και εσύ/εσείς πηγαίντε καήτε-πεθάνετε, οι υπόλοιποι που ανέχονται την βρωμιά που αφήνει αυτό που καίτε τι σας φταίνε; Αν είναι να χέζεις στα μούτρα του άλλου για να κάνεις οικονομία εσύ/εσέις να την βράσω τέτοια οικονομία. Ξέρεις τι ζημιά μπορείς να κάνεις σε έναν ηλικιωμένο με αναπνευστικά προβλήματα με αυτή την μόλυνση στον αέρα; Ή τι μακροχρόνια ζημιά σε ένα παιδί που μεγαλώνει σε τέτοιο περιβάλλον;

 

-Κακοσμία υπάρχει, απο την μιρωδιά του καμένου ξύλου που συσωρεύεται στην ατμόσφαιρα, παντού σε όλα τα σημεία του κόσμου που συμβαίνει αυτό. Και είναι και καρκινογώνο να ξέρεις. 100 φορές χειρότερα για αυτούς που καίνε οτιδήποτε άλλο εκτός απο ξύλο. π.χ. πλαστικό, τάβλες ξύλινες, σκουπίδια.

 

Και φυσικά στις πόλεις είναι χειρότερα. Λιγότερα δέντρα και πολλές πολυκατοικίες κολλητές η μία με την άλλη. Ούτε να απλώσεις ρούχα μπορείς ούτε τίποτα.

 

-Χώρος αποθήκευσης χρειάζεται να θυσιαστεί, είτε έχεις πρόβλημα ούτε όχι. Καλό θα ήταν να έβαζες κάτι άλλο εκτός απο ξύλα που χρειάζεται να τα ψεκάζεις κάθε 20 μέρες με φάρμακα.

 

-Και εγώ αν κλήσω το καλοριφέρ το βράδυ ίσως κρυώσω, αλλά έχω επιλογή να το αφήσω ανοιχτό ή να το κλείσω. Εσύ πως μπορείς να αφήσεις ανοιχτή την ξυλόσομπα θα την βάλεις στην πρίζα;  :-) Κάτσε ξύπνα κάθε 1 ώρα να φορτώνεις ξύλα, Τάνταλε.

 

Άσε και το μπουρί που τρυπάς τον τοίχο και βγαίνει έξω με όλη την ασχήμια που προκαλεί αυτό.

 

Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

-5 ώρες 2 άτομα; Και το λες λες και είναι 5 λεπτά. Βάλε μέσα και καθάρισμα σόμπας, μάζεμα στάχτης, φόρτωμα ξύλων μέσα στην σόμπα, και δεν θα κάνεις άλλη δουλειά. Αν σε ένα μπλοκάκι προσθέτεις όλο τον χρόνο που ασχολήσαι με την ξυλόσομπα, πόσο θα βγεί 1 εβδομάδα το χρόνο τουλάχιστον. Χρόνος πεταμένος στα σκουπίδια. 

 

-Η διαφορά όμως του λέβιτα με την ζυλόσομπα ή το τζάκι είναι οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. Είναι έξω απο αυτό σε ένα δωματιάκι μακρυά. 

 

-Λίγη κάπνα αν είναι καλή η σόμπα; ΚΑΘΟΛΟΥ  ρε μεγάλε. ΔΕΝ θέλω καθόλου. Αυτό έλειπε να είναι και πολύ. Αν φυσίξει ανάποδος άνεμος στο μπουρί και στα φέρει μέσα τι κάνεις εκεί;

 

-Στάχτη έχεις γιατί κέγεται το ξύλο και πρέπει να την μαζέψεις. Και επειδή όλοι έχουμε δει πως είναι η στάχτη ΟΤΙ και να κάψεις και όπως και να την μαζέψεις θα σκορπίσει λίγο (δεν το βλέπεις πάντα) και θα μιρίσει το δωμάτιο. Αργά Αργά θα παίρνεις την δόση σου.

 

Άσε το άλλο με τα αποκαίδια που καμια φορά καίνε ακόμα και πρέπει να τα αφήσεις να κρυώσουν για να μην βάλεις φωτιά στην σακούλα σκουπιδιών.

 

-Κάθε 20 μέρες θα ψεκάζω τα ξύλα με φάρμακο; Δεν γουστάρω επαφή με χημικά ούτε να χαλάω τον χρόνο μου σε μαλακίες. Sorry κιόλας.

 

Ο κίνδυνος είναι ελάχιστος άλλα ΑΝ Η ΜΠΙΛΙΑ κάτσει εκεί, θα βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα. Οπότε με θέματα ασφαλείας δεν παίζουμε.

 

-5-6 λέξεις για την ρύπανση; Καλα και εσύ/εσείς πηγαίντε καήτε-πεθάνετε, οι υπόλοιποι που ανέχονται την βρωμιά που αφήνει αυτό που καίτε τι σας φταίνε; Αν είναι να χέζεις στα μούτρα του άλλου για να κάνεις οικονομία εσύ/εσέις να την βράσω τέτοια οικονομία.

 

-Κακοσμία υπάρχει, απο την μιρωδιά του καμένου ξύλου που συσωρεύεται στην ατμόσφαιρα, παντού σε όλα τα σημεία του κόσμου που συμβαίνει αυτό. Και είναι και καρκινογώνο να ξέρεις. 100 φορές χειρότερα για αυτούς που καίνε οτιδήποτε άλλο εκτός απο ξύλο. π.χ. πλαστικό, τάβλες ξύλινες, σκουπίδια.

 

Και φυσικά στις πόλεις είναι χειρότερα. Λιγότερα δέντρα και πολλές πολυκατοικίες κολλητές η μία με την άλλη. Ούτε να απλώσεις ρούχα μπορείς ούτε τίποτα.

 

-Χώρος αποθήκευσης χρειάζεται να θυσιαστεί, είτε έχεις πρόβλημα ούτε όχι. Καλό θα ήταν να έβαζες κάτι άλλο εκτός απο ξύλα που χρειάζεται να τα ψεκάζεις κάθε 20 μέρες με φάρμακα.

 

-Και εγώ αν κλήσω το καλοριφέρ το βράδυ ίσως κρυώσω, αλλά έχω επιλογή να το αφήσω ανοιχτό ή να το κλείσω. Εσύ πως μπορείς να αφήσεις ανοιχτή την ξυλόσομπα θα την βάλεις στην πρίζα;  :-) Κάτσε ξύπνα κάθε 1 ώρα να φορτώνεις ξύλα, Τάνταλε.

 

Άσε και το μπουρί που τρυπάς τον τοίχο και βγαίνει έξω με όλη την ασχήμια που προκαλεί αυτό.

 

 

Τι να πω...

 

Έχεις τη δυνατότητα να μη βάλεις ξυλόσομπα/τζάκι. Ο άνθρωπος έκατσε κι έγραψε ένα κατεβατό για να ενημερώσει όλους μας μέσω της εμπειρίας του, όχι για να πείσει εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έγραψα ένα κατεβατό για να πείσω τους υπόλοιπους με τις δικές μου εμπειρίες και όχι να πείσω αυτόν, που του αρέσει να κουβαλάει ξύλα και να ψεκάζει με φάρμακα.

 

Αν μου δίνεις την άδεια κιόλας, αλλιώς να το διαγράψω το ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έγραψα ένα κατεβατό για να πείσω τους υπόλοιπους με τις δικές μου εμπειρίες

 

Πραγματικά όμως, βενζινάς είσαι; Να πείσεις για τι; Να μείνουν χωρίς θέρμανση γιατί εσύ φοβάσαι να ιδρώσεις για 10 τόνους ξύλα, να ψεκάσεις με θανατηφόρα χημικά μια φορά το μήνα και μήπως φυσήξει ανάποδα ο αέρας στο μπουρί τη στιγμή που το μικρογκραμ στάχτης δηλητηριάζει τον αέρα με την φοβερή οσμή του;

 

Σοβαρά τώρα, τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...