Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα πληρώσεις τόσα, αλλά και τα 600 ευρώ για ένα μήνα είναι απίστευτα πολλά. Εδώ 100 ευρώ/μήνα έδινα πέρσι για το πετρέλαιο και τα θεωρούσα υπερβολικά. Φέτος εννοείται δεν το έχω ανάψει ούτε ένα λεπτό. Μόνο inverter και convector. Αλλά το σπίτι είναι μικρό. Αν είχα 4-5 δωμάτια και μικρά παιδιά, τότε αναγκαστικά θα είχα χρησιμοποιήσει τα καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θερμοπομπο πηρα και ειμαι ευχαριστημενος εψαχνα για ενα αεροθερμο που το ηθελα η χρηση του να μην ειναι μονο για μπανο αλλα και για δωματιο.

Αυτο εδω http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html?from=autocomplete&keyphrase=delonghi+hs20f κανει καλη δουλεια το εχει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το hn20-2 που ειναι σχεδον το ιδιο αλλα παλαιοτερο μοντελο.

Ειναι πολυ καλο αεροθερμο στο προτεινω αν και καιει τον κωλο του,αλλα αυτο το ξερεις ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι καιει αλλα τουλαχιστον ν'αποδιδει κιολας γιατι ειναι και μερικα που τσαμπα καιει η λαμπα.

Κανει τουλαχιστον δουλεια σου ζεσταινει το χωρο ικανοποιητικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε μα τί ρωτάς κι εσύ ρε ξάδερφε...Αερόθερμο είναι-ζεστό αγέρα βγάζει, και τρώει 2KVh για να το κάνει. Τί σε κάνει, ειδικά στις μέρες μας, να πιστεύεις ότι μεταξύ τους έχεουν κάποια ουσιαστική διαφορά οι εν λόγω συσκευές; Διότι από εκεί και πέρα, ούτε πόσο χώρο θες να ζεστάνεις ξέρουμε, ούτε τί εννοείς εσύ "ζέστη" ξέρουμε, ούτε τί μόνωση έχει ο χώρος σου ξέρουμε, ούτε κτλκτλ ξέρουμε...

 

Αφού το "πήρες" (παρήγγειλες, υποθέτω), βαλ' το στην μπρίζα, και θα δεις μόνος σου αν σου κάνει όταν το κάνεις και έχε και υπογλώσσια κατά Απρίλη μεριά που θα σου έρθει ο καθοριστικός εκκαθαριστικός της ΔΕΗ με τις αυξήσεις και την χρέωση σε υψηλότερη κλίμακα κατανάλωσης και την αυξημένη αναλογία στα λοιπά κερατιάτικα λόγω ακριβώς αυξημένης κατανάλωσής σου. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ασχετα απτο οικονομικο κομματι.... καλυτερη ποιοτητα θερμανσης εχει το καλοριφερ πετρελαιου ή ο θερμοπομπος.?

 

Μ' αρέσουν οι άπλες... ;)

 

Για μένα ο θερμοπομπός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσουν οι άπλες... ;)

 

Για μένα ο θερμοπομπός.

Είναι ακριβώς το ίδιο. Ακριβώς το ίδιο όμως, έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας. Ο θερμοπομπός πλεονεκτεί κατιτίς στο ότι έχει ακριβ;estero θερμοστάτη και ότι μπορείς να έχεις και ξεχωριστή θερμοκρασία σε κάθε χώρο (π.χ. στο υπνοδωμάτιο θέλεις 16-17°C, στο υπόλοιπο σπίτι 20°C).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πιό οικονομικός τρόπος θέρμανσης είναι το τζάκι, τα ξύλα χρεώνονται περίπου 200 ευρώ τον τόνο.

 

Συμφωνώ αλλά εγώ τα πήρα 90 ευρώ το τόνο ;)

 

@Haldol: Αυτό εννοώ κι εγώ, γι αυτό ψήφισα υπέρ του θερμοπομπού. Επίσης, έχει πολύ ελαφρές διακυμάνσεις θερμοκρασίας, ενώ το καλοριφέρ μεγαλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ζεστάνεις με πετρέλαιο, ας πούμε ότι θες ένα χ ποσό τον μήνα (ας πούμε ένα ενδεικτικά αυθαίρετο "500€").

 

Αν πεις να ζεστάνεις με ξύλα (ίδιος χώρος, "ίδια ζέστη", τις ίδιες ώρες κτλ) μπορεί κάποιος να πει που ξέρει εμπειρικά τις διαφορές, πόσο % φθηνότερα θα του βγει; Καθώς οι "ξερές αναφορές σε τιμές" (τόσα λεπτά το κιλό το ξύλο, τόσο ό τόνος, τόσο το βουλγάρικο, τόσο το νωπό κτλκτλ) δεν βοηθούν (και δεν νομίζω να υπάρχει αντιστοιχία παραγόμενης ζέστης από την καύση 1ος λίτρου πετρελαίου με 1 κιλό ξύλα)...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς για τα λινκς παληκάρι - αυτό πάντως που εννοούσα ήταν ένα "ταυτόσημη", ας πούμε, αντιστοιχία. Δηλαδή "ένα λίτρο πετρέλαιο ίσον με ένα κιλό ξύλα όσον αφορά την ζέστη και τα λεφτά που πληρώνεις γι' αυτά".

 

Και ξαναλέω, κανείς ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ παράδειγμα, που να το γύρισε από πετρέλαιο σε ξύλο και να έχει να πει "τόσα έδινα(τον μήνα ας πούμε) πέρσι - τόσα έδωσα φέτος για να έχω την ΙΔΙΑ ζέστη, τις ίδιες ώρες"...;

 

Είναι όντως "τα μισά" στην πράξη, με βάση ό,τι "δείχουν τα λινκ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι καιει αλλα τουλαχιστον ν'αποδιδει κιολας γιατι ειναι και μερικα που τσαμπα καιει η λαμπα.

Κανει τουλαχιστον δουλεια σου ζεσταινει το χωρο ικανοποιητικα?

Nαι γι αυτο και στο προτεινα πιο πανω.

Αν ειναι για χωρο ως 15 μετρα θα μεινεις ευχαριστημενος.

Για κανα σαλονι τωρα δε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...