Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες τελικά κατέληξα στην pantair

PENTAIR FLOPLUS-10 0,5micron BIG BLUE ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

 

PENTAIR 3G BLUE/BLACK ΣΥΣΚΕΥΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΤΩ ΠΑΚΑΤ

 

Στις 3/4/2023 στις 11:48 ΜΜ, sakisavra είπε

 

Τώρα ψάχνω για ωσμησης ποια η γνώμη σας?

Επεξ/σία από sakisavra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια εχει δοκιμασει κανεις τον Επιτραπέζιος Ψύκτης Αφής απο την rainbow waters? θελω να μαθω ποσο σας χρεωνουν το ανταλακτικο για το φίλτρο . και αν σας αρεσει προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maverik13 είπε

παιδια εχει δοκιμασει κανεις τον Επιτραπέζιος Ψύκτης Αφής απο την rainbow waters? θελω να μαθω ποσο σας χρεωνουν το ανταλακτικο για το φίλτρο . και αν σας αρεσει προφανως

Έχει η σύζυγος στην δουλειά της (ιδιωτική κλινική) όχι αφής. Ο ψύκτης έχει και φίλτρο της 3Μ το οποίο αλλάζει η εταιρεία, δεν γνωρίζει πόσο στοιχίζει το ανταλλακτικό. Το νερό είναι καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησοερα παιδιά!! Πρώτη φορά σε φίλτρο νερού! Δυστυχώς μπορω στον χώρο μου να βάλω κάτω πάγκου! Τι γνώμη έχουμε για eiger? 

 

 

Επεξ/σία από Guarin7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Guarin7 είπε

Καλησοερα παιδιά!! Πρώτη φορά σε φίλτρο νερού! Δυστυχώς μπορω στον χώρο μου να βάλω κάτω πάγκου! Τι γνώμη έχουμε για eiger? 

 

 

Μακριά. Χάλια κριτικές σε όλα της τα προϊόντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Για περιοχή Αγίας Παρασκευής. 

Καμιά ιδέα/γνώμη για αυτά τα φίλτρα;

Άνω πάγκου

https://psyktes.gr/filtra-nerou-ano-pagkou-anoxidota-antallaktika-cto-pp-oasis-f2-inox

Κάτω πάγκου

https://psyktes.gr/neo-filtro-nerou-trion-stadion

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Καλησπέρα. 

Για περιοχή Αγίας Παρασκευής. 

Καμιά ιδέα/γνώμη για αυτά τα φίλτρα;

Άνω πάγκου

https://psyktes.gr/filtra-nerou-ano-pagkou-anoxidota-antallaktika-cto-pp-oasis-f2-inox

Κάτω πάγκου

https://psyktes.gr/neo-filtro-nerou-trion-stadion

Ευχαριστώ!

Είσαστε στην ίδια περιοχή με τον πωλητή, ρώτα αν έχουν κάποια πιστοποίηση (αν σε ενδιαφέρει) κατά τα άλλα δεν είναι επώνυμα και μη κολλάς στο "ανοξείδωτο".. όλο το θέμα είναι στο φίλτρο και αν είναι ικανό να "φιλτράρει" τα μικρόβιο που αναπτύσονται στους σωλήνες στους χώρους αποθήκευσης κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το νερό είναι επαρκώς χλωριομενο δεν υπάρχουν ζωντανά μικρόβια σε αυτό όσο βρίσκεται στις σωληνώσεις. 

Σε νερό που παραμένει σε μπουκάλια, η περίοδος παραμονής του επιφέρει υψηλότερο ποσοστό κινδύνου αν είναι φιλτραρισμενο με αφαιρεμενο το χλώριο σε σχέση με το χλωριομενο νερό. 

Στασιμα νερά οπουδήποτε σε ανοιχτό μέρος είναι αρκετά επικίνδυνα να μολυνθούν και να αποκτήσουν μικροβιακο φορτίο, σκόνη ρυπους και οσμες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Διάβασα όσες σελίδες μπορούσα, ωστόσο ζήτησα από τη ΔΕΥΑ μου μία χημική ανάλυση του νερού στην περιοχή και δεν μου τη δίνει. Μένω Ρόδο, νότια του νησιού. Όποιος γνωρίζει το νερό της περιοχής, καταλαβαίνει ότι όχι απλά δεν είναι πόσιμο, δεν μπορείς να πλύνεις ρούχα. Για να μιλήσουμε με αριθμούς από μέτρηση TDS: 1000ppm, 1600μS/cm.

Όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι φίλτρο και ίσως κάποιο αποσκληρυντή γιατί οι γεωτρήσεις που τραβάει νερό η ΔΕΥΑΡ, έχουν πιάσει θάλασσα και είναι φουλ στο αλάτι.

Στο σπίτι ζουν 3 άτομα (αν παίζει ρόλο). Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση;

Ευχαριστώ πολύ !

Επεξ/σία από HarryPokeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HarryPokeR είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Διάβασα όσες σελίδες μπορούσα, ωστόσο ζήτησα από τη ΔΕΥΑ μου μία χημική ανάλυση του νερού στην περιοχή και δεν μου τη δίνει. Μένω Ρόδο, νότια του νησιού. Όποιος γνωρίζει το νερό της περιοχής, καταλαβαίνει ότι όχι απλά δεν είναι πόσιμο, δεν μπορείς να πλύνεις ρούχα. Για να μιλήσουμε με αριθμούς από μέτρηση TDS: 1000ppm, 1600μS/cm.

Όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι φίλτρο και ίσως κάποιο αποσκληρυντή γιατί οι γεωτρήσεις που τραβάει νερό η ΔΕΥΑΡ, έχουν πιάσει θάλασσα και είναι φουλ στο αλάτι.

Στο σπίτι ζουν 3 άτομα (αν παίζει ρόλο). Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση;

Ευχαριστώ πολύ !

Την ζήτησες με αίτηση σου γραπτώς; 

Περίεργο το ότι σου την αρνήθηκαν. 

Νομιζω αξίζει να το ψάξεις και να πιέσεις περισσότερο διότι αν σου αρνούνται την προσκόμιση των αποτελεσμάτων της χημικής ανάλυσης, μπορεί να υπάρχει κάτι ύποπτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HarryPokeR είπε

Διάβασα όσες σελίδες μπορούσα, ωστόσο ζήτησα από τη ΔΕΥΑ μου μία χημική ανάλυση του νερού στην περιοχή και δεν μου τη δίνει. Μένω Ρόδο, νότια του νησιού. Όποιος γνωρίζει το νερό της περιοχής, καταλαβαίνει ότι όχι απλά δεν είναι πόσιμο, δεν μπορείς να πλύνεις ρούχα. Για να μιλήσουμε με αριθμούς από μέτρηση TDS: 1000ppm, 1600μS/cm.

Έλα, κι έλεγα ότι το δικό μας νερό εδώ που είμαι είναι το χειρότερο ever. Που με είχε ρωτήσει χαρακτηριστικά ο άνθρωπος που μου αλλάζει τα φίλτρα, αν το νερό είναι από γεώτρηση. Έλεγα ότι σπάω ρεκόρ με ~400 TDS και ~950 μS/cm. Με κάνεις να νιώθω τυχερός! :P

Παρόλα αυτά, κάνε το αίτημά σου γραπτώς, όπως σου τόνισε κι ο Βασίλης. Στο μιλητό είτε από κοντά, ή από τηλέφωνο, μπορεί απλά να πέσεις στα χούγια του εκάστοτε υπαλλήλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2023 στις 1:20 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Την ζήτησες με αίτηση σου γραπτώς; 

Περίεργο το ότι σου την αρνήθηκαν. 

Νομιζω αξίζει να το ψάξεις και να πιέσεις περισσότερο διότι αν σου αρνούνται την προσκόμιση των αποτελεσμάτων της χημικής ανάλυσης, μπορεί να υπάρχει κάτι ύποπτο. 

Καλησπέρα, τη ζήτησα γραπτώς μέσω email και δεν μου απαντάνε ποτέ. Υπάρχει κάποια λύση χωρίς τη χημική ανάλυση; Ψάχνω λύση για όλο το σπίτι. Να σημειώσω πως τα PPM κυμαίνονται συνέχεια. Η ΔΕΥΑ αλλάζει τα σημεία γεώτρησης με αποτέλεσμα να έχω τη μία 600ppm και την άλλη 1700ppm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, HarryPokeR είπε

Καλησπέρα, τη ζήτησα γραπτώς μέσω email και δεν μου απαντάνε ποτέ. Υπάρχει κάποια λύση χωρίς τη χημική ανάλυση; Ψάχνω λύση για όλο το σπίτι. Να σημειώσω πως τα PPM κυμαίνονται συνέχεια. Η ΔΕΥΑ αλλάζει τα σημεία γεώτρησης με αποτέλεσμα να έχω τη μία 600ppm και την άλλη 1700ppm.

Αυτό που σου λένε 2 άτομα.. είναι να πας στην υπηρεσία να συμπληρώσεις αίτηση-φόρμα και να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου. Λογικά τότε θα έχεις απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...