Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ ξαναπάραγγειλα τελικά ανταλλακτικό Mpad φίλτρο της Multipure, αλλά το αλλάζω στους 11 μήνες, είδα εδώ και κάνα μήνα μικρή αλλαγή στην γεύση του νερού, και νομίζω ότι αυτό μου συμβαίνει κάθε χρόνο, δλδ στους 10-11 μήνες αλλάζει κάπως η γεύση στο νερό.

Όταν είχα βάλει παλιά Camelot 0.3 micron η γεύση άλλαζε στους 6-7 μήνες, ενώ όταν είχα το πρώτο φίλτρο που ήταν Aqualife Μυλωνάκης, απ'το πρώτο ποτήρι μου στέγνωνε το στόμα, στυφό νερό, κακής ποιότητας νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Milkofree είπε

εγώ ξαναπάραγγειλα τελικά ανταλλακτικό Mpad φίλτρο της Multipure, αλλά το αλλάζω στους 11 μήνες, είδα εδώ και κάνα μήνα μικρή αλλαγή στην γεύση του νερού, και νομίζω ότι αυτό μου συμβαίνει κάθε χρόνο, δλδ στους 10-11 μήνες αλλάζει κάπως η γεύση στο νερό.

Όταν είχα βάλει παλιά Camelot 0.3 micron η γεύση άλλαζε στους 6-7 μήνες, ενώ όταν είχα το πρώτο φίλτρο που ήταν Aqualife Μυλωνάκης, απ'το πρώτο ποτήρι μου στέγνωνε το στόμα, στυφό νερό, κακής ποιότητας νομίζω..

Χρόνια Πολλά.

Έχουν ανεβάσει την τιμή και στα ανταλλακτικά από 95€ τα πήγαν 120€ !! 

Αν το πάρεις όμως από εδώ

https://www.multipure-see.com

μαζί με τα έξοδα αποστολής σου βγαίνει πάλι φθηνότερο στα 98,29€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Χρόνια Πολλά.

Έχουν ανεβάσει την τιμή και στα ανταλλακτικά από 95€ τα πήγαν 120€ !! 

Αν το πάρεις όμως από εδώ

https://www.multipure-see.com

μαζί με τα έξοδα αποστολής σου βγαίνει πάλι φθηνότερο στα 98,29€. 

Τωρα το παράγγειλα από την Ελληνική Αντιπροσωπεία, αύριο μάλλον θα το έχω, το ξέρω πως ακρίβυνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα στην ομάδα! Αλλάζω σωληνώσεις στο σπίτι μου και σκέφτομαι ποια διατομή είναι σωστή? Φ 25 όλες οι σωληνώσεις μέχρι τα φίλτρα κεντρικής παροχής και μετά φ20 σε όλο το υπόλοιπο σπίτι? Τα φίλτρα που θα βάλω κάτω στην κεντρική παροχή θα είναι 2 atlas που θα έχουν μέσα ένα κλασσικό νήματος και ένα λάσπης.. Μετα θα βάλω στη βρύση της κουζίνας ένα που έχετε προτείνει ενεργου άνθρακα.. Σας ευχαριστώ 

 

Συγκεκριμένα:

https://www.skroutz.gr/s/21928177/Aqua-Filter-FHMB34-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Κεντρικής-Παροχής-Μονή-3-4.html

 

https://www.skroutz.gr/s/21968762/Atlas-Filtri-Senior-Plus-3P-AFO-SX-AS-3-4-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Atlas-Filtri-FA-10-SX-25-μm-με-Βάση-Στήριξης-Κλειδί.html

Επεξ/σία από sarakats85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

 Καλησπέρα στην ομάδα! Αλλάζω σωληνώσεις στο σπίτι μου και σκέφτομαι ποια διατομή είναι σωστή? Φ 25 όλες οι σωληνώσεις μέχρι τα φίλτρα κεντρικής παροχής και μετά φ20 σε όλο το υπόλοιπο σπίτι? Τα φίλτρα που θα βάλω κάτω στην κεντρική παροχή θα είναι 2 atlas που θα έχουν μέσα ένα κλασσικό νήματος και ένα λάσπης.. Μετα θα βάλω στη βρύση της κουζίνας ένα που έχετε προτείνει ενεργου άνθρακα.. Σας ευχαριστώ 

 

Συγκεκριμένα:

https://www.skroutz.gr/s/21928177/Aqua-Filter-FHMB34-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Κεντρικής-Παροχής-Μονή-3-4.html

 

https://www.skroutz.gr/s/21968762/Atlas-Filtri-Senior-Plus-3P-AFO-SX-AS-3-4-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Atlas-Filtri-FA-10-SX-25-μm-με-Βάση-Στήριξης-Κλειδί.html

Αφού αλλάζεις όλες τις σωληνώσεις, για εμένα κάνεις ξεχωριστά κολλεκτέρ για ζεστά και κρύα νερά.

Από το υδρόμετρο μέχρι το κολλεκτρέρ των κρύων πήγαινε με Φ25, από το κολλεκτέρ του κρύου προς τις καταναλώσεις κάθε μια με Φ20, εκτός προς του θερμοσίφωνα που θα την πήγαινα με Φ25, απλά θα έβαζα μια συστολή στις συνδέσεις, αλλά θα κερδίσεις σε ποσότητα νερού..

Από το σύστημα για ζεστά πχ ηλιακό θερμ. θα πήγαινα με Φ25 μέχρι τα κολλεκτέρ του ζεστού, από εκεί πάλι Φ20..

Πολυστρωμματική ή πολυπροπυλένιο θα βάλεις; Εξαρτήματα φυσικά όλα ορειχάλκινα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αφού αλλάζεις όλες τις σωληνώσεις, για εμένα κάνεις ξεχωριστά κολλεκτέρ για ζεστά και κρύα νερά.

Από το υδρόμετρο μέχρι το κολλεκτρέρ των κρύων πήγαινε με Φ25, από το κολλεκτέρ του κρύου προς τις καταναλώσεις κάθε μια με Φ20, εκτός του ζεστού νερού που θα την πήγαινα με Φ25, απλά θα έβαζα μια συστολή στις συνδέσεις, αλλά θα κερδίσεις σε ποσότητα νερού..

Από το σύστημα για ζεστά πχ ηλιακό θερμ. θα πήγαινα με Φ25 μέχρι τα κολλεκτέρ του ζεστού, από εκεί πάλι Φ20..

Πολυστρωμματική ή πολυπροπυλένιο θα βάλεις; Εξαρτήματα φυσικά όλα ορειχάλκινα..

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά πραγματικά με διέλυσες τώρα.. 4 υδραυλικοι που μου έδωσαν προσφορά μου απέκλεισαν το θέμα με κολεκτερ γιατί έχει διαρροές μετά τα 5 χρόνια και είπαν μόνο ppr.  και συγκεκριμένα aquatherm.. Εγω επέμεινα αλλά ήταν κατηγορηματικοι.. Τι να πω τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Χρόνια Πολλά.

Έχουν ανεβάσει την τιμή και στα ανταλλακτικά από 95€ τα πήγαν 120€ !! 

Αν το πάρεις όμως από εδώ

https://www.multipure-see.com

μαζί με τα έξοδα αποστολής σου βγαίνει πάλι φθηνότερο στα 98,29€. 

Προσοχή !! καμία διαφορά δεν έχει στην τιμή...μαζί με μεταφορικά ( από Σκόπια ) και τελωνείο, σου βγαίνει το ίδιο πάνω κάτω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Προσοχή !! καμία διαφορά δεν έχει στην τιμή...μαζί με μεταφορικά ( από Σκόπια ) και τελωνείο, σου βγαίνει το ίδιο πάνω κάτω...

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ?

Το ανταλλακτικό για MPAD το CB6AD έχει με έκπτωση 79,50€ και η αποστολή στην Ελλάδα 18,29€. 

Το κατάστημα είναι διεθνές. 

Screenshot 2023-04-19 at 21.43.34.png

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ?

Το ανταλλακτικό για MPAD το CB6AD έχει με έκπτωση 79,50€ και η αποστολή στην Ελλάδα 18,29€. 

Το κατάστημα είναι διεθνές. 

Screenshot 2023-04-19 at 21.43.34.png

Όπως το λες.. διεθνές είναι και περνάει τελωνείο...δεν είναι ευρωπαϊκό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Όπως το λες.. διεθνές είναι και περνάει τελωνείο...δεν είναι ευρωπαϊκό

Δεν πληρώνει ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από 98,29€. Το συγκεκριμένο e-shop, South Eastern Europe (SEE) περιλαμβάνει και χώρες εντός ΕΕ (AlbaniaBosnia and HerzegovinaBulgariaCroatiaCyprusHungaryItalyMacedoniaMontenegroSerbiaSloveniaRomania, Turkey) και ΔΕΝ πληρώνει τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oXXo_nikosar είπε

Δεν πληρώνει ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από 98,29€. Το συγκεκριμένο e-shop, South Eastern Europe (SEE) περιλαμβάνει και χώρες εντός ΕΕ (AlbaniaBosnia and HerzegovinaBulgariaCroatiaCyprusHungaryItalyMacedoniaMontenegroSerbiaSloveniaRomania, Turkey) και ΔΕΝ πληρώνει τελωνείο. 

Συγνώμη το ότι εξυπηρετεί και χώρες της ΕΕ δεν σημαίνει κάτι. Το τελωνείο δεν αφορά την MULTIPURE αλλά την εκάστοτε χώρα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Δεν πληρώνει ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από 98,29€. Το συγκεκριμένο e-shop, South Eastern Europe (SEE) περιλαμβάνει και χώρες εντός ΕΕ (AlbaniaBosnia and HerzegovinaBulgariaCroatiaCyprusHungaryItalyMacedoniaMontenegroSerbiaSloveniaRomania, Turkey) και ΔΕΝ πληρώνει τελωνείο. 

Έχεις παραγγείλει και ξέρεις; Εγώ μια χαρά τελωνείο πλήρωσα με 24% φπα..Που το είδες ότι δεν πληρώνεις..; Απλά λέει ότι στέλνει σε χώρες εντός και εκτός ΕΕ , μαζί με αυτές που αναφέρεις 

Αν είναι έτσι να το κλείσει το μαγαζί ο εδώ αντιπρόσωπος..

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Έχεις παραγγείλει και ξέρεις; Εγώ μια χαρά τελωνείο πλήρωσα με 24% φπα..Που το είδες ότι δεν πληρώνεις..; Απλά λέει ότι στέλνει σε χώρες εντός και εκτός ΕΕ , μαζί με αυτές που αναφέρεις 

Αν είναι έτσι να το κλείσει το μαγαζί ο εδώ αντιπρόσωπος..

Για να τελειώνει το θέμα, το έχετε τραβήξει από τα μαλλιά  και δεν καταλαβαίνω το λόγο.. ? Ναι έχω κάνει αγορά του εν λόγου φίλτρο αλλά και άλλης εταιρείας από Κύπρο χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Το screen shot το ανέβασα για να το δεις.. αλλά δεν έκανες τον κόπο ούτε στην σελίδα να μπεις. 

Δεν ενδιαφέρει κανένα αυτός ο αντίλογος και το σταματάω.

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Για να τελειώνει το θέμα, το έχετε τραβήξει από τα μαλλιά  και δεν καταλαβαίνω το λόγο.. ? Ναι έχω κάνει αγορά του εν λόγου φίλτρο αλλά και άλλης εταιρείας από Κύπρο χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Το screen shot το ανέβασα για να το δεις.. αλλά δεν έκανες τον κόπο ούτε στην σελίδα να μπεις. 

Δεν ενδιαφέρει κανένα αυτός ο αντίλογος και το σταματάω.

Το screen shot που έχεις ανεβάσει λέει το ποσό που πλήρωσες στην MULTIPURE κατά την αγορά. Το τελωνείο δεν θα το πλήρωνες στην MULTIPURE φυσικά αλλά στην εκάστοτε χώρα. Τέλος πάντων οποίος αγόρασει θα το διαπιστώσει, εμείς διάλογο κάνουμε σε αυτό που είπες δηλαδή αν κάποιος έχει αντίθετη γνώμη από την δική σου είναι κακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Για να τελειώνει το θέμα, το έχετε τραβήξει από τα μαλλιά  και δεν καταλαβαίνω το λόγο.. ? Ναι έχω κάνει αγορά του εν λόγου φίλτρο αλλά και άλλης εταιρείας από Κύπρο χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Το screen shot το ανέβασα για να το δεις.. αλλά δεν έκανες τον κόπο ούτε στην σελίδα να μπεις. 

Δεν ενδιαφέρει κανένα αυτός ο αντίλογος και το σταματάω.

Εσύ το τραβάς γιατί μάλλον δεν θες να καταλάβεις...Από Σκόπια που είναι η εταιρία, πληρώνεις τελωνείο κανονικότατα...Τώρα εσύ γιατί δεν πλήρωσες, μάλλον ήσουν τυχερός.... που να ξέρω εγώ ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...