Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cospan είπε

 

Θεωρώ λάθος εξ αρχής τη χρήση ενεργού άνθρακα στην κεντρική παροχή. Το χλώριο χρειάζεται στο δίκτυο μέχρι την τελευταία στιγμή. Φαντάζομαι την διπλή φιλτροθήκη την έχεις στο ρολόι της ύδρευσης. Αν λοιπόν αφαιρέσεις το χλώριο στην είσοδο της πολυκατοικίας, αν εμφανιστεί σε κάποιο σημείο κάποια βλάβη στο δίκτυό σου και δημιουργηθεί κάποια μόλυνση, το νερό που θα πίνεις θα είναι γεμάτο μικρόβια ή βακτήρια. Στην κεντρική παροχή βάζουμε φίλτρα μόνο για να προστατεύσουμε τα υδραυλικά του σπιτιού μας. Εκτός αυτού, αν βάλεις φίλτρο 0,5μm. στην κεντρική παροχή θα σου μειώσει την ροή και πιθανότατα θα πρέπει να το αλλάζεις κάθε εβδομάδα. Αν θέλεις να αφαιρέσεις κάποιο φίλτρο, θα σου πρότεινα να μειώσεις τα δύο κεντρικής παροχής που έχεις σε ένα. Το άνω (ή κάτω) πάγκου είναι απαραίτητο για το πόσιμο.

Σ ευχαριστω για την αποψη σου.

Μενω σε μονοκατοικια. Η φιλτροθηκη ειναι στην αποθηκη, συνδεεται μονο με το νερο που παει στη βρυση της κουζινας και η αποσταση απο τη βρυση ειναι περιπου 5-7 μετρα. Αυτο αλλαζει καθολου τα δεδομενα? Εαν οχι, τοτε να αφαιρεσω το ενεργου ανθρακα και να βαλω αυτο μηπως μειωσω τα αλατα? https://www.skroutz.gr/s/26458721/Atlas-Filtri-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Κεντρικής-Παροχής-από-Ρητίνη-10-QA-10-CF-SX-RA5205125.html

 

Μαλλον σας εχω μπερδεψει.

Εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/21767021/Doulton-HCS-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html για ανω παγκου και διπλο atlas filtri οπως προανεφερα στην αποθηκη.

Επεξ/σία από DimitrisM.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/5/2023 στις 6:43 ΜΜ, oXXo_nikosar είπε

Το αφιλτράριστο νερό ερχόμενο από την βρύση του νεροχύτη μπαίνει από την "είσοδο" που υπάρχει στη βάση που κρατάς και "εγκλωβίζεται" στο εσωτερικό του φίλτρου.. βρίσκει διέξοδο στην έξοδο της βάσης (αυτό που δείχνεις) και πίνεις φιλτραρισμένο νερό. 

Τώρα το πόσο καλά υλοποιείται αυτό αν δηλ. κλείνει αεροστεγώς, αν περνάει αφιλτράριστο νερό είναι θέματα ποιότητας. Υπάρχει ο συγκεκριμένος τύπος φίλτρου με πιστοποίηση NSF που είναι γι' αυτό το λόγο.

Το αν περνάει νερό αφιλτράριστο είναι θέμα εφαρμογής μέσα στη συσκευή όχι θέμα πιστοποίησης NSF. Πρέπει να σου δώσουν λάθος ανταλλακτικό για να περνάει νερό αφιλτράριστο. Τα NSF είναι πιστοποιητικά που πληρώνει ένα εργοστάσιο για να το βγάλει για κάποια ανταλλακτικά του και βεβαιώνει ότι το φίλτρο βελτιώνει τη γεύση και την οσμή, ή τους παθογόνους οργανισμούς. Όχι το πόσο καλά θα κάτσει μέσα στη συσκευή.

19 ώρες πριν, DimitrisM. είπε

Σ ευχαριστω για την αποψη σου.

Μενω σε μονοκατοικια. Η φιλτροθηκη ειναι στην αποθηκη, συνδεεται μονο με το νερο που παει στη βρυση της κουζινας και η αποσταση απο τη βρυση ειναι περιπου 5-7 μετρα. Αυτο αλλαζει καθολου τα δεδομενα? Εαν οχι, τοτε να αφαιρεσω το ενεργου ανθρακα και να βαλω αυτο μηπως μειωσω τα αλατα? https://www.skroutz.gr/s/26458721/Atlas-Filtri-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Κεντρικής-Παροχής-από-Ρητίνη-10-QA-10-CF-SX-RA5205125.html

 

Μαλλον σας εχω μπερδεψει.

Εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/21767021/Doulton-HCS-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html για ανω παγκου και διπλο atlas filtri οπως προανεφερα στην αποθηκη.

Γιατί να βάλεις φίλτρο αποσκλήρυνσης; Η σκληρότητα επηρεάζει τα πλυντήρια και το θερμοσίφωνο. Αν όπως λες πηγαίνει στη βρύση σου μόνο, γιατί να το αποσκληρύνεις; Αν θέλεις να κρατήσεις και τη δεύτερη φιλτροθήκη μπορείς να βάλεις ένα απλό ιζήματος 20μm σαν πρώτο και ένα κεραμικό σαν δεύτερο (0,2μm). Αυτό σου λύνει τα χέρια στο άνω πάγκου που έχει στην κουζίνα σου. Μπορείς να βάλεις ένα φίλτρο κοκκώδη ενεργού άνθρακα καλής ποιότητας ο οποίος επικεντρώνεται στο χλώριο και ίσως στα βαρέα μέταλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερο στην περιοχη μου εχει πολλα αλατα. Για παραδειγμα η ποτιστρα της γατας ειναι γεματη αλατα. Το φιλτρο αποσκληρυνσης δε θα βοηθουσε να μην πινουμε ολα αυτα τα αλατα με οποια συνεπεια στον οργανισμο μας? Ζητω συγγνωμη ενα εχω μονοπωλησει την κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DimitrisM. είπε

Το νερο στην περιοχη μου εχει πολλα αλατα. Για παραδειγμα η ποτιστρα της γατας ειναι γεματη αλατα. Το φιλτρο αποσκληρυνσης δε θα βοηθουσε να μην πινουμε ολα αυτα τα αλατα με οποια συνεπεια στον οργανισμο μας? Ζητω συγγνωμη ενα εχω μονοπωλησει την κουβεντα.

Καμία συνέπεια δεν έχουν τα άλατα στην υγεία μας εκτός αν είμαστε νεφροπαθείς προχωρημένου σταδίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, DimitrisM. είπε

Το νερο στην περιοχη μου εχει πολλα αλατα. Για παραδειγμα η ποτιστρα της γατας ειναι γεματη αλατα. Το φιλτρο αποσκληρυνσης δε θα βοηθουσε να μην πινουμε ολα αυτα τα αλατα με οποια συνεπεια στον οργανισμο μας? Ζητω συγγνωμη ενα εχω μονοπωλησει την κουβεντα.

Τα " φίλτρα  αποσκληρυνσης" δεν αφαιρούν τα άλατα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα φίλτρο Matrix το οποίο πέρσι άνοιξα και το χρησιμοποίησα για μία μέρα για να δω την ροή του νερού. Αυτό έχει μείνει Αχρησιμοποίητο ένα χρόνο, Είναι για πέταμα η μπορώ να το Δουλέψω φέτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα φίλτρο Matrix το οποίο πέρσι άνοιξα και το χρησιμοποίησα για μία μέρα για να δω την ροή του νερού. Αυτό έχει μείνει Αχρησιμοποίητο ένα χρόνο, Είναι για πέταμα η μπορώ να το Δουλέψω φέτος;

Θα σε γελάσω. Καλύτερα να στείλεις email στην εταιρεία κατασκευής να ρωτησεις συμβουλες.

Πιστευω ότι αν σου λένε μέχρι 1 χρόνο η τόσα λίτρα οποίο έρθει πρώτο. Θα σου πουν να το αλλάξεις για να είναι καλυμμένοι, δεν παίζει να ρισκάρουν να δώσουν συμβουλή που να σε βάλει σε ρίσκο και μετά να τους τρέχεις. 

Αν έχουν εισέλθει μικρόβια μέσα στον ενεργό άνθρακα του φίλτρου, τον χρησιμοποιούν ως βιολογικό υλικό για να αναπτύσσονται εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, niks_ma είπε

Γειά σας,

κοιτούσα φίλτρα και είδα την Πριμάτο. Την έψαχνα στο NSF και δείτε τι βρήκα ...

 

https://www.nsf.org/about-nsf/public-notices/primato-hellas

Όποιος ψάχνει βρίσκει, το έχω πει και παλιότερα στην Ελλάδα νομίζουν ότι μιλούν σε Ιθαγενείς. Οι περισσότερες εταιρείες που δραστηριοποιούνται εδώ (ευτυχώς όχι όλες) έχουν πιστοποιητικά "εγχώρια"  ή ένα (1) πιστοποιημένο φίλτρο και πουλούν όλη την γκάμα ως πιστοποιημένα από τον NSF. Είναι και μερικοί ακόμα κι εδώ που παραπλανούν σκοπίμως για την μη χρησιμότητα πιστοποίησης των φίλτρων.

Επίσης αυτές οι εταιρείες να δίνουν την εμπορική ονομασία του φίλτρου, εφόσον δεν είναι δικό τους και να μη μπερδεύουν τον κόσμο.

Στις 13/5/2023 στις 10:04 ΜΜ, IKARIWTHS είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα φίλτρο Matrix το οποίο πέρσι άνοιξα και το χρησιμοποίησα για μία μέρα για να δω την ροή του νερού. Αυτό έχει μείνει Αχρησιμοποίητο ένα χρόνο, Είναι για πέταμα η μπορώ να το Δουλέψω φέτος;

Το φίλτρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά σαν καινούργιο, δεν υπάρχει κάποια ουσία που λήγει, όταν φιλτράρει για τα λίτρα που είναι κατασκευασμένο τότε θα μειωθεί η ροή ή γεύση θα αλλάξει. Απλά άφησε το νερό να τρέξει με το φίλτρο πριν την χρήση για κάνα πεντάλεπτο, επίσης γύρνα το πάνω - κάτω, να φύγει ο αέρας.

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να θέσω ένα ερώτημα μιας και λέμε για φίλτρα νερού, το οποίο δεν ξέρω αν έχει τεθεί στο πόστ.

Πόσο νερό περίπου πρέπει να πίνουμε καθημερινά, τον χειμώνα και το καλοκαίρι[που οι ανάγκες είναι αυξημένες λόγω εφίδρωσης και υψηλών θερμοκρασιών], ξέρει κάποιος;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις αγόρασα αυτό το φίλτρο άνω πάγκου  https://www.skroutz.gr/s/28640381/Eiger-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Βρυσάκι-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Matrikx-PB1-0-5μm-WF-NT-1W-PB1.html?product_id=77021258&sponsored=listing

1.Δεν είχε οδηγίες χρήσης. Άνοιξα τη συσκευή, έβγαλα το φίλτρο από το σακουλάκι και το ξανά έβαλα μέσα. Το βίδωσα καλά. Τώρα τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να τα αφήσω να τρέξει νερό αρκετή ώρα;

2.Μόλις το κλείσω συνεχίζει να στάζει. Από ότι βλεπω δε σταματάει 

edit:

Το νερό τρέχει με πίεση όταν το ανοίγω. Πολύ πίεση. 
επισης το φίλτρο κουνάει μέσα. Δεν έχει μαγκώσει-σφίξει με το καπάκι και τη βάση. Είναι σωστό αυτό;

Επεξ/σία από p8denu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p8denu είπε

το φίλτρο κουνάει μέσα

Το φίλτρο μέσα δεν πρέπει να κουνιέται. Άνοιξε και τοποθέτησε το φίλτρο με προσοχή στις υποδοχές που εχει.

Επίσης δεν πρέπει να σταζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 7:35 ΜΜ, Milkofree είπε

Να θέσω ένα ερώτημα μιας και λέμε για φίλτρα νερού, το οποίο δεν ξέρω αν έχει τεθεί στο πόστ.

Πόσο νερό περίπου πρέπει να πίνουμε καθημερινά, τον χειμώνα και το καλοκαίρι[που οι ανάγκες είναι αυξημένες λόγω εφίδρωσης και υψηλών θερμοκρασιών], ξέρει κάποιος;

Ευχαριστώ

Αποψη επιστημονική δεν έχω, θα μιλήσω μόνο από προσωπική εμπειρία. 

1. Μην διαβάζεις κάτι βλακειες στο internet που υπολογίζουν απαιτούμενη κατανάλωση νερού με βάση ηλικία φύλο και βάρος. Τόσο εγώ όσο και φίλος που το εφαρμόσαμε δεν αντέχαμε με τίποτα να πιούμε το νερό που έβγαζαν οι πινακες.

2. Να πίνεις μέχρι όσο θες και όσο αντέχεις. Όταν δίψας το ζητάει άμεσα ο οργανισμός και ο εγκέφαλος δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι για τις ποσότητες νερού. Πολλές φορές αν νιώθεις ότι πεινας μπορεί να θες νερό. Επίσης όταν έχεις πονοκέφαλο, το πρώτο που να κάνεις είναι να πίνεις μερικά ποτήρια νερό, είναι σύμπτωμα αφιδατωσης. 

3. Θα έλεγα από προσωπική εμπειρία από 1 ως 1.5 λίτρο την ημέρα για όλο το έτος πλην καύσωνα και για άτομο που εκτελεί καθιστική δουλειά ή μένει πολύ στο σπίτι. 

4. Αν υπάρχει θέμα υγείας ρώτα και έναν γιατρό μήπως έχει να σου πει κάτι παραπάνω. 

Σε κάθε περιπτωση κάτι βλακειες που λένε για 4 και 5 λίτρα την ημέρα για να φύγουν οι τοξίνες κτλ, το μόνο που θα σε οδηγήσουν είναι να πας μέχρι και στο νοσοκομείο με διαφορα θέματα. 

Ολα τα νούμερα νοούνται χωρις να υπολογίζουμε ροφήματα, ποτά, αναψυκτικά ή νερό από φρούτα, μιλάμε για καθαρό νερό πλέον όλων αυτών. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...