Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

https://www.amway.gr/eSpring-Σύστημα-Επεξεργασίας-Νερού-για-υπάρχουσα-βρύση-(τοποθέτηση-πάνω-στον-πάγκο-κουζίνας)/p/100188

Για αυτό εδώ το φίλτρο, τι άποψη έχετε? Λέει πως είναι το καλύτερο στον κόσμο, με τιμή 1000+ €... διπλά λεφτά απ'το ακριβότερο άνω πάγκου της Multipure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστέυετε ότι το pentair-everpure-pbs-400- είναι υπερβολή για Πειραιά (ΕΥΔΑΠ);

Αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

Επεξ/σία από historland
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, historland είπε

Πιστέυετε ότι το pentair-everpure-pbs-400- είναι υπερβολή για Πειραιά (ΕΥΔΑΠ);

Αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

Φοβερό προϊόν.  Το ιδιο εχω και εγω περιοχή γλυφάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια συσκευή φίλτρου νερού άνω πάγκου, χρειάζεται να αλλάζουμε το βρυσάκι, λόγω μικροβίων ή αλάτων που ενδεχομένως μαζεύονται στο εσωτερικό του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτό που θα ρωτήσω μπορεί να έχει ξαναειπωθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να το βρω :P 
Μένω Αθήνα, σκέφτομαι να αγοράσω φίλτρο βρύσης (δε γίνεται να βάλω ουτε άνω πάγκου λόγω χώρου, ούτε κάτω παγκου λόγω τρύπας).
Η ερώτησή μου είναι αν πιστεύετε ότι το φίλτρο βρύσης αξίζει ή δεν κάνει κάτι το ιδιαίτερο στο (θεωρητικά καθαρό) νερό της Αθήνας, οπότε να μην βάλω καν; Προσωπικά δεν είχα θέμα με τη μυρωδιά του χλωρίου ποτέ, το θέμα μου είναι αν προσφέρει κάποια κατακράτηση βλαβερών ουσιών ή βρώμας.
Αν αξίζει, τότε έχω βρει 3, αν κάποιος ξέρει να μου πει ποιο απο τα 3 θεωρεί είναι καλύτερο τον ευχαριστώ πολύ.
1) Toray Torayvino MK304LF-EG
2) Toray Torayvino MK2-EG (δεν ξέρω ακριβώς ποια η διαφορά του με το από πάνω, εκτός απο το φίλτρο που κρατάει παραπάνω καιρό)
3) Primato USA-TF-WW με φίλτρο AquaMetix® (συμπαγής ενεργός άνθρακας σε αντίθεση με τα 2 προηγούμενα που έχουν κοκκώδη ενεργό άνθρακα, παρ' όλα αυτά δεν ξέρω τη διαφορά τους :P )

Για μένα παίζει ρόλο και το βάρος δυστυχώς γιατί η βρύση μου είναι "ντουζ" (αλλά οκ βιδώνει φίλτρο), οπότε απέρριψα κάποια άλλα που φαινόντουσαν πιο μεγάλα και βαριά.

Ευχαριστώ πολύ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο να μου πει τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, omzy είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτό που θα ρωτήσω μπορεί να έχει ξαναειπωθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να το βρω :P 
Μένω Αθήνα, σκέφτομαι να αγοράσω φίλτρο βρύσης (δε γίνεται να βάλω ουτε άνω πάγκου λόγω χώρου, ούτε κάτω παγκου λόγω τρύπας).
Η ερώτησή μου είναι αν πιστεύετε ότι το φίλτρο βρύσης αξίζει ή δεν κάνει κάτι το ιδιαίτερο στο (θεωρητικά καθαρό) νερό της Αθήνας, οπότε να μην βάλω καν; Προσωπικά δεν είχα θέμα με τη μυρωδιά του χλωρίου ποτέ, το θέμα μου είναι αν προσφέρει κάποια κατακράτηση βλαβερών ουσιών ή βρώμας.
Αν αξίζει, τότε έχω βρει 3, αν κάποιος ξέρει να μου πει ποιο απο τα 3 θεωρεί είναι καλύτερο τον ευχαριστώ πολύ.
1) Toray Torayvino MK304LF-EG
2) Toray Torayvino MK2-EG (δεν ξέρω ακριβώς ποια η διαφορά του με το από πάνω, εκτός απο το φίλτρο που κρατάει παραπάνω καιρό)
3) Primato USA-TF-WW με φίλτρο AquaMetix® (συμπαγής ενεργός άνθρακας σε αντίθεση με τα 2 προηγούμενα που έχουν κοκκώδη ενεργό άνθρακα, παρ' όλα αυτά δεν ξέρω τη διαφορά τους :P )

Για μένα παίζει ρόλο και το βάρος δυστυχώς γιατί η βρύση μου είναι "ντουζ" (αλλά οκ βιδώνει φίλτρο), οπότε απέρριψα κάποια άλλα που φαινόντουσαν πιο μεγάλα και βαριά.

Ευχαριστώ πολύ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο να μου πει τη γνώμη του.

δεν χρειάζεται ρώτημα..Εννοείται ότι πρέπει να βάλεις καλό φίλτρο ( και μόνο για το χλώριο ) οπουδήποτε και αν είσαι..

παλιά όταν ήμουν μικρός, δεν υπήρχαν στο εμπόριο φίλτρα βρύσης ή και αν υπήρχαν, δεν τα ξέραμε...Βάζαμε στο στόμιο της βρύσης βαμβάκι με μια σίτα, για να κρατάει τα χονδρά.. Λανθασμένα βέβαια , γιατί δημιουργείται εστία μόλυνσης..Μέσα σε μια βδομάδα ήθελε άλλαγμα...το τι μάζευε δεν λέγεται..Πετραδάκια, σκουριές, τα πάντα...Φαντάσου τώρα από που περνάει το νερό..Από σωλήνες 50 και πλέον ετών...Φυσικό είναι να βγαίνει βρώμικο..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί διστάζουν να πάρουν φίλτρο...Με τέτοια πληροφόρηση , μπορείς να ερευνήσεις και να πάρεις ένα καλό φίλτρο για την υγεία σου...Με 100+ ευρώ παίρνεις πολύ καλό φίλτρο...Εγώ έδωσα 400 και πήρα της Multipure για να έχω ότι καλύτερο..

Διάβασε το thread και θα βγάλεις πολλά συμπεράσματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 22/3/2023 στις 11:16 ΠΜ, Maurikycli είπε

^ γράψου να το πάρεις φτηνότερα  😕

Καλό! Μπα θα επιμείνω σε Multipure είμαι γενικά ικανοποιημένος, αν και δεν έχει service εκτός Αττικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 1:29 ΠΜ, omzy είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτό που θα ρωτήσω μπορεί να έχει ξαναειπωθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες για να το βρω :P 
Μένω Αθήνα, σκέφτομαι να αγοράσω φίλτρο βρύσης (δε γίνεται να βάλω ουτε άνω πάγκου λόγω χώρου, ούτε κάτω παγκου λόγω τρύπας).
Η ερώτησή μου είναι αν πιστεύετε ότι το φίλτρο βρύσης αξίζει ή δεν κάνει κάτι το ιδιαίτερο στο (θεωρητικά καθαρό) νερό της Αθήνας, οπότε να μην βάλω καν; Προσωπικά δεν είχα θέμα με τη μυρωδιά του χλωρίου ποτέ, το θέμα μου είναι αν προσφέρει κάποια κατακράτηση βλαβερών ουσιών ή βρώμας.
Αν αξίζει, τότε έχω βρει 3, αν κάποιος ξέρει να μου πει ποιο απο τα 3 θεωρεί είναι καλύτερο τον ευχαριστώ πολύ.
1) Toray Torayvino MK304LF-EG
2) Toray Torayvino MK2-EG (δεν ξέρω ακριβώς ποια η διαφορά του με το από πάνω, εκτός απο το φίλτρο που κρατάει παραπάνω καιρό)
3) Primato USA-TF-WW με φίλτρο AquaMetix® (συμπαγής ενεργός άνθρακας σε αντίθεση με τα 2 προηγούμενα που έχουν κοκκώδη ενεργό άνθρακα, παρ' όλα αυτά δεν ξέρω τη διαφορά τους :P )

Για μένα παίζει ρόλο και το βάρος δυστυχώς γιατί η βρύση μου είναι "ντουζ" (αλλά οκ βιδώνει φίλτρο), οπότε απέρριψα κάποια άλλα που φαινόντουσαν πιο μεγάλα και βαριά.

Ευχαριστώ πολύ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο να μου πει τη γνώμη του.

Σε γενικές γραμμές καλύτερο θα ήταν να βάλεις κανονικό φίλτρο άνω πάγκου με περισσότερες επιλογές. Επίσης να σιγουρευτείς πριν κάνεις αγορά εάν τοποθετείται στη βρύση ντουζ.. τα περισσότερα δεν ταιριάζουν. Τα 2 Toray είναι παρόμοια το "φθηνό" είναι για λιγότερα λίτρα "φιλτραρισμένου¨ νερού 1500lt  το πολύ 6μηνο αντικατάσταση με 25,00€ και το 2ο ακριβότερο είναι είναι το πολύ 12μηνο 3000lt με 45,00€. Οι χρήστες που τα έχουν αγοράσει από skroutz έχουν πολύ καλή βαθμολογία. Το 3ο δεν θα το προτιμούσα αν και αυτό έχει καλή βαθμολογία γιατί δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από τα προηγούμενα που έχουν καλύτερο σύστημα φιλτραρίσματος. Το "κακό" είναι ότι βγαίνει ακριβά το φιλτράρισμα με αυτού του είδους τα φίλτρα που σε καμία περίπτωση δεν θα τα προτιμούσα για οικογένεια, αλλά μόνο για 1 άτομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καί από εμένα.

Ήθελα να ρωτήσω αν η βάση παίζει κανένα ρόλο καί αν είναι πιστοποιημένη η πιστοποιείται μόνο το ανταλλακτικό;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisavra είπε

Καλησπέρα καί από εμένα.

Ήθελα να ρωτήσω αν η βάση παίζει κανένα ρόλο καί αν είναι πιστοποιημένη η πιστοποιείται μόνο το ανταλλακτικό;

Ευχαριστώ 

Στις "σοβαρές" εταιρείες τα πάντα έχουν πιστοποίηση από τον ανεξάρτητο  οργανισμό NSF.. το σωληνάκι η βάση (φιλτροκούτι) , το βρυσάκι μέχρι και το ίδιο το φίλτρο για "ανθρώπινη χρήση" ελεύθερο από παθογόνες ουσίες. Καλό είναι το φίλτρο που μας ενδιαφέρει να το ψάχνουμε στη βάση δεδομένων του NSF πέραν τις διαφημίσεις των διαφόρων Ελλήνων μεσαζόντων. Μόνο έτσι είμαστε εξασφαλισμένοι ότι έχουμε πάρει τη σωστή απόφαση για την αγορά του σωστού φίλτρου νερού για εμάς αλλά και τους οικείους μας. Ζητάτε πάντα πιστοποίηση από διεθνή ανεξάρτητο οργανισμό και το βιβλίο απόδοσης (data sheet). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 12:03 ΠΜ, pektis7 είπε

Σε μια συσκευή φίλτρου νερού άνω πάγκου, χρειάζεται να αλλάζουμε το βρυσάκι, λόγω μικροβίων ή αλάτων που ενδεχομένως μαζεύονται στο εσωτερικό του;

Είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα χωρίς να πάρω κάποια απαντηση. Προσωπικά κάθε φορά που αλλάζω το φίλτρο, βάζω το Βρυσάκι για λίγες ώρες μέσα σε ξίδι. Μετά το πλένω και το τοποθετώ ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, thant είπε

Είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα χωρίς να πάρω κάποια απαντηση. Προσωπικά κάθε φορά που αλλάζω το φίλτρο, βάζω το Βρυσάκι για λίγες ώρες μέσα σε ξίδι. Μετά το πλένω και το τοποθετώ ξανα.

Σωστά... αλλά συχνότερα δηλ. μια φορά την εβδομάδα και στο βρυσάκι προσέχουμε και για οξείδωση.

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oXXo_nikosar είπε

Στις "σοβαρές" εταιρείες τα πάντα έχουν πιστοποίηση από τον ανεξάρτητο  οργανισμό NSF.. το σωληνάκι η βάση (φιλτροκούτι) , το βρυσάκι μέχρι και το ίδιο το φίλτρο για "ανθρώπινη χρήση" ελεύθερο από παθογόνες ουσίες. Καλό είναι το φίλτρο που μας ενδιαφέρει να το ψάχνουμε στη βάση δεδομένων του NSF πέραν τις διαφημίσεις των διαφόρων Ελλήνων μεσαζόντων. Μόνο έτσι είμαστε εξασφαλισμένοι ότι έχουμε πάρει τη σωστή απόφαση για την αγορά του σωστού φίλτρου νερού για εμάς αλλά και τους οικείους μας. Ζητάτε πάντα πιστοποίηση από διεθνή ανεξάρτητο οργανισμό και το βιβλίο απόδοσης (data sheet). 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά ψάχνω στο site της NSF αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη διότι δεν ξέρω να ψάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sakisavra είπε

Ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά ψάχνω στο site της NSF αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη διότι δεν ξέρω να ψάξω 

Όταν ψάχνεις για πιστοποιημένο φίλτρο νερού χρησιμοποιείς αυτόν τον σύνδεσμο

https://info.nsf.org/certified/dwtu/

επίσης μερικοί μεταπωλητές χρησιμοποιούν διαφορετικές ονομασίες από τους κατασκευαστές... θα πρέπει να ρωτήσεις των πωλητή εάν δεν βρίσκεις την πιστοποίηση.. εφόσον κι αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...