Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα Παιδια εχω σπίτι μου αντιστροφή όσμωση έχει κάποιο μετρητή που να αξίζει και να μετράει την ποιότητα? Η ανάλυση νερού κοστίζει αρκετά χρήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα Παιδια εχω σπίτι μου αντιστροφή όσμωση έχει κάποιο μετρητή που να αξίζει και να μετράει την ποιότητα? Η ανάλυση νερού κοστίζει αρκετά χρήματα 

Τι θέλεις να μετράς; TDS, αγωγιμότητα, PH?

Ποιος αλλάζει τα φίλτρα και την μεμβράνη (όταν χρειαστεί);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 10:04 ΜΜ, IKARIWTHS είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα φίλτρο Matrix το οποίο πέρσι άνοιξα και το χρησιμοποίησα για μία μέρα για να δω την ροή του νερού. Αυτό έχει μείνει Αχρησιμοποίητο ένα χρόνο, Είναι για πέταμα η μπορώ να το Δουλέψω φέτος;

Θα το αφήσεις να τρέξει κανένα πεντάλεπτο πάλι και μετά δοκιμάζεις. Η μπουκάλα είναι λευκή ή διάφανη; Στη διάφανη και αν το έβλεπε φως υπάρχει κίνδυνος βακτηρίων. Λογικά το χρησιμοποιείς κανονικά αλλά σου προτείνω μικρότερο διάστημα από τους 12 μήνες που λένε οι κατασκευαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τι θέλεις να μετράς; TDS, αγωγιμότητα, PH?

Ποιος αλλάζει τα φίλτρα και την μεμβράνη (όταν χρειαστεί);

Μόνος μου το κάνω, έχω πάνω από 3 χρόνια το φίλτρο πιο πολύ θα ήθελα να το ελέγξω αν υπάρχει κάτι. Γενικά άλατα δεν έχω άλλα θέλω να δω τα υπόλοιπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για πόσιμο νερό στο σπίτι μου. Περιοχή Κέρκυρα (συνημμένη η ανάλυση του νερού από την περιοχή του νησιού που μένω). Το νερό είναι δεδομένα πολύ σκληρό. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι χρειάζομαι μονάδα αντίστροφης όσμωσης (δεν διατίθεμαι να βάλω αυτή τη στιγμή αποσκληρυντή στην κεντρική παροχή, με ενδιαφέρει μόνο να απαλλαγώ απο τις 6αδες) αλλά έχω χαθεί στα αμέτρητα μοντέλα, φίλτρα και πιστοποιήσεις. Από όσα έχω διαβάσει,θεωρώ ότι η λάμπα UV είναι πλεονάζουσα για την περίπτωσή μου. Οπότε προσανατολίζομαι σε κάποιο σύστημα 6 σταδίων.

Δε ψάχνω το τέλειο, καταλαβαίνω ότι οι επιλογές είναι πολλές. 

Αν θα μπορούσε κάποιος να μου απαριθμήσει 3-4 εταιρείες με πιστοποιημένα συστήματα που να πωλούνται Ελλάδα (δε θέλω να μπλέκω με amazon κλπ. για εγγυήσεις).

 

Web capture_24-5-2023_16725_www.deya-ker.gr.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RenOdur είπε

Ενδιαφέρομαι για πόσιμο νερό στο σπίτι μου. Περιοχή Κέρκυρα (συνημμένη η ανάλυση του νερού από την περιοχή του νησιού που μένω). Το νερό είναι δεδομένα πολύ σκληρό. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι χρειάζομαι μονάδα αντίστροφης όσμωσης (δεν διατίθεμαι να βάλω αυτή τη στιγμή αποσκληρυντή στην κεντρική παροχή, με ενδιαφέρει μόνο να απαλλαγώ απο τις 6αδες) αλλά έχω χαθεί στα αμέτρητα μοντέλα, φίλτρα και πιστοποιήσεις. Από όσα έχω διαβάσει,θεωρώ ότι η λάμπα UV είναι πλεονάζουσα για την περίπτωσή μου. Οπότε προσανατολίζομαι σε κάποιο σύστημα 6 σταδίων.

Δε ψάχνω το τέλειο, καταλαβαίνω ότι οι επιλογές είναι πολλές. 

Αν θα μπορούσε κάποιος να μου απαριθμήσει 3-4 εταιρείες με πιστοποιημένα συστήματα που να πωλούνται Ελλάδα (δε θέλω να μπλέκω με amazon κλπ. για εγγυήσεις).

 

Web capture_24-5-2023_16725_www.deya-ker.gr.jpeg

Τα νούμερα που βλέπω (χωρίς να είμαι ειδικός) είναι εντάξει σε σχέση με τα όρια που προβλέπονται, τώρα αν έχεις διαπιστώσει σκληρότητα (άλατα) και θέλεις να πας σε ΑΟ τότε μια σοβαρή και πιστοποιημένη από τον NSF εταιρεία είναι η Multipure η οποία βρίσκεται στην Ελλάδα, με αυτό το σύστημαhttps://www.multipure.gr/filtra-nerou/antistrofis-osmosis/mp750-plus-ro-en/

Όπως και η 3Μ 

https://www.e-filters.eu/gr/antistrofi-osmosi-systima

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oXXo_nikosar είπε

Τα νούμερα που βλέπω (χωρίς να είμαι ειδικός) είναι εντάξει σε σχέση με τα όρια που προβλέπονται, τώρα αν έχεις διαπιστώσει σκληρότητα (άλατα) και θέλεις να πας σε ΑΟ τότε μια σοβαρή και πιστοποιημένη από τον NSF εταιρεία είναι η Multipure η οποία βρίσκεται στην Ελλάδα, με αυτό το σύστημαhttps://www.multipure.gr/filtra-nerou/antistrofis-osmosis/mp750-plus-ro-en/

Όπως και η 3Μ 

https://www.e-filters.eu/gr/antistrofi-osmosi-systima

Για να καταλάβεις τα νούμερα στα οποία αναφέρομαι είναι η αγωγιμότητα και η σκληρότητα που οφείλονται σε διαλυμένα άλατα. Αυτό που αναφέρεται σαν όριο από τη νομοθεσία και από τη ΔΕΥΑΚ το 2500μS/cm πρόκειται για σχεδόν υφάλμυρο νερό. Τυπικά το πόσιμο κυμαίνεται μεταξύ 200-500 μS/cm. Το νερό της Αθήνας έχει 300 μS/cm. Επίσης η σκληρότητα των 62 γερμανικών βαθμών, όταν αναγράφεται στο Wikipedia πως από 10 γερμανικούς βαθμούς και πάνω θεωρείται πολύ σκληρό νερό, καταλαβαίνεις για το τι νερό έρχεται στις βρύσες μας. Τις βρύσες που πετάμε κάθε 3 χρόνια δηλαδή γιατί δεν αντέχει η επιχρωμίωση παραπάνω, εκτός και αν ψεκάζεις με το viakal κάθε μέρα 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, RenOdur είπε

Για να καταλάβεις τα νούμερα στα οποία αναφέρομαι είναι η αγωγιμότητα και η σκληρότητα που οφείλονται σε διαλυμένα άλατα. Αυτό που αναφέρεται σαν όριο από τη νομοθεσία και από τη ΔΕΥΑΚ το 2500μS/cm πρόκειται για σχεδόν υφάλμυρο νερό. Τυπικά το πόσιμο κυμαίνεται μεταξύ 200-500 μS/cm. Το νερό της Αθήνας έχει 300 μS/cm. Επίσης η σκληρότητα των 62 γερμανικών βαθμών, όταν αναγράφεται στο Wikipedia πως από 10 γερμανικούς βαθμούς και πάνω θεωρείται πολύ σκληρό νερό, καταλαβαίνεις για το τι νερό έρχεται στις βρύσες μας. Τις βρύσες που πετάμε κάθε 3 χρόνια δηλαδή γιατί δεν αντέχει η επιχρωμίωση παραπάνω, εκτός και αν ψεκάζεις με το viakal κάθε μέρα 😆

 

Εγκυκλοπαιδικά μιλώντας.. το νερό πάνω από 1000mS/cm δεν είναι πόσιμο. Το όριο στις ΗΠΑ είναι 500ppm (parts per million) Είναι πολλοί οι λόγοι που συμβάλουν στην αγωγιμότητα του νερού.. αποφεύγω να απαντώ με λεπτομερή στοιχεία και μετρήσεις καθώς χάνεται η ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Τα νούμερα που βλέπω (χωρίς να είμαι ειδικός) είναι εντάξει σε σχέση με τα όρια που προβλέπονται, τώρα αν έχεις διαπιστώσει σκληρότητα (άλατα) και θέλεις να πας σε ΑΟ τότε μια σοβαρή και πιστοποιημένη από τον NSF εταιρεία είναι η Multipure η οποία βρίσκεται στην Ελλάδα, με αυτό το σύστημαhttps://www.multipure.gr/filtra-nerou/antistrofis-osmosis/mp750-plus-ro-en/

Όπως και η 3Μ 

https://www.e-filters.eu/gr/antistrofi-osmosi-systima

Τα νούμερα είναι απλά τραγικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, RenOdur είπε

Για να καταλάβεις τα νούμερα στα οποία αναφέρομαι είναι η αγωγιμότητα και η σκληρότητα που οφείλονται σε διαλυμένα άλατα. Αυτό που αναφέρεται σαν όριο από τη νομοθεσία και από τη ΔΕΥΑΚ το 2500μS/cm πρόκειται για σχεδόν υφάλμυρο νερό. Τυπικά το πόσιμο κυμαίνεται μεταξύ 200-500 μS/cm. Το νερό της Αθήνας έχει 300 μS/cm. Επίσης η σκληρότητα των 62 γερμανικών βαθμών, όταν αναγράφεται στο Wikipedia πως από 10 γερμανικούς βαθμούς και πάνω θεωρείται πολύ σκληρό νερό, καταλαβαίνεις για το τι νερό έρχεται στις βρύσες μας. Τις βρύσες που πετάμε κάθε 3 χρόνια δηλαδή γιατί δεν αντέχει η επιχρωμίωση παραπάνω, εκτός και αν ψεκάζεις με το viakal κάθε μέρα 😆

 

Με τέτοια σκληρότητα δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει η όσμωση. Ξέρεις κάποιον στην ίδια περιοχή ή σε κοντινή, που να έχει όσμωση και να είναι ικανοποιημένος; Αν ναι, μπορούμε να δούμε τι όσμωση χρειάζεσαι, οπωσδήποτε με alkalizer και flash kit.

Ένα άλλο που πρέπει να δεις είναι το τι πίεση δικτύου έχεις. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2,6 bar, αλλιώς θα χρειαστείς και αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ ίδια μέθοδος χρησιμοποιείται για να γίνει πόσιμο το θαλασσινό 🫤

Με ειδικές μεμβράνες για θαλασσινό νερό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RenOdur καλύτερα να κοιτάξετε για αποσκληρυντη και στην συνέχεια ένα απλό φίλτρο νερού με κεραμικό στοιχείο και ενεργό άνθρακα.

Είμαι και εγώ της άποψης που γράφτηκε πως με την αντίστροφη οσμωση και τέτοια σκληρότητα θα έχεις θέματα, θα ταλαιπωρηθεις και γενικά μιλάμε και για ένα σύστημα ακριβό με κόστος συντήρησης και αναλωσίμων. 

Περίμενε βέβαια να ακούσεις και άλλες απόψεις. Δεν θα ήταν άσχημο να ρωτησεις και να πάρεις γνώμες εμπόρων στην περιοχή σου, αν έχετε τέτοια μαγαζια, με προσοχή πάντα διότι θα κοιτάξουν να πουλήσουν αυτό που θέλουν, απλά να κάνεις μια σύγκριση απόψεων από αυτά που θα σου πουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...